Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

AT 11 ile calisma ve TK ile ilgili

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
lumos

AT 11 ile calisma ve TK ile ilgili

Mesaj gönderen lumos » Çrş Mar 16, 2022 4:52 pm

Merhabalar. AT 11 ile calisma hakkinda bir sorum var.
Forumdaki bütün AT 11 basliklarini okumusumdur heralde ama o basliklarin cogu uzun suredir aktif degil ve kurallar degisebiliyor anladigim kadariyla. Eminim bu basligin da birilerine faydasi olur. O yuzden yani baslik acmami mazur görün lütfen.

Ben almanyada lisansimi bitirmek uzereyim. Geldigimden beri AT/11 kullaniyorum. Bu sürenin cogunda da yari zamanli student assistant olarak calistim bir sorun cikmadan. 450'nin altinda kazandim hep. Fakat subat ayinda beri calismiyorum artik.

Simdi baska bi universitede yuksek lisansa kayit yaptirmaya calisiyorum (RWTH Aachen). Aachen'in online kayit portalinda artik onlara direkt Versicherungsbescheinigung gönderemeyecegimizi, onun yerine TK/AOK vs.nin onlara direkt bildirmeleri gerektigi anlatiliyo. Merak eden burdan bakabilir: https://www.rwth-aachen.de/cms/root/stu ... sicherung/

Ben de TK'ya aynen okulun önerdigi gibi bi e-mail attim, yeni AT11'imi gönderdim (yaz dönemi). Cevap vermediler ama birkac gün sonra posta kutumda "E-mailiniz icin tesekkurler, aylik ögrenci sigortasi su kadar tutuyo, buyrun SEPA formunu doldurun sizi sigortalayalim" gibisinden bi mektup buldum. Haliyle "salaklar anlamamislar heralde ne istedigimi" diye dusunup ikinci bi e-mail attim. Tekrar ayni formlari yolladilar ama bu sefer mektupta ek olarak "Almanyada calistiginiz icin Alman sigortaniz olmali" yaziyor. Bu dogru mudur? Forumda farkli seyler söyleyenler olmus. TK'nin sitesinde su bilgiler var: https://www.tk.de/firmenkunden/versiche ... en-2098858
linkteki pdf dosyasinda Wohnsitz'in kendi ülkendeyse ve Almanyada okuyup ayni zamanda calisiyosan Alman sigortasi yapilmayacagi yaziyo (benim anladigim kadariyla). O nasil oluyo pek anlamadim. Yoksa Wohnsitz derken ailem evim Türkiye'de, tatillerde hep ordayim durumundan mi bahsediyo?

Ayrica dedigim gibi ben en son Ocak ayinda calistim ama bu anlattigim olaylar daha yeni oldu. TK gecmiste calistigimi mi biliyo yani? Gelen mektupta gecmisten hic bahsetmiyo (isteyen olursa foto yükleyebilirim buraya). Ama biliyolarsa nerden biliyolar ve geriye dönük ödeme isteyebilirler mi? Henüz istemediler öyle bir sey. Simdi napicagimi bilemedim. TK'ya gidip "ben suan calimiyorum ki, AT-11'im gecerli" dersem, onlar da daha önce calistin mi diye sorarlar ya da direkt "ama daha önce calismissin" diyip geriye dönük ödeme isterler diye korkuyorum :( . Zaten kazandigim üc kurus paraydi 100 euroya yakin kesilicegini bisem hic calismazdim daha iyi valla.
Yoksa hic bisey demeden formlari doldurup sigortali olup bikac ay sonra AT11'imle tekrar gidip salaga yatip parayi geri mi istesem? Bi süre calismayi planlamiyorum zeten.

