Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Öğrenci vizesi ile Almanya'nın her şehrinde çalışmak mümkün mü?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
karlmarx

Öğrenci vizesi ile Almanya'nın her şehrinde çalışmak mümkün mü?

Mesaj gönderen karlmarx » Pzt Eki 24, 2022 2:47 pm

Merhaba,

bir iş teklifi aldınız ve bu işi kabul etmeniz durumunda eğitim gördüğünüz şehirden uzaklaşmak zorundasınız. Öğrenci vizesi, sadece oturum ve öğrenim izninin verildiği şehirde bir işte çalışılabileceğini ve yaşanılabileceğini mi ifade ediyor?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Öğrenci vizesi ile Almanya'nın her şehrinde çalışmak mümkün mü?

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Eki 26, 2022 10:12 am

Hayir herhangi baska bir sehirde de calisabilirsiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

karlmarx

Mesaj gönderen karlmarx » Cmt Kas 12, 2022 11:06 am

Physiker yazdı: Çrş Eki 26, 2022 10:12 am Hayir herhangi baska bir sehirde de calisabilirsiniz.
Teşekkür ederim, peki bu durumda adresimizi değiştirmemiz gerekiyor, cevabınız bunu da kapsıyor anladığım kadarıyla.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Cmt Kas 12, 2022 6:35 pm

Git gel yapabileceğin (commute yani, ya da Almanların deyişiyle Pendeln) bir şehirde calisabilirsin. Farklı eyalet bile olabilir, öğrenciyken her ise gittiğimde eyalet değiştiriyordum (yaşadığım şehir tam iki eyalet arasinda), yol trenle 35-45 dakika sürüyordu.

2 saati asan mesafelerde çalışma kabul edilmez diye biliyorum, Almanlar içinde geçerli bu.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Pzr Kas 13, 2022 2:06 am

Rigwald yazdı: Cmt Kas 12, 2022 6:35 pm Git gel yapabileceğin (commute yani, ya da Almanların deyişiyle Pendeln) bir şehirde calisabilirsin. Farklı eyalet bile olabilir, öğrenciyken her ise gittiğimde eyalet değiştiriyordum (yaşadığım şehir tam iki eyalet arasinda), yol trenle 35-45 dakika sürüyordu.

2 saati asan mesafelerde çalışma kabul edilmez diye biliyorum, Almanlar içinde geçerli bu.
12 senedir Almanya dayim, 4 senedir de alman vatandasiyim isim geregi bazen farkli sehir ve ülkelerde calisiyorum bu kurali ilk defa duydum :lol:

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Pzt Kas 14, 2022 11:18 am

duisburger yazdı: Pzr Kas 13, 2022 2:06 am 12 senedir Almanya dayim, 4 senedir de alman vatandasiyim isim geregi bazen farkli sehir ve ülkelerde calisiyorum bu kurali ilk defa duydum :lol:
Bir tanıdığım çok dandik bir şehirde güzel bir iş bulmuştu, ama bölge o kadar tirttiki bırak şehri yakınlarındaki büyüğümsü şehirler de berbattı. O da home office opsiyonuyla Stuttgart da oturmak istedi, patronu da olur ama Stuttgart i geçmesin yoksa kabul etmem demişti :lol: bilmiyorum niye, şehir Stuttgart a yaklaşık 2 saat mesafede. Bunun ötesi olmaz demiş.

duisburger

Mesaj gönderen duisburger » Cum Kas 18, 2022 11:07 pm

Rigwald yazdı: Pzt Kas 14, 2022 11:18 am Bir tanıdığım çok dandik bir şehirde güzel bir iş bulmuştu, ama bölge o kadar tirttiki bırak şehri yakınlarındaki büyüğümsü şehirler de berbattı. O da home office opsiyonuyla Stuttgart da oturmak istedi, patronu da olur ama Stuttgart i geçmesin yoksa kabul etmem demişti :lol: bilmiyorum niye, şehir Stuttgart a yaklaşık 2 saat mesafede. Bunun ötesi olmaz demiş.
Bir arkadasinin patronunun verdigi karar kanun olmuyor sanirim.