Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Ocak Dönemi Başvurularına Hazırlanmalı Mıyım?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
oapao

Ocak Dönemi Başvurularına Hazırlanmalı Mıyım?

Mesaj gönderen oapao » Sal Tem 05, 2022 5:14 pm

Merhaba,

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Web Tasarımı ve Kodlama Ön Lisans mezunuyum, diploma notum 3,46. Almanya'da bir informatik programında lisansımı tamamlamak istiyorum.

Neredeyse taramadığım kaynak kalmadı, yanıt bulamadığım sorular hususunda tecrübelerinizi başvurmak istiyorum. Daha önce yanıtlanmış bir soru soruyorsam şimdiden özür diliyorum.

Henüz bir Almanca yeterlilik sertifikam yok, anladığım kadarıyla da 15 Temmuz'a yetiştirmek mümkün değil. [S0]Yine de şartlı kabul alabilirsiniz, 15 Temmuz'a yetişebilirsiniz diyen varsa önerilere açığım. Sorularım daha çok Ocak Dönemi başvurularına hazırlanmak üzerine olacak.

Planım şu:

1 haftalık yoğun bir tekrarla A2 düzeyine çıkacağımı düşünüyorum(İstanbul Üniversitesi'nde bir dönem Almanca hazırlık okudum, geçen sene B1 hazırlık sınavı verdim ancak seviyemin şu an A1-A2 düzeyinde olduğunu düşünüyorum.) Bir dil kursuna da katılarak, 2-3 ay içinde B1 sertifikası alabileceğimi düşünüyorum (Ekime kadar başka hiçbir meşguliyetim olmayacak.). [S1]Ocak 15 tarihi öncesinde aşağıdaki gibi bir profille kabul alma ihtimalim sizce nedir?

Bilgisayar Mühendisliği Lisans 1. Sınıf Öğrencisi ([S2]İyi bir DGS sonucum var, yerleşeceğim. Lisans öğrencisi olmam problem olur mu, vize ya da şartlı kabul başvuru sürecinde?)
B1 Almanca Sertifikası
10-11 ay önce(Şubat 2021) alınmış Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Web Tasarımı ve Kodlama Programı Ön Lisans Diploması (3.46 ortalama, sanıyorum NC 1.8)
Vize için bloke edilmesi gereken miktar hazır

[S3] Yukarıdaki profille, özellikle TU Berlin, TUM gibi üniversitelerden kabul alma şansım var mıdır, yoksa NC düşük mü kalır?

[S4] Olumlu dönüşler alırsam tüm kaynaklarımı(maddi, manevi) bu sürece ayıracağım, yazı çalışarak geçirmek yerine tamamen kapanıp Almanca çalışarak geçireceğim, o yüzden bu sorular benim için çok kritik. Sorduğum sorular dışında Türkiye'de dil kursu önerisi, başvuru süreci, üniversite tercihi gibi herhangi bir noktada da önerilere açığım.

oapao

Re: Ocak Dönemi Başvurularına Hazırlanmalı Mıyım?

Mesaj gönderen oapao » Prş Tem 21, 2022 4:59 pm

Anabinde Schulabschlüsse in Türkei için ön lisans diploması kısmında aşağıdaki ifade yazıyor.

""
Lise Diplomasi einer 12-jährigen allgemeinbildenden Sekundarschule

in Verbindung mit

Nachweis der bestandenen türkischen Hochschulaufnahmeprüfung durch Vorlage der Code-Karte

in Verbindung mit

Önlisans Diplomasi
""

Burada ikisinden birini kabul ediyor mu yoksa ikisini birden mi şart koşuyor?
Uniassist'te ön lisans mezunları için gerekli belgeler kısmında sadece lise diploması, ön lisans diploması, ön lisans transkripti yer alıyor, ancak okulların admission requirements sayfalarında ÖSYM belgesinin gerekliliğinden bahsediliyor.

