Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da kalifiye eleman sikintisi

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Sal Eki 26, 2010 5:14 pm

Almanya da nufus\'un hizla dustugu herkes tarafindan biliniyor.Bayan basina dogum orani 1,3 e kadar geriledi.bu da kalifiye elaman sikintisini ortaya cikariyor.alman hukumeti bu sorunu cozmek icin haftada 37,5-38 saatlik mesai donemini 45 saate cikarmayi dusunuyor.dun universitede hocamiz 10 15 yil icerisinde almanyaya 2. bir gocun olabilecegini tahmin ettigini soyledi.
sizler neler dusunuyorsunuz arkadaslar?hmmm (acaba burasi dogru bir bolummu baslik icin bilmiyorum:)=)

zagreus81

Mesaj gönderen zagreus81 » Çrş Eki 27, 2010 12:27 am

Ikinci bir goc dalgasi olacaksa eger Turkiyenin kapisini calmayacaklari garanti. Alman bu ayni hatayi iki kez yapmaz!!!

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Eki 27, 2010 9:20 pm

bir gco denmesede yine de vizeler de belki biraz kolaylik saglarlar :)ins.:)

Mechanical_

Mesaj gönderen Mechanical_ » Çrş Eki 27, 2010 9:59 pm

evet kalifiye elemana ihtiyaci oldugunu almanya her firsatta bas bas bagirarak soyluyor.diger taraftanda is bulmakta zorluk ceken bircok uni mezunu var.
bende buna ragmen almanyanin devamli is gucune ihtiyaci oldugunu dusunuyorum.belki yukarida soylendigi gibi turkiyeden alim cok fazla olmayabilir ama, cin,hindistan gibi ulkelerden tercihler cogalabilir.ve nitekim bunun somut orneklerini yavas yavas etrafta gorebilirsiniz.universitelerde dahi bu ulkelerden gelen ogrencilerin sayisi bir hayli artti

mavisim

Mesaj gönderen mavisim » Prş Eki 28, 2010 1:50 am

Simdiden doktorluk muhendislik alanlarinda alimlar baslamis,oturumlar kolayca veriliyor diye duymustum..

10-15 yil co uzun bir zaman,ben maximum 7-8sene veriyorum,

Tr\'den neden eleman istemesinler ki?onlar icin aslolanin \'verim\' oldugunu dusunuyorum,

Temelden (5yastan itibaren bakiliyor)iyi egitim almis,kulturune diline hakim,hem meslegi hem de ilgi alanlari acisindan kendisini yetistirmis genclerimizin sansinin COK COK acik oldugunu dusunuyorum,ama temelden kulturu almis olmalilar,60 li yillarda giden vasifsiz-kultuzsuz turk iscileri gibi olmamalilar..

oralarda yeralmak isteyen genclerin bugunden kendilerini yetistirmeleri lazim..
Degismeyen tek sey degisimdir!

ekremyaman

Mesaj gönderen ekremyaman » Prş Eki 28, 2010 7:59 pm

bu nasil is anlamadim her yerde hukumetin aciklamasi kalifiye elman acigi ozellikle muhendis orada yasayanlara soruyoruz issizlik cok unv. bitirende issiz muhendislerde is bulamiyor taraflardan birisi yalan soyluyor am akim :))

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Eki 28, 2010 10:40 pm

acaba kim kim kim:)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Eki 30, 2010 6:04 pm

Her sanayilesmis ulkenin kalifiye elemana ihtiyaci vardir arkadaslar..Doktor dan tut ,kaldirim muhendisine kadar herkese ihtiyac var.Ozellikle Almanya\'da.
Aksi halde kim calisacak ayligi 1100 Euro luk islerde :) ? Almanlar mi ? :)
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