TK'ya bisey sormaya korkuyorum suan, o yüzden herhangi bi deneyimi ya da fikri olan yazarsa cok minnettar olucam, baya strese soktu bu durum beni.

lumos

Re: AT 11 ile calisma ve TK ile ilgili

Mesaj gönderen lumos » Prş Mar 17, 2022 4:43 pm

Hic fikri olan yok mudur ya? :| Neyse bugün gidicem mecbur TK'ya anlaticam herseyi. Update yazarim buraya

Dnz025

Mesaj gönderen Dnz025 » Prş May 05, 2022 11:30 pm

Son durum nedir acaba? 1. 5 ay önce gittiğim oturum görüşmesinde de bana AT11 belgemin uzun süre geçerli olmadığından sigortamı değiştirmem söylendi. O yüzden bu konuyu merak ettim.

lumos

Mesaj gönderen lumos » Cum May 06, 2022 8:07 pm

Dnz025 yazdı: Prş May 05, 2022 11:30 pm Son durum nedir acaba? 1. 5 ay önce gittiğim oturum görüşmesinde de bana AT11 belgemin uzun süre geçerli olmadığından sigortamı değiştirmem söylendi. O yüzden bu konuyu merak ettim.
Yalnız sanırım sizin sorununuz benimkinden farklı. AT/11 en fazla 6 aylık veriliyo, her dönem yeniden almanız gerekiyo. Görevli 6 ay geçerli olduğunu görünce direkt öyle demiştir. Benim de ilk uzatmamda öyle olmuştu, sadece 6 aylık oturum vermişlerdi sigorta yüzünden. İkinci ve üçüncü uzatmamda AT/11'i hiç göstermedim, sadece TK'dan aldığım muhaf belgesini gösterdim bişey demediler, iki senelik oturum verdiler direkt. Görevlinin insiyatifine bağlı gibi geliyo bana. Ya da AT/11 olayını anlayıp anlamamalarına.

Benim yukarda bahsettiğim sorunumu merak eden varsa update: TK'ya baya bi gel git yaptım, ama en sonunda baya bi borçlu çıktım. Detay isteyen olursa yazabilirim. Neyse ki beklediğim kadar kötü değil ve aylık ödeme planı yapıcaklar.

leylamahsun

Mesaj gönderen leylamahsun » Pzt Haz 13, 2022 10:00 am

lumos yazdı: Cum May 06, 2022 8:07 pm Yalnız sanırım sizin sorununuz benimkinden farklı. AT/11 en fazla 6 aylık veriliyo, her dönem yeniden almanız gerekiyo. Görevli 6 ay geçerli olduğunu görünce direkt öyle demiştir. Benim de ilk uzatmamda öyle olmuştu, sadece 6 aylık oturum vermişlerdi sigorta yüzünden. İkinci ve üçüncü uzatmamda AT/11'i hiç göstermedim, sadece TK'dan aldığım muhaf belgesini gösterdim bişey demediler, iki senelik oturum verdiler direkt. Görevlinin insiyatifine bağlı gibi geliyo bana. Ya da AT/11 olayını anlayıp anlamamalarına.

Benim yukarda bahsettiğim sorunumu merak eden varsa update: TK'ya baya bi gel git yaptım, ama en sonunda baya bi borçlu çıktım. Detay isteyen olursa yazabilirim. Neyse ki beklediğim kadar kötü değil ve aylık ödeme planı yapıcaklar.
Merhaba aynı durum bende de var. Ne kadar ödeme çıktı size ve ödeme planı nasıl oldu daha ayrıntılı şekilde burdan yazabilir misiniz?

lumos

Mesaj gönderen lumos » Pzr Haz 19, 2022 4:51 pm

leylamahsun yazdı: Pzt Haz 13, 2022 10:00 am Merhaba aynı durum bende de var. Ne kadar ödeme çıktı size ve ödeme planı nasıl oldu daha ayrıntılı şekilde burdan yazabilir misiniz?
Gittim, Almanya'ya geldiğimden beri bütün calıştığım tarihleri dürüst bir şekilde gösterdim. Görevli kadın sistemden baktı, bizim sisteme göre sadece 2021 Nisandan beri çalışıyosunuz dedi. Sonra benim kafa bastı. 2021'de ben iki farklı minijob'ta çalışıyodum ve sonra Nisanda toplam maaşım birazcık artmiştı, 455 falan olmuştu birkaç aylığına. O yüzden statüm Werkstudent'e değişmiş. Açıkladım yine dürüst bi şekilde. O da "Biz sistemde yazana bakıcaz" falan dedi çok takmadı, ben de zorlamadım :?

