Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Fiktionsbescheinigung ile Türkiye’ye Dönüş

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
yldrm7777

Fiktionsbescheinigung ile Türkiye’ye Dönüş

Mesaj gönderen yldrm7777 » Pzr Tem 24, 2022 2:50 pm

Arkadaşlar merhaba,

Forumda araştırdığım kadarıyla buna benzer bir sorun yaşayan olmamış o yüzden yeni başlık açıyorum, zaten biraz absürt bir durum. Ben şu an Köthen (Anhalt)’de ikamet ediyorum. Hochschule Anhalt’de master yapıyorum.

Forumda Köthen’de yaşayan başkaları var mı bilmiyorum ancak Köthen’de şu an oturum alma konusunda bir sıkıntı var. Yaklaşık bir sene önce buradaki Ausländerbehörde hackleniyor, bu yüzden tüm yabancı öğrencilere vize, oturum kartı vs vermek yerine bir Fiktionsbescheinigung veriyorlar. Ama asıl sorun şu ki, bu bildiğimiz yeşil kitapçık gibi olan Fiktionlardan değil. Bildiğimiz A4 kağıt formatında, damgalı ve ıslak imzalı bir fiktion.

Yabancı şubeyle konuştuğumda bu belgenin benim burada resmi olarak oturum iznim olduğu anlamına geldiğini ve Almanya’dan rahatlıkla çıkabileceğimi söylediler. Ancak Türkiye’den Almanya’ya geri dönerken herhangi bir sıkıntı yaşamayacağıma dair garanti veremeyeceklerini de eklediler. Avrupa içinde seyahat sıkıntı olmuyormuş ancak benim Türkiye’ye dönmem gerekiyor. Türkiye’den dönüşte de sıkıntının havayolu şirketi ve sınır polislerinden kaynaklı olabileceğini söylüyorlar.

Buna benzer bir durum yaşayan ve deneyimi olan var mı? Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum

ozcartman

Re: Fiktionsbescheinigung ile Türkiye’ye Dönüş

Mesaj gönderen ozcartman » Pzr Tem 24, 2022 6:15 pm

yldrm7777 yazdı: Pzr Tem 24, 2022 2:50 pm Arkadaşlar merhaba,

Forumda araştırdığım kadarıyla buna benzer bir sorun yaşayan olmamış o yüzden yeni başlık açıyorum, zaten biraz absürt bir durum. Ben şu an Köthen (Anhalt)’de ikamet ediyorum. Hochschule Anhalt’de master yapıyorum.

Forumda Köthen’de yaşayan başkaları var mı bilmiyorum ancak Köthen’de şu an oturum alma konusunda bir sıkıntı var. Yaklaşık bir sene önce buradaki Ausländerbehörde hackleniyor, bu yüzden tüm yabancı öğrencilere vize, oturum kartı vs vermek yerine bir Fiktionsbescheinigung veriyorlar. Ama asıl sorun şu ki, bu bildiğimiz yeşil kitapçık gibi olan Fiktionlardan değil. Bildiğimiz A4 kağıt formatında, damgalı ve ıslak imzalı bir fiktion.

Yabancı şubeyle konuştuğumda bu belgenin benim burada resmi olarak oturum iznim olduğu anlamına geldiğini ve Almanya’dan rahatlıkla çıkabileceğimi söylediler. Ancak Türkiye’den Almanya’ya geri dönerken herhangi bir sıkıntı yaşamayacağıma dair garanti veremeyeceklerini de eklediler. Avrupa içinde seyahat sıkıntı olmuyormuş ancak benim Türkiye’ye dönmem gerekiyor. Türkiye’den dönüşte de sıkıntının havayolu şirketi ve sınır polislerinden kaynaklı olabileceğini söylüyorlar.

