Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Gönüllülük Esaslı Çalışma

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Liahona

Gönüllülük Esaslı Çalışma

Mesaj gönderen Liahona » Sal May 10, 2022 7:33 pm

Merhabalar. Ben bir sosyal hizmet uzmanıyım (sozial arbeiter) Almanyaya master yapmak için Bremen şehrine şartlı kabul ile geleceğim ve dil okuluna başlayacağım. İşin aslı, Bremen Caritas vakfı benimle çalışmak istiyordu fakat benim alanım halk sağlığı alanı olduğundan çok zor şartları vardı anerkennung meselesinin. Ben de mastera yönelmek istedim.

Bildiğim kadarıyla dil okulu süresince çalışma iznimiz olmuyor. Fakat ben o süreyi boş geçirmek istemiyorum. Hem dil gelişimine büyük katkısı olacağından hem de mesleğim zaten gönüllülük esaslı bir meslek olduğundan Caritas vakfında gönüllü olarak çalışmak istiyorum. Tabi ki istediğim şey tescilli bir sozial arbeiter olarak sahada görev almak değil veya çocuklarla görüşme yapmak falan değil. Örneğin yemek dağıtabilirim, yürütülen kampanyalara destek olabilirim, geliştirilen projelere iş gücü sağlayabilirim. Ki Türkiye'de 3 farklı şehir hastanesinde stajyer deneyimim de var.

Merak ettiğim, devlet buna izin veriyor mu? Gönüllü çalışmaya?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Gönüllülük Esaslı Çalışma

Mesaj gönderen Physiker » Prş May 12, 2022 11:27 pm

Herhangi bir izin almaniza gerek yok.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

sinan.apa

Mesaj gönderen sinan.apa » Pzt Ara 18, 2023 8:24 pm

Liahona yazdı: Sal May 10, 2022 7:33 pm Merhabalar. Ben bir sosyal hizmet uzmanıyım (sozial arbeiter) Almanyaya master yapmak için Bremen şehrine şartlı kabul ile geleceğim ve dil okuluna başlayacağım. İşin aslı, Bremen Caritas vakfı benimle çalışmak istiyordu fakat benim alanım halk sağlığı alanı olduğundan çok zor şartları vardı anerkennung meselesinin. Ben de mastera yönelmek istedim.

Bildiğim kadarıyla dil okulu süresince çalışma iznimiz olmuyor. Fakat ben o süreyi boş geçirmek istemiyorum. Hem dil gelişimine büyük katkısı olacağından hem de mesleğim zaten gönüllülük esaslı bir meslek olduğundan Caritas vakfında gönüllü olarak çalışmak istiyorum. Tabi ki istediğim şey tescilli bir sozial arbeiter olarak sahada görev almak değil veya çocuklarla görüşme yapmak falan değil. Örneğin yemek dağıtabilirim, yürütülen kampanyalara destek olabilirim, geliştirilen projelere iş gücü sağlayabilirim. Ki Türkiye'de 3 farklı şehir hastanesinde stajyer deneyimim de var.

Merak ettiğim, devlet buna izin veriyor mu? Gönüllü çalışmaya?
Hocam merhaba, ben de sosyal hizmet uzmanıyım. Acaba staatliche Anerkennung olmadan Sozialarbeiter olarak çalışabilmemiz mümkün mü? Ya da hangi unvanla çalışabiliriz? Bu konuda desteğinizi rica ediyorum. Mailim : x@gmail.com

Mod Uyari: Kural Ihlali - Madde: 2 - 2 hafta gecici ban.

sinan.apa

Mesaj gönderen sinan.apa » Pzt Ara 18, 2023 9:37 pm

Hocam benim iş teklifim var. Bremende bir iş teklifi aldım. Denklik için müracaat ettiğimde de bana ordaki ilgili personel gönderdiği kağıtta bölümün eş değer ama staatliche Anerkennung yapmak istwesen aşağıdaki adımları takip et. Bremen Hochschule de uluslararası köprü kursuna katıl vb.
Bu evrağı da bölümün denk olduğunu göstermek için evraklarımla idata ya teslim ettim. Konsolosluktan eksik evrak maili aldım geçen hafta. Üniversiteden kabul aldığına dair evrakı gönder diye. Ama şuan o evrağı veremem çünkü kurs eylülde başlıyor. Acaba bi yanlış anlaşılma mı oldu?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Sal Ara 19, 2023 2:54 am

