Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mkahyaoglu

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Çrş Şub 09, 2022 12:06 am

Herkese Merhaba,
Anhalt(dessau) mimarlık yüksek lisans direk kabul aldım(41f vize türü) 31 yaşındayım. Kaydı tamamlamak için sağlık sigortası gerekiyor(vize için de aynı zamanda). Fakat ben 2 çocugumla 4 kişilik bir aileyim. Sigorta için 2 seçenek var. Devlet ve özel(privat) sigorta olarak. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? tek sigorta bütün aileyi kapsar mı? Hangisini seçmem daha mantıklı olur?
Bir diğer konu da bloke hesap. 4 kişi olduğumuz için önerilen sitelerde(expatrio,coracle vb.) 1 kişi için ödeme planı çıkıyor. Eş için 400 çocuklar için 300'er daha eklemem gerekli ama sitelerde bunu nasıl yapacağımı bulamadım. Böyle veya buna benzer işlem yapanlar var ise lütfen bu konuda yardımcı olabilir mi?
Not: Bu siteler aynı zamanda bloke hesap + sigorta hizmeti de veriyor paket şeklinde ama aile olduğumuz için seçilecek bir tercih bulamıyorum.

beyzauygun

Mesaj gönderen beyzauygun » Çrş Şub 09, 2022 2:16 am

Arkadaslar merhaba,
Haftaya 39F vize görüşmem var. Yakın zamanda görüşmeye giden birisi tam olarak hangi belgelerin istendiğini yazabilir mi? Her belgenin orjinal hali istenmesi hakkında da bir kaç şey soracaktım.
1. Lise diplomam bende değil nerede olduğunu da bilmiyorum. E-devletten öğrenci belgemi çıkartıp koysam yeterli olur mu?
2. Türkiye'de hala aktif olarak öğrenciyim, öğrenci belgem ve transkriptimi göstermem gerekiyor. Bunların da belgesini e-devletten çıkartıp koysam yeterli olur mu?
Hangi belgelerin almanca-ingilizce olması gerektiğini de bilen biri varsa paylaşırsa çok sevinirim.
Teşekkür ederim çok şimdiden.

srcndkc
İletişim:

Mesaj gönderen srcndkc » Çrş Şub 09, 2022 8:14 am

mkahyaoglu yazdı: Çrş Şub 09, 2022 12:06 am Herkese Merhaba,
Anhalt(dessau) mimarlık yüksek lisans direk kabul aldım(41f vize türü) 31 yaşındayım. Kaydı tamamlamak için sağlık sigortası gerekiyor(vize için de aynı zamanda). Fakat ben 2 çocugumla 4 kişilik bir aileyim. Sigorta için 2 seçenek var. Devlet ve özel(privat) sigorta olarak. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı? tek sigorta bütün aileyi kapsar mı? Hangisini seçmem daha mantıklı olur?
Bir diğer konu da bloke hesap. 4 kişi olduğumuz için önerilen sitelerde(expatrio,coracle vb.) 1 kişi için ödeme planı çıkıyor. Eş için 400 çocuklar için 300'er daha eklemem gerekli ama sitelerde bunu nasıl yapacağımı bulamadım. Böyle veya buna benzer işlem yapanlar var ise lütfen bu konuda yardımcı olabilir mi?
Not: Bu siteler aynı zamanda bloke hesap + sigorta hizmeti de veriyor paket şeklinde ama aile olduğumuz için seçilecek bir tercih bulamıyorum.

Merhabalar, ben de kısa zaman önce 41F ile başvurdum sizin gibi. Birkaç sayfa önceki yazımda detaylı var buraya da yazayım. Bloke hesap için expatrio dan account oluşturunca onlara mail atın hesabın yükseltilmesi ile alakalı, tam miktarı yazın ve konsololsluk sayfasının linkini atın. Eğer expatrio olumsuz döner ise 2. Bir bloke hesap açın başka bir şirket üzerinden. Ben iki bloke hesap sundum Fintiba ve Expatrio olarak. Sorun çıkarmıyor konsolosluk.
Devlet sigortası zannediyorum ki yaştan dolayı bizim için tercih değil, özel gerekli.
Özel sigorta için bu şirketlerin verdiği paketleri satın alın, o sizin için geçerli. 2 sigorta veriyor bu şirketler, seyahat + uzun dönem sigorta. Eşiniz ve çocuklar için de herhangi bir şirketten allianz vs. seyahat sağlık sigortası yapın seyahat başlangıç tarihini kapsaması önemli sadece. Vize için bu onlara yeterli. Uzun dönem sigortayı biz de yaptırmadık eşime ve çocuğa, o almanyaya gidince yapılacak.