Ön lisans diplomasının yanında ÖSYM belgesine de ihtiyacımız olacak mı?

Sitede birkaç kişinin ön lisans için kabul/şartlı kabul aldıklarını duydum. Yardımcı olabilen olursa, çok sevinirim.

oapao

Mesaj gönderen oapao » Prş Tem 21, 2022 6:31 pm

Ön lisans programına ikinci üniversite kapsamında yerleşmiştim, dolayısıyla yerleşme belgem yok. 2018 yılına ait ÖSYM sonuç belgem var, bu geçerli olur mu?

Anabin'i kontrol ettiğimde 12 yıl lise + ÖSYM diploması TYT 150bin'e girmiş olmayı gerektiriyor. (Benim 2018 sonucum TYT 155bin)

Uniassist'i kontrol ettiğimde 12 yıl lise + ÖSYM diploması TYT 180bin'e girmiş olmayı da kabul ediyor.

@Physiker bir yanıtında yerleştirme belgesinin geçerli olduğunu söylemiş ancak yerleştirme belgelerinde sıralama yazmıyor, Anabin ve Uniassist sıralamayı şart koşuyor.

12 Yıl Lise + 2018 ÖSYM TYT 155BİN Sonuç Belgesi + 2021 Şubat 3,46 Ön Lisans Mezuniyet işimi görür mü?

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Prş Tem 21, 2022 9:40 pm

oapao yazdı: Prş Tem 21, 2022 6:31 pm Ön lisans programına ikinci üniversite kapsamında yerleşmiştim, dolayısıyla yerleşme belgem yok. 2018 yılına ait ÖSYM sonuç belgem var, bu geçerli olur mu?

Anabin'i kontrol ettiğimde 12 yıl lise + ÖSYM diploması TYT 150bin'e girmiş olmayı gerektiriyor. (Benim 2018 sonucum TYT 155bin)

Uniassist'i kontrol ettiğimde 12 yıl lise + ÖSYM diploması TYT 180bin'e girmiş olmayı da kabul ediyor.

@Physiker bir yanıtında yerleştirme belgesinin geçerli olduğunu söylemiş ancak yerleştirme belgelerinde sıralama yazmıyor, Anabin ve Uniassist sıralamayı şart koşuyor.

12 Yıl Lise + 2018 ÖSYM TYT 155BİN Sonuç Belgesi + 2021 Şubat 3,46 Ön Lisans Mezuniyet işimi görür mü?

Siralama kismini yanlis anlamissiniz. Uni assist ya da uniler siralama istemiyor yerlesme istiyor aslinda. Siz onlisans mezunu musunuz ? Yani orgunden de okudunuz mu o onemli. O diplomayla alakali bolumlere zaten basvurabilirsiniz. Burda tek gostereceginiz onlisans diploma ve transkriptiniz. Ha acikdan ikinci uni bolumu ile alakali bolume basvurmak istiyorum derseniz orada acikogretim kismi nasil oluyor bilmiyorum ama zaten sartli kabulle gideceksiniz sonra tekrar basvuru yapiyorsunuz orgunu kullanip kabul almak daha mantikli bence. Ben o sekilde sartli kabul aldim. Onlisansi bitiyorum saglik kurumlari isletmeciligi, osym vs ile ilgili bir belge sunmadim okula.

Sergenp

Mesaj gönderen Sergenp » Prş Tem 21, 2022 10:36 pm

Ocağı beklemek istemezseniz eğer duisburg essen ve wuppertal'da nc frei bazı bölümlerin şartlı kabul başvuruları hala açık

