Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Şirket sahibi olmak?

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Paradoxian

Şirket sahibi olmak?

Mesaj gönderen Paradoxian » Pzr Şub 13, 2022 1:35 am

Merhaba, ben 17 yaşında ki bir gencim. Seneye dil okulu ardından Informatik okumak için Almanya’ya gitmeyi planlıyorum. Sormak istediğim birkaç soru var;
-İngiltere üzerinde LTD sahibiyim bunun dil okulu vizesi ile çalışma izni almama yardımcı olur mu?
-Üniversite belgem yok ama vasıflı elaman sayılıyorum galiba 5 farklı yazılım dili biliyorum ve İngilizcem b1-b2 seviyesinde bunu kullanarak çalışma izni olacak şekilde bir vize alabilir miyim?
-Yks çalıştığım için çalışma fırsatım olmadı o yüzden bloke hesap ücretini bir kısmını borç alarak toplamayı planlıyorum oraya gidince çalışma iznim olmayacağı için freelancer olarak İngiltere LTD şirketim üzerinden devam edip edemeyeceğimi merak ediyorum bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Re: Şirket sahibi olmak?

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Şub 13, 2022 3:14 pm

Paradoxian yazdı: Pzr Şub 13, 2022 1:35 am Merhaba, ben 17 yaşında ki bir gencim. Seneye dil okulu ardından Informatik okumak için Almanya’ya gitmeyi planlıyorum. Sormak istediğim birkaç soru var;
-İngiltere üzerinde LTD sahibiyim bunun dil okulu vizesi ile çalışma izni almama yardımcı olur mu?
-Üniversite belgem yok ama vasıflı elaman sayılıyorum galiba 5 farklı yazılım dili biliyorum ve İngilizcem b1-b2 seviyesinde bunu kullanarak çalışma izni olacak şekilde bir vize alabilir miyim?
-Yks çalıştığım için çalışma fırsatım olmadı o yüzden bloke hesap ücretini bir kısmını borç alarak toplamayı planlıyorum oraya gidince çalışma iznim olmayacağı için freelancer olarak İngiltere LTD şirketim üzerinden devam edip edemeyeceğimi merak ediyorum bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
Freelancer olarak calismadiginizi biliyorum kanunlara göre. Bir de Almanca seviyeniz herhalde bunlardan daha önemli. Vasifli isci derken onu da anlamadim isci olarak mi ögrenci olarak mi gideceksin?

tuldi

Mesaj gönderen tuldi » Pzt Şub 14, 2022 12:34 am

Ben başlığı açan kişinin soruları ciddi mi değil mi anlamadım. Ciddiyse şüphem nedeniyle kusura bakmasın. Onun da işine yarayacaksa genel olarak bildiklerimi anlatmaya çalışayım.
Almanya'da freelancer olarak çalışılıyor. Hatta öyle bir vize türü var. Ama diyelim ki vizeyi aldınız ve gittiniz, işinizi Finanzamt'a kaydettirirken freelancer ve Gewerbe ayrımı oluyor ve ikisinin vergi sınıfı farklı. Yazılım satıyorsanız Gewerbe'siniz. Hatta yazılımcıların bile Freelancer olmasına izin verilmediği durumlar oluyormuş. O yüzden yaptığınız işin adını kılıfına uygun koymak gerekebiliyor (danışmanlık, vs. gibi).
Almanya'da tek bir müşteriye freelancer olarak çalışmak yasak. Gelirin bildiğim kadarıyla en fazla %81'i aynı müşteriden olabiliyor. Diğer türlü adı Scheinselbstaendigkeit oluyor. Devlet kurumlarının radarına girince ceza ödüyorsunuz. Bunu da kılıfına uydurmanın yolları var ama bu konudaki kaynaklar İngilizce ve Almanca.
(Üçüncü bir ülkede, kendi adına olan şirkete çalışmak yasal mı ya da nasıl yapılır, bunlar epey spesifik sorular.)
Son olarak vize memurları kod yazdırmıyor. Belgelenebilir deneyiminize ve bilginize bakıyorlar. İş deneyimi, sözleşmeler, banka hesabı, diploma gibi. Almanya'da yazılım regulated mesleklerden değil, dolayısıyla ille de diploma gerektirmiyor. Ama bunun bizim için geçerli olduğunu sanmıyorum. Zaten vize için bin takla attırıyorlar. O yüzden müthiş bir iş teklifiniz ve iş deneyiminiz yoksa çalışmak istediğiniz alanda diplomanız olmadan vasıflı işçi vizesi vereceklerini hiç sanmıyorum. Freelancer vizesi için zorunlu bile olabilir hatta diploma (Make it in Germany sitesine bakabilirsiniz daha güncel bilgi için). Diploması olanları da zaten denklik peşinde koşturuyorlar. Bu konuda forumda eminim benden fazla bilgisi ve deneyimi olan vardır. Belki daha iyi yardımcı olurlar.
Eğer başlığı açan kişi sorularında ciddiyse dil öğrenmeye de ağrlık vermesi iyi olur. B1-B2 İngilizce, İngilizce dilinde eğitim için de yeterli olmayabilir çünkü.

