Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da okumak için 1 yıl Türkiye'de okumak zorunda mıyım?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
no911

Almanya'da okumak için 1 yıl Türkiye'de okumak zorunda mıyım?

Mesaj gönderen no911 » Çrş Haz 29, 2022 2:06 pm

Liseyi daha yeni bitirdim. Almanya'daki bir üniversiteye şartlı kabul başvurusu yapıp Almanya'ya giderek dil öğrenimine başlamak istiyorum.

Bazı yerlerde okudum "Türkiye'de 1 yıl okuyup sonra gidebilirsin" gibi şeyler demişler. Buna gerek var mı yok mu? Bilen bir kişi aydınlatabilir mi?

Teşekkürler.

hyt_t

Re: Almanya'da okumak için 1 yıl Türkiye'de okumak zorunda mıyım?

Mesaj gönderen hyt_t » Çrş Haz 29, 2022 2:44 pm

Açık lise, meslek lisesi, imam hatip mezunuysan senden studienkolleg eğitimi almanı istiyorlar. STK almamak için burda 1 yıl okuyorsun.

no911

Mesaj gönderen no911 » Çrş Haz 29, 2022 3:02 pm

Anadolu Lisesi mezunu oldum. YKS sonuçları 20 Temmuz'da açıklanacak. Bazı yerlerde okudum üniversitelere son başvuru tarihi 15 Temmuz yazıyor.

Bilgi vermek adına:
Bu arada Ruhr Bochum Üniversitesine başvuru yapmayı düşünüyorum şartlı kabul olarak. Başvuru yapacağım bölüm NC puanı kısmında "All applications accepted" yazıyor yani NC önemsiz galiba. Yüksek ihtimalle YKS sonucundan herhangi bir mühendislik bölümü tutacak ayrıca.

YKS 20 Temmuz'da açıklanacaksa ve Almanya üniversitelerine son başvuru 15 Temmuz ise nasıl olacak durum tam olarak?

nacho

Mesaj gönderen nacho » Çrş Haz 29, 2022 4:12 pm

no911 yazdı: Çrş Haz 29, 2022 3:02 pm Anadolu Lisesi mezunu oldum. YKS sonuçları 20 Temmuz'da açıklanacak. Bazı yerlerde okudum üniversitelere son başvuru tarihi 15 Temmuz yazıyor.

Bilgi vermek adına:
Bu arada Ruhr Bochum Üniversitesine başvuru yapmayı düşünüyorum şartlı kabul olarak. Başvuru yapacağım bölüm NC puanı kısmında "All applications accepted" yazıyor yani NC önemsiz galiba. Yüksek ihtimalle YKS sonucundan herhangi bir mühendislik bölümü tutacak ayrıca.

YKS 20 Temmuz'da açıklanacaksa ve Almanya üniversitelerine son başvuru 15 Temmuz ise nasıl olacak durum tam olarak?
1 sene beklemen gerekli veya kiş dönemide başvuru açılıyor yaz için

no911

Mesaj gönderen no911 » Prş Haz 30, 2022 3:42 am

Şartlı kabul için bir farklılık olması mümkün değil midir? Yani ben direkt lisans eğitimine değil, önce dil kursuna gideceğim.

Şartlı kabul ile bu kış dil kursuna başlayıp sonraki kış da üniversiteye başlayamaz mıyım? 1 yıl gecikmek istemiyorum :(

kailaj

Mesaj gönderen kailaj » Prş Haz 30, 2022 6:07 am

Burda da herkes bilmediği her şeye cevap yazıyor ya deli oluyorum. Ben 1 senedir Rub’da okuyorum, bölümünde NC FREI yazıyorsa başvuru süresi genelde Eylül sonuna kadar, yani Ağustos sonu tüm evrakları toplayıp NC olmayan bölümlere başvurabilirsin. Ben sınava girdikten sonra 26 Ağustosta yerleşti belgem de dahil hepsini Almancaya çevirip göndermiştim hızlı postayla. eylül sonu gibi de kabul geliyor zaten, direkt başladım üniversiteye ara vermeden. Dediğim gibi tek kriter bölümün NC frei olması. Bu arada bölümler arasında tarih farkı oluyor ama geneli Eylül sonuna kadar başvuru alır. Ama emin olmak için sen ağustosta tercih sonucun açıklanır açıklanmaz, üniversiteye yerleşti belgeni çevirt diğer evraklarla beraber gönder direkt. Şartlı kabul geliyor zaten hemen, sonra da dil kursuna başlarsın, bolca başarılar diliyorum

no911

Mesaj gönderen no911 » Cum Tem 01, 2022 12:14 pm

Çok teşekkür ederim. Gerçekten rahatlattınız beni hocam. Bu arada başvuruyu nerden yaptınız? Zahmet olmazsa emin olmak adına siz de kontrol edebilir misiniz acaba bölüm NC-Frei mi değil mi diye? İsmi IT-Sicherheit / Informationstechnik olarak geçiyor linki de bu: https://studienangebot.rub.de/de/it-sic ... lor-1-fach

