Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Istatistik ve Bilgisayar Bilimleri

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
jaymz

Mesaj gönderen jaymz » Cmt Eki 30, 2010 12:36 pm

Merhaba Arkadaslar... Size bazi sorularim olacak. Yardimci olursaniz sevinirim.

Ben 8 aydir Dusseldorf\'ta IIK adli ozel bir almanca kursundayim. Almanyaya master yapmak icin geldim. Turkiye\'de Karadeniz Teknik Universitesinde 4 yillik olan Istatistik ve bilgisayar bilimleri bolumunu bitirdim. Bu bolum adindan da belli oldugu gibi istatistik ve bilgisayar konularindan olusan derslerden olusuyor. programlama dersleri de gorduk birsuru matematiksel istatistik dersleri de. Arastirmalarimda burdaki Wirtschaftinformatik\'e benzer bir bolum oldugunu dusunuyorum tabi tam emin degilim.

1.) Oncellikle Almanya\'da herhangi baska bolumde master yapabilir miyim ? (Mesela makina muh.) Almanyada gelecegi parlak is olanaklari olan bir bolume basvurmam soz konusu olabilir mi ?

2.) Eger boyle bolumlere basvurabilirsem Almanyada gelecegi olan, is olanaklari olan bolumler nelerdir neler tavsiye edersiniz ?

3.) Eger bolumumun cok disina cikamayacaksam (bilgisayar programlamayi sevmedigimden dolayi) Matematik, istatistik veya wirtschaftinformatik tarzi (programlamanin bilgisayar muh. kadar cok olmadigi bolumler) hangi bolumlere basvurabilirim ? Siz neler onerirsiniz ?

4.) Ve basvurdugum bolumun is imkanlari Almanya\'da universiteden universiteye degisir mi ? Akrabalarimla kaldigim icin dusseldorf ve cevre illere basvurmak istiyorum. essen,duisburg,dortmund,bochum,koln gibi...

15 ocaga kadar son basvurular oldugundan acele etmeliyim ve sartli kabul almam gereken bolum olmali. 15 nisana kadar da DSH ya da Test-dafi vermem gerekecek. Simdiden herkese tesekkur ederim. Umarim hersey hepimiz icin hayirli olur ...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Eki 30, 2010 4:40 pm

fh lar dusuk ihtimal de olsa alabilir. ama universitelerde pek sansin yok gibi gozukuyor. bunun disinda tabi kendi bolumunde basvuru yapabilirsin ama istatistik almanya da pek bilinen bir bolum degil cok az universitede var. normal lisans programlarinin hepsine basvurma hakkin var fakat askerlik problemine dikkat. is imkanlari universiteden ziyade notlarin ve nerde staj yaptigina gore daha etkili etkilenir. 15 ocaga kadar sartli kabul alirsan 22 mart a kadar dsh yi vermen gerekiyor.

jaymz

Mesaj gönderen jaymz » Pzr Eki 31, 2010 12:56 pm

cevap icin tesekkurler...

peki ben kendi bolumum dogrultusunda hangi bolumlere basvurabilirim...

mesela wirtschaftinformatik ... vs ??

njco2

Mesaj gönderen njco2 » Pzr Haz 12, 2016 3:23 am

Konuyu hortlatmak gibi olucak ama.. Master yapabildin mi? Bende ondokuzmayis istatistik mezunuyum... temmuzda dsh sinavina giricem. Ondan sonra ne yaparim konusunda kararsizim. Bachelor oder Master karar veremedim.