Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

PSİKOLOJİ İNGİLİZCE MASTER

Study in Germany
Zeynep Zengin

PSİKOLOJİ İNGİLİZCE MASTER

Mesaj gönderen Zeynep Zengin » Cmt Nis 30, 2022 11:51 pm

Merhaba, şuan İstanbulda bir devlet üniversitesinde psikoloji bölümü 4. Sınıfa devam etmekteyim ortalamam 3.33 en fazla 3.37 olur diye öngörüyorum.Almanyada klinik psikoloji yüksek lisans a kabul alma imkanım var mı? Ve ingilizce programlara şartlı kabul alınamıyor diye bir şey duydum bunun doğruluğu nedir?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

cloudaisy

Re: PSİKOLOJİ İNGİLİZCE MASTER

Mesaj gönderen cloudaisy » Pzr May 01, 2022 1:40 pm

Bu konuyu çok araştırdım fakat süreç oldukça zorlu eğer almanca dil yeterliliği yoksa :/

Zeynep Zengin

Mesaj gönderen Zeynep Zengin » Pzr May 01, 2022 4:20 pm

:( ingilizce olduğu için mi zorlu dediniz yoksa klinik psikoloji bağlamında genel olarak mı zor?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzr May 01, 2022 11:56 pm

Klinik psikoloji ingilizce yüksek lisans programi yok.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

cloudaisy

Mesaj gönderen cloudaisy » Pzt May 02, 2022 9:29 pm

İngilizce olarak klinik yüksek lisans var fakat özel ünilerde var devlettekiler sadece almanca :/ ve yıllık 17000 euro istiyorlar. Ama end psikolojisi alanında yüksek lisans imkanı daha çok :)

Zeynep Zengin

Mesaj gönderen Zeynep Zengin » Çrş May 04, 2022 10:45 pm

teşekkür ederim, endüstri hiç aklımdan geçmeyen bir alan.Ama iş imkanları bakımından zengin sanırım.

cloudaisy

Mesaj gönderen cloudaisy » Prş May 05, 2022 11:42 am

Merhaba tekrardan, evet almanyada psikolog olmak aşırı zorlu bir süreç çünkü devlet yüksek lisans sonrasında çalışmaya izin vermiyormuş.Almanca bir eğitim daha alınması gerektiğini söylemişti konuştuğum bir psikolog süresi de 3-4 yıllık.yani ing veya alm bir yüksek yapılıyor sonrasında almanca olması zorunlu olan bir eğitim daha alınıyor sonra resmi bi şekilde çalışılabiliyor😅 Süreç oldukça zorlu. Bu sebeple bende endüstri baktım. Çünkü çalışma alanı daha çok. Almanca yüzde yüz gerekli değil ve devlet ünilerinde oldukça fazla seçenek var. İnsan kaynakları vb. alanlarda çalışabilir.

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Prş May 05, 2022 8:17 pm

cloudaisy yazdı: Prş May 05, 2022 11:42 am Merhaba tekrardan, evet almanyada psikolog olmak aşırı zorlu bir süreç çünkü devlet yüksek lisans sonrasında çalışmaya izin vermiyormuş.Almanca bir eğitim daha alınması gerektiğini söylemişti konuştuğum bir psikolog süresi de 3-4 yıllık.yani ing veya alm bir yüksek yapılıyor sonrasında almanca olması zorunlu olan bir eğitim daha alınıyor sonra resmi bi şekilde çalışılabiliyor😅 Süreç oldukça zorlu. Bu sebeple bende endüstri baktım. Çünkü çalışma alanı daha çok. Almanca yüzde yüz gerekli değil ve devlet ünilerinde oldukça fazla seçenek var. İnsan kaynakları vb. alanlarda çalışabilir.
Psikolojiyle alakalı bir alan olarak Marketing önerebilirim (Müşteri/Satış/Alış Psikolojisi).

Psikoloji genel olarak çok zorlu bir alan, Almanların kendisi bile illallah etmiş durumda. Tanıdığım bir arkadaş (Alman) psikoloji okuyor ve süreç tam olarak şöyle:

1. Önce 3/4 yıllık Bachelor alınacak
2. Sonra 2 senelik Master alınıp alanda derinleşilecek
3. Sonrasında 2 ila 3 yıl arası süren klasik Ausbildung/Meslek eğitimi alınacak.

Bana biraz zor geldi. Almanya'da Ausbildung parasıyla idareli şekilde geçinirsin de, yıllar boyu eğitim alıp bir de 2-3 yıl boyunca zorunlu olarak 800-1200 euro gibi paralara çalışmak biraz değişik geldi. Bir yandan da alanın önemini de vurguluyor tabi; her işine gelen psikolog olamaz demeye getiriyorlar herhalde... Yine işsiz güçsüz kalmaktan iyidir tabii ki... + sabrın sonu selamet, Ausbildung sonrası çok iyi maaşlarla çalışmaya başlanılabilir.

Zeynep Zengin

Mesaj gönderen Zeynep Zengin » Prş May 05, 2022 8:39 pm

1. Adım olan lisans eğitimini Türkiyede aldım, geçerli sayarlarsa diğer koşullar Türkiye'de de benzer aslında ama ingilizce olsa daha kolay olur diye düşündüm bir de benim Almanya'da çalışma gibi bir planım yok aslında, eğitimlerimi alıp Türkiyede çalışmak isterim. Dediğiniz gibi çok zorlu bir süreç.özellike terapi eğitimi ve süpervizyon süreci beni gerdi.anadilim olmadığı için.Sanırım ingilizce bir program bulamazsam ülke tercihimi yeniden gözden geçireceğim.

Zeynep Zengin

Mesaj gönderen Zeynep Zengin » Prş May 05, 2022 8:44 pm

Yani Türkiye'de de böyle derken , böyle olması gerekiyor anlamında söyledim. Sadece yüksek lisanstan sonra çalışırken bir eğitmen eşliğinde danışan görmek için ücret ödemek gerekiyor o eğitmene ve böyle de bir zorunluluk yok ama dediğim gibi ruh sağlığı çalışanı olmak için geçilmesi gereken yol bu şekilde.

cloudaisy

Mesaj gönderen cloudaisy » Cum May 06, 2022 1:14 am

Amaç sadece eğitimi alıp dönmekse ve maddi olarak sıkıntın yoksa kesinlikle hollandayı öneririm. Aylardır hollanda için araştırma yapıyorum fakat vize için istenen hesap parası sebebiyle elemek durumunda kaldım ve bursu da bulamamıştım. Hollanda da Leiden ve Utrecht çok iyi sonrasında orda direkt çalışmaya başlanadabiliyor eğer öyle çalışmak gibi bir düşünceniz olursa.Üstelik yüksek lisans 1 yıl.
Bir diğer mantıklı seçenekse bence İtalya kazanması oldukça basit.Ortalamalar yüksek dahi olmasa kabul alınabiliyor. Bergamo üniversitesine bakabilirsin. Ve almanya döviz vb. sebeplerden dolayı Türkiyeden giden öğrencilerin neredeyse tamamına burs veriyor. :)

cloudaisy

Mesaj gönderen cloudaisy » Cum May 06, 2022 1:17 am

Pardon almanya değil italya burs veriyor :) her iki ülkede de ingilizce eğitim.

Zeynep Zengin

Mesaj gönderen Zeynep Zengin » Cum May 06, 2022 3:38 am

Çok teşekkür ederim :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 21, 2023 2:15 am

up
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com