oapao

Mesaj gönderen oapao » Cum Tem 22, 2022 12:13 pm

Ceydak yazdı: Prş Tem 21, 2022 9:40 pm Siralama kismini yanlis anlamissiniz. Uni assist ya da uniler siralama istemiyor yerlesme istiyor aslinda. Siz onlisans mezunu musunuz ? Yani orgunden de okudunuz mu o onemli. O diplomayla alakali bolumlere zaten basvurabilirsiniz. Burda tek gostereceginiz onlisans diploma ve transkriptiniz. Ha acikdan ikinci uni bolumu ile alakali bolume basvurmak istiyorum derseniz orada acikogretim kismi nasil oluyor bilmiyorum ama zaten sartli kabulle gideceksiniz sonra tekrar basvuru yapiyorsunuz orgunu kullanip kabul almak daha mantikli bence. Ben o sekilde sartli kabul aldim. Onlisansi bitiyorum saglik kurumlari isletmeciligi, osym vs ile ilgili bir belge sunmadim okula.
Cevap için teşekkür ederim. Problem örgünden okuduğum bölümün(Germanistik) devam etmek istediğim bölümle(Informatik) çok alakasız olması. Şimdi bununla ön kabul alıp, sonrasında Informatik için yine kabul alamazsam beni çok yıpratır süreç. Yani ya informatik ya da hiç durumu var benim için biraz.

Anabin'i iyice kurcaladım ve kendimce şöyle bir yorum yaptım:

12 yıllık normal(anadolu) lise + ÖSYM belgesi kısmına baktığımızda ÖSYM belgesi gereklililkleri arasında bir üniversiteye yerleşmiş olduğunun görünmesine dair bir ifade var ancak bu ifade 12 yıllık normal(anadolu) lise + ÖSYM belgesi + Ön lisans kısmında yok, orada sadece minimum alınması gereken TYT puanlarıyla ilgili gerekliliklerden bahsedilmiş. Ben de 2020 sonuç belgesi (TYT 342 puan) + 2017 Lise Diploması (87,7) + 2021 Şubat Ön lisans diploması (3,46) kullanarak okullara başvuru yapmaya karar verdim.

Okul sonuç belgesinde yerleştiğime dair bir ibare bulunmaması sebebiyle dönüş yaptığında, onlara Anabin'deki ilgili maddeyi sunmayı planlıyorum, ikinci üniversite durumunu da anlatarak. Geriye birkaç endişem kaldı, bunlar:

1. Okulun direkt eksik evrak gerekçesiyle hiç değerlendirmemesi.
2. 2021 Şubat ön lisans mezuniyet notumu( NC 1.8) değil, 2020 ÖSYM sonuç belgesini( NC 2.7) değerlendirmeleri. (Bu durumlar için de tavsiye ve görüşlere açığım)

oapao

Mesaj gönderen oapao » Cum Tem 22, 2022 12:18 pm

Sergenp yazdı: Prş Tem 21, 2022 10:36 pm Ocağı beklemek istemezseniz eğer duisburg essen ve wuppertal'da nc frei bazı bölümlerin şartlı kabul başvuruları hala açık
Cevap için teşekkür ederim. Vize için zaten B1'e ihtiyacım olacak eğitim geçmişim, yaş, ön lisans mezunu olmam gibi sebeplerle ve okullara da daha iyi görünmek istiyorum, o yüzden Ocak çok daha mantıklı olacak benim için.

Şu an hazırlık eğitimlerini kendi bünyelerinde vermeleri sebebiyle iki üniversite var aklımda. Uni Bonn 1.5 NC görünüyor, RU Bochum sanıyorum NC Frei. Wuppertal da listemdeydi ancak Uni-assist gerektirdiği için şu anlık tereddütteyim.
Duisburg Essen de çok iyi seçenekti ama ne yazık ki onlar da son 3 yıl içinde matematik dersi almış olmayı şart koşuyorlar. Son iki yıldır DGS için matematik eğitimi alıyorum ancak belgeyemiyorum maalesef. DGS yerleştirme belgesi kabul etseler tüm sorunlarım çözülecek aslında ancak tanımıyorlar. :')

Hazırlık eğitimini bünyesinde veren üniversite tavsiyesine açığım.

