Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversite değişiminde yapılması gerekenler - Zusatzblatt değişimi?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
lumos

Üniversite değişiminde yapılması gerekenler - Zusatzblatt değişimi?

Mesaj gönderen lumos » Prş May 12, 2022 11:43 am

Merhabalar, ben Almanya'da lisansımı bitirip yine Almanya'da başka bir eyalette yüksek lisansa kaydoldum 2 hafta önce. Bölüm biraz benzer ama aynı değil. Taşınıp adres değişikliğimi de yaptım. Oturum iznim 2023 Eylül'e kadar hala geçerli, o yüzden resmi bir işlem yapmam gerektiğini düşünmedim kayıt olmadan önce. Fakat daha sonra farkettim ki oturum kartıyla birlikte verdikleri ek belgede (Zusatzblatt) şöyle bir ifade var:

Die Aufenthaltserlaubnis gilt nur zur Durchführung des Studiums in der Fachrichtung [eski bölümümün adı] (Bachelor) an der [eski üniversitemin adı].

Sonra çalışma izninden bahsediyor. En sonda da söyle diyor:
Studienfachwechsel nur mit Zustimmung des Auslaenderamt.

Bu ifade herkeste var mı acaba? Oturum kartı aldıktan sonra üniversite/bölüm değişikliği hakkında deneyimi olan var mı?
Yeni taşındığım şehirdeki yabancılar bürosunun sitesinde yeterli bilgi bulamadım ve kaç gündür arıyorum telefonları açmıyorlar. O yüzden buraya da bir sorayım dedim beklerken.

ozcartman

Re: Üniversite değişiminde yapılması gerekenler - Zusatzblatt değişimi?

Mesaj gönderen ozcartman » Prş May 12, 2022 11:15 pm

lumos yazdı: Prş May 12, 2022 11:43 am Merhabalar, ben Almanya'da lisansımı bitirip yine Almanya'da başka bir eyalette yüksek lisansa kaydoldum 2 hafta önce. Bölüm biraz benzer ama aynı değil. Taşınıp adres değişikliğimi de yaptım. Oturum iznim 2023 Eylül'e kadar hala geçerli, o yüzden resmi bir işlem yapmam gerektiğini düşünmedim kayıt olmadan önce. Fakat daha sonra farkettim ki oturum kartıyla birlikte verdikleri ek belgede (Zusatzblatt) şöyle bir ifade var:

Die Aufenthaltserlaubnis gilt nur zur Durchführung des Studiums in der Fachrichtung [eski bölümümün adı] (Bachelor) an der [eski üniversitemin adı].

Sonra çalışma izninden bahsediyor. En sonda da söyle diyor:
Studienfachwechsel nur mit Zustimmung des Auslaenderamt.

Bu ifade herkeste var mı acaba? Oturum kartı aldıktan sonra üniversite/bölüm değişikliği hakkında deneyimi olan var mı?
Yeni taşındığım şehirdeki yabancılar bürosunun sitesinde yeterli bilgi bulamadım ve kaç gündür arıyorum telefonları açmıyorlar. O yüzden buraya da bir sorayım dedim beklerken.
oturum kartınızda ev adresiniz yazmıyor mu? adres değiştirdiyseniz o kart geçersiz olmaz mı mantıken?

Rigwald

Re: Üniversite değişiminde yapılması gerekenler - Zusatzblatt değişimi?

Mesaj gönderen Rigwald » Prş May 12, 2022 11:25 pm

Oradaki Studienfachwechsel ifadesinden anladığım şey sanırım öğrenimi yarıda bırakıp başka bir bölüme geçme, ya da indirekt olarak okulu bırakıp sırf işe gidenlere yönelik olabilir. Bachelor diplomanı başarıyla aldıysan ve de kariyerini master ile süslemek istiyorsan bu tabiki de serbest bir durum olmalı bana kalırsa.

Temel soruna gelirsek, evet, Zusatzblatt'daki o ifade istisnasız olarak bütün hepimizde var.

Ben olsam iki tarafında yabancılar ofisine durumu belirten bir mail atarım. Ama bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Dediğim gibi, bachelor diplomanı başarı ile almışsan, ve tekrar bir Alman üniversitesinden kabul alacak niteliğe sahipsen önüne geçeceklerini sanmıyorum...

@ozcartman

adres değişikliğinin oturum geçerliliği ile bir ilişkisi yok. oturum sebebindeki değişim olabilir olsa olsa, öğrenim / çalışma gibi, ki bu da bitiş süresine kadar bir sıkıntı yaratmaz.