Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Liste halinde hazırlanmış özgeçmiş (vize için)

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Bekop

Liste halinde hazırlanmış özgeçmiş (vize için)

Mesaj gönderen Bekop » Sal Eyl 20, 2022 2:12 pm

Merhaba,
Kronolojik şekilde özgeçmiş isteniyor da mesela eğitim kısmında ilkokuldan mı başlamamız gerekiyor? Yoksa lise ve üniversite yeterli mi?

tugbakkaya

Re: Liste halinde hazırlanmış özgeçmiş (vize için)

Mesaj gönderen tugbakkaya » Sal Eyl 20, 2022 8:00 pm

merhaba,klasik bir cv hazırlamanız yeterli. İş görüşmenize ne cv hazırladıysanız onu koyabilirsiniz. Geçmişe inmeye gerek yok.

Bekop

Mesaj gönderen Bekop » Sal Eyl 20, 2022 8:45 pm

tugbakkaya yazdı: Sal Eyl 20, 2022 8:00 pm merhaba,klasik bir cv hazırlamanız yeterli. İş görüşmenize ne cv hazırladıysanız onu koyabilirsiniz. Geçmişe inmeye gerek yok.
Teşekkür ederim. Ben 36f için başvuracağım. Peki cv, motivasyon mektubu ve üniversite diplomasının Almanca mi olmasi gerekiyor? İngilizce olur mu? PDF de almanca yazıyor sadece

tugbakkaya

Mesaj gönderen tugbakkaya » Sal Eyl 20, 2022 9:44 pm

rica ederim. diplomam zaten ingilizceydi benim. CV ve mektubu da Ingilizce yazdım ben . Zaten türkçe olan evrakları almancaya çevirin yazıyor. Benim 41f

watrik

Mesaj gönderen watrik » Sal Eyl 20, 2022 9:46 pm

europass’ten kolayca yapılabiliyor, ben o şekilde yapıp verdim

Bekop

Mesaj gönderen Bekop » Sal Eyl 20, 2022 10:46 pm

tugbakkaya yazdı: Sal Eyl 20, 2022 9:44 pm rica ederim. diplomam zaten ingilizceydi benim. CV ve mektubu da Ingilizce yazdım ben . Zaten türkçe olan evrakları almancaya çevirin yazıyor. Benim 41f
Çok teşekkürler...

Bekop

Mesaj gönderen Bekop » Sal Eyl 20, 2022 10:49 pm

watrik yazdı: Sal Eyl 20, 2022 9:46 pm europass’ten kolayca yapılabiliyor, ben o şekilde yapıp verdim
Liste şeklinde örnek bulabilir miyim Europass ten? Ekstra olarak açıklama yazmalı miyiz? Mesela şu nedenle başka bir liseye geçtim şeklinde? Yoksa sadece kronolojik olarak kısaca mi belirtmeliyiz?
Teşekkürler...

watrik

Mesaj gönderen watrik » Çrş Eyl 21, 2022 10:32 am

Bekop yazdı: Sal Eyl 20, 2022 10:49 pm Liste şeklinde örnek bulabilir miyim Europass ten? Ekstra olarak açıklama yazmalı miyiz? Mesela şu nedenle başka bir liseye geçtim şeklinde? Yoksa sadece kronolojik olarak kısaca mi belirtmeliyiz?
Teşekkürler...
Liste ve kronoloji konusuna o kadar takılmıyorlar rahat olun, açıklama yapmanıza gerek yok bence. Sadece çalıştığınız yerleri, gönüllü projeleri ve gittiğiniz okulları yazın, bi de ilgi alanlarınızı falan eklerseniz dolu gözükür.

