Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

2 Master birden mumkun mu?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Cum Kas 12, 2010 6:01 pm

Merhaba arkadaslar...
Biraz ucuk bir soru daha sorucam :)
Soru su " Ayni anda 2 fakli okulda ( fh+uni ) yada ayni anda ayni okulda (uni) 2 farkli master programinda okumak mumkun mu ? Programlarin bir biri ile pekte iliskisi yok :) yani soyle bir Muhendislik master i yaparken diger yandanda Management master i yapmak mumkun mu ?Yoksa Almanyada sadece 1 okul ve 1 programa kayitli olma zorunlulugu var mi ?

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Cum Kas 12, 2010 10:43 pm

konu hakkinda bi bilgim yok ama master yapan biri olarak zaten yeterince dersler agir, bence ilk once aklinda ilk olan hedefindeki bolumde masteri bitir.ondan sonra eger hala okuma istegin ve dedigin imkan varsa olursa digerini oku derim.aksi halde boyle bi durum varsa basini kasiyacak zamanin olmaz.ne calisma imkanin kalir ne sosyal aktivite

mohsen

Mesaj gönderen mohsen » Pzr Kas 14, 2010 12:38 am

benim de buna benzer bir sorum olacak ben master yaparken ayni zaman da doktora yapmak istiyorum bide eyalet valisi olmak istiyorum ayni anda bu ucunu yapmam mumkun mu :)

mohsen

Mesaj gönderen mohsen » Pzr Kas 14, 2010 1:54 am

[quote]venceremos tarafindan yazilan metin:
ben de hem basbakan hem cumhurbaskani olabilirmiyim onu cok merak ediyorum :|[/quote]

basbakan olabilirsin onu herkes yapiyor ama ayni anda cumhurbaskani da olmak istiyorsan sartli kabul veriyorlar basbakanligi iyi yaparsan ve not ortalaman da yuksek ise neden olmasin :)

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Pzr Kas 14, 2010 5:08 pm

[quote]Mechanical tarafindan yazilan metin:
konu hakkinda bi bilgim yok ama master yapan biri olarak zaten yeterince dersler agir, bence ilk once aklinda ilk olan hedefindeki bolumde masteri bitir.ondan sonra eger hala okuma istegin ve dedigin imkan varsa olursa digerini oku derim.aksi halde boyle bi durum varsa basini kasiyacak zamanin olmaz.ne calisma imkanin kalir ne sosyal aktivite[/quote]

Mantikli cevabin icin tesekkurler Mechanical,... Okula yeni basladim su an 4 ...bir tanede blok dersim olucak ve ders sayim bu donem 5 olucak....Acikcasi pekte kasan bir bolummus gibi durmuyor...Ustelik bolumdeki tek yabanci ogrenci benim Dsh falanda istemediler ( almancamda yok ) sadece toefl istediler ve hocalar almanca ders anlatiyo ( Allahtan kitaplar ingilizce )..Banada sinavlari ingilizce yapicaklar...Her gun bir derse gidiyorum...Su siralar baya baya zamanim kaliyo tabi cogunu yolda harciyom ( En kisa zamanda kapuse tasinmam lazim )...Bu kadar zamanim kalinca bende bir ikinci bolum neden olmasin diye dusundum...Ya birde su ihtimal var yani 1.5 somester ders var son somester master tezini yazarkende baslanabilir aslinda 2. programa....Acikcasi universitenin prosedurunu bilmiyorum ve International ofise sormami soylediler...Baska bir onemli noktada Okul Aof diplomasini tanir mi ...Cunku okul Muhendislik diplomam ile muhendislik masterina kabul verdi ama Aof isletme diplomasini taniyip ekonomi master inada onay verir mi bilemiyorum...Bu konu hakkinda bir bilgin var mi ?