Paradoxian

Mesaj gönderen Paradoxian » Prş Şub 17, 2022 8:43 pm

tuldi yazdı: Pzt Şub 14, 2022 12:34 am Ben başlığı açan kişinin soruları ciddi mi değil mi anlamadım. Ciddiyse şüphem nedeniyle kusura bakmasın. Onun da işine yarayacaksa genel olarak bildiklerimi anlatmaya çalışayım.
Almanya'da freelancer olarak çalışılıyor. Hatta öyle bir vize türü var. Ama diyelim ki vizeyi aldınız ve gittiniz, işinizi Finanzamt'a kaydettirirken freelancer ve Gewerbe ayrımı oluyor ve ikisinin vergi sınıfı farklı. Yazılım satıyorsanız Gewerbe'siniz. Hatta yazılımcıların bile Freelancer olmasına izin verilmediği durumlar oluyormuş. O yüzden yaptığınız işin adını kılıfına uygun koymak gerekebiliyor (danışmanlık, vs. gibi).
Almanya'da tek bir müşteriye freelancer olarak çalışmak yasak. Gelirin bildiğim kadarıyla en fazla %81'i aynı müşteriden olabiliyor. Diğer türlü adı Scheinselbstaendigkeit oluyor. Devlet kurumlarının radarına girince ceza ödüyorsunuz. Bunu da kılıfına uydurmanın yolları var ama bu konudaki kaynaklar İngilizce ve Almanca.
(Üçüncü bir ülkede, kendi adına olan şirkete çalışmak yasal mı ya da nasıl yapılır, bunlar epey spesifik sorular.)
Son olarak vize memurları kod yazdırmıyor. Belgelenebilir deneyiminize ve bilginize bakıyorlar. İş deneyimi, sözleşmeler, banka hesabı, diploma gibi. Almanya'da yazılım regulated mesleklerden değil, dolayısıyla ille de diploma gerektirmiyor. Ama bunun bizim için geçerli olduğunu sanmıyorum. Zaten vize için bin takla attırıyorlar. O yüzden müthiş bir iş teklifiniz ve iş deneyiminiz yoksa çalışmak istediğiniz alanda diplomanız olmadan vasıflı işçi vizesi vereceklerini hiç sanmıyorum. Freelancer vizesi için zorunlu bile olabilir hatta diploma (Make it in Germany sitesine bakabilirsiniz daha güncel bilgi için). Diploması olanları da zaten denklik peşinde koşturuyorlar. Bu konuda forumda eminim benden fazla bilgisi ve deneyimi olan vardır. Belki daha iyi yardımcı olurlar.
Eğer başlığı açan kişi sorularında ciddiyse dil öğrenmeye de ağrlık vermesi iyi olur. B1-B2 İngilizce, İngilizce dilinde eğitim için de yeterli olmayabilir çünkü.
Hocam kusura bakmayın o gün kendimi biraz yanlış açıklamışım, konuda sormak istediğim; dil vizesi ile kendi şirketim üzerinden para kazanabilir miyim sonuçta zaten ben vergimi ingiltereye ödüyorum bunun için vizemi iptal edemezler diye düşünüyorum ama internette net bir cevap bulamadım(Stripe'dan gelen ücreti ilk ingiltere hesabına çekip sonra almanya'ya gönderirsem sıkıntı çıkartmazlar herhalde). İkinci olarak değinmek istediğim kısım vize başvurusunda şirket belgelerini göstersem bunun bana bir artısı olur mu? Vasıflı çalışan konusunda biraz abartmışım ama Informatik yeni mezun birinden
daha bilgiliyim diye düşünüyorum. Almanca olarak eğitim görmeyi düşünüyorum. Bu dediğiniz freelancer vizesi dil vizesi ile sıkıntı çıkarıyor mu? Yüksek ihtimalle freelancer vizesi beni kapsamıyordur zaten.

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Şub 17, 2022 11:46 pm

Paradoxian yazdı: Prş Şub 17, 2022 8:43 pm Hocam kusura bakmayın o gün kendimi biraz yanlış açıklamışım, konuda sormak istediğim; dil vizesi ile kendi şirketim üzerinden para kazanabilir miyim sonuçta zaten ben vergimi ingiltereye ödüyorum bunun için vizemi iptal edemezler diye düşünüyorum ama internette net bir cevap bulamadım(Stripe'dan gelen ücreti ilk ingiltere hesabına çekip sonra almanya'ya gönderirsem sıkıntı çıkartmazlar herhalde). İkinci olarak değinmek istediğim kısım vize başvurusunda şirket belgelerini göstersem bunun bana bir artısı olur mu? Vasıflı çalışan konusunda biraz abartmışım ama Informatik yeni mezun birinden
daha bilgiliyim diye düşünüyorum. Almanca olarak eğitim görmeyi düşünüyorum. Bu dediğiniz freelancer vizesi dil vizesi ile sıkıntı çıkarıyor mu? Yüksek ihtimalle freelancer vizesi beni kapsamıyordur zaten.
Hocam Alman hukukuna göre dil vizesi ile calismak yasak isterseniz siz de okuyun. Burada cok söylendi bunlar. Freelancer calismak yasak bunu size yazdim gidip isterseniz okuyabilirsiniz. Bazi tanidiklarim kanuna uymayarak calisiyor tabii ki siz de öyle calisabilirsiniz isterseniz.

Paradoxian

Mesaj gönderen Paradoxian » Cum Şub 18, 2022 12:31 am

tunuzn yazdı: Prş Şub 17, 2022 11:46 pm Hocam Alman hukukuna göre dil vizesi ile calismak yasak isterseniz siz de okuyun. Burada cok söylendi bunlar. Freelancer calismak yasak bunu size yazdim gidip isterseniz okuyabilirsiniz. Bazi tanidiklarim kanuna uymayarak calisiyor tabii ki siz de öyle calisabilirsiniz isterseniz.
Anladım hocam ilginiz için teşekkür ederim.