Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

INFORMATIK'E BAŞLAMADAN

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Bumm

INFORMATIK'E BAŞLAMADAN

Mesaj gönderen Bumm » Cum Nis 15, 2022 4:54 pm

Daha önce İnformatik okuyan ya da şu an okumakta olan abilerim ablalarım;
++++Informatik bölümüne başlamadan önce neleri öğrenmeli veya geliştirmeliyiz?
Mesela şu yazılımı öğren gel veya şu derse önceden bakıp gel dediğiniz dersler, yazılımlar nelerdir?
Benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim...
Teşekkürler..

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Re: INFORMATIK'E BAŞLAMADAN

Mesaj gönderen Informatiker » Cum Nis 15, 2022 9:04 pm

Matematik. En önemlisi matematik. Türevidir integralidir logaritmasidir hepsini tekrar et baslamadan. Matematiksiz hic bir sey yapamazsin bu bölümde aldigin derslerin 80% de karsina bir sekilde cikar.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Bumm

Mesaj gönderen Bumm » Cum Nis 15, 2022 9:53 pm

Informatiker yazdı: Cum Nis 15, 2022 9:04 pm Matematik. En önemlisi matematik. Türevidir integralidir logaritmasidir hepsini tekrar et baslamadan. Matematiksiz hic bir sey yapamazsin bu bölümde aldigin derslerin 80% de karsina bir sekilde cikar.
Cevabınız için çoook teşekkür ederim. Peki yazılımsal olarak da geliştireyim mi kendimi? Hangisiyle başlamamı önerirsiniz?

Kuss

Mesaj gönderen Kuss » Cmt Nis 16, 2022 12:54 am

Bumm yazdı: Cum Nis 15, 2022 4:54 pm Daha önce İnformatik okuyan ya da şu an okumakta olan abilerim ablalarım;
++++Informatik bölümüne başlamadan önce neleri öğrenmeli veya geliştirmeliyiz?
Mesela şu yazılımı öğren gel veya şu derse önceden bakıp gel dediğiniz dersler, yazılımlar nelerdir?
Benimle paylaşabilirseniz çok sevinirim...
Teşekkürler..
Merhaba,

Kesinlikle matematik :) Üniversitenizin sunduğu matematik ön kursları vs varsa mutlaka katılın. Lineare Algebra ve Analysis gerçekten zor dersler. İkisi de benim ders planımda onar kredi ve geçme oranı gerçekten çok çok az olan dersler. Programlama dersleri en azından benim için önce java sonra c++ idi. Ama önceliği matematiğe vermenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsinn

Bumm

Mesaj gönderen Bumm » Cmt Nis 16, 2022 9:30 am

Kuss yazdı: Cmt Nis 16, 2022 12:54 am Merhaba,

Kesinlikle matematik :) Üniversitenizin sunduğu matematik ön kursları vs varsa mutlaka katılın. Lineare Algebra ve Analysis gerçekten zor dersler. İkisi de benim ders planımda onar kredi ve geçme oranı gerçekten çok çok az olan dersler. Programlama dersleri en azından benim için önce java sonra c++ idi. Ama önceliği matematiğe vermenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsinn
Çok teşekkürler hocam. Limit Türev İntegral'den bashediyorsunuz yanılmıyorsam değil mi?

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Cmt Nis 16, 2022 10:21 pm

Matematik diyorum ben de. Benim üniversitemdeki ilk Matematik dersinin konularını buraya atıyorum Almanca olarak.
Inhalte: .
1 Logik:
• Aussagen, Aussagenformen, Logische Operatoren, Normalformen
• Logisches Schließen
2 Mengen:
• Mengenbegriff, Mengenoperationen
3 Relationen und Abbildungen:
• Äquivalenz – und Ordnungsrelationen
• Abbildungen, Injektivität, Surjektivität, Bijektivität
• Mächtigkeit von Mengen (N, Z, Q, R)
4 Vollständige Induktion:
• Schwache und Starke Induktion
5 Kombinatorik:
• Binomialkoeffizienten
• Urnenmodell, Multinomialkoeffizienten 0,5 Inklusion-Exklusion
• Schubfachprinzip
• Bijektive Abbildungen und Permutationen
6 Algebra:
• Gruppen, Untergruppen, Normateiler, Homomorphismen, Quotienten
• Ringe (vor allem: Z), Polynome 1 Körper (R, Z_)

Bumm

Mesaj gönderen Bumm » Pzr Nis 17, 2022 12:09 am

hanzas yazdı: Cmt Nis 16, 2022 10:21 pm Matematik diyorum ben de. Benim üniversitemdeki ilk Matematik dersinin konularını buraya atıyorum Almanca olarak.
1 Logik:
• Logisches Schließen
2 Mengen:
5 Kombinatorik:
• Binomialkoeffizienten
• Schubfachprinzip
6 Algebra:
Çok teşekkürler, hangi uni acep?

avci

Mesaj gönderen avci » Sal Nis 19, 2022 8:50 pm

hanzas yazdı: Cmt Nis 16, 2022 10:21 pm Matematik diyorum ben de. Benim üniversitemdeki ilk Matematik dersinin konularını buraya atıyorum Almanca olarak.
1 Logik:
• Logisches Schließen
2 Mengen:
5 Kombinatorik:
• Binomialkoeffizienten
• Schubfachprinzip
6 Algebra:
Matematik seviyesi oladak lise LYS konularına hakim olmak yeterli midir hocam ne öneriyorsunuz matematik için? Dersler nasıl yani üniversitede,calisilinca gecilebilecek bir seviyede mi yoksa insan üstü bir zorluk gibi mi biraz açarsanız derslerin zorluğunu çok memnun olurum.

