Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Başka Şehirde Öğrenci Olup Studentenheim Denemesi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
winqurin

Başka Şehirde Öğrenci Olup Studentenheim Denemesi

Mesaj gönderen winqurin » Sal Nis 19, 2022 10:09 pm

Merhaba arkadaşlar,
Biraz daha farklı bir soru soracaktım bugün, yani tabi ki böyle sorular da geliyordur da en azından genel olarak gitmeden öncesi alakalı olanlar dışında gittikten sonraki durumlarla alakalı benim sorum. Aslında iki şey sormak istiyorum tek bir başlık altında ama ilk sorunun cevabını zaten forumda okuyup aldım da emin olmak açısından sadece. Ben Şubat ayında Berlin’e taşındım ve Almanya’ya Universität Duisburg-Essen üzerinden Şartlı Kabul alarak geldim. Şu anda Berlinde B2 kursuna devam ediyorum ve vizem, tipi Sprachkurs und Studium, Temmuz ayının sonuna kadar geçerli. İlk sorum forumda okuduğum kadarıyla 1 yıl Almanyada bulunduğum süreden sonra Ausländerbehörde‘ye gidip, tamamen benimle iletişime geçecek görevlinin keyfine kalmasıyla beraber, yarım zamanlı da olsa çalışma izni alabiliyorum anladığım kadarıyla. Bu bilgi hakkında yeni bir gelişme yok değil mi prosedür halen böyle işliyor. Diğer sorum da biraz daha farklı belki benim gibi Üniversitesi başka şehirde olup ilk geldiği zaman başka şehre gelen olmuştur, onlara veya bu hakkında bilgisi olanlara soracağım soru da şu: Burada bir iki öğrenci yurdu ile görüştüm fakat hepsinden aynı cevabı aldım: “Berlin’de öğrenci olmadığınız için yurdumuza gelemezsiniz.” Peki bir şekilde gidebilecek bir yurt türevi bir yer veya öğrenci olduğumu kanıtlayacak bir döküman veya metot var mıdır yoksa sadece okulum NRW’de olduğu için orada mı bir yurtta kalabiliyorum?