Buna benzer bir durum yaşayan ve deneyimi olan var mı? Aydınlatabilirseniz çok memnun olurum
İnternette memurların bu belgeyi tanımaması nedeni ile çok fazla sorun yaşayan insan gördüm. Uçağa kabul edilmeyen de gördüm, sorunsuzca geçen de. Ausländerbehörde de garanti veremiyor zaten bunları bildiği için. Yine de siz bilirsiniz ancak bana kalırsa risk anlayışınıza göre her türlü risk alacaksınız gibime geliyor.

yldrm7777

Mesaj gönderen yldrm7777 » Pzr Tem 24, 2022 10:25 pm

ozcartman yazdı: Pzr Tem 24, 2022 6:15 pm İnternette memurların bu belgeyi tanımaması nedeni ile çok fazla sorun yaşayan insan gördüm. Uçağa kabul edilmeyen de gördüm, sorunsuzca geçen de. Ausländerbehörde de garanti veremiyor zaten bunları bildiği için. Yine de siz bilirsiniz ancak bana kalırsa risk anlayışınıza göre her türlü risk alacaksınız gibime geliyor.
Internette nerede bulabilirim benzer deneyimi yaşayan insanları? Oturum kartı için randevu ne zaman gelir allah bilir, ben de hazır 1.5 ay tatilim varken fırsatı değerlendirmek istiyorum açıkçası :/

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Pzt Tem 25, 2022 12:41 am

Wuppertal Auslanderbehörde bana son kutucuğun işaretli olması gerektiğini söylemişti Türkiye'ye seyahat edebilmem için (bende zaten o işaretliydi). Ama bana da sizin aksinize sadece Türkiye'ye uçabileceğim söylendi Avrupa'da aktarma yapamazsınız ve seyahat edemezsiniz sadece direkt uçabilirsiniz Türkiye'ye dendi. Düsseldorf Flughafen'da Fiktionsbescheinigung ile girişte de çıkışta da bir problem yaşamadım.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Pzt Tem 25, 2022 11:20 am

yagmurozdemir yazdı: Pzt Tem 25, 2022 12:41 am Wuppertal Auslanderbehörde bana son kutucuğun işaretli olması gerektiğini söylemişti Türkiye'ye seyahat edebilmem için (bende zaten o işaretliydi). Ama bana da sizin aksinize sadece Türkiye'ye uçabileceğim söylendi Avrupa'da aktarma yapamazsınız ve seyahat edemezsiniz sadece direkt uçabilirsiniz Türkiye'ye dendi. Düsseldorf Flughafen'da Fiktionsbescheinigung ile girişte de çıkışta da bir problem yaşamadım.
Merhaba. Ben başka bir şey sormak istiyorum size. Ben de Wuppertal e şartlı kabul için başvuru yaptım. Belgelerim Uni Assist tarafından iletildi. Size belgeler iletildikten kaç gün sonra kabul geldi?

yldrm7777

Mesaj gönderen yldrm7777 » Pzt Tem 25, 2022 4:52 pm

yagmurozdemir yazdı: Pzt Tem 25, 2022 12:41 am Wuppertal Auslanderbehörde bana son kutucuğun işaretli olması gerektiğini söylemişti Türkiye'ye seyahat edebilmem için (bende zaten o işaretliydi). Ama bana da sizin aksinize sadece Türkiye'ye uçabileceğim söylendi Avrupa'da aktarma yapamazsınız ve seyahat edemezsiniz sadece direkt uçabilirsiniz Türkiye'ye dendi. Düsseldorf Flughafen'da Fiktionsbescheinigung ile girişte de çıkışta da bir problem yaşamadım.
Sorun şu ki bana sizin bahsettiğiniz fiktiondan verilmedi :( Bana verilen fiktion bildiğimiz a4 kağıt şeklinde ıslak imzalı ve damgalı bir belge

