Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
wittmann

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen wittmann » Sal Ağu 16, 2022 4:48 pm

Merhabalar arkadaşlar 41F için 11 ağustos 2022 günü idata Ankara ofisinden başvurumu gerçekleştirdim ve belgelerim aynı gün konsolosluğa iletilmiş durumda. İdata başvuru takipden kontrol ettiğimde "Başvuru dosyanız ilgili Elçilik/Konsolosluğa gönderilmiş, işlem süreci başlamıştır." Böyle bir mesaj ile karşılaşıyorum sanırım belgem konsoloslukda. Peki bundan sonra kaç hafta- gün beklemem gerekecek acaba ? 1 hafta diyen var 4 hafta diyen var maksimum 5 diyen var. 1 haftada gelen biriyle konuştum belgelerin eksik değilse hızlı çıkar dedi ama yinede insan merak edip buraya sormak istiyor.

gokdenizcetinkaya

Mesaj gönderen gokdenizcetinkaya » Sal Ağu 16, 2022 5:42 pm

Btkdrr yazdı: Sal Ağu 16, 2022 3:50 pm Transkriptimi ingilizce olarak eslim edebilir miyim? Bilen birisi destek olabilir mi? Staj için 50F'e basvuracağım.
sanırım evet bazı belgeler ingilizce sunulabiliyor

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Sal Ağu 16, 2022 5:47 pm

Uygar yazdı: Sal Ağu 16, 2022 4:34 pm Tekrar selamlar.

Bugün öğlen saatlerinde idata'dan pasaportumu teslim alabileceğime dair bir e-mail aldım. Hemen teslim almaya gittim ve başvuru sonucumun olumlu olduğunu öğrendim. Ancak ben 1 yıllık vize beklerken 6 aylık vermişler orası birazcık beni üzdü.

Hazır vize sürecim olumlu sonuçlanmışken başkalarına yardımcı olsun diye başımdan geçen süreci daha ayrıntılı anlatmak isterim. Öncelikle 28 haziranda Trier Üniversitesi'nin Natural Language Processing(Yüksek lisans) bölümünden kabul aldığımı öğrenir öğrenmez idata'dan randevu talebi oluşturdum ve şansıma aynı günde randevu tarihi 7 temmuz olarak atandı. Önümdeki bu kısa süreçte belgelerimi toparlamaya çalıştım ve randevu tarihimden 12 saat öncesinde tam olarak tüm belgelerimi toparlayabildim. Transkript, dil belgesi gibi rutin belgelerden bahsetmeme gerek yok sanırım. Ben bloke hesap ile başvurumu yaptım ve Expatrio'yu kullandım. Herkese de tavsiye ederim müşteri hizmetleri oldukça aktif ve bloke hesabım da 2-3 gün içerisinde açılmıştı. Zaten hesap açılır açılmaz bloke hesap belgesini otomatik olarak indirebiliyorsunuz ve indirdiğiniz belgeyi başvurunuzda kullanıyorsunuz. Seyahat sağlık sigortasını da 50 euro'ya Allianz'dan halletmiştim. 6 aylık yaptırmıştım çünkü 6 aya kadar fiyatlar aynıydı.

Motivasyon mektubunda ise neden bu bölümü ve Almanya'yı seçtiğimi, gelecekteki hedeflerimi, eğitim geçmişimi ve başarılarımı yazdım. Gelecekteki hedeflerimden bahsederken kesinlikle Türkiye'ye döneceğimi belirttim. "Almanya'da kalabilirim, mezun olduktan sonra Almanya'da çalışmayı planlıyorum" gibi şeyler yazmamanızı tavsiye ederim.

Belgelerimde tek sıkıntı IELTS sonuç belgemle alakalıydı. Hali hazırda Trier Üniversitesi'ne orijinal dil belgemi yolladığım için elimde başka Ielts sonuç belgesi kalmamıştı. Bu yüzden vizeye başvururken IELTS sonuç belgesinin kopyasını verdim ve orijinalinin Trier Üniversitesi'nde olduğunu söyledim. Başvurumu alan hanımefendi dediklerimi not aldı. Görevli; büyük ihtimalle sıkıntı olmaz, olursa da konsolosluk seninle veya üniversiteyle iletişime geçer dedi. O yüzden içim rahattı açıkçası.