sinan.apa yazdı: Pzt Ara 18, 2023 9:37 pm Hocam benim iş teklifim var. Bremende bir iş teklifi aldım. Denklik için müracaat ettiğimde de bana ordaki ilgili personel gönderdiği kağıtta bölümün eş değer ama staatliche Anerkennung yapmak istwesen aşağıdaki adımları takip et. Bremen Hochschule de uluslararası köprü kursuna katıl vb.
Bu evrağı da bölümün denk olduğunu göstermek için evraklarımla idata ya teslim ettim. Konsolosluktan eksik evrak maili aldım geçen hafta. Üniversiteden kabul aldığına dair evrakı gönder diye. Ama şuan o evrağı veremem çünkü kurs eylülde başlıyor. Acaba bi yanlış anlaşılma mı oldu?
Muhtemelen evet. Sen denklik kursu amacıyla gelmiyorsun. Sen işe girmek için geliyorsun. O belgede yazan şey zaten diploması denktir. İsterse şumları şunları da yapıp devlet tarafından tanınmış olabilir anlamına geliyor. Bana da aynısını verdiler ben de bremendeyim çalışıyorum şu an. Nereden sizin teklifiniz, staatlich istemeyen az kurum var burda

sinan.apa

Mesaj gönderen sinan.apa » Sal Ara 19, 2023 12:09 pm

Bremen Erziehungshilfe den aldım teklif. Yani kurumun öyle olup olmadığını bilmiyorum doğrusu. Nerden öğreneceğiz? Bazı kişiler de ünvanın Sozialarbeiter olarak yazamaz diyor pädagogische Fachkraft olarak yazılmalı diyor. Siz bu süreci nasıl aştınız? Konsolosluğa zaten ulaşmak imkansız bir haftadır her gün arıyorum ama nafile. Siz de 31 F vize türüyle mi gittiniz?

aozkan09

Mesaj gönderen aozkan09 » Sal Ara 19, 2023 12:41 pm

sinan.apa yazdı: Sal Ara 19, 2023 12:09 pm Bremen Erziehungshilfe den aldım teklif. Yani kurumun öyle olup olmadığını bilmiyorum doğrusu. Nerden öğreneceğiz? Bazı kişiler de ünvanın Sozialarbeiter olarak yazamaz diyor pädagogische Fachkraft olarak yazılmalı diyor. Siz bu süreci nasıl aştınız? Konsolosluğa zaten ulaşmak imkansız bir haftadır her gün arıyorum ama nafile. Siz de 31 F vize türüyle mi gittiniz?
Ben de aynı şirkette çalışıyorum şu an. mailinden ulaşabilirsin bana her konuda

Ve evet ünvanın sözleşmende sosyal pedagog olarak yazıyor fakat o tamamen formalite icabı. Mesela atıyorum staatliche anerkennung yapmak istedin, sosyal pedagog yazsa bile bu çalıştığın süreyi 1 senelik tanınma yılı süresinden sayıyorlar

Mod Uyari: Kural Ihlali - Madde-2: 2 hafta gecici ban.

sinan.apa

Mesaj gönderen sinan.apa » Sal Ara 19, 2023 1:10 pm

Hocam mail attım size

İzmir99

Mesaj gönderen İzmir99 » Çrş Ara 20, 2023 12:40 pm

Merhaba arkadaşlar. Ben de Almanya’da çalışan staatlich anerkannter Sozial arbeiter’ım. 2.5 yıldan fazladır Almanya’da çalışıyorum. Bu sürenin ilk 9 ayını gönüllülük esaslı(FSJ) olarak çalıştım. 9 aydan sonra bir üniversite’de Anerkennung için gerekli 2 dersi almaya başlayarak, Staatliche Anerkennung’umu aldım. Bu süreç yaklaşık 1.5 yıl kadar sürdü. Gerçekten zorlu ve sabır gerektiren bir süreç ama benim şansım şirketimin tüm bu süreçleri kendilerinin yönetmesiydi. Anerkennung bizim mesleğimiz için çok önemli ve birçok iş ilanında da aranan şartlardan bir tanesi,Anerkennung olmadan da çalışma imkanları olup olmadığı konusunda bir bilgim yok.