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Cum Tem 22, 2022 12:32 pm

Ben de sizin gibi AÖF mezunuyum. @Physiker'in bana söylediği şey, "Ön lisans diploman ve transkriptinle, mezun olduğun bölümle alakalı bölümlere başvurabilirsin." yönündeydi ama benim de ÖSYM Yerleşme belgem yok çünkü 2. üniversite kapsamında okudum. Buna güvenerek Goethe Institut'da eğitime başlayacağım, umarım sıkıntı çıkmaz.

oapao

Mesaj gönderen oapao » Cum Tem 22, 2022 1:04 pm

killfightdie yazdı: Cum Tem 22, 2022 12:32 pm Ben de sizin gibi AÖF mezunuyum. @Physiker'in bana söylediği şey, "Ön lisans diploman ve transkriptinle, mezun olduğun bölümle alakalı bölümlere başvurabilirsin." yönündeydi ama benim de ÖSYM Yerleşme belgem yok çünkü 2. üniversite kapsamında okudum. Buna güvenerek Goethe Institut'da eğitime başlayacağım, umarım sıkıntı çıkmaz.
Ben de aynı durumdayım, ikinci üniversite kapsamında okudum. @Physiker mutlaka konuya daha hakimdir(benim bilmediğim noktalar olabilir) ancak birkaç haftalık yoğun araştırmalarım neticesinde bu durumun yalnızca meslek lisesi çıkışlılar için geçerli olduğunu gördüm.

Uni-assist robotu var, direkt geçiş hakkına sahip olup olmadığımızı görebileceğimiz. Orada meslek lisesi + ön lisans= direkt geçiş ancak normal lise + ön lisans ancak yerleştirme belgesiyle direkt geçiş gösteriyor. Aynı şekilde Anabin'de de paralel görünüyor durum.

Belki uni-assist ve okullar bu meslek lisesi/normal lise ayrımını görmezden geliyorlardır ama bu ihtimal pek yüksek gelmiyor bana.

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Cum Tem 22, 2022 2:34 pm

oapao yazdı: Cum Tem 22, 2022 1:04 pm Ben de aynı durumdayım, ikinci üniversite kapsamında okudum. @Physiker mutlaka konuya daha hakimdir(benim bilmediğim noktalar olabilir) ancak birkaç haftalık yoğun araştırmalarım neticesinde bu durumun yalnızca meslek lisesi çıkışlılar için geçerli olduğunu gördüm.

Uni-assist robotu var, direkt geçiş hakkına sahip olup olmadığımızı görebileceğimiz. Orada meslek lisesi + ön lisans= direkt geçiş ancak normal lise + ön lisans ancak yerleştirme belgesiyle direkt geçiş gösteriyor. Aynı şekilde Anabin'de de paralel görünüyor durum.

Belki uni-assist ve okullar bu meslek lisesi/normal lise ayrımını görmezden geliyorlardır ama bu ihtimal pek yüksek gelmiyor bana.
Hocam ben 12. sınıfın 2. dönemi Açık Liseye geçtim ve oradan mezun oldum. Uni-Assist'de bahsettiğiniz robota biraz baktım, orada 'Lise Diplomasi from an 11-year general education secondary school' gibi bir ibare mevcut. Acaba ben bu kısma mı giriyorum yoksa 'Lise Diplomasi of a Turkish distance learning secondary school (Acik Ögretim Lisesi)' bu kısma mı giriyorum?

Sergenp

Mesaj gönderen Sergenp » Cum Tem 22, 2022 3:22 pm

oapao yazdı: Cum Tem 22, 2022 12:18 pm Cevap için teşekkür ederim. Vize için zaten B1'e ihtiyacım olacak eğitim geçmişim, yaş, ön lisans mezunu olmam gibi sebeplerle ve okullara da daha iyi görünmek istiyorum, o yüzden Ocak çok daha mantıklı olacak benim için.

