Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Özgür123

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen Özgür123 » Prş Ağu 04, 2022 12:08 am

bilinmez21 yazdı: Prş Ağu 04, 2022 12:00 am hayır pasaportum ankara almanya konsolosluğundaydı 15 ağustos tarihine kadar yeni kabul belgesi talep ettiler.Yeni kabul belgesini göndermem için 12 gün vardı ama konsolosluk pasaportumu kargoya vermiş.pasaportum zaten konsolosluktaydı. 22 mart ulusal vize(master) başvurusuydu.
Vize görüşmeniz 22 Mart'ta mi oldu?😮Niye şimdiye kadar cevap vermemişler de belgenizin tarihi geçince yeni belge istiyorlar.Resmen millete red vermek için elinden geleni yapıyor Ankara konsolosluğu.Umarim vizeniz gelir . Geldiğinde haber verebilir misiniz?🙏

vkbati

Mesaj gönderen vkbati » Prş Ağu 04, 2022 12:49 am

Merhabalar,
Ben geçtiğimiz hafta Konstanz Üniversitesinden master için kabul aldım. 41f Vize için anında idata İzmir şubesine başvurdum fakat 28 Eylül tarihine randevum atandı. Derslerimin başlama tarihine vizemin yetişmeyebilceğini düşündüğüm için alternatif yollar aramaya başladım. Bir arkadaşım yeşil pasaportum olduğu için Almanya'ya gidip oradan oturum iznimi alabileceğimi söyledi. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

ibdb

Mesaj gönderen ibdb » Prş Ağu 04, 2022 1:52 am

vkbati yazdı: Prş Ağu 04, 2022 12:49 am Merhabalar,
Ben geçtiğimiz hafta Konstanz Üniversitesinden master için kabul aldım. 41f Vize için anında idata İzmir şubesine başvurdum fakat 28 Eylül tarihine randevum atandı. Derslerimin başlama tarihine vizemin yetişmeyebilceğini düşündüğüm için alternatif yollar aramaya başladım. Bir arkadaşım yeşil pasaportum olduğu için Almanya'ya gidip oradan oturum iznimi alabileceğimi söyledi. Bu konu hakkında bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Geçen yıl 4 Ekim’de başladı derslerim, ben 28 Kasım’da gidebildim. Geç gitmem okulla ilgili bir soruna sebep olmadı. Siz de okulu bilgilendirip vizenizin gelmesini beklerseniz daha doğru olacaktır. Ayrıca arkadaşınızın size verdiği bilginin doğruluğunu iyice araştırmalısınız, çünkü siz öğrenci olarak gideceğiniz için ulusal vizeyi türkiyeden çıkmadan almanız gerekir. Yani amacınıza uygun vizeyle gitmeniz gerekiyor diye biliyorum.

ibdb

Mesaj gönderen ibdb » Prş Ağu 04, 2022 2:14 am

vkbati yazdı: Prş Ağu 04, 2022 12:49 am Merhabalar,
viewtopic.php?p=186726&hilit=Ye%C5%9Fil ... rt#p186598

Belki bu bilgi de yardımcı olur.
Bu arada tebrik ederim, zaten zor kısmı başarmışsınız. Geçen sene aynı stresi yaşayan biri olarak şunu söylemek isterim, işlemlerinizi yapıp sabırla bekleyin ve keyfini çıkarın, ekstra stres vizeyi erken almanızı sağlamıyor sonuçta :)

vkbati

Mesaj gönderen vkbati » Prş Ağu 04, 2022 3:13 am

ibdb yazdı: Prş Ağu 04, 2022 2:14 am viewtopic.php?p=186726&hilit=Ye%C5%9Fil ... rt#p186598

Belki bu bilgi de yardımcı olur.
Bu arada tebrik ederim, zaten zor kısmı başarmışsınız. Geçen sene aynı stresi yaşayan biri olarak şunu söylemek isterim, işlemlerinizi yapıp sabırla bekleyin ve keyfini çıkarın, ekstra stres vizeyi erken almanızı sağlamıyor sonuçta :)
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Tamamen haklısınız kabul aldığımdan beri rahat edemedim bir türlü :) Okulla iletişime geçtiğimde nedense durumun sıkıntı yaratabileceğini söylediler pek anlam veremedim açıkçası sonuç olarak benim elimde olan bir durum değil. O nedenle bu tarz aksiyonlar almayı düşündüm ama sanırım en iyisi prosedüre güvenmek :)

tunahanpinar

Mesaj gönderen tunahanpinar » Prş Ağu 04, 2022 9:21 am

Egdn yazdı: Sal Ağu 02, 2022 5:40 pm Merhaba arkadaşlar, almanya maceramda bu forumdan çok yardım aldım, herkese bir fikir olması açısından vize alma sürecimi paylaşayım;

idata başvuru 11 Haziran
idata randevu atama 22 Haziran
idata randevu 5 Temmuz
Eksik Belge Talebi 7 Temmuz
Eksik Belge Gönderme 21 Temmuz
Vize Geliş 2 Ağustos
41f Vizesi - Münih - Ankara idata ofisi

