Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da İngilizce Master Başvuru Tarihleri

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
EricCartman

Almanya'da İngilizce Master Başvuru Tarihleri

Mesaj gönderen EricCartman » Prş Eyl 01, 2022 1:54 pm

Merhaba arkadaşlar, önümüzdeki winter (Ekim'de ders başlangıcı) dönemi için makine mühendisliği İngilizce yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bir sorum var, üniversitelerin deadline tarihlerinden kaç ay önce başvurulmalı, belirli bir limit var mı? Örneğin bir üniversite uluslararası öğrenciler için 15 Haziran son başvuru tarihi (deadline) olarak belirlemişse, 2-3 ay önceden mi başvurmalıyız, yoksa Aralık-Ocak ayında erkenden başvursak bir dezavantajı olurmu, daha erken kabul alıp daha erken vize süreçlerini halledebilir miyim, yoksa erken başvursam dahi üniversite başvurularını bekletip hepsini aynı anda mı değerlendiriyorlar ?

Uygar

Re: Almanya'da İngilizce Master Başvuru Tarihleri

Mesaj gönderen Uygar » Prş Eyl 01, 2022 8:42 pm

EricCartman yazdı: Prş Eyl 01, 2022 1:54 pm Merhaba arkadaşlar, önümüzdeki winter (Ekim'de ders başlangıcı) dönemi için makine mühendisliği İngilizce yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bir sorum var, üniversitelerin deadline tarihlerinden kaç ay önce başvurulmalı, belirli bir limit var mı? Örneğin bir üniversite uluslararası öğrenciler için 15 Haziran son başvuru tarihi (deadline) olarak belirlemişse, 2-3 ay önceden mi başvurmalıyız, yoksa Aralık-Ocak ayında erkenden başvursak bir dezavantajı olurmu, daha erken kabul alıp daha erken vize süreçlerini halledebilir miyim, yoksa erken başvursam dahi üniversite başvurularını bekletip hepsini aynı anda mı değerlendiriyorlar ?
Sorduğunuz soruların cevapları üniversiteden üniversiteye değişiyor. Kimisi sen bana istediğin zaman at başvurunu ben şu tarihten sonra sana dönüş yaparım derken bazı üniversiteler de belli bir zamanda başvuruları alıp belli bir tarihte başvuru almayı bırakıyor. Sorularınızın en doğru cevaplarını DAAD ve başvuracağınız yüksek lisans programlarının kendi sitelerinden bulabilirsiniz.

Belirli tarihler varsa eğer, başvurular açılır açılmaz başvurunuzu yaparsanız elbette bu sizin için bir aksilik olmaması açısından avantaj olur. Eğer dönem boyunca başvuru kabul eden bir üniversiteyse yine erken yollayabilirsiniz başvurunuzu fakat bunun sonucunuzun geliş zamanını etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü tüm başvuruları almadan sizin başvurunuzu değerlendirmeyeceklerdir.

Kendimden örnek vereyim. Heidelberg Üniversitesi’nde başvurduğum bölümün son başvuru tarihi 15 hazirandı fakat şubattan sonra istediğim zaman başvurabiliyordum. Ve ben de başvurumu erken yapmıştım. Trier Üniversitesi’nde başvurduğum bölümün başvuru tarihleri ise 1 mayıs-31 mayıs arasındaydı. Şubatta başvurduğum Heidelberg Üniversitesi temmuzun sonunda kabul mektubumu göndermişken, Trier Üniversitesi kabul mektubumu haziranın sonunda gönderdi. Yani erken başvurmanın sonucun zamanını etkilemeyeceğini buradan anlayabilirsiniz.

Bir aksilik çıkmaması için kesinlikle belgelerinizi erkenden toplayıp başvurularınızı da erken yapmanızı öneririm. Aksi takdirde eğer başvurunuzda bir pürüz çıkarsa ve son başvuru tarihi geçmişse hiç acımaları yok. Başvurunuzu almazlar.

EricCartman

Re: Almanya'da İngilizce Master Başvuru Tarihleri

Mesaj gönderen EricCartman » Prş Eyl 01, 2022 9:59 pm

Cevap için teşekkürler. Benim Ielts dil belgem de hazır, sadece belgeleri ingilizceye yeminli çeviri yaptırıp notere onaylatmam gerekiyor, daha sonra başvurabilirim, belki aralık-ocak ayı gibi, eğer sistemleri açılmışsa, umarım erken geri dönüş yaparlar.