Görevli belgelerimi toparladıktan sonra "sıra geldi dil bilgini ölçmeye" dedi ve bir kağıt getirdi. Ayrıca telefona bakmamın yasak olduğunu ve kamerayla izlendiğimi de dile getirdi. Kağıtta İngilizce veya Almanca cevaplayabileceğim çıtır çerez sorular yer alıyordu. "Almanya'da akraban var mı?, Bölümünden 3 tane ders yaz." gibi sorulardı. Yani çok da zorlayıcı bir soru yok.

Belgelerim tamamen İngilizceydi. Orijinal belgeler ve 2 tane fotokopilerini yanında götürdüm. Apostil veya noter onayı istemediler fakat diplomanın ve diğer belgelerin orijinallerini görmek istiyorlar kesinlikle. Apostil ve noter onayını genellikle başvuru yaptığınız üniversiteler istiyorlar.

Vize başvuru süreciyle alakalı verebileceğim en büyük tavsiye, eksik belgeniz olsun olmasın mutlaka başvuru sürecinizi başlatın. Sakın randevunuzu ertelemeyin. Çünkü eksik belge olması çok da büyük bir problem değil. Başvurunuzla beraber bir dilekçeyle durumu bildirip belge elinize geçince konsolosluğa gönderebilirsiniz. Zaten onlar sizinle eksik belgeyle alakalı iletişime geçerler. Yani direkt "şu belge eksik, buna red verelim" demiyorlar.

Almanca zorunluluğum olmadığı için başvuru sürecimde konsoloslukla bir işim olmadı. Başvurumu da pasaportumu da idata'dan aldım ama Almanca zorunluluğu olanların işlemleri konsoloslukta oluyor diye biliyorum.

Aklıma gelenler bunlar. Herkese iyi şanslar.
Vize görüşmeniz hangi konsoloslukta gerçekleşti ve ne için basvurmustunuz?🙏🙏

blackrock

Mesaj gönderen blackrock » Sal Ağu 16, 2022 6:11 pm

Bugün öğlen saatlerinde idata'dan pasaportumu teslim alabileceğime dair bir e-mail aldım. Hemen teslim almaya gittim ve başvuru sonucumun olumlu olduğunu öğrendim. Ancak ben 1 yıllık vize beklerken 6 aylık vermişler orası birazcık beni üzdü.

Hazır vize sürecim olumlu sonuçlanmışken başkalarına yardımcı olsun diye başımdan geçen süreci daha ayrıntılı anlatmak isterim. Öncelikle 28 haziranda Trier Üniversitesi'nin Natural Language Processing(Yüksek lisans) bölümünden kabul aldığımı öğrenir öğrenmez idata'dan randevu talebi oluşturdum ve şansıma aynı günde randevu tarihi 7 temmuz olarak atandı. Önümdeki bu kısa süreçte belgelerimi toparlamaya çalıştım ve randevu tarihimden 12 saat öncesinde tam olarak tüm belgelerimi toparlayabildim. Transkript, dil belgesi gibi rutin belgelerden bahsetmeme gerek yok sanırım. Ben bloke hesap ile başvurumu yaptım ve Expatrio'yu kullandım. Herkese de tavsiye ederim müşteri hizmetleri oldukça aktif ve bloke hesabım da 2-3 gün içerisinde açılmıştı. Zaten hesap açılır açılmaz bloke hesap belgesini otomatik olarak indirebiliyorsunuz ve indirdiğiniz belgeyi başvurunuzda kullanıyorsunuz. Seyahat sağlık sigortasını da 50 euro'ya Allianz'dan halletmiştim. 6 aylık yaptırmıştım çünkü 6 aya kadar fiyatlar aynıydı.

Motivasyon mektubunda ise neden bu bölümü ve Almanya'yı seçtiğimi, gelecekteki hedeflerimi, eğitim geçmişimi ve başarılarımı yazdım. Gelecekteki hedeflerimden bahsederken kesinlikle Türkiye'ye döneceğimi belirttim. "Almanya'da kalabilirim, mezun olduktan sonra Almanya'da çalışmayı planlıyorum" gibi şeyler yazmamanızı tavsiye ederim.

