Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da informatik bilgisayar muhendisligi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
insa_c

Mesaj gönderen insa_c » Pzt Eki 11, 2010 3:46 pm

arkadaslar almanya da tuhh da informatik ingenieurwissen okuyacagim ama tuhh\'un oyle cok iyi bir universite olmadigini ogrendim. Bunu ustune baska unilere bakmaya karar verdim. Tr\'de olsa bilgisayar muhendisligi istiyorum ama almanyada bir informatik var bir de benim tuhh\'da okudugum bolum var. Simdi ben informatik ile bilgisayar muhendisligi arasindaki farki cozemedim. sonucta ben yazilim ustune yogunlasacagim ve yani ustune isletme masteri ile daha cok yoneticilik modudnda ilerleme dusuncesideyim. Bu noktada informatik ile pcv muhendisligi arasindaki farki ogrenmek istiyorum. informatikte muhendislik diplomasi yok ama diyelim ben okudum tr ye geri dondum ozaman burdaki pc muhendislerinden ne farkim olacak yani fark nerede olacak? bne gelip burada bilgisayar muhendisligi islerine basvurursam olmaz mi? Detayli olarak farklari merak ediyorum.

dokuzonbes

Mesaj gönderen dokuzonbes » Pzt Eki 11, 2010 3:53 pm

valla sorunun ne tam olarak anlamadim. bilgisayar muhendisligi, informatik araya bir isletme masteri.

soyle bisey var isini gorur mu bilmiyorum.

http://www.deutschstudent.de/news.php?readmore=16
allahini seven defansa gelsin

insa_c

Mesaj gönderen insa_c » Pzt Eki 11, 2010 4:01 pm

evet o link bayaa yardimci oldu bu durumda IT okumak bilgisayar muhendislgini yani turkiyedeki bilgisayar muhendisligini daha cok karsiliyor. Yani ben almanyada okuyup turkiyeye dondugumde bilgisayar muhendisiyim diyebilmek icin IT okumam gerekiyor? bunu merak ediyorum yani. Turkiyede bilgisayar muhendisligi adi altinda ogrenilen seyler almanya IT olarak adlandiriliyor?

Jeanne

Mesaj gönderen Jeanne » Sal Eki 12, 2010 12:11 am

Bakin aslinda soyle oluyor;

Bir bilgisayar muhendisi olarak burada denklik konusunu en iyi ders programlarini karsilastirarak yapacaginizi soyleyebilirim.

Turkiye\'deki bilgisayar muhendisliginin tam karsiligi Ingilizce\'de Computer Science, Almanca\'da Informatik\'tir. Almanya\'da Informatik de aslinda cesit cesittir. Bizdeki Bilgisayar Muhendisligi bolumunde elektronik dersler de mevcut, bu nedenle tam karsiligi "Technische Informatik"tir. Bir de "Wirtschaftsinformatik" var, o da Turkiye\'de Enformatik ve Bilisim Sistemleri/Bilisim Sistemleri Muhendisligine denk gelir. Yazilim ve ERP programlarini ogretirler. Bilgisayar donanimi ve elektronik hakkinda hic ders bulunmaz ya da cok az ders bulunur. Tabii, ArGe\'nin yogun oldugu ulkelerde az olmakla birlikte has bilgisayar muhendisligi bolumleri de vardir. Bunlarin dersleri de islemci, elektronik ve makineye yakin programlamadan olusur, Turkiye\'de elektronik muhendislerinin yaptigi ise benzerdir.