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Pzt Tem 25, 2022 7:00 pm

yldrm7777 yazdı: Pzt Tem 25, 2022 4:52 pm Sorun şu ki bana sizin bahsettiğiniz fiktiondan verilmedi :( Bana verilen fiktion bildiğimiz a4 kağıt şeklinde ıslak imzalı ve damgalı bir belge
Anladım. Benim kağıdımda " Bis zur Entscheidung der Auslanderbehörde über diesen Antrag gilt der Aufenthaltstitel als fortbestehend ( 81 Abs. 4 AufenthG)" ifadesi vardı ve ayrıca yine ıslak imzalı mühürlüydü sadece A4 boyutunda değil pasaport boyutundaydı içerik olarak aynıdır diye düşünüyorum. Eğer sizde de buna benzer bir şey yazıyorsa sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. Bildiklerim tecrübelerim bu şekilde

yagmurozdemir

Mesaj gönderen yagmurozdemir » Pzt Tem 25, 2022 7:01 pm

Muhendis yazdı: Pzt Tem 25, 2022 11:20 am Merhaba. Ben başka bir şey sormak istiyorum size. Ben de Wuppertal e şartlı kabul için başvuru yaptım. Belgelerim Uni Assist tarafından iletildi. Size belgeler iletildikten kaç gün sonra kabul geldi?
Merhaba ben başvuralı çok oldu ve bu siteden danışmanlık almıştım başvuruları ben yapmadım hatırlamıyorum o yüzden kusura bakmayın

yldrm7777

Mesaj gönderen yldrm7777 » Pzt Tem 25, 2022 8:10 pm

yagmurozdemir yazdı: Pzt Tem 25, 2022 7:00 pm Anladım. Benim kağıdımda " Bis zur Entscheidung der Auslanderbehörde über diesen Antrag gilt der Aufenthaltstitel als fortbestehend ( 81 Abs. 4 AufenthG)" ifadesi vardı ve ayrıca yine ıslak imzalı mühürlüydü sadece A4 boyutunda değil pasaport boyutundaydı içerik olarak aynıdır diye düşünüyorum. Eğer sizde de buna benzer bir şey yazıyorsa sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. Bildiklerim tecrübelerim bu şekilde
Aslinda icerik olarak her sey ayni. Icindeki yazilar maddeler vs ancak format cok farkli. Almanyanin hicbir yerinde de bu sekilde verilmiyor bu belge anladigim kadairyla

leylamahsun

Mesaj gönderen leylamahsun » Sal Tem 26, 2022 1:35 am

yldrm7777 yazdı: Pzr Tem 24, 2022 2:50 pm Arkadaşlar merhaba,

bende de fiktion var ve 81.4 işaretli. Yorumları okudukça stres yaptım ne yapıcam bilemedim.

yldrm7777

Mesaj gönderen yldrm7777 » Sal Tem 26, 2022 5:47 pm

leylamahsun yazdı: Sal Tem 26, 2022 1:35 am bende de fiktion var ve 81.4 işaretli. Yorumları okudukça stres yaptım ne yapıcam bilemedim.
Eger yesil kitapcik seklinde olani diyorsaniz ve en alttaki kutucuk isaretliyse bir sorun yasamazsiniz. Ben o sekilde rahatlikla git gel yapmistim

leylamahsun

Mesaj gönderen leylamahsun » Sal Tem 26, 2022 9:04 pm

yldrm7777 yazdı: Sal Tem 26, 2022 5:47 pm Eger yesil kitapcik seklinde olani diyorsaniz ve en alttaki kutucuk isaretliyse bir sorun yasamazsiniz. Ben o sekilde rahatlikla git gel yapmistim
evet o var bende. teşekkürler bilgi için.

yldrm7777

Mesaj gönderen yldrm7777 » Prş Tem 28, 2022 11:06 am

Güncelleme: Sabiha Gökçen Havaalanındaki vizelerden sorumlu biriyle görüştük. Türkiye'den çıkışta herhangi bir sorun olmayacağını söylediler. 5 Eylül’de Berlin’e döneceğim. Eğer bir sorun yaşanırsa yine burayı güncellerim

Ömerfaruk01

Mesaj gönderen Ömerfaruk01 » Cum Ara 29, 2023 10:03 pm

Kardeş Banada aynısını verdiler çok merak ediyorum ne yaptın dönebildin umarım bu mesajı bir an önce görür ve dönüş yaparsın çünkü yarın uçağım var