Benim vize sürecim yaklaşık 2 ay sürdü tabi arada yaklaşık 2 haftalık bayram tatili + 1 hafta eksik belge süresi vardı beklediğimden çok daha hızlı geldi vizem. Vize başlangıç tarihimde ağustos ortası. Eksik belge vermemin nedeni ise başvuru yaparken lisansım halen bitmemişti ve diplomaları alamamıştık. 21 Temmuzda eksik belge olarak geçici diplomamın pdf ini Zentrale Visumbearbeitung diye bir kuruma attım e-posta yoluyla. Eksik belgeyide benden idata istemedi direkt o kurumdan bir memur e-posta atmıştı.
Yani gelecekte okurken başvuranlara şöyle diyim çok çok erken başvurmayın :D. Eğer halen diplomanız yokken başvuru yapacaksanız 4 hafta içinde diplomanızı veya mezun olduğunuzu bir şekilde kanıtlamanızı istiyorlar bu belgeyi ben ingilizce attım fakat öyle noterli ve imzalı değildi orijinal geçici diplomayı scanleyip pdf şeklinde attım. Ayrıca geçici diplomamı attıktan sonra ankara büyükelçiliğine mesaj atmıştım işte neden böyle söylenmedi bana diye biraz mızmızlandım sonra mesajı birde ingilizce şekilde attım almanyadaki aynı kurumdaki memurlardan biri cevap verdi yine, başvurunuz işleme alındı zaten sadece eksik belgelerinde eklenmesi gerekiyor diye. Herhalde eksik belge olsada başvurunuz işlenmeye başlıyor eksik belgeler gelincede gerekli yerleri yine devam ediyor diye anladım ben onlardan.

Herkese kolay gelsin sakin sakin beklemek gerekiyor süreci biraz sıkıcı olsada :/ (bende gereksiz dert oldum diploma yüzünden oysa :D), ama eksik belgeniz yoksa yaklaşık 10-15 iş günü içinde vizeniz geliyor gibi gözüküyor.
Hocam merhaba, ben de 41f görüşmeme 26 ağustosda gideceğim. İdata'daki süreç nasıl işledi acaba özellikle soru cevap kısmı için? Sanırım bir kağıtta sorular veriliyormuş, hatırladığınız varsa bu sorulardan bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Hayırlı olsun şimdiden.

gkberk

Mesaj gönderen gkberk » Prş Ağu 04, 2022 10:44 am

ibdb yazdı: Prş Ağu 04, 2022 1:52 am Geçen yıl 4 Ekim’de başladı derslerim, ben 28 Kasım’da gidebildim. Geç gitmem okulla ilgili bir soruna sebep olmadı. Siz de okulu bilgilendirip vizenizin gelmesini beklerseniz daha doğru olacaktır. Ayrıca arkadaşınızın size verdiği bilginin doğruluğunu iyice araştırmalısınız, çünkü siz öğrenci olarak gideceğiniz için ulusal vizeyi türkiyeden çıkmadan almanız gerekir. Yani amacınıza uygun vizeyle gitmeniz gerekiyor diye biliyorum.
Hocam merhaba. Okullar kolaylık sağlasa da ders yükü de düşündürüyor beni. 1.5 aylık açığı kapamak zor oldu mu veya sınavlarınız nasıl etkilendi bu konuda tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz?

bilinmez21

Mesaj gönderen bilinmez21 » Prş Ağu 04, 2022 1:48 pm

konsolosluk red vermek için elinden geleni yapmış 15 ağustosa kadar yeni kabul belgesi talep etmişlerdi.2 ağustosa yeni kabul belgem olmadığı için red vermiş bu durumda ne yapmalıyım..

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Prş Ağu 04, 2022 2:13 pm

bilinmez21 yazdı: Prş Ağu 04, 2022 1:48 pm konsolosluk red vermek için elinden geleni yapmış 15 ağustosa kadar yeni kabul belgesi talep etmişlerdi.2 ağustosa yeni kabul belgem olmadığı için red vermiş bu durumda ne yapmalıyım..
Red nedenleri sadece eksik yeni kabul belgesi mi?

bilinmez21

Mesaj gönderen bilinmez21 » Prş Ağu 04, 2022 2:16 pm

evet

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Prş Ağu 04, 2022 3:12 pm

bilinmez21 yazdı: Prş Ağu 04, 2022 2:16 pmevet
Bence itiraz edin bilerek yapmışlar resmen.

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Prş Ağu 04, 2022 6:34 pm

Arkadaşlar merhaba, idatadaki görevli nüfus kaydı örneği ya da ikametgah belgesinin gerekmediğini, konsolosluğun bunları istemediğini söyleyerek almadı. İkametgah zaten öylesine çıkarmıştım ancak nüfus kaydı kesin isteniyor diye biliyordum. Böyle bir şey başına gelen oldu mu?

