Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TOEFL IBT- Reading Section

Study in Germany
Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Çrş Kas 10, 2010 12:49 am

TOEFL sinavinin reading kisminda her biri yaklasik 700 kelimeden olusan ve konuyla ilgili 12-14 soru barindiran 3 adet okuma parcasi veriliyor ve zaman 60 dakika. Ama sanssiz bir insansaniz deneme amacli olarak sorulan 2 okuma parcasi daha verilebiliyor ve zaman 100 dakikaya cikiyor. Hangisinin deneme amacli oldugu bilinmediginden her okuma parcasi ayni titizlilikle okunmak zorunda. Bu sanssizliga denk gelmemek icin sinavdan 1-2 hafta once yakinlariniza yardim edip hayir duasi almaniz tavsiye edilir :)

Parcalar genelde 3 kategoride geliyor: Exposition (ifade, tanim), Argumentation (tartisma, muhakeme) ve Historical (tarihi)

Sorularin yapisal tipleri de kendi arasinda 3 cesit. Bunlardan ilki bizim asina oldugumuz 4 secenegi olan ve bir dogru cevabi olan coktan secmeli, digeri 4 secenekte ayri 4 cumle barindiran ve bunu pasajda uygun yere koymanizi isteyen soru tipi sonuncusu ise yine 4 secenegi olan fakat ilk soru tipinin aksine 1 den fazla dogru cevabi olan soru tipi.

Sorularin icerik olarak tiplerine gelecek olursak:
1. Factual Information: okuma parcasinda gecen olayin direk soruldugu soru tipi.
2. Negative Factual Information: okuma parcasinda hangisinden bahsedilmemistir seklinde olan soru tipi.
3. Inference: verilen endirekt bilgiyi kullanma sorusu. Burada bilgileri baglamak ve sonuc cikarmak onemli. Bu sorudaki tipik soru kaliplari ise: implied, inferred,most likely
4. Rhetorical: : bu kalipla ya da verilen kelimeyle ne denmek istenmistir seklinde karsimiza cikan soru tipi. Tipik soru kaliplari ise: why does the author .. ve in order to
5. Vocabulary: direk kelime bilgisi sorusu. Bu sorulari parcanin anlam butunlugunden veya grammatik yapisindan yola cikarak cozmek daha mantikli.
6. Reference: pronoun un hangi ozneyi refere ettigini soran soru tipi. they/it/which refers to.. karsimiza cikan soru kalibi. pronoun un tekil ve cogul durumuna dikkat etmek ve seceneginizin herhangi bir grammatik kurali bozup bozmadigina dikkat etmek siklari elemek acisindan faydali.
7. Sentence Simplification: parcada uzeri cizilmis cumlenin anlamini bozmayacak ve ana fikri barindiran dogru sikki bulma sorusu. which of the following best expresses the essential information in the highlighted sentence? seklinde karsimiza cikiyor :)
8. Insert Text: verilen cumleyi parcada uygun yere yerlestirmenizi isteyen soru tipi. bu soruda paragrafin 4 ayri noktasinda kutucuklar olur. parcalar daima genelden ozele gittigi icin verilen cumle genel ise c ve d sikki direkt olarak elenir. eger ozel ise a ve b sikki eleniyor. referencelara ve nounlara dikkat etmek sizi dogru sikki secme konusunda yardimci olur. Where would the sentence best fit? seklinde sorulur.
9. Prose Summary: bu soruda parcagi genel olarak ozetleme sorusu. sahsen benim en zorlandigim soru tipi. ilk once size bir cumle veriyor ve bu cumleye bakarak parcanin ana hatlarini siklardan seviyorsunuz. ilk once verilen topic sentencein siklarla alakali olup olmadigina bakiyorsunuz, degilse o *** eleniyor. alakali ise bunun ana fikir olup olmadigina ve dogruluguna bakiyorsunuz.
10. Complete a Table: verilen kategorilere gore dogru bilgileri parcadan aldiginiz soru tipi. oldukca kolay herhangi bir zorlugu yok :)

Genel olarak Reading kisminda verilen taktik ise: ilk once sorunun okunmasi, sorudaki ozneyi ve istenilen bilgiyi tam olarak anlayip okuma parcasinda bu bilginin ve oznenin beraber bulundugu cumlenin bulunmasi ve bu kilit cumlenin yanindaki 2-3 cumlenin de okunmasi ve son olarak da yanlis sayisi dogru sayisindan fazla oldugundan ve rastgele isaretlenen sikkin yanlis olma ihtimalinin daha yuksek olmasindan dolayi yanlis siklarin elenip dogru sikkin bulunmasi.