Şu an hazırlık eğitimlerini kendi bünyelerinde vermeleri sebebiyle iki üniversite var aklımda. Uni Bonn 1.5 NC görünüyor, RU Bochum sanıyorum NC Frei. Wuppertal da listemdeydi ancak Uni-assist gerektirdiği için şu anlık tereddütteyim.
Duisburg Essen de çok iyi seçenekti ama ne yazık ki onlar da son 3 yıl içinde matematik dersi almış olmayı şart koşuyorlar. Son iki yıldır DGS için matematik eğitimi alıyorum ancak belgeyemiyorum maalesef. DGS yerleştirme belgesi kabul etseler tüm sorunlarım çözülecek aslında ancak tanımıyorlar. :')

Hazırlık eğitimini bünyesinde veren üniversite tavsiyesine açığım.
Bende ön lisans mezunu inşaat teknikeriyim 2018 de mezun oldum son 3 yılda matematik olayını ilk kez duydum ama yinede başvurucam DGS mimarlık yerleşme belgesi bendede var ama işe yaramıyor yaş 24 dil belgesi sunmayacağım başvururken Zaten şartlı kabul için başvuruyoruz motivasyon mektubumda a2 seviyesinde olduğumu belirtip vizeye a2 belgesi alarak gidicem

oapao

Mesaj gönderen oapao » Cum Tem 22, 2022 3:56 pm

killfightdie yazdı: Cum Tem 22, 2022 2:34 pm Hocam ben 12. sınıfın 2. dönemi Açık Liseye geçtim ve oradan mezun oldum. Uni-Assist'de bahsettiğiniz robota biraz baktım, orada 'Lise Diplomasi from an 11-year general education secondary school' gibi bir ibare mevcut. Acaba ben bu kısma mı giriyorum yoksa 'Lise Diplomasi of a Turkish distance learning secondary school (Acik Ögretim Lisesi)' bu kısma mı giriyorum?
Büyük olasılıkla Açık Öğretim sınıfındasınız, oradan mezun olduğunuz için. Bence uni-assist'e danışın yine de.

oapao

Mesaj gönderen oapao » Cum Tem 22, 2022 4:01 pm

Sergenp yazdı: Cum Tem 22, 2022 3:22 pm Bende ön lisans mezunu inşaat teknikeriyim 2018 de mezun oldum son 3 yılda matematik olayını ilk kez duydum ama yinede başvurucam DGS mimarlık yerleşme belgesi bendede var ama işe yaramıyor yaş 24 dil belgesi sunmayacağım başvururken Zaten şartlı kabul için başvuruyoruz motivasyon mektubumda a2 seviyesinde olduğumu belirtip vizeye a2 belgesi alarak gidicem
Matematikle ilgili gereksinimi buradan(https://www.uni-due.de/ise/admission.php) okumuştum. Belki sadece ISE için geçerli de olabilir.
Benzer profillerdeyiz. Umarım sorunsuz atlatırız süreci. Ben gelişmeleri bu başlıktan paylaşacağım yine. İyi şanslar. :)

oapao

Mesaj gönderen oapao » Cum Tem 22, 2022 5:10 pm

oapao yazdı: Cum Tem 22, 2022 12:13 pm Cevap için teşekkür ederim. Problem örgünden okuduğum bölümün(Germanistik) devam etmek istediğim bölümle(Informatik) çok alakasız olması. Şimdi bununla ön kabul alıp, sonrasında Informatik için yine kabul alamazsam beni çok yıpratır süreç. Yani ya informatik ya da hiç durumu var benim için biraz.

12 yıllık normal(anadolu) lise + ÖSYM belgesi kısmına baktığımızda ÖSYM belgesi gereklililkleri arasında bir üniversiteye yerleşmiş olduğunun görünmesine dair bir ifade var ancak bu ifade 12 yıllık normal(anadolu) lise + ÖSYM belgesi + Ön lisans kısmında yok, orada sadece minimum alınması gereken TYT puanlarıyla ilgili gerekliliklerden bahsedilmiş. Ben de 2020 sonuç belgesi (TYT 342 puan) + 2017 Lise Diploması (87,7) + 2021 Şubat Ön lisans diploması (3,46) kullanarak okullara başvuru yapmaya karar verdim.