Bekop

Mesaj gönderen Bekop » Çrş Eyl 21, 2022 5:55 pm

watrik yazdı: Çrş Eyl 21, 2022 10:32 am Liste ve kronoloji konusuna o kadar takılmıyorlar rahat olun, açıklama yapmanıza gerek yok bence. Sadece çalıştığınız yerleri, gönüllü projeleri ve gittiğiniz okulları yazın, bi de ilgi alanlarınızı falan eklerseniz dolu gözükür.
Teşekkürler, peki cv ve motivasyon mektubunu yeminli tercümana götürmeye gerek yok değil mi? Eğer iki dilden birisini biliyorsak?

watrik

Mesaj gönderen watrik » Çrş Eyl 21, 2022 10:20 pm

Bekop yazdı: Çrş Eyl 21, 2022 5:55 pm Teşekkürler, peki cv ve motivasyon mektubunu yeminli tercümana götürmeye gerek yok değil mi? Eğer iki dilden birisini biliyorsak?
İngilizce ya da Almanca olduğu takdirde gerek yok. Türkçe ise gerekli ama direkt İngilizce yazıp verin en kolayı derim.

Bekop

Mesaj gönderen Bekop » Çrş Eyl 21, 2022 10:47 pm

watrik yazdı: Çrş Eyl 21, 2022 10:20 pm İngilizce ya da Almanca olduğu takdirde gerek yok. Türkçe ise gerekli ama direkt İngilizce yazıp verin en kolayı derim.
Teşekkürler... Ben de Europass den hazırladım da cv mi 3 sayfa oldu ve de eğitim durumum en aşağıda kaldı otomatik olarak. Bir sorun olur mu acaba?

watrik

Mesaj gönderen watrik » Prş Eyl 22, 2022 6:34 pm

Bekop yazdı: Çrş Eyl 21, 2022 10:47 pm Teşekkürler... Ben de Europass den hazırladım da cv mi 3 sayfa oldu ve de eğitim durumum en aşağıda kaldı otomatik olarak. Bir sorun olur mu acaba?
Europass'te eğitim, iş ve diğer kısımların sırası ayarlanabiliyor. Ben çok majör bir problem olacağını düşünmüyorum.

Bekop

Mesaj gönderen Bekop » Cum Eyl 23, 2022 7:04 pm

watrik yazdı: Prş Eyl 22, 2022 6:34 pm Europass'te eğitim, iş ve diğer kısımların sırası ayarlanabiliyor. Ben çok majör bir problem olacağını düşünmüyorum.
Çok teşekkür ederim.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cmt May 20, 2023 12:29 pm

Konuyu tekrar canlandırıyorum arkadaşlar, ben okula gönderdiğim CV'yi kullanmak istiyorum ancak;
-CV'nize fotoğraf eklediniz mi? Eğer eklediyseniz pasaport başvurunuzdaki biyometrik fotoğrafı mı eklediniz yoksa daha samimi bir fotoğraf mı?
-Adresinizi girerken Türkçe şekilde mi girdiniz yoksa "sokak", "mahalle" gibi kelimelerin parantez içinde almancasını da yazdınız mı?
-Gerçekten hobilerimizi yazmak önemli mi? Ben sadece kişisel bilgilerim, dil bilgim, eğitim-staj bilgilerim ve katılmış olduğum bir semineri yazdım.
-CV'yi Almanca hazırladım ancak yine adreste olduğu gibi okul isimlerini nasıl yazmam gerektiğin konusunda kararsız kaldım, ikisini de şu şekilde yazdım "....Anadolu Lisesi (Gymnasium)" ".....İlköğretim Okulu (Grundschule)" Sizce bir sorun olur mu ya da ne yapmalıyım?
-Dil bilgisi kısmına "Englisch: Konversationssicher (Habe kein Zertifikat)" şeklinde yazdım, doğru mudur?

*** Ben bu senenin başında avukatlık ruhsatımı aldım ancak avukat olarak çalışmaya başlamadım. Bunu nasıl belirtmem gerektiğine karar veremedim. "Beruflich: 01.01.2023- Ich habe meine Anwaltszulassung erhalten." şeklinde mi yazmalıyım yoksa yanlış çeviri mi yapıyorum?

