Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Wirtschaftinformatik ?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
umutt_cobann

Wirtschaftinformatik ?

Mesaj gönderen umutt_cobann » Pzr Eyl 18, 2022 1:55 pm

Herkese merhaba ,vizem geçen hafta geldi ve önümüzdeki ay Duisburg'ta kursuma başlıcam. İnformatik kabulüm var ama şuanda wirtschaftinformatik bölümü ,ekonomi ile ilişkisi olduğu için bana cazip geliyor .Kişisel olarak yönelimim olan dersleri de barındırması gözümde büyük bir artı ama pek fazla bilgi edinemediğim için kafamda baya soru işareti var öncelikle ;
1-Wirtschaftinformatik okuyan birisi ne tam bir İnformatiker ne de bir Wirtschaftler oluyor ,bu durumda iki mesleğin de arka planında mı kalıyor ?
2-Informatik okuyup eğilimim olduğu başka konularda ek beceriler mi edineyim ?
dediğim gibi çok fazla bilgi eksikliğimin olduğu bir konu ,özellikle bu bölümü okuyan biri varsa görüşlerine çok ihtiyacım var
şimdiden teşekkür ederim :)

cem.karatas

Re: Wirtschaftinformatik ?

Mesaj gönderen cem.karatas » Pzr Eyl 18, 2022 2:35 pm

Merhaba Umut,
Oncelikle vizen hayirli olsun, umarim istedigin gibi guzel bir egitim hayati gecirirsin.

Sorunun cevabina gelince,
Ben Marmara Yonetim Bilisim Sistemleri / Business Informatics mezunu biri ve ayni zamanda'da hali hazirda WIM master kabulu alarak vize bekleyen biri olarak sunu soyleyebilirim.

Ozellikle teknoloji alaninda WIM okuyarak da asagi yukari bir Informatic mezununun girebilecegi islere girebilirsin. Ama bolumun asil amaci Business ve IT arasinda bir kopru gorevi gorerek isletmelerin teknolojik donusumleri icin yoneticiler yetistirebilmek. Genel olarak SAP ve Data Analytics'de calisan mezunlar olsa da hard code yazan insanlar da oluyor. Ben Siber Guvenlik alaninda bile WIM mezunu ibaresi goruyorum Almanca is ilanlarinda.

Umarim cevap olabilmistir.

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Pzr Eyl 18, 2022 4:05 pm

Bence yapman gereken ilk şey, "Ben hangi pozisyonda olmak istiyorum?" sorusunu kendine sormak olmalı.

Eğer direkt olarak yazılımcı olmak istiyorsan, işletme-muhasebe-ekonomi tarzı konulara ilgin yoksa bence en ideali Informatik çünkü direkt olarak Bilgisayar Biliminin temellerini öğreten/öğretmeye çalışan bir bölüm. Yazılımcı olmak istiyorsan en ideal bölümün bu olduğunu düşünüyorum.

Muhasebe-işletme-ekonomi tarzı konulara da ilgim var diyorsan Wirtschaftsinformatik daha iyi olabilir fakat bunun da kendine göre artıları ve eksileri var. İşletme Bilimi ve Bilgisayar Biliminin kesişim noktası bir bölüm olduğu için iki tarafı da tam olarak öğrenmiyorsun, yani kendine çok şey katman gerek. Eğer Wirtschaftsinformatik okuyup da "Ben yazılımcı olmak istiyorum." dersen Informatik okuyan kişinin okulda gördüğü şeyleri kendi çabanla, dışarıdan öğrenmen gerek çünkü onun gördüğü çoğu Bilgisayar Bilimi dersini sen görmeyeceksin bile. O yüzden direkt yazılımcı olmak isteyen birisi için ideal bir bölüm olduğunu düşünmüyorum ama ben hem yazılımdan hem de işletmeden, muhasebeden, ekonomiden anlarım, bu iki departman/departmanlar arasında bağlantı görevi görürüm ve bu da hoşuma gider diyorsan en güzel bölümün bu olduğunu düşünüyorum.

Purple-taken

Mesaj gönderen Purple-taken » Pzr Ağu 20, 2023 9:54 pm

merhaba hangi bölümden kabul alıp sonrasında almanyaya başvurdunuz? yönetim bilişim sistemleri mi bilgisayar mühendisliği mi? ben yabancı öğrenci sınavıyla ikisinden de kabul aldım kullanabilir miyim? kullanabilirsem hangisiyle başvurmalıyım

prost1

Mesaj gönderen prost1 » Pzt Ağu 21, 2023 12:43 am

cem.karatas yazdı: Pzr Eyl 18, 2022 2:35 pm Merhaba Umut,
Oncelikle vizen hayirli olsun, umarim istedigin gibi guzel bir egitim hayati gecirirsin.

Sorunun cevabina gelince,
Ben Marmara Yonetim Bilisim Sistemleri / Business Informatics mezunu biri ve ayni zamanda'da hali hazirda WIM master kabulu alarak vize bekleyen biri olarak sunu soyleyebilirim.

Ozellikle teknoloji alaninda WIM okuyarak da asagi yukari bir Informatic mezununun girebilecegi islere girebilirsin. Ama bolumun asil amaci Business ve IT arasinda bir kopru gorevi gorerek isletmelerin teknolojik donusumleri icin yoneticiler yetistirebilmek. Genel olarak SAP ve Data Analytics'de calisan mezunlar olsa da hard code yazan insanlar da oluyor. Ben Siber Guvenlik alaninda bile WIM mezunu ibaresi goruyorum Almanca is ilanlarinda.

Umarim cevap olabilmistir.
Peki buradan mezun birinin rolü ne olarak geçiyor tam olarak? Mesela bir şirkete girince pozisyonumuz ne olacak? Ben buradan mezun olup düz işletme mezunu kişiler gibi işlere başvurabilir miyim onlarla denk sayılır mıyım?