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Pzr Kas 14, 2010 6:10 pm

[quote]muhammet tarafindan yazilan metin:
konu hakkinda bi bilgim yok ama master yapan biri olarak zaten yeterince dersler agir, bence ilk once aklinda ilk olan hedefindeki bolumde masteri bitir.ondan sonra eger hala okuma istegin ve dedigin imkan varsa olursa digerini oku derim.aksi halde boyle bi durum varsa basini kasiyacak zamanin olmaz.ne calisma imkanin kalir ne sosyal aktivite[/quote]

Mantikli cevabin icin tesekkurler Mechanical,... Okula yeni basladim su an 4 ...bir tanede blok dersim olucak ve ders sayim bu donem 5 olucak....Acikcasi pekte kasan bir bolummus gibi durmuyor...Ustelik bolumdeki tek yabanci ogrenci benim Dsh falanda istemediler ( almancamda yok ) sadece toefl istediler ve hocalar almanca ders anlatiyo ( Allahtan kitaplar ingilizce )..Banada sinavlari ingilizce yapicaklar...Her gun bir derse gidiyorum...Su siralar baya baya zamanim kaliyo tabi cogunu yolda harciyom ( En kisa zamanda kapuse tasinmam lazim )...Bu kadar zamanim kalinca bende bir ikinci bolum neden olmasin diye dusundum...Ya birde su ihtimal var yani 1.5 somester ders var son somester master tezini yazarkende baslanabilir aslinda 2. programa....Acikcasi universitenin prosedurunu bilmiyorum ve International ofise sormami soylediler...Baska bir onemli noktada Okul Aof diplomasini tanir mi ...Cunku okul Muhendislik diplomam ile muhendislik masterina kabul verdi ama Aof isletme diplomasini taniyip ekonomi master inada onay verir mi bilemiyorum...Bu konu hakkinda bir bilgin var mi ?[/quote]

ben muhendislik diplomasiyla ekonomi masterindan kabul aldim. bazi bolumlerde lisans ile master bolumunun ayni olmasi isteniyor ama bunlari sitelerinde belirtiyorlar. zaten kimler basvurabilir seklinde her bolumun aciklamasi oluyor okullarin internet sitelerinde.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Pzr Kas 14, 2010 8:08 pm

[quote]Zeynepp tarafindan yazilan metin:

Mantikli cevabin icin tesekkurler Mechanical,... Okula yeni basladim su an 4 ...bir tanede blok dersim olucak ve ders sayim bu donem 5 olucak....Acikcasi pekte kasan bir bolummus gibi durmuyor...Ustelik bolumdeki tek yabanci ogrenci benim Dsh falanda istemediler ( almancamda yok ) sadece toefl istediler ve hocalar almanca ders anlatiyo ( Allahtan kitaplar ingilizce )..Banada sinavlari ingilizce yapicaklar...Her gun bir derse gidiyorum...Su siralar baya baya zamanim kaliyo tabi cogunu yolda harciyom ( En kisa zamanda kapuse tasinmam lazim )...Bu kadar zamanim kalinca bende bir ikinci bolum neden olmasin diye dusundum...Ya birde su ihtimal var yani 1.5 somester ders var son somester master tezini yazarkende baslanabilir aslinda 2. programa....Acikcasi universitenin prosedurunu bilmiyorum ve International ofise sormami soylediler...Baska bir onemli noktada Okul Aof diplomasini tanir mi ...Cunku okul Muhendislik diplomam ile muhendislik masterina kabul verdi ama Aof isletme diplomasini taniyip ekonomi master inada onay verir mi bilemiyorum...Bu konu hakkinda bir bilgin var mi ?[/quote]

ben muhendislik diplomasiyla ekonomi masterindan kabul aldim. bazi bolumlerde lisans ile master bolumunun ayni olmasi isteniyor ama bunlari sitelerinde belirtiyorlar. zaten kimler basvurabilir seklinde her bolumun aciklamasi oluyor okullarin internet sitelerinde.[/quote]

Zeynep, bolum kabul icin Bachelor’s degree olarak International Business, Business Administration, Management, Economics yada ilgili bi alandan lisans derecesi istiyor...Simdi ben buradan muhendislik diplomamla kabul alamam gibi :) ...Acaba bolum Anadolu Universitesi Acik ogretim fakultesinin Isletme diplomasini denk sayip kabul verme durumu olur mu diye sormustum...Yani Almanya Aof diplomasini denk sayiyor mu acaba ?