Özellikle son sorum hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İyi forumlar diliyorum.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Cmt May 20, 2023 4:01 pm

isilwen yazdı: Cmt May 20, 2023 12:29 pm Konuyu tekrar canlandırıyorum arkadaşlar, ben okula gönderdiğim CV'yi kullanmak istiyorum ancak;
-CV'nize fotoğraf eklediniz mi? Eğer eklediyseniz pasaport başvurunuzdaki biyometrik fotoğrafı mı eklediniz yoksa daha samimi bir fotoğraf mı?
-Adresinizi girerken Türkçe şekilde mi girdiniz yoksa "sokak", "mahalle" gibi kelimelerin parantez içinde almancasını da yazdınız mı?
-Gerçekten hobilerimizi yazmak önemli mi? Ben sadece kişisel bilgilerim, dil bilgim, eğitim-staj bilgilerim ve katılmış olduğum bir semineri yazdım.
-CV'yi Almanca hazırladım ancak yine adreste olduğu gibi okul isimlerini nasıl yazmam gerektiğin konusunda kararsız kaldım, ikisini de şu şekilde yazdım "....Anadolu Lisesi (Gymnasium)" ".....İlköğretim Okulu (Grundschule)" Sizce bir sorun olur mu ya da ne yapmalıyım?
-Dil bilgisi kısmına "Englisch: Konversationssicher (Habe kein Zertifikat)" şeklinde yazdım, doğru mudur?

*** Ben bu senenin başında avukatlık ruhsatımı aldım ancak avukat olarak çalışmaya başlamadım. Bunu nasıl belirtmem gerektiğine karar veremedim. "Beruflich: 01.01.2023- Ich habe meine Anwaltszulassung erhalten." şeklinde mi yazmalıyım yoksa yanlış çeviri mi yapıyorum?

Özellikle son sorum hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İyi forumlar diliyorum.
- Cv'mdeki fotoğraf bildiğin vesikalık fotoğraf. Bir sorun olmuyor. Fotoğraf eklemen gerek.
- CV Almanca ise adres de almanca yazmalı.
- Hobiler önemli değil ama gerekli, ilgilendiğin alanları yazabilirsin, klasik okuma spor vs diyip de geçebilirsin.
- Tam almanca hazırlıyorsan istersen sadece almancalarını yaz, ben öyle yaptım. Hatta çalıştığım şehir hastanesi ismini bile almancaya çevirip yazdım.
- Ben englisch sehr gut ve deutsch mittelstufe yazdım

Bu arada ruhsat almadan önce sanırım siz 1 sene falan staj yapıyorsunuz, onu da iş deneyimi olarak yazabilirsin.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzr May 21, 2023 11:16 am

aozkan09 yazdı: Cmt May 20, 2023 4:01 pm - Cv'mdeki fotoğraf bildiğin vesikalık fotoğraf. Bir sorun olmuyor. Fotoğraf eklemen gerek.
- CV Almanca ise adres de almanca yazmalı.
- Hobiler önemli değil ama gerekli, ilgilendiğin alanları yazabilirsin, klasik okuma spor vs diyip de geçebilirsin.
- Tam almanca hazırlıyorsan istersen sadece almancalarını yaz, ben öyle yaptım. Hatta çalıştığım şehir hastanesi ismini bile almancaya çevirip yazdım.
- Ben englisch sehr gut ve deutsch mittelstufe yazdım

Bu arada ruhsat almadan önce sanırım siz 1 sene falan staj yapıyorsunuz, onu da iş deneyimi olarak yazabilirsin.
-Adres konusunda çevirilerde yardımcı olabilir misiniz? Mahalle yerine Stadtviertel, Sokak yerine Gasse, Apartman yerine de Wohnung yazmıştım.
-Aslında 1 yıllık stajımı "praktikum" başlığında yazmıştım ruhsatımı okul başvurusu yaparken eklememiştim, şimdi ikisini de "Berufliche Erfahrungen" adı altında yazmak çok daha mantıklı geldi.
-Ortaokulda okul takımında basketbol vesaire oynamıştım onları da bir hobiler başlığı açıp ekleyeceğim.
-"Avukatlık ruhsatımı aldım" çevirisi hakkında bir yorumunuz var mı?
Teşekkür ederim.