Okul sonuç belgesinde yerleştiğime dair bir ibare bulunmaması sebebiyle dönüş yaptığında, onlara Anabin'deki ilgili maddeyi sunmayı planlıyorum, ikinci üniversite durumunu da anlatarak. Geriye birkaç endişem kaldı, bunlar:

2. 2021 Şubat ön lisans mezuniyet notumu( NC 1.8) değil, 2020 ÖSYM sonuç belgesini( NC 2.7) değerlendirmeleri. (Bu durumlar için de tavsiye ve görüşlere açığım)
Çok yukarıda kaldığı için alıntılıyorum. Tecrübelere, görüşlere, tavsiyelere açığım.

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Cmt Tem 23, 2022 11:36 am

oapao yazdı: Cum Tem 22, 2022 12:13 pm Cevap için teşekkür ederim. Problem örgünden okuduğum bölümün(Germanistik) devam etmek istediğim bölümle(Informatik) çok alakasız olması. Şimdi bununla ön kabul alıp, sonrasında Informatik için yine kabul alamazsam beni çok yıpratır süreç. Yani ya informatik ya da hiç durumu var benim için biraz.

Merhaba tekrardan. Ben de cok karistirdim orayi ama bu detay dikkatimi cekmemis aslinda. Yukarida yaziyi aceleyle yazmistim, sunu da ekleyebilirim. Ben okulum 2 dersten dolayi uzadigi icin bu ocakda mezun olacagim, bir de zorunlu stajim vardi suan yapiyorum onuda bir aylik. Saglik meslek lisesi mezunuyum ve saglik kurumlari isletmeciligi ( onlisans) bolumum. Bende isletme vs gibi bolumlere basvurmak istiyordum sartli kabul icin informatik de istedigim birseydi. Ama diplomami almamis oluyordum ve notlarim iyi degildi. Son iki yildir basima gelmeyen kalmadigi icin :/ suanki ortalamam 2.10 oyle dusunun. Forum dahil heryere ama heryere yazdim diploma olmadan kabul alabilir miyim diye ve herkes olumsuz cevap verdi, giris yterliligini karsilamis olmazsiniz dediler. Yakinim uniassisti bile arattirdim danismanla konustuk, olumsuz demediler ama aciklama kisminda neden diploma olmadigini belirtin degerlendirelim dediler. Sonra kabul alamayacagimi dusundugum icin uniassiste basvuru ucreti odemek istemedim ve kendisi degerlendiren basvurusu da ucretsiz olan Paderborn universitesine basvurdum. İnformatik nc freiydi. İnformatigi sectim ve kabul aldim. Diploma eksik diye motivasyon yazisi referans yazisi vs hazirladim evrak listesinde olmamasina ragmen belki onlar ikna etti bilemiyorum.

Yani demek istedigim kimse net bilmiyor, bazi detaylar hic tecrube edilmemis cevabi yok. Bence benim bolumumde uyusmuyordu ama kabul ettiler, suan tek korkum vizede uyusmuyor diye red yemek. Bu sene tercihle yerlesmeye calisacagim umarim gelir orgun bir lisans. Bence sizde deneyin olumsuz cevaplari kesin gibi dusunmemelisiniz. Ben stresten kanser olacaktim o donem sjs suan da bloke hesabi dusunuyorum gerci. Bence durumunuz daha iyi benden. Zaten ileride tekrar basvuru sureci oluyor mutlaka baska bir opsiyon bulursunuz. Dilediginiz gibi olur umarim, kendimden bir ornek vermek istedim :)

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Cmt Tem 23, 2022 1:04 pm

oapao yazdı: Prş Tem 21, 2022 6:31 pm Ön lisans programına ikinci üniversite kapsamında yerleşmiştim, dolayısıyla yerleşme belgem yok. 2018 yılına ait ÖSYM sonuç belgem var, bu geçerli olur mu?