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Pzr Kas 14, 2010 9:38 pm

[quote] Zeynep, bolum kabul icin Bachelor’s degree olarak International Business, Business Administration, Management, Economics yada ilgili bi alandan lisans derecesi istiyor...Simdi ben buradan muhendislik diplomamla kabul alamam gibi :) ...Acaba bolum Anadolu Universitesi Acik ogretim fakultesinin Isletme diplomasini denk sayip kabul verme durumu olur mu diye sormustum...Yani Almanya Aof diplomasini denk sayiyor mu acaba ?[/quote]

o konu hakkinda bir bilgim yok maalesef :(

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 15, 2010 2:19 am

ben muhendislik diplomasiyla ekonomi masterindan kabul aldim. bazi bolumlerde lisans ile master bolumunun ayni olmasi isteniyor ama bunlari sitelerinde belirtiyorlar. zaten kimler basvurabilir seklinde her bolumun aciklamasi oluyor okullarin internet sitelerinde.[/quote]

Zeynep, bolum kabul icin Bachelor’s degree olarak International Business, Business Administration, Management, Economics yada ilgili bi alandan lisans derecesi istiyor...Simdi ben buradan muhendislik diplomamla kabul alamam gibi :) ...Acaba bolum Anadolu Universitesi Acik ogretim fakultesinin Isletme diplomasini denk sayip kabul verme durumu olur mu diye sormustum...Yani Almanya Aof diplomasini denk sayiyor mu acaba ?[/quote]

tam olarak anlamadim durumunu. turkiye de hem normal uni de muhendislik hem de acik ogretim de isletmemi okudun ? ve kac semester okudun acikogretimde ?

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Pzt Kas 15, 2010 3:16 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

Zeynep, bolum kabul icin Bachelor’s degree olarak International Business, Business Administration, Management, Economics yada ilgili bi alandan lisans derecesi istiyor...Simdi ben buradan muhendislik diplomamla kabul alamam gibi :) ...Acaba bolum Anadolu Universitesi Acik ogretim fakultesinin Isletme diplomasini denk sayip kabul verme durumu olur mu diye sormustum...Yani Almanya Aof diplomasini denk sayiyor mu acaba ?[/quote]

tam olarak anlamadim durumunu. turkiye de hem normal uni de muhendislik hem de acik ogretim de isletmemi okudun ? ve kac semester okudun acikogretimde ?[/quote]

Aynen oyle hocam ...Normalde 8 somester olmasi gerekiyodu yani 4 yillik fakulte iste de :) Benim 1 yil uzadi.... 10 somesterda 5 yilda bitirdim..Simdi sorun Aof Isletme diplomasini taniyip Isletme masterina kabul ederler mi?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Kas 15, 2010 6:31 pm

ilk soruya cevap; iki farkli master progr****** ayni universitede yazilabilirmisin ona cevabi studierendensekraeteriat verir cunku her unide degisik uygulama vardir. fakat iki farkli unide yapabilirsin olumsuz bir cevap gelirse. AOF icin evet denklik var fakat acik ogretim oldugu icin mastera almalari imkansiz ancak lisans seviyesinde cok fazla ders saymadan belli bir semesterdan baslatirlar ona da degmez anliycan. bos zamanlarini degerlendirme acisindan staj yapmani tavsiye ederim, uni diplomasi kadar etkili sonucta

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Pzt Kas 15, 2010 10:20 pm

ilk soruya cevap; iki farkli master progr****** ayni universitede yazilabilirmisin ona cevabi studierendensekraeteriat verir cunku her unide degisik uygulama vardir. fakat iki farkli unide yapabilirsin olumsuz bir cevap gelirse. AOF icin evet denklik var fakat acik ogretim oldugu icin mastera almalari imkansiz ancak lisans seviyesinde cok fazla ders saymadan belli bir semesterdan baslatirlar ona da degmez anliycan. bos zamanlarini degerlendirme acisindan staj yapmani tavsiye ederim, uni diplomasi kadar etkili sonucta[/quote]