Min.ozer
İletişim:

Mesaj gönderen Min.ozer » Prş Ağu 04, 2022 6:42 pm

beratbiber yazdı: Prş Ağu 04, 2022 6:34 pm Arkadaşlar merhaba, idatadaki görevli nüfus kaydı örneği ya da ikametgah belgesinin gerekmediğini, konsolosluğun bunları istemediğini söyleyerek almadı. İkametgah zaten öylesine çıkarmıştım ancak nüfus kaydı kesin isteniyor diye biliyordum. Böyle bir şey başına gelen oldu mu?
Merhaba randevu talebi oluşturunca pdf atıyorlar ya da gelmezse siz başvurduğunuz vize tipini yazıp idata diye aratırsanız da bulabilirsiniz aynı pdf’i oradaki belgeler dışında bir şey götürmenize gerek yok ve orijinali İngilizce olan belgeleri kabul ediyorlar.

bilinmez21

Mesaj gönderen bilinmez21 » Cum Ağu 05, 2022 4:49 pm

arkadaşlar merhaba
hem vize başvurusu yapıp hemde itiraz dilekçesi yazabilir miyim

YGZ_BJK

Mesaj gönderen YGZ_BJK » Cum Ağu 05, 2022 5:01 pm

Arkadaşlar iyi günler ve herkese olduğu yolda başarılar dilerim. Benim cevabını ne idatadan ne de başka biyerden ulaşamadığım bir sorum olacak. 41f yani dil bilgisine sahip yüksek lisans öğrencisi vizesine başvuracığım. Randevu ücteri 500tl görünce merak edip idatayı aradım ve görüşmemin İstanbul/Gayrettepe idata ofisinden gerçekleşeceği için böyle olduğunu söylediler. İdata ofisi ya da konsoloslukta görüşmenin bir farkı var mı? Bu konuda bilgisi olan varsa çok sevinirim.

Ps: Soru ağacını doğru seçtim ve 41f doğru vize türü. İdata ofisi ya da konsoloslukta görüşmeyi bizzat seçemediğimizi söyledi idata çağrı merkezi.

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Cum Ağu 05, 2022 6:03 pm

YGZ_BJK yazdı: Cum Ağu 05, 2022 5:01 pm Arkadaşlar iyi günler ve herkese olduğu yolda başarılar dilerim. Benim cevabını ne idatadan ne de başka biyerden ulaşamadığım bir sorum olacak. 41f yani dil bilgisine sahip yüksek lisans öğrencisi vizesine başvuracığım. Randevu ücteri 500tl görünce merak edip idatayı aradım ve görüşmemin İstanbul/Gayrettepe idata ofisinden gerçekleşeceği için böyle olduğunu söylediler. İdata ofisi ya da konsoloslukta görüşmenin bir farkı var mı? Bu konuda bilgisi olan varsa çok sevinirim.

Ps: Soru ağacını doğru seçtim ve 41f doğru vize türü. İdata ofisi ya da konsoloslukta görüşmeyi bizzat seçemediğimizi söyledi idata çağrı merkezi.
Dil seviyeniz C1 mi?Bazı randevuları direkt idata ofislerine verebiliyorlar ve idata görüşme için herkesten böyle bir ücret alıyor.Randevusu ofiste olanlardan.

bilinmez21

Mesaj gönderen bilinmez21 » Cum Ağu 05, 2022 6:37 pm

arkadaşlar merhaba
hem vize başvurusu yapıp hemde itiraz dilekçesi yazabilir miyim

YGZ_BJK

Mesaj gönderen YGZ_BJK » Cum Ağu 05, 2022 6:44 pm

Özgür123 yazdı: Cum Ağu 05, 2022 6:03 pm Dil seviyeniz C1 mi?Bazı randevuları direkt idata ofislerine verebiliyorlar ve idata görüşme için herkesten böyle bir ücret alıyor.Randevusu ofiste olanlardan.
İngilizce master benimki ve ielts 6.5 belgesi ile okula başvurmuştum. Evet randevu ofiste diyeymiş ücretin o şekilde olması o sorun değil zaten de konsoloslukta görüşülüyor diye bildiğim ve araştırdığım için emin olamadım

soonace

Mesaj gönderen soonace » Cum Ağu 05, 2022 6:53 pm

Merhabalar herkese, uygun başlığı bulamadım maalesef. Vize başvurusunda ulusal vize başvuru formunu pdf olan versiyonu doldurmak istiyorsak print edip el ile mi doldurmamız gerekiyor yoksa adobe acrobat gibi programlarla doldurup çıktısını alabilir miyiz?

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Cum Ağu 05, 2022 7:10 pm

YGZ_BJK yazdı: Cum Ağu 05, 2022 6:44 pm İngilizce master benimki ve ielts 6.5 belgesi ile okula başvurmuştum. Evet randevu ofiste diyeymiş ücretin o şekilde olması o sorun değil zaten de konsoloslukta görüşülüyor diye bildiğim ve araştırdığım için emin olamadım
Bence ofiste olması daha iyi.Motivasyon mektubunuzu çok iyi yazarsanız orda sizinle konusmayacaklari için endişelenmenize gerek kalmaz.Yasadigim şehire yakın bir şehirde idata ofisi var .Umarım benim görüşmem de ofiste olur.

Kilitli