Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Çalışma İznim Var Mı Nasıl Anlarım?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
ozan9009

Çalışma İznim Var Mı Nasıl Anlarım?

Mesaj gönderen ozan9009 » Çrş Eki 19, 2022 10:58 am

Selam herkese,

Çalışma izni ile ilgili aklıma takılan birkaç soru var ve belki bazılarınız biliyordur diye sormak istiyorum. Bununla ilgili birçok konu açılmıştır eminim ama bazılarına baktığımda tam aradığım cevabı bulamadım çünkü Almanya'da okuyan birine sorduğumda vizenin üstündeki hukuk numarası gibi bir şeyden bakabileceğimi söyledi. Belki benim durumumda olanlar vardır diye sormak istiyorum.

- Şuanda bir üniversitede Almanca hazırlık okuyorum ve vizemin üzerinde de S16B AUFENTHG yazıyor. Internette yazana göre 120 tam ya da 240 yarım gün çalışma hakkım var gibi duruyor ama emin değilim. Benimle aynı durumda olanlardan onların tecrübesini duymak istiyorum.

- Eğer çalışma iznim var ise önce oturma izni mi almam gerekiyor? Yoksa oturma iznini alana kadar vizeyle de çalışmaya başlayabilir miyim?

rozva

Re: Çalışma İznim Var Mı Nasıl Anlarım?

Mesaj gönderen rozva » Çrş Eki 19, 2022 11:13 am

ozan9009 yazdı: Çrş Eki 19, 2022 10:58 am Selam herkese,

Çalışma izni ile ilgili aklıma takılan birkaç soru var ve belki bazılarınız biliyordur diye sormak istiyorum. Bununla ilgili birçok konu açılmıştır eminim ama bazılarına baktığımda tam aradığım cevabı bulamadım çünkü Almanya'da okuyan birine sorduğumda vizenin üstündeki hukuk numarası gibi bir şeyden bakabileceğimi söyledi. Belki benim durumumda olanlar vardır diye sormak istiyorum.

- Şuanda bir üniversitede Almanca hazırlık okuyorum ve vizemin üzerinde de S16B AUFENTHG yazıyor. Internette yazana göre 120 tam ya da 240 yarım gün çalışma hakkım var gibi duruyor ama emin değilim. Benimle aynı durumda olanlardan onların tecrübesini duymak istiyorum.

- Eğer çalışma iznim var ise önce oturma izni mi almam gerekiyor? Yoksa oturma iznini alana kadar vizeyle de çalışmaya başlayabilir miyim?
https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __16b.html | 16b'nin 3. maddesinde görülecegi üzere 120 tam ya da 240 yarim gün calisabilirsiniz. Oturum izni aldiktan sonra calismaya baslamaniz daha iyi olur ama vizenizin üzerinde 16b yaziyorsa oturum almadan da calisabilirsiniz, Nitekim adres beyani yaptiktan ve oturum kartini aldiktan sonra calismaniz daha mantikli.