Belgelerimde tek sıkıntı IELTS sonuç belgemle alakalıydı. Hali hazırda Trier Üniversitesi'ne orijinal dil belgemi yolladığım için elimde başka Ielts sonuç belgesi kalmamıştı. Bu yüzden vizeye başvururken IELTS sonuç belgesinin kopyasını verdim ve orijinalinin Trier Üniversitesi'nde olduğunu söyledim. Başvurumu alan hanımefendi dediklerimi not aldı. Görevli; büyük ihtimalle sıkıntı olmaz, olursa da konsolosluk seninle veya üniversiteyle iletişime geçer dedi. O yüzden içim rahattı açıkçası.

Görevli belgelerimi toparladıktan sonra "sıra geldi dil bilgini ölçmeye" dedi ve bir kağıt getirdi. Ayrıca telefona bakmamın yasak olduğunu ve kamerayla izlendiğimi de dile getirdi. Kağıtta İngilizce veya Almanca cevaplayabileceğim çıtır çerez sorular yer alıyordu. "Almanya'da akraban var mı?, Bölümünden 3 tane ders yaz." gibi sorulardı. Yani çok da zorlayıcı bir soru yok.

Belgelerim tamamen İngilizceydi. Orijinal belgeler ve 2 tane fotokopilerini yanında götürdüm. Apostil veya noter onayı istemediler fakat diplomanın ve diğer belgelerin orijinallerini görmek istiyorlar kesinlikle. Apostil ve noter onayını genellikle başvuru yaptığınız üniversiteler istiyorlar.

Vize başvuru süreciyle alakalı verebileceğim en büyük tavsiye, eksik belgeniz olsun olmasın mutlaka başvuru sürecinizi başlatın. Sakın randevunuzu ertelemeyin. Çünkü eksik belge olması çok da büyük bir problem değil. Başvurunuzla beraber bir dilekçeyle durumu bildirip belge elinize geçince konsolosluğa gönderebilirsiniz. Zaten onlar sizinle eksik belgeyle alakalı iletişime geçerler. Yani direkt "şu belge eksik, buna red verelim" demiyorlar.

Almanca zorunluluğum olmadığı için başvuru sürecimde konsoloslukla bir işim olmadı. Başvurumu da pasaportumu da idata'dan aldım ama Almanca zorunluluğu olanların işlemleri konsoloslukta oluyor diye biliyorum.

hayırlı olsun. darısı bizim başımıza. bildiğim kadarıyla vizeyi 6 ay veriyorlar siz oturum iznine başvuru yaparak uzatıyorsunuz yani oturum kartı alıyorsunuz.

Uygar

Mesaj gönderen Uygar » Sal Ağu 16, 2022 6:32 pm

Özgür123 yazdı: Sal Ağu 16, 2022 5:47 pm Vize görüşmeniz hangi konsoloslukta gerçekleşti ve ne için basvurmustunuz?🙏🙏
Vize görüşmem konsoloslukta değil idata gayrettepe şubesinde gerçekleşti. Aslında görüşme bile denmez sadece gerekli belgeleri sizden teslim alıp konsolosluğa iletiyorlar. Mülakat yapmak gibi
bir yetkileri yok bildiğim kadarıyla. Ancak randevunuz konsolosluğa çıkarsa o zaman belge tesliminin yanında mülakat da oluyor elbette.

Ben eğitim dili ingilizce olan bir yüksek lisans programı için başvurmuştum. 41f tipiydi vize başvurum.

Uygar

Mesaj gönderen Uygar » Sal Ağu 16, 2022 6:36 pm

blackrock yazdı: Sal Ağu 16, 2022 6:11 pm hayırlı olsun. darısı bizim başımıza. bildiğim kadarıyla vizeyi 6 ay veriyorlar siz oturum iznine başvuru yaparak uzatıyorsunuz yani oturum kartı alıyorsunuz.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Ben bazılarına 1 yıl verdiklerini duymuştum. O yüzden belki bana da verirler diye düşünmüştüm ama olmadı. Umarın sizin vize başvurunuzdan da en kısa sürede olumlu haber gelir.