Bir de kusuruma bakmazsanız birkaç soru sormak istiyorum bir aksilik çıkmasın diye.

DaF hazırlığı için verilen kursun başvuruları kapanmış. Onun yerine DSH hazırlığı veren Interculturas ve Studienkolleg Bochum dil kursları var. Hangisini önerirsiniz? Bana Studienkolleg Bochum dil kursu maddi açıdan mantıklı geldi. Linki bu: https://international.ruhr-uni-bochum.d ... man-course. Ayrıca bu kursların başlangıç tarihi benim oraya vardığım zamana denk gelir mi? Geri kalır mıyım kurslardan?

Şimdi şartlı kabul için gideceğim ve Almancam yok denecek kadar az. Vize alırken vize memuru sorun çıkarır mı bu konuda? O zamana kadar Almanca çalışmalı mıyım?

Alman sitelerinde 1+0 tarzında aylık 300-400 euroya evler buldum. Bu evlerde sorun çıkar mı acaba siz nasıl yaptınız ev işini?

Gerçekten çok soru sorduysam kusura bakmayın inanın çok fazla araştırıyorum bir aksilik çıkmaması için fakat bu konular hakkında cevaplar bulamadım. Yanıtlarsanız sevinirim. @kailaj

ozgogh

Mesaj gönderen ozgogh » Prş Ara 01, 2022 3:19 pm

no911 yazdı: Cum Tem 01, 2022 12:14 pm Çok teşekkür ederim. Gerçekten rahatlattınız beni hocam. Bu arada başvuruyu nerden yaptınız? Zahmet olmazsa emin olmak adına siz de kontrol edebilir misiniz acaba bölüm NC-Frei mi değil mi diye? İsmi IT-Sicherheit / Informationstechnik olarak geçiyor linki de bu: https://studienangebot.rub.de/de/it-sic ... lor-1-fach

Bir de kusuruma bakmazsanız birkaç soru sormak istiyorum bir aksilik çıkmasın diye.

DaF hazırlığı için verilen kursun başvuruları kapanmış. Onun yerine DSH hazırlığı veren Interculturas ve Studienkolleg Bochum dil kursları var. Hangisini önerirsiniz? Bana Studienkolleg Bochum dil kursu maddi açıdan mantıklı geldi. Linki bu: https://international.ruhr-uni-bochum.d ... man-course. Ayrıca bu kursların başlangıç tarihi benim oraya vardığım zamana denk gelir mi? Geri kalır mıyım kurslardan?

Şimdi şartlı kabul için gideceğim ve Almancam yok denecek kadar az. Vize alırken vize memuru sorun çıkarır mı bu konuda? O zamana kadar Almanca çalışmalı mıyım?

Alman sitelerinde 1+0 tarzında aylık 300-400 euroya evler buldum. Bu evlerde sorun çıkar mı acaba siz nasıl yaptınız ev işini?

Gerçekten çok soru sorduysam kusura bakmayın inanın çok fazla araştırıyorum bir aksilik çıkmaması için fakat bu konular hakkında cevaplar bulamadım. Yanıtlarsanız sevinirim. @kailaj
Selamlar, sana nasıl ulaşabilirim?

no911

Mesaj gönderen no911 » Prş Ara 01, 2022 9:32 pm

ozgogh yazdı: Prş Ara 01, 2022 3:19 pm Selamlar, sana nasıl ulaşabilirim?
Merhaba. Buyurun buradan yazabilirsiniz.

ozgogh

Mesaj gönderen ozgogh » Prş Ara 01, 2022 9:45 pm

Ben de kış dönemi için RuB'a başvuracağım. Hatta bugün başvurular başladı. Sorularınız benim de aklıma takılan hususlar. Yanıt bulabildiniz mi diye merak ediyordum. Eğer sizin için de uygunsa bilgi alışverişi yapabiliriz. Elimden geldiğince ben de size yardımcı olabilirim. İyi akşamlar.