Kaynak: Steev Jones

not: eger bu paylasim icin \'iyi guzel de TOEFL yani banane ingilizceden ben DSH ya girecegim, DSH versiyonu olsa super olurdu seklinde bir dusunceniz varsa TOEFL i gecmem icin dualariniza ihtiyacim var :) cunku TOEFL dan sonra DSH hazirliklarina baslayacagim icin zamanim oldukca DSH ya yonelik paylasimlarda bulanacagim :)

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Sal Ara 21, 2010 11:39 am

basarilar , dualar seninle :)

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Sal Ara 21, 2010 12:09 pm

[quote]Gurhan tarafindan yazilan metin:
basarilar , dualar seninle :)[/quote]

cok tesekkur ederim :)

copurcan

Mesaj gönderen copurcan » Sal Ara 21, 2010 12:58 pm

insallah istedigin puani alirsin ;)
ama TOEFL pbt den giremiormusun?universiteler kabul etmio mu? bence o daha kolay gibi...

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Sal Ara 21, 2010 6:39 pm

[quote]copurcan tarafindan yazilan metin:
insallah istedigin puani alirsin ;)
ama TOEFL pbt den giremiormusun?universiteler kabul etmio mu? bence o daha kolay gibi...[/quote]

onumuzdeki ilk pbt mayis ayinda :) artik cok yapilmiyor zaten pbt.

awesom-o

Mesaj gönderen awesom-o » Sal Ara 21, 2010 11:21 pm

Hani kelime soruyorlar, bilmiyorsan bile cumlenin genel anlamindan bir sonuca variyorsun ya. Isin kotu tarafi siklardaki kelimelerin anlamini bilmemek sanirim =) Bu daha cok geliyor basima.

copurcan

Mesaj gönderen copurcan » Çrş Ara 22, 2010 10:11 am

sinava nerede gireceksin peki zeynep?

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Çrş Ara 22, 2010 4:26 pm

sinava nerede gireceksin peki zeynep?[/quote]

dusseldorfda girecegim sanirim. ruhr bolgesinde guzel bir toefl merkezi ariyorum aslinda.

copurcan

Mesaj gönderen copurcan » Prş Ara 23, 2010 10:42 am

ewt ewet ona dikkatet. p.c nin ve klavyenin iyi oldugu 1 yer olsun.
hadi koaly gelsin bagam :)
basarilar...

copurcan

Mesaj gönderen copurcan » Prş Ara 23, 2010 10:43 am

bende eger gidersem almanya ya toefl a orada girecem. tabi vize verirlerse.

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Prş Ara 23, 2010 1:37 pm

bende eger gidersem almanya ya toefl a orada girecem. tabi vize verirlerse.[/quote]

insallah iyi bir score elde edersin :) forumda toefla hazirlanan gorunce sevindim :) reading section paylasimim hic rating almayinca kimsenin toefl ile ilgisinin olmadigini dusunmustum :D sen neden toefla giriyorsun? ingilizce mi okuyacaksin?

copurcan

Mesaj gönderen copurcan » Prş Ara 23, 2010 9:03 pm

ben freibrg universitesindee master yapmayi dusunuorum. ve sartlar arasinda ingiizceee toefl istiolar.buyuzden bende toelf a hazirlanacam kismet olursaa freiburg ta...burada uds yi gectim. bir dersanede de intermediate seviyesine giddiorun ve yakin zamanda bitecek (unutmus oldugum konular varsaa yeniden hatirlamak icin) .benimde writing ve speking im yok malesef :( . ama sana tavsiyem toefl ibt zor. ins yukksek bir paun alirsin.

gun sayiyorum 21. bitti ve araya tatil girdi. bekliorum 1 gun gelecek :)

copurcan

Mesaj gönderen copurcan » Prş Ara 23, 2010 9:05 pm

hem vize vermezlerse, erasmusla master egitimi icin gidecegim 2 donem.bu sinavada hazirlaniorum ;)

Zeynepp

Mesaj gönderen Zeynepp » Prş Ara 23, 2010 11:24 pm

ben daha once toefl aldim ama institutional oldugu icin gecerliligi yok. benim de writing im iyi listening de biraz zorluk cekiyorum ama halledicem artik. writing ve speaking bolumunde begendikleri bir kac kalip var onlari bol bol kullanirsan iyi puan veriyorlar. speakingde belli konular cikiyor perfect phrases for speaking and writing diye bir kitap var o bayagi faydali. bir gozat istersen ona. ben de ebook seklinde var istersen yollayabilirim.

copurcan

Mesaj gönderen copurcan » Sal Oca 07, 2014 3:01 am

gercekten mi zeynepp?? sakincasi yoksa gonderirmisin? bi bakayim ;) tsk ederim simdiden :)