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Cmt Nis 23, 2022 11:53 pm

avci yazdı: Sal Nis 19, 2022 8:50 pm Matematik seviyesi oladak lise LYS konularına hakim olmak yeterli midir hocam ne öneriyorsunuz matematik için? Dersler nasıl yani üniversitede,calisilinca gecilebilecek bir seviyede mi yoksa insan üstü bir zorluk gibi mi biraz açarsanız derslerin zorluğunu çok memnun olurum.
LYS konularına hakim olmak avantaj olur. Benim toplam 3 Matematik dersinden ikincisinde Türev, Integral falan var. Üniversiteden üniversiteye göre değişir ama sıkı çalışılırsa, alıştırmalar yapılırsa geçilir, neden geçilmesin dersler.

Yazılım konusunda da, bildiğim kadarıyla çoğu okul JAVA öğretiyor ve biraz onun üstünden gidiyor. Farklı da olabilir. SQL de var. Bence ilk iki dönem en zoru hem alışmak, hem yeni bir dilde ve sistemde eğitim almak açısından. Pes etmemek lazım. Bir de üst dönemlerden arkadaşa sahip olmak avantaj. Genellikle benzer şekilde ilerliyor dersler. Sınavlar, soru tipleri, yapılması gerekenler açısından. En sağlıklı bilgileri onlardan aldım açıkçası.

avci

Mesaj gönderen avci » Pzr Nis 24, 2022 8:34 pm

hanzas yazdı: Cmt Nis 23, 2022 11:53 pm LYS konularına hakim olmak avantaj olur. Benim toplam 3 Matematik dersinden ikincisinde Türev, Integral falan var. Üniversiteden üniversiteye göre değişir ama sıkı çalışılırsa, alıştırmalar yapılırsa geçilir, neden geçilmesin dersler.

Yazılım konusunda da, bildiğim kadarıyla çoğu okul JAVA öğretiyor ve biraz onun üstünden gidiyor. Farklı da olabilir. SQL de var. Bence ilk iki dönem en zoru hem alışmak, hem yeni bir dilde ve sistemde eğitim almak açısından. Pes etmemek lazım. Bir de üst dönemlerden arkadaşa sahip olmak avantaj. Genellikle benzer şekilde ilerliyor dersler. Sınavlar, soru tipleri, yapılması gerekenler açısından. En sağlıklı bilgileri onlardan aldım açıkçası.
Hocam şuan kaçıncı sınıfsiniz? İlk iki dönemde ders geçme oranlariniz nasıldı peki?

keremuyar

Mesaj gönderen keremuyar » Pzt Nis 25, 2022 2:53 am

Informatiker yazdı: Cum Nis 15, 2022 9:04 pm Matematik. En önemlisi matematik. Türevidir integralidir logaritmasidir hepsini tekrar et baslamadan. Matematiksiz hic bir sey yapamazsin bu bölümde aldigin derslerin 80% de karsina bir sekilde cikar.
Çok zorlayıcı mı? Ömrüm boyunca matematik fizik gibi derslerden nefret ettim. Otomotiv okuyorum 2 yıllık, son dönemim şuan eylül'de mezunum ve Almanya'da informatik okumayı düşünüyorum.

Mat fizik gibi ders becerilerim pek yok ya, bachelor mühendislik için hangi bölümü tavsiye edersin bana?

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Çrş Nis 27, 2022 5:44 am

keremuyar yazdı: Pzt Nis 25, 2022 2:53 am Çok zorlayıcı mı? Ömrüm boyunca matematik fizik gibi derslerden nefret ettim. Otomotiv okuyorum 2 yıllık, son dönemim şuan eylül'de mezunum ve Almanya'da informatik okumayı düşünüyorum.

Mat fizik gibi ders becerilerim pek yok ya, bachelor mühendislik için hangi bölümü tavsiye edersin bana?
Sosyoloji tavsiye ederim. Saka bir yana Matematikten, fizikten nefret eden, becerisi olmayan bir insanin Almanya'yi gectim de zaten, Türkiye'de bile mühendislik bitirebilecegini zannetmiyorum.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

keremuyar

Mesaj gönderen keremuyar » Çrş Nis 27, 2022 2:39 pm

Informatiker yazdı: Çrş Nis 27, 2022 5:44 am Sosyoloji tavsiye ederim. Saka bir yana Matematikten, fizikten nefret eden, becerisi olmayan bir insanin Almanya'yi gectim de zaten, Türkiye'de bile mühendislik bitirebilecegini zannetmiyorum.
Esprine bayıldım. YKS ile uğraşmak istesem zaten bende hukuk, felsefe falan tercih ederdim. Zamanında hata etmişim aslında. Neyse araştırayım ben, kendime güveniyorum yaparım yani.