Cevabin cok mantikli Physiker...Ancak konu uzerinde biraz dusundum ve kabul etmeleri durumunda bana nasil bachelordan ders vericekler ki? Bachelorun egitim dili almanca master programi ingilizce ve kabul sartlarinda almanca sarti yok....Yani master a kabul etmeleri durumunda bana bachelordan ders al diyemezler ki? Yani mantiken oyle olmali :)..Almanca olan dersleri nasil alayim ?..Konu acikcasi baya kafami kurcaladi biraz arastiricam dedigin gibi sekreterlige ve int.officede sorucam konuyu :D...Bakalim ne olcak..
Staja gelince...Part time staj bulamiyom...Saten benim alanda cokk genis degil...Nestleye sordum oldugum sehirdeki fabrikalarinda muh. ogrencilerine praktikum vermiyolar muh. icin kuzeyde baska bir sehire aliyolarmis kaldi ki full-time ve minimum 3 aylik stajer aliyolar yani okul devam ederken staj zor gibi...Burda Siemens var ipini koparam orda werk-student yada praktikum yapiyooo...Yani okudugu bolumle alakali olsun olmasin herkes giriyo oraya :D...Acikcasi ben hic dusunmedim orda calismayi...Umarim istedigim gibi calisabilcegim bisiler bulurum...Aklimda 1 yada 2 somester okulu dondurup staj yapmak var :D..Bakalim insallah o gunleride gorurum...Bu arada Herkeseee
Iyi Bayramlarrrrrr .....

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Pzt Kas 15, 2010 10:48 pm

hangi bolumde ve hangi unide okuyorsun master? benim bildigim kadariyla master tezini yazarken, alttan hicbir dersin kalmamali aksi taktirde tezi yazamazsin.yani eger okulun 4 semestersa 3 semester dersleri bitirip son semester sirf tezle ugrasman lazim.bilemiyorum acikcasi 2.bolume baslama ihtimalini ama universitendeki akademisches auslandsamt subesine git sor ayni anda yapabilir miyim diye yada zweithorer diye bisey var onu da yapabilirsin ama bunda sadece mezun oldugunda diger bolumun dersleri aldigini yazar.yani 15 ders ile mezun olacagina 20-22 dersle mezun oldugun yazar diplomanda-
ikinci sorun hakkinda yani aof sorusu hakkinda bi bilgim yok ama suna eminim ki master ekonomi icin kabul verseler dahi, lisanstan ders alma zorunlulugu koyarlar cunku aofde aldigin dersler standart ders katalogunda biraz daha az olsa gerek

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Pzt Kas 15, 2010 11:37 pm

hangi bolumde ve hangi unide okuyorsun master? benim bildigim kadariyla master tezini yazarken, alttan hicbir dersin kalmamali aksi taktirde tezi yazamazsin.yani eger okulun 4 semestersa 3 semester dersleri bitirip son semester sirf tezle ugrasman lazim.bilemiyorum acikcasi 2.bolume baslama ihtimalini ama universitendeki akademisches auslandsamt subesine git sor ayni anda yapabilir miyim diye yada zweithorer diye bisey var onu da yapabilirsin ama bunda sadece mezun oldugunda diger bolumun dersleri aldigini yazar.yani 15 ders ile mezun olacagina 20-22 dersle mezun oldugun yazar diplomanda-
ikinci sorun hakkinda yani aof sorusu hakkinda bi bilgim yok ama suna eminim ki master ekonomi icin kabul verseler dahi, lisanstan ders alma zorunlulugu koyarlar cunku aofde aldigin dersler standart ders katalogunda biraz daha az olsa gerek[/quote]