OnurS

Mesaj gönderen OnurS » Sal Ağu 16, 2022 6:37 pm

Herkese merhabalar İstanbul konsolosluğunda 36f vize için 2 ağustosta randevu talebinde bulundum hala bir dönüş olmadı . Tahmini ne kadar sürüyor süreç hakkında bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim .

uraskyra

Mesaj gönderen uraskyra » Sal Ağu 16, 2022 7:34 pm

OnurS yazdı: Sal Ağu 16, 2022 6:37 pm Herkese merhabalar İstanbul konsolosluğunda 36f vize için 2 ağustosta randevu talebinde bulundum hala bir dönüş olmadı . Tahmini ne kadar sürüyor süreç hakkında bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim .
Merhaba İstanbul İzmir'e göre daha hızlı çalışıyor ancak ben Nisan ayında başvuru yapmışştım 21 Temmuz'a görüşme vermişlerdi. Birazcık sakin kalmanızda fayda var öyle diyelim. 36F'de en yoğun olan vize türlerinden birtanesi.

ecelina

Mesaj gönderen ecelina » Sal Ağu 16, 2022 7:58 pm

Hayırlı olsun öncelikle :)

Sorulan sorular nelerdi tam hatırlıyor musunuz? Bir de başvuru yaparken nereye başvuracağınızı bilmediklerinden İngilizce veya Almanca bölüm olması fark etmeksizin 41f'leri idata'ya almışlar sanırım.
Sebebi şahsi fikrimce şu olabilir, bachelor kabul oranı yüzde yüz ve her giren kabul alıyor neredeyse. Onları vizede elemek içindir belki diye düşündüm. Yüksek lisansta ise yüzde 3'lere kadar düşebiliyor bu oran. Daha seçici okullar. Belki o yüzden mülakata gerek yoktur. Benim de 41f bu arada :)

Min.ozer
İletişim:

Mesaj gönderen Min.ozer » Sal Ağu 16, 2022 8:47 pm

Bugün ankara’dan atama yapılan oldu mu?

fiestaa

Mesaj gönderen fiestaa » Sal Ağu 16, 2022 8:47 pm

Hemen güncellemeyi yazayım.

Randevu Talep Tarihi : 4 Temmuz
Randevu Tarihi Atama : 4 Temmuz
Randevu Tarihi : 19 Temmuz
Vize Geliş Tarihi : 16 Ağustos
Başvuru Yeri : İstanbul Gayrettepe
Başvuru Tipi : 41F - Yüksek Lisans / İngilizce

Bütün belgelerim İngilizceydi. Bloke hesapta 931 Euro aylık göstermiştim. Motivation letteri de İngilizce yaptım. 6 aylık multi vermişler. Darısı başınıza arkadaşlar.

Min.ozer
İletişim:

Mesaj gönderen Min.ozer » Sal Ağu 16, 2022 8:50 pm

fiestaa yazdı: Sal Ağu 16, 2022 8:47 pm Hemen güncellemeyi yazayım.

Bütün belgelerim İngilizceydi. Bloke hesapta 931 Euro aylık göstermiştim. Motivation letteri de İngilizce yaptım. 6 aylık multi vermişler. Darısı başınıza arkadaşlar.
Tebrikler gerçekten ben de 3 temmuzda ankaradan başvurmuştum daha vize tarihi atamalarını bekliyorum

ecelina

Mesaj gönderen ecelina » Sal Ağu 16, 2022 9:06 pm

Merhaba, hayırlı olsun, ne sordular verilen evraklarda acaba hatırlıyor musunuz?

fiestaa

Mesaj gönderen fiestaa » Sal Ağu 16, 2022 9:11 pm

41 F listesinde yazan evraklar dışında hiçbir evrak vermedim fazladan. Okul sonrası calıstıgım yerlere dair belge de vermedim, sadece CV verdim.

Sorular burada herkesin yazdığı, bir kağıtta 4 tane soru vardı. Çok basit şeylerdi, ingilizce cevapladım. Bölümün derslerini bilmiyordum onları da sallamıştım kafadan.

Uygar

Mesaj gönderen Uygar » Sal Ağu 16, 2022 9:33 pm

ecelina yazdı: Sal Ağu 16, 2022 7:58 pm Hayırlı olsun öncelikle :)

Sorulan sorular nelerdi tam hatırlıyor musunuz? Bir de başvuru yaparken nereye başvuracağınızı bilmediklerinden İngilizce veya Almanca bölüm olması fark etmeksizin 41f'leri idata'ya almışlar sanırım.
Sebebi şahsi fikrimce şu olabilir, bachelor kabul oranı yüzde yüz ve her giren kabul alıyor neredeyse. Onları vizede elemek içindir belki diye düşündüm. Yüksek lisansta ise yüzde 3'lere kadar düşebiliyor bu oran. Daha seçici okullar. Belki o yüzden mülakata gerek yoktur. Benim de 41f bu arada :)
Aradan 1.5 ay geçti fakat doğru hatırlıyorsam eğer sorular şu şekildeydi.

