Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ev kiralama ve depozito durumu

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
furkanbicer

Ev kiralama ve depozito durumu

Mesaj gönderen furkanbicer » Cum Ağu 05, 2022 9:00 pm

Herkese Merhaba,

TH Deggendorf'tan kabul aldım ve bugün vize görüşmeme gittim, umarım hayırlı bir şekilde vizemi de teslim alırım. Konaklama için görüştüğüm bir ev ile anlaştık ve dün sözleşmeyi imzaladım. Henüz kapora veya herhangi bir ödeme yapmadım. Sormak istediğim soru şu; İlk kez ev kiralayacağım ve bu konuda çok fazla bilgim yok, forumda ve internette araştırdım ama biraz farklı fikirler var, birçok kişi depozitonun eve girişte ödeneceğini söylemiş, bana da en mantıklı gelen de bu tabi ki ama yasal olarak daha öncesinde veya belli bir aralığa kadar ödeme yapmamız depozite ve kirayı ödememiz gerekiyor mu? Tecrüleri arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

furkanbicer

Re: Ev kiralama ve depozito durumu

Mesaj gönderen furkanbicer » Cum Ağu 05, 2022 9:04 pm

Evi kiraladığım kişiden bu şekilde bir email aldım;
Hello, enclosed you will find the signed contract. The acceptance will take place on 27.09. at 11:30 am. I ask you to pay the deposit and the rent for October beforehand and take a receipt with you.
"Benim anladığım kadarıyla" 27.09 tarihinde eve girebileceğim, el değişimi yapılacak ve bu tarihte depozite ile birlikte ilk ayın kirasını peşin olarak vermemi istiyor. Yanlış anlıyor isem fikir verebilir misiniz? Bu durumda yasal hakkım ve zorunluluklarım neler acemiyim bu konuda.

leylamahsun

Mesaj gönderen leylamahsun » Cum Ağu 05, 2022 9:35 pm

furkanbicer yazdı: Cum Ağu 05, 2022 9:04 pm Evi kiraladığım kişiden bu şekilde bir email aldım;

"Benim anladığım kadarıyla" 27.09 tarihinde eve girebileceğim, el değişimi yapılacak ve bu tarihte depozite ile birlikte ilk ayın kirasını peşin olarak vermemi istiyor. Yanlış anlıyor isem fikir verebilir misiniz? Bu durumda yasal hakkım ve zorunluluklarım neler acemiyim bu konuda.

evet giriş yapacağınız tarihten önce istiyor ikisini birden. ev tutarken ben de girmeden önce vermiştim. yurtta ise otomatik bankadan kesti ama siz daha türkiyede olduğunuz için dikkatli olmakta fayda var.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Cum Ağu 05, 2022 10:31 pm

leylamahsun yazdı: Cum Ağu 05, 2022 9:35 pm evet giriş yapacağınız tarihten önce istiyor ikisini birden. ev tutarken ben de girmeden önce vermiştim. yurtta ise otomatik bankadan kesti ama siz daha türkiyede olduğunuz için dikkatli olmakta fayda var.
Cevap için teşekkür ederim, siz ev tuttuğunuzda girmeden ne kadar süre önce vermiştiniz? yoksa eve gireceğiniz gün mü vermiştiniz? Yasal olarak da bilgim olmadığı için sıkıntı yaşamamaya çalışıyorum ama evi de gidip görmediğim için zor oluyor dediğiniz gibi.

leylamahsun

Mesaj gönderen leylamahsun » Cum Ağu 05, 2022 11:28 pm

furkanbicer yazdı: Cum Ağu 05, 2022 10:31 pm Cevap için teşekkür ederim, siz ev tuttuğunuzda girmeden ne kadar süre önce vermiştiniz? yoksa eve gireceğiniz gün mü vermiştiniz? Yasal olarak da bilgim olmadığı için sıkıntı yaşamamaya çalışıyorum ama evi de gidip görmediğim için zor oluyor dediğiniz gibi.
ben anahtarları teslim alırken verdim.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Cmt Ağu 06, 2022 12:08 am

leylamahsun yazdı: Cum Ağu 05, 2022 11:28 pm ben anahtarları teslim alırken verdim.
Çok teşekkürler!

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Cmt Ağu 06, 2022 3:36 pm

furkanbicer yazdı: Cum Ağu 05, 2022 9:00 pm Herkese Merhaba,

TH Deggendorf'tan kabul aldım ve bugün vize görüşmeme gittim, umarım hayırlı bir şekilde vizemi de teslim alırım. Konaklama için görüştüğüm bir ev ile anlaştık ve dün sözleşmeyi imzaladım. Henüz kapora veya herhangi bir ödeme yapmadım. Sormak istediğim soru şu; İlk kez ev kiralayacağım ve bu konuda çok fazla bilgim yok, forumda ve internette araştırdım ama biraz farklı fikirler var, birçok kişi depozitonun eve girişte ödeneceğini söylemiş, bana da en mantıklı gelen de bu tabi ki ama yasal olarak daha öncesinde veya belli bir aralığa kadar ödeme yapmamız depozite ve kirayı ödememiz gerekiyor mu? Tecrüleri arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Konu hakkında deneyimli değilim ancak forumda ve Facebook grubunda insanlar dolandırıcılık durumlarına karşın Almanya'ya gitmeden parayı vermeyin şeklinde sürekli uyarıda bulunuyorlardı.

Not: Yönetim değil, toplulukta bulunan insanlar.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Cmt Ağu 06, 2022 10:14 pm

zAHo yazdı: Cmt Ağu 06, 2022 3:36 pm Konu hakkında deneyimli değilim ancak forumda ve Facebook grubunda insanlar dolandırıcılık durumlarına karşın Almanya'ya gitmeden parayı vermeyin şeklinde sürekli uyarıda bulunuyorlardı.

Not: Yönetim değil, toplulukta bulunan insanlar.
Ben de birkaç yerde aynı şekilde uyarılar ile karşılaştım, dolandırılan kişilerin tecrübelerini görmedim hiç ama kesinlikle dikkatli olmakta fayda var tabi ki. Mail attım şimdilik bekliyorum, haftasonu olduğu için henüz bir dönüş alamadım ama eve girerken vermemi talep ediyorlardır diye tahmin ediyorum, farklı bir durum olursa da buraya aynı şekilde yazar, paylaşırım.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Ağu 08, 2022 4:53 pm

Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com