Cevap icin saol kardes.Erlangende Life Sciences Eng. okuyorum...International Business Studies dede master yapmak hos olurdu :D...Ancak kabul ederler mi ? Physiker da kabul etselerde alttan baya baya ders verirler dedi...Ancak bundan bir onceki mesajimda dedigim gibi Bachelor programi Almanca ...Master programi ingilizce ve master kabul sartlarinda almanca sarti yok...Hadi master a kabul etseler alttan nasil ders vericekler? Bachelordaki dersler almanca....Yani mantiken master ogrencsine almanca ders vermemeleri lazim...Tabi en buyuk sorun gene denklik verip master a kabul ederler mi? Ben simdi aof nin transkriptini kontrol ettim ECTS kredisi olarak 4 yilda 240 kredim varmis yani her sene 60 ECTS kredisi yani totalda 240 ETCS kredisi ve toplamda 28 ders vermisim...Yani sayi olarak bana makul geliyor...Bilmiyorum simdi burda bachelorda kac kredi veriyolar...Master 2 senede 120 kredi alman lazim...Burda bachelor 3 yil olduguna gore 180 kredi olmasi lazim gibi :D..Yani biraz matematik yapinca Aof nin verdigi ECTS fazla bile geliyor gibi :D...Yada bana oyle geliyor :D

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 16, 2010 11:45 am

Durumunu tam net olarak anlamamistim, dsh veya testdaf verdigini dusunuyordum. AOF yi burdaki universiteler pek tanimiyor o yuzden kredi notlarina pek bakacaklarini sanmiyorum. Ama dedigim gibi tekrar lisanstan baslayana kadar bol bol staj yap derim semesterferien mutlaka oluyordur o aralarda yaparsin. ayrica her universitede hemen hemen praktikumsamt tipi seyler vardir oralara basvurursan onlar da sana ayarlayabilir. Ayrica Praktikum genelde part time olur. Fakat Erlangen nasil bir sehir bilmiyorum ama mutlaka staj yerleri vardir iyice arastirmani tavsiye ederim bilhassa Nurnberg taraflarinda.

muhammet

Mesaj gönderen muhammet » Sal Kas 16, 2010 8:42 pm

Durumunu tam net olarak anlamamistim, dsh veya testdaf verdigini dusunuyordum. AOF yi burdaki universiteler pek tanimiyor o yuzden kredi notlarina pek bakacaklarini sanmiyorum. Ama dedigim gibi tekrar lisanstan baslayana kadar bol bol staj yap derim semesterferien mutlaka oluyordur o aralarda yaparsin. ayrica her universitede hemen hemen praktikumsamt tipi seyler vardir oralara basvurursan onlar da sana ayarlayabilir. Ayrica Praktikum genelde part time olur. Fakat Erlangen nasil bir sehir bilmiyorum ama mutlaka staj yerleri vardir iyice arastirmani tavsiye ederim bilhassa Nurnberg taraflarinda.[/quote]

Tekrar lisans yapma gibi bir niyetim yok yaa...Malesef henuz vermis oldugum bir almanca sinavida yok.Allahtan bir master a kabul aldik...Ordada tek yabanci ogrenci benim galiba :(..Ingilizce olmasi gereken dersleri hoca almanca anlatiyoo..Sonrada bana anlamadigin yer olursa sor evladim diyo..Ulan mal anladigim bir yer olmuyo ki ? Hangisinden baslasam sormaya..Allahtan kitaplar ingilizce..Birde bana sinavlari ingilizce yapicaklarmis..Umarim hayirlisi ile zamaninda bitiririm...Biraz sikinitli yani...Dil acisindan...
Praktikuma gelince saten tatillerde yapmayi dusunuyorum Hatta 1-2 somester okulu dondurup full-time praktikum yapmayi dusunuyorum...Part time praktikuma gelince ben alanimda bulamadim henuz...Nestle Nurnberge sordum Nurnbergde ki fabrikalarina almiyolarmis...Kaldi ki werk-student bile almiyolarmis oraya...Ama arastirmaya hem erlangende hemde nurnbergde devam edicem..Cevaplar icin herkese tesekkurler...