Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Egitim Ateseligi Askerlik Tecili Sorunu

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
alihan92

Egitim Ateseligi Askerlik Tecili Sorunu

Mesaj gönderen alihan92 » Cmt Haz 18, 2022 11:45 am

Merhabalar, bu yil Nisan'da tecil sürem doldugu icin 1 ay öncesinde tecil ettirmek icin Hannover Baskonsoloslugundaki Egitim ateseligine gitmistim fakat tecilimi isleme almadilar. 3 senedir buradan tecil islemlerimi yaptirmistim fakat son gittigimde Master ögrencilerinin tecil evraklarini 3 seneden sonra Türkiye'ye (sanirim Milli Savunma Bakanligina) gönderemediklerini söylediler. Böyle bir durum söz konusu mu?

30 yasindayim, master tezimi erken teslim edip bu ay, yani Haziranda mezun olmayi planladigimi söylemistim görevliye. Su sekilde bir dönüs aldim: sadece 3 yil tecil evraki gönderiyoruz, sizin 3 sene tecilinizi yapmisiz, bundan sonra gönderemeyiz, göndersek de Milli savunma bakanligindan bize "kiziyorlar" yönetmeligi bilmiyor musunuz diye. Zaten Haziran'a 2 ay gibi bir süre var, islemler yavas isliyor tr de, bakaya kalmazsiniz, sadece ceza ödersiniz. Mezun olun ise baslayin ögrenci dosyanizi kapatip alt kattaki birimden askerliginizi uzatin dedi.

son sinavimi gecemedigim icin tekrar yazacagim ve mezuniyetim Ekim-Kasim ayina ertelendi.

soruma gelecek olursam, bu konu ile ilgili askerlik kanununu bilen varsa beni aydinlatabilir mi? Eger tecil ettirebiliyorsam, bu bilgi ile tekrar gidip tecilimi yaptirmak istiyorum. Eger hala yapmazlarsa "bu tecil evraklari Milli Savunma Bakanligina benim istegim üzerine gönderilmistir" diye bir dilekce ile evraklarimi göndermelerini isteyecegim.

Simdiden tesekkür ederim.

cemildlklc

Re: Egitim Ateseligi Askerlik Tecili Sorunu

Mesaj gönderen cemildlklc » Cmt Haz 18, 2022 4:08 pm

Merhabalar,
Eğitim ataşeliği ve Konsolosluğun askerlik üzerine yetkileri farklı galiba, isterseniz konsolosluktaki askerlik bölümüne yazın yada doğrudan konsolosluğu arayın.
Ben de yeniden bir lisans programı veya Ausbildung için askerlik tecili hakkında bilgi almak istediğimi Ataşeliğe söylediğimde onların işlemlerimi yapamayacağını konsoloslukla iletişime geçmem gerektiğini söylemişlerdi. Daha sonrasında konsoloslukla görüşüp işlemlerimin onlar tarafından halledileceğini teyit aldım. Hatta doğrudan konsolosluk aramıştı beni telefon bilgimi verdiğimde ve durumu çok net ve sade bir şekilde anlatmıştı.
o yüzden en net bilgi için konsoloslukla görüşmeniz en sağlıklı şey olacaktır.

alihan92

Re: Egitim Ateseligi Askerlik Tecili Sorunu

Mesaj gönderen alihan92 » Pzr Haz 19, 2022 1:40 pm

cemildlklc yazdı: Cmt Haz 18, 2022 4:08 pm Merhabalar,
Eğitim ataşeliği ve Konsolosluğun askerlik üzerine yetkileri farklı galiba, isterseniz konsolosluktaki askerlik bölümüne yazın yada doğrudan konsolosluğu arayın.
Ben de yeniden bir lisans programı veya Ausbildung için askerlik tecili hakkında bilgi almak istediğimi Ataşeliğe söylediğimde onların işlemlerimi yapamayacağını konsoloslukla iletişime geçmem gerektiğini söylemişlerdi. Daha sonrasında konsoloslukla görüşüp işlemlerimin onlar tarafından halledileceğini teyit aldım. Hatta doğrudan konsolosluk aramıştı beni telefon bilgimi verdiğimde ve durumu çok net ve sade bir şekilde anlatmıştı.
o yüzden en net bilgi için konsoloslukla görüşmeniz en sağlıklı şey olacaktır.
Tesekkür ederim, iyi haber su ki tecilim gerceklesmis. Bundan sonra böyle bir durumda direk konsoloslugun askerlik bölümü ile görüsecegim. Bilgi icin tesekkürler.