1-) Hangi bölümü okuyacaksınız?
2-) Almanya’da tanıdığınız var mı?
3-)Bölümünüzden birkaç ders yazın.
4-) Neden bu bölüm?

Bariz bir gramer hatası yapılmadığı sürece sorularda kimsenin sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Dediğim sorular çok yüzeysel ve basit.

Ben randevu atamalarını dil yeterliğiyle alakalıdır diye düşünmüştüm fakat sizin dediğiniz daha mantıklı olabilir. Ama başvuru işlemlerini idata’da yapmak çok daha az stressiz, onu söyleyebilirim. Sadece ortam biraz fazla kabalıktı ve çok fazla ses vardı. Görevliyle bazen birbirimizi duymakta zorlanıyorduk.

Bu arada belgelerinizi vize için gerekli belgeler pdf’indeki sıraya göre düzenleyip götürürseniz çok rahat edersiniz. Çünkü görevli de o pdf’teki sıraya göre istiyor belgelerinizi. Aksi takdirde ortalık oldukça karışıyor ve istenilen belgeyi vermek zorlaşabiliyor. Dediğim gibi yaparsanız zaman kazanırsınız hem de görevli minnettar olur.

ecelina

Mesaj gönderen ecelina » Sal Ağu 16, 2022 9:38 pm

Uygar yazdı: Sal Ağu 16, 2022 9:33 pm Aradan 1.5 ay geçti fakat doğru hatırlıyorsam eğer sorular şu şekildeydi.

1-) Hangi bölümü okuyacaksınız?
2-) Almanya’da tanıdığınız var mı?
3-)Bölümünüzden birkaç ders yazın.
4-) Neden bu bölüm?

Bariz bir gramer hatası yapılmadığı sürece sorularda kimsenin sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Dediğim sorular çok yüzeysel ve basit.

Ben randevu atamalarını dil yeterliğiyle alakalıdır diye düşünmüştüm fakat sizin dediğiniz daha mantıklı olabilir. Ama başvuru işlemlerini idata’da yapmak çok daha az stressiz, onu söyleyebilirim. Sadece ortam biraz fazla kabalıktı ve çok fazla ses vardı. Görevliyle bazen birbirimizi duymakta zorlanıyorduk.

Bu arada belgelerinizi vize için gerekli belgeler pdf’indeki sıraya göre düzenleyip götürürseniz çok rahat edersiniz. Çünkü görevli de o pdf’teki sıraya göre istiyor belgelerinizi. Aksi takdirde ortalık oldukça karışıyor ve istenilen belgeyi vermek zorlaşabiliyor. Dediğim gibi yaparsanız zaman kazanırsınız hem de görevli minnettar olur.

Çokk teşekkür ederim bilgiler içinn :)

Uygar

Mesaj gönderen Uygar » Sal Ağu 16, 2022 9:59 pm

ecelina yazdı: Sal Ağu 16, 2022 9:38 pm Çokk teşekkür ederim bilgiler içinn :)
Rica ederim. :) :)

bilinmez21

Mesaj gönderen bilinmez21 » Çrş Ağu 17, 2022 4:09 am

merhaba

Almanyadan ulusal vize reddi aldım. Farklı bir ülkede ulusal vize başvurusu yaparsam sistemde red aldığım görünür mü.

wittmann

Mesaj gönderen wittmann » Çrş Ağu 17, 2022 6:11 am

bilinmez21 yazdı: Çrş Ağu 17, 2022 4:09 am merhaba

Almanyadan ulusal vize reddi aldım. Farklı bir ülkede ulusal vize başvurusu yaparsam sistemde red aldığım görünür mü.
Nedeni ne olarak gösterdiler biraz açar mısınız ?

uraskyra

Mesaj gönderen uraskyra » Çrş Ağu 17, 2022 10:28 am

bilinmez21 yazdı: Çrş Ağu 17, 2022 4:09 am merhaba

Öncelikle geçmiş olsun. Acaba red sebebi olarak ne sundular hangi tip vize için başvuru yapmıştınız? Yazabiir misiniz acaba?

Kilitli