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Çrş Oca 03, 2024 12:39 pm

Ömerfaruk01 yazdı: Cum Ara 29, 2023 10:03 pm Kardeş Banada aynısını verdiler çok merak ediyorum ne yaptın dönebildin umarım bu mesajı bir an önce görür ve dönüş yaparsın çünkü yarın uçağım var
Gerçi geç oldu ama yine de bilgi olarak kalsın. Ne gidişte ne dönüşte hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Tripod

Mesaj gönderen Tripod » Cum Oca 12, 2024 3:13 pm

yldrm7777 yazdı: Prş Tem 28, 2022 11:06 am Güncelleme: Sabiha Gökçen Havaalanındaki vizelerden sorumlu biriyle görüştük. Türkiye'den çıkışta herhangi bir sorun olmayacağını söylediler. 5 Eylül’de Berlin’e döneceğim. Eğer bir sorun yaşanırsa yine burayı güncellerim

A4 kağıda basılmış fiktion ile trden almanyaya dönüşte sıkıntı oldu mu? Bu belge ile eu içinde de sorun çıkmadan gezebiliriz değil mi?

pulshatks

Mesaj gönderen pulshatks » Cum Oca 12, 2024 4:48 pm

Tripod yazdı: Cum Oca 12, 2024 3:13 pm A4 kağıda basılmış fiktion ile trden almanyaya dönüşte sıkıntı oldu mu? Bu belge ile eu içinde de sorun çıkmadan gezebiliriz değil mi?
merhaba üzerinde hangi madde işaretliyse ona bağlı

Tripod

Mesaj gönderen Tripod » Cum Oca 12, 2024 8:14 pm

pulshatks yazdı: Cum Oca 12, 2024 4:48 pm merhaba üzerinde hangi madde işaretliyse ona bağlı
81/4 olan madde işaretli. Seyahat etme hakkı var ama yukarıda yazılanları okuyunca tereddüt etmeye başladım açıkçası.

pulshatks

Mesaj gönderen pulshatks » Pzt Oca 15, 2024 1:16 am

Tripod yazdı: Cum Oca 12, 2024 8:14 pm 81/4 olan madde işaretli. Seyahat etme hakkı var ama yukarıda yazılanları okuyunca tereddüt etmeye başladım açıkçası.
şöyle aslında pegasus çalışanları sıkıntı çıkarabiliyor bu yüzden doğru cevabı 1) pegasus,thy vss hangisi ile dönmeyi planlıyorsanız mail atın veya müşteri hizmetlerini arayın
2) gideceğiniz havalimanının bundespolizei ne mail atın.

Ben vizem sona ermeden 1 hafta önce girebilir miyim vs diye kendimi sağlama almıştım her iki maddeden de onay alarak,bir sıkıntı olsaydı maillerin çıktısını gösterecektim

Tripod

Mesaj gönderen Tripod » Pzt Oca 15, 2024 7:36 pm

pulshatks yazdı: Pzt Oca 15, 2024 1:16 am şöyle aslında pegasus çalışanları sıkıntı çıkarabiliyor bu yüzden doğru cevabı 1) pegasus,thy vss hangisi ile dönmeyi planlıyorsanız mail atın veya müşteri hizmetlerini arayın
2) gideceğiniz havalimanının bundespolizei ne mail atın.

Ben vizem sona ermeden 1 hafta önce girebilir miyim vs diye kendimi sağlama almıştım her iki maddeden de onay alarak,bir sıkıntı olsaydı maillerin çıktısını gösterecektim

Yanıt için teşekkürler.

Dortmund bundespolizei birimine mail attım, tr dönüşü sıkıntı olmaz ama almanyadan başka eu ülkesine giderseniz sıkıntı çıkarabilirler dediler.

2 haftaya ausländerbehörde randevum var zaten, hiç riske atmayıp randevu sonrası gidicem hem türkiyeye hem de eu içi ülkelere :)