Hocam yine ben, Uni-Assist'de biraz gezindikten sonra şöyle bir ibare buldum. Sanırım Ön Lisans mezunlarından yerleşti belgeleri istenmiyor. Lise diplomamız, ön lisans diplomamız ve transkriptimiz yeterli gibi duruyor.

If you have completed an Önlisans from Turkey, you will need to submit the following documents:

Your “Lise Diplomasi“ diploma
Your "Önlisans Diplomasi" diploma
An official overview of subjects and grades from the Önlisans

motrsuz54
İletişim:

Mesaj gönderen motrsuz54 » Cmt Tem 23, 2022 1:54 pm

Ceydak yazdı: Cmt Tem 23, 2022 11:36 am Merhaba tekrardan. Ben de cok karistirdim orayi ama bu detay dikkatimi cekmemis aslinda. Yukarida yaziyi aceleyle yazmistim, sunu da ekleyebilirim. Ben okulum 2 dersten dolayi uzadigi icin bu ocakda mezun olacagim, bir de zorunlu stajim vardi suan yapiyorum onuda bir aylik. Saglik meslek lisesi mezunuyum ve saglik kurumlari isletmeciligi ( onlisans) bolumum. Bende isletme vs gibi bolumlere basvurmak istiyordum sartli kabul icin informatik de istedigim birseydi. Ama diplomami almamis oluyordum ve notlarim iyi degildi. Son iki yildir basima gelmeyen kalmadigi icin :/ suanki ortalamam 2.10 oyle dusunun. Forum dahil heryere ama heryere yazdim diploma olmadan kabul alabilir miyim diye ve herkes olumsuz cevap verdi, giris yterliligini karsilamis olmazsiniz dediler. Yakinim uniassisti bile arattirdim danismanla konustuk, olumsuz demediler ama aciklama kisminda neden diploma olmadigini belirtin degerlendirelim dediler. Sonra kabul alamayacagimi dusundugum icin uniassiste basvuru ucreti odemek istemedim ve kendisi degerlendiren basvurusu da ucretsiz olan Paderborn universitesine basvurdum. İnformatik nc freiydi. İnformatigi sectim ve kabul aldim. Diploma eksik diye motivasyon yazisi referans yazisi vs hazirladim evrak listesinde olmamasina ragmen belki onlar ikna etti bilemiyorum.

Yani demek istedigim kimse net bilmiyor, bazi detaylar hic tecrube edilmemis cevabi yok. Bence benim bolumumde uyusmuyordu ama kabul ettiler, suan tek korkum vizede uyusmuyor diye red yemek. Bu sene tercihle yerlesmeye calisacagim umarim gelir orgun bir lisans. Bence sizde deneyin olumsuz cevaplari kesin gibi dusunmemelisiniz. Ben stresten kanser olacaktim o donem sjs suan da bloke hesabi dusunuyorum gerci. Bence durumunuz daha iyi benden. Zaten ileride tekrar basvuru sureci oluyor mutlaka baska bir opsiyon bulursunuz. Dilediginiz gibi olur umarim, kendimden bir ornek vermek istedim :)
Yazınız bana umut verdi, ben de şu an başvurmaya hazırlanıyorum 2.54 ortalama ile kabul edilmeyebilirim diye kendimi strese sokuyorum. Üniversiteye kendiniz başvururken çok zorlandınız mı ? Yeni gelişmeler olursa buraya da yazın lütfen hatta yeni bir başlıkta bütün süreci anlatırsanız herkes için faydalı olucaktır, teşekkürler.