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Pzr May 21, 2023 3:09 pm

isilwen yazdı: Pzr May 21, 2023 11:16 am -Adres konusunda çevirilerde yardımcı olabilir misiniz? Mahalle yerine Stadtviertel, Sokak yerine Gasse, Apartman yerine de Wohnung yazmıştım.
-Aslında 1 yıllık stajımı "praktikum" başlığında yazmıştım ruhsatımı okul başvurusu yaparken eklememiştim, şimdi ikisini de "Berufliche Erfahrungen" adı altında yazmak çok daha mantıklı geldi.
-Ortaokulda okul takımında basketbol vesaire oynamıştım onları da bir hobiler başlığı açıp ekleyeceğim.
-"Avukatlık ruhsatımı aldım" çevirisi hakkında bir yorumunuz var mı?
Teşekkür ederim.
- Adres doğru
- Evet deneyimler kısmında yazabilirsiniz, önemli bir deneyim sonuçta 1 senelik staj
- Tabi ekleyebilirsiniz sport falan diye
- Maalesef onun tam karşılığı nedir bilmiyorum, bir terimi falan olabilir Almanca

Bu arada, hukuk mezunlarının olayları nasıl oluyor? Yani direkt ruhsatı alıp, yüksek lisans yapıp sonrasında orada da avukatlık yapabiliyor musunuz? Çünkü size sonuçta Türkiye hukukunu öğretiyorlar lisans eğitimi sırasında.

Benim de çok yakın bir arkadaşım ankara hukuk mezunu, 2 senedir de sendika avukatı. Acaba nasıl yapabilir onu da merak ediyoruz

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Pzr May 21, 2023 4:56 pm

aozkan09 yazdı: Pzr May 21, 2023 3:09 pm - Adres doğru
- Evet deneyimler kısmında yazabilirsiniz, önemli bir deneyim sonuçta 1 senelik staj
- Tabi ekleyebilirsiniz sport falan diye
- Maalesef onun tam karşılığı nedir bilmiyorum, bir terimi falan olabilir Almanca

Bu arada, hukuk mezunlarının olayları nasıl oluyor? Yani direkt ruhsatı alıp, yüksek lisans yapıp sonrasında orada da avukatlık yapabiliyor musunuz? Çünkü size sonuçta Türkiye hukukunu öğretiyorlar lisans eğitimi sırasında.

Benim de çok yakın bir arkadaşım ankara hukuk mezunu, 2 senedir de sendika avukatı. Acaba nasıl yapabilir onu da merak ediyoruz
Ben orada avukatlık yapmayı planlamıyorum, o sebeple net bir bilgim yok ancak youtubeda izlediğim kadarı ile Türkiye'de hukuk mezunu bir kişi ancak bankalarda çeşitli görevler alabiliyorlarmış ya da avukatlık ofislerinde yardımcı diyebileceğimiz şekilde çalışıyorlarmış. Yani Türkiye'de hukuk okuduktan sonra orada kısa bir eğitim ile avukat sıfatını vermiyorlar bize. En azından benim bilgim bu kadar ancak dediğim gibi net bir araştırma yapmadım o yüzden bir şey de söyleyemiyorum aslında

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Pzr May 21, 2023 5:07 pm

isilwen yazdı: Pzr May 21, 2023 4:56 pm Ben orada avukatlık yapmayı planlamıyorum, o sebeple net bir bilgim yok ancak youtubeda izlediğim kadarı ile Türkiye'de hukuk mezunu bir kişi ancak bankalarda çeşitli görevler alabiliyorlarmış ya da avukatlık ofislerinde yardımcı diyebileceğimiz şekilde çalışıyorlarmış. Yani Türkiye'de hukuk okuduktan sonra orada kısa bir eğitim ile avukat sıfatını vermiyorlar bize. En azından benim bilgim bu kadar ancak dediğim gibi net bir araştırma yapmadım o yüzden bir şey de söyleyemiyorum aslında
Ha anladım, teşekkür ederim bilgiler için sağolun