no911

Mesaj gönderen no911 » Cum Ara 02, 2022 7:28 pm

ozgogh yazdı: Prş Ara 01, 2022 9:45 pm Ben de kış dönemi için RuB'a başvuracağım. Hatta bugün başvurular başladı. Sorularınız benim de aklıma takılan hususlar. Yanıt bulabildiniz mi diye merak ediyordum. Eğer sizin için de uygunsa bilgi alışverişi yapabiliriz. Elimden geldiğince ben de size yardımcı olabilirim. İyi akşamlar.
Merhaba. "Sorularınız" demişsiniz fakat hangileri olduğunu belirtmemişsiniz. O yüzden konudaki tüm sorularımı cevaplıyorum.

Şartlı kabul ve 1 yıl konusu:

1 yıl olayı şart değil. 15 Temmuz geçtikten sonra bile bazı okullara şartlı kabul başvurusu yapılabiliyor. Hangi okullar ve hangi dönemler için başvuru yapılıyor onu detaylı olarak bilmiyorum. Fakat RUB olmasa bile başka okuldan alacağınız şartlı kabul ile Almanca öğrenmeye gidebilirsiniz ve Almanca eğitimini bitirip gerekli dil yeterlilik sertifikasını aldıktan sonra istediğiniz üniversiteye başvurabilirsiniz. Yani şartlı kabul ile gidip Almancayı öğrendikten sonra o şartlı kabul alınan okulun eğitimine başlanacak diye bir şey yok. Başka üniversitelere başvurabilirsiniz. En azından ben böyle biliyorum.

Başvuru nereden yapılıyor konusu:

Başvuru nereden yapılıyor tam olarak detaylı bilmiyorum maalesef. Tek bildiğim bazı üniversitelere Uni-Assist aracılığıyla başvuru yapılabildiği. Bunun dışında diğer üniversitelere nereden başvuru yapılıyor pek bir bilgim yok. Ben nasıl başvurdum konusuna gelirsek ben bu siteden (Deutschstudent) danışmanlık hizmeti alıyorum, onlar benim yerime hallediyor.

Dil kursu ve dil kursu başlangıç tarihi konusu:

Kursların kalitesi hakkında çok bir bilgim yok maalesef. Başlangıç tarihi konusunu vize randevunuza göre ayarlamanız gerektiğini söyleyebilirim. Yanılmıyorsam vize randevusuna girdikten sonra sonuçlanması 1-1.5 ay sürmekte. Örnek olarak 10 Eylül'de vize randevunuz varsa dil kursu kaydınızı 1 Kasım'a yaptırmanız uygun olur gibi. Tabii kurs kayıt tarihleri değişiklik gösterebilir, ben onları bilemem maalesef.

Almanca konusu:

Vize için belirli bir Almanca bilginizin olması ve bu bilgiyi belgelendirmeniz (Goethe, ÖSD vs.) gerekiyor. Yoksa büyük ihtimalle ret alırsınız. Aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Detaylı olarak anlatılıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=bAkUC8XKvSs

Ev konusu:

Evlerin fiyatları bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Ve bu evlerde sorun çıkar mı çıkmaz mı onu bilmiyorum. Ben ilk yıl kararımı özel yurt olarak vereceğim. Öğrenci dostu bir şehirde özel yurt fiyatları 200-300 euro (belki de daha düşük, tam bilmiyorum) tutacaktır tahminimce. Ama büyük şehirlerde bu fiyatlar 400-500'e kadar çıkabilir.

ozgogh

Mesaj gönderen ozgogh » Cum Ara 02, 2022 8:18 pm

Benim hatam bağışlayın. Belirtmem gerekirdi :roll: Yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. İlerleyen günlerde tekrardan sizinle iletişime geçebilir miyim?

no911

Mesaj gönderen no911 » Cum Ara 02, 2022 8:22 pm

ozgogh yazdı: Cum Ara 02, 2022 8:18 pm Benim hatam bağışlayın. Belirtmem gerekirdi :roll: Yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. İlerleyen günlerde tekrardan sizinle iletişime geçebilir miyim?
Sıkıntı yok, ne demek. Tabii ki de yazabilirsiniz, bilgim dahilindekileri cevaplamaya çalışırım. Ek olarak mesajı alıntılayıp yazarsanız daha iyi olur bildirim düşmesi için.

