Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Bayern Eyaletinde Harc Ücreti Gelebilir

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Bayern Eyaletinde Harc Ücreti Gelebilir

Mesaj gönderen Physiker » Sal Haz 28, 2022 10:32 pm

Baden-Württemberg eyaletinden sonra Bayern eyaletinde de AB disindan gelen ögrencilere harc ücreti uygulamasi gündeme gelmeye basladi. 2017 Yaz semesterinden itibaren Baden-Württemberg eyaletinde egitim gören AB disindan gelen ögrenciler semester basi 1500 Euro harc ücreti ödüyorlar. Bu eyalette 5 yil icinde AB disindan gelen ögrenci sayisi %36 geriledi.

Alman siyasi tarihin en basiretsiz politikacilarindan biri Laschet´in (Almanya son genel secimlerinde iktidar partisi CDU basinda basbakan adayi olarak secime girip, CDU ya tarihi hezimeti yasattiran ve sonra istifa eden siyasetci) NRW eyaletinin basina gectikten sonra eyalet meclisinde oylamaya kadar getirdigi AB disindan gelen ögrencilere harc ücreti uygulamasi gelen tepkiler sonrasi rafa kaldirilmisti. Hatta o dönem biz de site olarak ciddi sayida dilekceyi Laschet e göndermistik:

viewtopic.php?t=10747

Simdi ayni konu tekrar Bayern eyaletinde isitilmaya baslandi. Su anda cok yüksek sesle dile getirilmese bile gündeme gelmeye basliyor. Eger böyle bir karar cikarsa en erken 2023 Yaz semesterinden itibaren baslar uygulama. Yani su anda hali hazirda Bayern de bir üniversitede egitim alan veya 2022/23 kis semesteri icin basvuru yapanlarin endise etmesi gereken bir durum yok.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

defne2002

Re: Bayern Eyaletinde Harc Ücreti Gelebilir

Mesaj gönderen defne2002 » Sal Haz 28, 2022 10:40 pm

Bu kadar çok başvuru olunca bir önlem alma gereği duyulması gayet normal değil mi? Bizim üniversitelerimizde bile yurt dışı öğrencilerden ücret alınıyor.