oapao

Mesaj gönderen oapao » Cmt Tem 23, 2022 3:36 pm

Ceydak yazdı: Cmt Tem 23, 2022 11:36 am Merhaba tekrardan. Ben de cok karistirdim orayi ama bu detay dikkatimi cekmemis aslinda. Yukarida yaziyi aceleyle yazmistim, sunu da ekleyebilirim. Ben okulum 2 dersten dolayi uzadigi icin bu ocakda mezun olacagim, bir de zorunlu stajim vardi suan yapiyorum onuda bir aylik. Saglik meslek lisesi mezunuyum ve saglik kurumlari isletmeciligi ( onlisans) bolumum. Bende isletme vs gibi bolumlere basvurmak istiyordum sartli kabul icin informatik de istedigim birseydi. Ama diplomami almamis oluyordum ve notlarim iyi degildi. Son iki yildir basima gelmeyen kalmadigi icin :/ suanki ortalamam 2.10 oyle dusunun. Forum dahil heryere ama heryere yazdim diploma olmadan kabul alabilir miyim diye ve herkes olumsuz cevap verdi, giris yterliligini karsilamis olmazsiniz dediler. Yakinim uniassisti bile arattirdim danismanla konustuk, olumsuz demediler ama aciklama kisminda neden diploma olmadigini belirtin degerlendirelim dediler. Sonra kabul alamayacagimi dusundugum icin uniassiste basvuru ucreti odemek istemedim ve kendisi degerlendiren basvurusu da ucretsiz olan Paderborn universitesine basvurdum. İnformatik nc freiydi. İnformatigi sectim ve kabul aldim. Diploma eksik diye motivasyon yazisi referans yazisi vs hazirladim evrak listesinde olmamasina ragmen belki onlar ikna etti bilemiyorum.

Merhaba Ceydak :) Paylaşım için çok teşekkür ederim, güzel bir motivasyon sağladınız benim için. Taşları yerine oturtmuş oldunuz biraz. Almanca seviyeniz neydi? Motivasyon mektubunuzu Almanca mı yazdınız İngilizce mi?

oapao

Mesaj gönderen oapao » Cmt Tem 23, 2022 3:40 pm

killfightdie yazdı: Cmt Tem 23, 2022 1:04 pm Hocam yine ben, Uni-Assist'de biraz gezindikten sonra şöyle bir ibare buldum. Sanırım Ön Lisans mezunlarından yerleşti belgeleri istenmiyor. Lise diplomamız, ön lisans diplomamız ve transkriptimiz yeterli gibi duruyor.

If you have completed an Önlisans from Turkey, you will need to submit the following documents:

Your “Lise Diplomasi“ diploma
Your "Önlisans Diplomasi" diploma
An official overview of subjects and grades from the Önlisans
Evet, ben de ilk bunu okuyarak bayağı cesaretlenmiştim ama anabin ve uniassist detay kısımlarında yazanlar strese soktu. Anladığım kadarıyla durum biraz da başvurularımızı değerlendiren kişiye/heyete bakacak. Başvuru sayısını artırırsak mutalaka birinden kabul alacağımızı düşünüyorum şu an @Ceydak'ın(Teşekkürler! :) ) bu başlıktaki son yazısından yola çıkarak.

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Cmt Tem 23, 2022 5:31 pm

oapao yazdı: Cmt Tem 23, 2022 3:40 pm Evet, ben de ilk bunu okuyarak bayağı cesaretlenmiştim ama anabin ve uniassist detay kısımlarında yazanlar strese soktu. Anladığım kadarıyla durum biraz da başvurularımızı değerlendiren kişiye/heyete bakacak. Başvuru sayısını artırırsak mutalaka birinden kabul alacağımızı düşünüyorum şu an @Ceydak'ın(Teşekkürler! :) ) bu başlıktaki son yazısından yola çıkarak.
Ben de aynı şekilde düşünüyorum, başvuru sayısını yüksek tutarsak elbet bir/birkaç okuldan kabul alırız diye düşünüyorum.