Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

1.5 Yıllık İş Arama Vizesi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
berk94

1.5 Yıllık İş Arama Vizesi

Mesaj gönderen berk94 » Pzt Nis 25, 2022 2:42 pm

Merhaba,

Bir kaç ay önce Almanya'da Makine Mühendisliği bölümü Yüksek lisansını bitirdim ve 1.5 yıllık iş arama vizesi aldım. Henüz iş bulamadım.
İş için olan kriterler nelerdir? Çalışma vizesi alabilmek için sadece Mühendis olarak mı iş bulmam gerekiyor? Bilgi verir misiniz?

Teşekkürler

Kuheylan

Re: 1.5 Yıllık İş Arama Vizesi

Mesaj gönderen Kuheylan » Pzt Nis 25, 2022 5:02 pm

berk94 yazdı: Pzt Nis 25, 2022 2:42 pm Merhaba,

Bir kaç ay önce Almanya'da Makine Mühendisliği bölümü Yüksek lisansını bitirdim ve 1.5 yıllık iş arama vizesi aldım. Henüz iş bulamadım.
İş için olan kriterler nelerdir? Çalışma vizesi alabilmek için sadece Mühendis olarak mı iş bulmam gerekiyor? Bilgi verir misiniz?

Teşekkürler
Up.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Nis 26, 2022 10:09 am

Öncelikle tebrikler, mezun olan ögrencilerimizin haberleri bizi mutlu ediyor.

Sorunuza gelince evet bitirdiginiz bölümle alakali bir is bulmaniz gerekiyor.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kuheylan

Mesaj gönderen Kuheylan » Sal Nis 26, 2022 11:11 am

Physiker yazdı: Sal Nis 26, 2022 10:09 am Öncelikle tebrikler, mezun olan ögrencilerimizin haberleri bizi mutlu ediyor.

Sorunuza gelince evet bitirdiginiz bölümle alakali bir is bulmaniz gerekiyor.
Gürkan Abi selam,

Cevabın için teşekkür ederim.
Bitirdiğimiz bölümle ilgili işi mezun olmadan mı bulmalıyız yoksa o 1.5 yıllık süreç içerisinde fark etmez mi?
Mesela 1.5 senelik süreçte kalıcı oturum alabilmek için kendi bölümümüzle ilgili iş bulana kadar geçinebilmek için farklı bir işte çalışsak problem olur mu?

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Sal Nis 26, 2022 11:43 pm

Kuheylan yazdı: Sal Nis 26, 2022 11:11 am Gürkan Abi selam,

Cevabın için teşekkür ederim.
Bitirdiğimiz bölümle ilgili işi mezun olmadan mı bulmalıyız yoksa o 1.5 yıllık süreç içerisinde fark etmez mi?
Mesela 1.5 senelik süreçte kalıcı oturum alabilmek için kendi bölümümüzle ilgili iş bulana kadar geçinebilmek için farklı bir işte çalışsak problem olur mu?
Sıkıntı yok dostum bu 18 aylık süre içerisinde kendini finanse edebileceğin ne iş olursa olsun yapabilirsin + öğrenciyken geçerli olan haftalık 20 saat limiti de artık geçerli değil istediğin kadar calisabilirsin. Sonrasında bölümünle ilişkin iş bulduğun zamanda normal nitelikli çalışan vizesine geçebilirsin.

Kuheylan

Mesaj gönderen Kuheylan » Çrş Nis 27, 2022 10:50 am

Rigwald yazdı: Sal Nis 26, 2022 11:43 pm Sıkıntı yok dostum bu 18 aylık süre içerisinde kendini finanse edebileceğin ne iş olursa olsun yapabilirsin + öğrenciyken geçerli olan haftalık 20 saat limiti de artık geçerli değil istediğin kadar calisabilirsin. Sonrasında bölümünle ilişkin iş bulduğun zamanda normal nitelikli çalışan vizesine geçebilirsin.
Çok iyi hocam çok teşekkür ederim.

alazsumer

Mesaj gönderen alazsumer » Pzr Haz 12, 2022 11:56 am

Merhabalar,
Ben 2020 senesinde master eğitimimi Almanya’da tamamladım. İş ararken bir yandan bir bölüm okumak istediğim için Humboldt Üniversitesi’nden kabul aldım ve öğrenci vizemi iki sene daha uzattım. Bu yüzden iş arama vizesini hiç almadım.

Şimdi tam zamanlı bir iş teklifi aldım ve kabul etmek istiyorum. Halihazırda mezun olduğum için teklifi kabul edip sözleşmemi dayanak göstererek vizemi çevirebilir miyim yoksa tabi olduğum başka prosedürler olacak mı?

Cevabınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.