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Çrş Nis 12, 2023 12:59 pm

no911 yazdı: Cum Ara 02, 2022 8:22 pm Sıkıntı yok, ne demek. Tabii ki de yazabilirsiniz, bilgim dahilindekileri cevaplamaya çalışırım. Ek olarak mesajı alıntılayıp yazarsanız daha iyi olur bildirim düşmesi için.
Merhabalar. Ben de master için Bochum üniversitesi dil kursuna başvuru yapacağım. Okul ayrıca mailde Interculturas'tan da bahsetti, oraya da başvurabilirsiniz dedi. Sizde son durum nedir, hangi kursa gittiniz? Bochum'un kendi kursu ile Interculturas hakkında bu süreçte edindiğiniz ekstra bilgi varsa duymak isterim..

no911

Mesaj gönderen no911 » Çrş Nis 12, 2023 6:18 pm

deniz203 yazdı: Çrş Nis 12, 2023 12:59 pm Merhabalar. Ben de master için Bochum üniversitesi dil kursuna başvuru yapacağım. Okul ayrıca mailde Interculturas'tan da bahsetti, oraya da başvurabilirsiniz dedi. Sizde son durum nedir, hangi kursa gittiniz? Bochum'un kendi kursu ile Interculturas hakkında bu süreçte edindiğiniz ekstra bilgi varsa duymak isterim..
Ben bachelor için Duisburg-Essen'dan şartlı kabul aldım ve özel dil okuluna gidiyorum şu an. Üninin kendi dil okuluna gitmiyorum. Yani maalesef Bochum'un Interculturas kursu hakkında bir bilgim bulunmuyor.

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Cmt Nis 15, 2023 12:30 pm

no911 yazdı: Çrş Nis 12, 2023 6:18 pm Ben bachelor için Duisburg-Essen'dan şartlı kabul aldım ve özel dil okuluna gidiyorum şu an. Üninin kendi dil okuluna gitmiyorum. Yani maalesef Bochum'un Interculturas kursu hakkında bir bilgim bulunmuyor.
Anladım teşekkürler. Başarılar:)

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Cum May 05, 2023 12:15 pm

no911 yazdı: Çrş Nis 12, 2023 6:18 pm Ben bachelor için Duisburg-Essen'dan şartlı kabul aldım ve özel dil okuluna gidiyorum şu an. Üninin kendi dil okuluna gitmiyorum. Yani maalesef Bochum'un Interculturas kursu hakkında bir bilgim bulunmuyor.
Merhaba duisburg essen için uni assist ile mi başvurudunuz? ve online olarak belgeleri yükledikten sonra okula ya da uni assiste postaladınız mı?

no911

Mesaj gönderen no911 » Pzt May 08, 2023 7:02 am

ren155 yazdı: Cum May 05, 2023 12:15 pm Merhaba duisburg essen için uni assist ile mi başvurudunuz? ve online olarak belgeleri yükledikten sonra okula ya da uni assiste postaladınız mı?
Merhaba. Evet Uni-Assist ile başvuru yapılıyordu Duisburg-Essen'a. Sitelerinde de o şekilde yazıyor. Link buradan aşağıya inip Bachelor's programmes kısmından görebilirsin.

Belgeleri postalama detaylarını tam bilmiyorum maalesef. Ben işlerimi bu siteden danışmanlık alarak halletmiştim. Başvuru işlerini bizzat kendim yapmadım yani. Gereken belgeleri danışman kişiye sağladım ve halletti.

plus25

Mesaj gönderen plus25 » Pzt Eyl 18, 2023 2:52 am

no911 yazdı: Pzt May 08, 2023 7:02 am Merhaba. Evet Uni-Assist ile başvuru yapılıyordu Duisburg-Essen'a. Sitelerinde de o şekilde yazıyor. Link buradan aşağıya inip Bachelor's programmes kısmından görebilirsin.

Belgeleri postalama detaylarını tam bilmiyorum maalesef. Ben işlerimi bu siteden danışmanlık alarak halletmiştim. Başvuru işlerini bizzat kendim yapmadım yani. Gereken belgeleri danışman kişiye sağladım ve halletti.
merhaba, ben de bochum/dortmund/essen taraflarında dil kursu arıyorum. gittiğiniz kurstan memnunsanız adını ve tecrübelerinizi paylaşmanız mümkün mü? teşekkürler.

berkancmrt

Mesaj gönderen berkancmrt » Çrş Şub 21, 2024 12:04 am

Merhabalar kayıt oldunumuzmu acaba bochum dil kursuna ?