baran burak

Mesaj gönderen baran burak » Sal Kas 09, 2010 8:02 pm

Almanya\'nin Kalifiye Eleman Problemi

Ekonomik Krizi Geride Birakan ve Yeniden Iyi Bir Buyume Trendi Yakalayan Alman Ekonomisinin Onundeki En Onemli Problem Kalifiye Eleman Sikintisi. Ekonomik krizi geride birakan ve yeniden iyi bir buyume trendi yakalayan Alman ekonomisinin onundeki en onemli problem kalifiye eleman sikintisi. Alman yetkililer kalifiye eleman acigini kisa vadede, ulke icindeki potansiyeli iyi degerlendirerek gidermek istiyor. Bu baglamda gozler, simdiye kadar yeterince iyi degerlendirilemeyen Turk genclerine cevriliyor. Turk kokenli genclere daha iyi bir egitim ve meslek egitimi imkani sunmak isteyen kurumlar bircok projeye imza atiyor.
Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti Calisma Bakanligi ile Turkiye Cumhuriyeti Calisma Bakanligi arasinda "Gelecek Icin Meslek Egitimi Ortak Eylem Plani" imzalandi. Simdi de bu proje cercevesinde ortak etkinlikler duzenleniyor. Bu kapsamda Federal Is Ajansi (BA) KRV Bolge Mudurlugu ve Turkiye\'nin Koln Baskonloslugu is birligi ile, 8 Kasim\'da konsolosluk binasinda Turk genclerine donuk olarak "Meslek Egitim Danismanlik Hizmeti" verildi, aksiyonun tanitimi yapildi. Ozellikle meslek egitim yeri bulamayan veya meslek secme konusunda kararsiz kalanlar icin duzenlenen programa Turk geclerinin yogun ilgi gosterdigi gozlendi.

BA KRV Bolge Mudiresi Christiane Schonefeld, "KRV\'de, 18 milyonluk nufusun dortte biri gocmen kokenli ve bunlarin 1 milyonu Turk kokenli. Dolayisiyla Turk kokenliler en buyuk gocmen grubunu olusturuyor. Turk toplumu bizim icin, gecmisten daha fazla onem vermek istedigimiz bir grup." dedi. Arastirmalarinin, Turk genclerinin ortalama olarak daha kotu okul diplomalarina sahip oldugunu ortaya koydugunu kaydeden Schonefeld, "Ote yandan gormemiz gereken baska bir sey ise; Alman nufusu azaliyor. Bu nedenle gelecekte daha fazla is gucune ihtiyacimiz olacak." dedi.

Kalifiye eleman aciginin giderilmesi konusunda kendi gorusunun oncelikle ulke icindeki potansiyelin iyi degerlendirilmesi yonunde oldugunu kaydeden Schonefeld, "Bence, yeni goc alarak bu problemi cozme yerine, ben inaniyorum ki, bizim burada olan insanlarla bu sorunu cozmek icin bir cok imkanimiz var. Tam da burasi bu konuyla ilgili. Eger Turk genclerini okuldan itibaren meslek egitimine daha iyi hazirlamayi basarabilirsek, onlarin daha yuksek kalifiyede mesleklere sahip olmalarini temin edebilirsek, saniyorum o zaman, buyuk bir konu olan kalifiye eleman aciginin giderilmesine onemli bir katki yapariz." seklinde konustu.

Turkiye\'nin Koln Baskonsolosu Mustafa Kemal Basa ise, Turk genclerinin iyi bir meslek egitimi alarak kalifiye olmalari icin, konsoloslugun tum imkanlarini kullandiklarini, surekli etkinlikler duzenlediklerini bildirdi. Gunde ortalama 700 kisinin konsolosluga geldigini, bu potansiyelleri kullanmak istediklerini bildiren Basa, "Almanya gibi kalkinmis bir ulkede meslek sahibi olmayanlarin fazla sansi yok. Meslek egitimi almis olanlar kisa ve uzun vadede issizlige karsi asilanmis gibidir, issizlige karsi korunur." dedi

(ayni baslik adi altinda haberi yayinlamak istedim)
Mezardakilerin pisman olduklari seyler icin,dunyadakiler birbirlerini yiyor ...

mohsen

Mesaj gönderen mohsen » Sal Kas 09, 2010 11:27 pm

ben de diyorum son zamanlarda neden herkesin vizesi kabul ediliyor.