Yani 10 aylık borçlu çıktım sonunda. 1000 küsür euro :( buna da şükür. Onu da ödeyemeyeceğimi söyleyince 12 aylık taksit yaptılar (en fazla 12'ye bölebiliriz dedi). Şuan artık çalışmadığım için AT11'e döndüm ama aylık para gönderiyorum yani TK'ya. Biraz gecikme cezası da ödüyorum ama az bir miktar.

Siz de borçlu çıkarsanız ve o kadar paranız yoksa ödeme planında ısrar edin çünkü siz sormadıkça kimse size söylemiyor öyle bir seçenek olduğunu.

Yalnız haftalarca uğraştım çok gel-git yaptım ömrümden sene gitti cidden :lol: Çünkü sürekli farklı bir yalnışlık yapıp durdular :roll: dikkatli olmak lazım. Bir de sadece mektupla iletişim kuruyolar her şey çok yavaş gerçekleşti. Ben şubeye gidiyordum, onlar "Ok, mektup bekleyin şimdi" diyip eve yolluyolardı öyle yani. Eğer yalnışlık yaptıklarını düşünüyorsanız biraz ısrarcı olun ve sizi ciddiye alıp yardımcı olan bi görevliye denk gelmezseniz başka birisiyle konuşmaya da çekinmeyin. Zaten Almanca'dan da pes ettim, ingilizcem çok daha iyi olduğu için ingilizce konuşuyorum artık TK'yla hep :geek:

leylamahsun

Mesaj gönderen leylamahsun » Pzt Haz 20, 2022 11:08 pm

lumos yazdı: Pzr Haz 19, 2022 4:51 pm Gittim, Almanya'ya geldiğimden beri bütün calıştığım tarihleri dürüst bir şekilde gösterdim. Görevli kadın sistemden baktı, bizim sisteme göre sadece 2021 Nisandan beri çalışıyosunuz dedi. Sonra benim kafa bastı. 2021'de ben iki farklı minijob'ta çalışıyodum ve sonra Nisanda toplam maaşım birazcık artmiştı, 455 falan olmuştu birkaç aylığına. O yüzden statüm Werkstudent'e değişmiş. Açıkladım yine dürüst bi şekilde. O da "Biz sistemde yazana bakıcaz" falan dedi çok takmadı, ben de zorlamadım :?

Yani 10 aylık borçlu çıktım sonunda. 1000 küsür euro :( buna da şükür. Onu da ödeyemeyeceğimi söyleyince 12 aylık taksit yaptılar (en fazla 12'ye bölebiliriz dedi). Şuan artık çalışmadığım için AT11'e döndüm ama aylık para gönderiyorum yani TK'ya. Biraz gecikme cezası da ödüyorum ama az bir miktar.

Siz de borçlu çıkarsanız ve o kadar paranız yoksa ödeme planında ısrar edin çünkü siz sormadıkça kimse size söylemiyor öyle bir seçenek olduğunu.

Yalnız haftalarca uğraştım çok gel-git yaptım ömrümden sene gitti cidden :lol: Çünkü sürekli farklı bir yalnışlık yapıp durdular :roll: dikkatli olmak lazım. Bir de sadece mektupla iletişim kuruyolar her şey çok yavaş gerçekleşti. Ben şubeye gidiyordum, onlar "Ok, mektup bekleyin şimdi" diyip eve yolluyolardı öyle yani. Eğer yalnışlık yaptıklarını düşünüyorsanız biraz ısrarcı olun ve sizi ciddiye alıp yardımcı olan bi görevliye denk gelmezseniz başka birisiyle konuşmaya da çekinmeyin. Zaten Almanca'dan da pes ettim, ingilizcem çok daha iyi olduğu için ingilizce konuşuyorum artık TK'yla hep :geek:
Teşekkürler cevap için. Ben geldiğimden beri werkstudent olarak çalışıyorum ve sormuştum çalışabilirsin dediler herkes farklı bir şey diyorum anlamıyorum yani.
Şimdi benim farklı bir sorunum var. Benim AT11 lerde 6 aylık geriye dönük bir boşluk var. Sizce bu sorun olur mu? Yani bir sorun olur da. Hani çık git ülkeden falan derler mi ? Bir bilginiz var mı acaba. Ve 2 senedir çalışıyorum. Benden o zaman 2k ya dönük bir para istenecek :( yani anlamıyorum ki en başında neden böyle bir şey dediler. çok saçma şu resmi işler.