mkahyaoglu

Mesaj gönderen mkahyaoglu » Çrş Şub 09, 2022 11:27 am

@srcndkc öncelikle cevabınız için çok teşekkürler. Bizim durumdakiler için bu sorulara cevap bulmak gerçekten zor oluyor. Siz hangi okuldan kabul aldınız bloke hesap için aylık 861'den mi 947'den mi yatırdınız? Sizin vize görüşmeniz nasıl geçti. çocuklar görüşmeye gelmeliler mi ve muvafakatname istediler mi? çok soru oldu biliyorum lütfen kusura bakmayın

srcndkc
İletişim:

Mesaj gönderen srcndkc » Çrş Şub 09, 2022 12:26 pm

mkahyaoglu yazdı: Çrş Şub 09, 2022 11:27 am @srcndkc öncelikle cevabınız için çok teşekkürler. Bizim durumdakiler için bu sorulara cevap bulmak gerçekten zor oluyor. Siz hangi okuldan kabul aldınız bloke hesap için aylık 861'den mi 947'den mi yatırdınız? Sizin vize görüşmeniz nasıl geçti. çocuklar görüşmeye gelmeliler mi ve muvafakatname istediler mi? çok soru oldu biliyorum lütfen kusura bakmayın
Hiç sorun değil, ben de forumdan çok faydalandım dediğiniz gibi bizler gibi başvuran sayısı az.
Ben Berlinde bir okuldan computer science bölümünden aldım kabul. Elektronik mühendisiyim. Bloke hesabı 861€x12 olarak yatırdım. Tabi 2 kere hem Fintibaya hem expatrio ya. Ama expatrioya mail atarsanız tek şirket ile bence çözebilirsiniz. Görüşme idatada oldu gayrettepe istanbulda 2 hafta önce. Çocuğu götürdük ama gerekli mi bilmiyorum çünkü onun imzalarını ben attım. Görüşme çok kolay ve çok yardımcılar görevliler. Evrak listesi uzun olduğundan sadece uzun sürüyor. İdata görevlisi ben ve eşim orada mevcut olduğundan muvakkatnameye gerek yok dedi, ben yine de eklemek istiyorum dedim ve ekledim. Forumda aynı durumda olup da talep edilenleri gördüm. Bence siz ne olur ne olmaz çıkartıp almanca tercüme yaptırın. Kolay bir işlem, aksi taktirde eksik evrak ile işlem uzayabilir.
Başka sorunuz olursa cevaplayabilirim.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Şub 09, 2022 12:48 pm

Arkadaşlar 40f vize türü kaldırıldı mı? 3 4 ay önce almak istediğim şartlı kabul için soruları ona göre cevapladığımda 40f çıkıyordu ama şimdi 36f çıkıyor. Ayrıca soruların cevaplarını değiştirip denediğimde de 40f i çıkaramadım.

Mhmtygt

Mesaj gönderen Mhmtygt » Çrş Şub 09, 2022 1:21 pm

Mhmtygt yazdı: Prş Oca 06, 2022 9:12 pm 36f, Almanya Büyükelçiliği Ankara
Randevu Başvurusu: 11 Aralık 2021
Randevu Ataması: 21 Aralık 2021
Vize Görüşmesi: 6 Ocak 2022

Görüşmeye bir saat erken gittim ve yarım saat erkenden aldılar. Görüşme salonu beklediğim gibi bireysel ve ''yüz yüze'' değildi. Ganyan bayisi gibi bir mekanla karşılaştığımda hayal kırıklığına uğradım. Yan yana yaklaşık 10 masa, masaların üstünde memurla birbirinizi duyamamanız için kurulmuş mikrofonlar vardı. Görüşme sırasında, memurla birbirimizi duyamadığımız anlar oldu. Virüs sanki belgelerden geçmeyecekmiş gibi (?) memurla aranızda kalın bir cam var ve belge alışverişini camın altındaki bir boşluktan yapıyorsunuz. Görüşmenin sonunda, tarihi yazdığım ve imza attığım bir kağıt verildi. Görüşme bitiminde 75€ ödedim, parmak izi okuttum, sonrasında makbuz aldım.

Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Memur bana Türkçe ve sözlü olarak 4-5 genel soru sordu. Görüşmenin neredeyse tamamı, yazılı olarak, yabancı dili test etmek için verilen Almanca/İngilizce soruları yanıtlamakla geçti. Bu sorular :
  • Almanca ve İngilizce dil seviyen nedir? Nerede öğrendin?
  • Neden bu üniversite? (Diğerlerinin aksine bu soruya İngilizce cevap verdim)
  • Şuana kadarki eğitim hayatını anlat. Eğitim hayatındaki önemli noktalar nelerdi?
  • Geçimini nasıl sağlayacaksın?
  • Lisans eğitimini bitirdikten sonraki hedeflerin ne?
  • Daha önce Almanya'da bulundun mu? Bulunduysan, ne amaçla ve nerede?
  • Okuyacağın üniversitedeki eğitim dili, şehri ve okuyacağın bölümü yaz.
  • Liseden mezun olduktan sonra şimdiye kadar neyle meşguldün?
  • Orada akraban var mı? Varsa ismini, yakınlığını ve bulunduğu şehri yaz.
Memura cevap kağıtlarını uzattıktan sonra, ona, cevaplarımın nasıl olduğunu sordum. Cevapların gayet iyi olduğunu söyledi fakat ardından dil sertifikamın eksikliğini (görüşme sırasında iki kez vurguladığı gibi yine) vurguladı.

Açıkçası;

Bana sözlü olarak sorulan soruların yüzeyselliği ve yukarıda bahsettiğim garip iletişim yolu yüzünden Almanya'ya gidiş amacımdaki isteği, ilgiyi ve bilgiyi karşı tarafa aktaramadığımı hissediyorum. Memurun bana karşı soracağı onlarca detay soruya cevap verebilirdim ama resmen görüşmenin kestirip atıldığı hissine kapıldım. Umarım, herkes görüşmesini böyle tecrübe ediyordur. Şimdi geriye beklemek kaldı. :roll:
9 Şubat 2022, dil belgem olmadan vize kabulüm elime ulaştı.

nanesizlimonata

Mesaj gönderen nanesizlimonata » Çrş Şub 09, 2022 6:53 pm

Vize görüşmesinde sorulabilecek muhtemel sorular konusunda bilgi aldığım bu başlığa ben de katkıda bulunmak maksadıyla görüşmemi anlatmak istiyorum. Umarım faydası olur.. Bu süreçteki her türlü destek için Gürkan Bey'e teşekkürler.

07.02.2022- İstanbul Konsolosluğu.

40F vize başlığıyla başvurdum fakat konsoloslukta bunu çok umursadıklarını düşünmüyorum, tekrar soruyorlar gidiş amacınızı. Anlatıldığı gibi girişte bir hanımefendi evraklarınızı düzenliyor. Benden nüfus kayıt örneğini, lise diplomasını ve tercümesini almadı. Benim görüşmem buradaki görüşme tecrübelerinin aksine çok daha kısa geçti, her şey dahil 20 dk vs. sürmüştür.

Cevaplamam için yazılı bir evrak vermedi. Sözel ve türkçe olarak üç soru sordu fakat cevaplarını almanca vermemi istedi.

-Okuyacağın bölümün ismi
-İlk dönem alınacak derslerin ismi
-Neden bu bölümde okumak istiyorsun(birkaç almanca cümle sadece)

Evrakları inceleyip bir eksiklik görmediğini söyledikten sonra, eksik evrak talebi olmazsa ortalama 4 hafta içerisinde cevap geleceğini belirtti. Eksik evrak talebi olursa, talebi karşıladığımız günden itibaren 4 hafta saymamı söyledi.

Mutlaka önceden hazırlanmanız gereken sorular:

İlk dönem alınacak dersler
neden almanya/bu bölüm/ bu üni.

Sorular duruma göre çeşitlenebilir ama bunlar tecrübelerden anladığım kadarıyla her görüşmede kesin gelen iki soru. Teşekkürler ve başarılar. Umarım ben de sorunsuz, sıkıntısız alabilirim vizemi.

sirblackwell

Mesaj gönderen sirblackwell » Prş Şub 10, 2022 2:55 am

Merhaba arkadaşlar,

Vize sürecim hakkında sizlere de bilgi vermek isterim. Kız arkadaşım ile beraber başvurduk Öncelikle ondan bahsedeyim kendisi avukat ve Almanya'da bir üniversiteden şartlı kabul aldı sonrasında bir dil okuluna kayıt yaptırarak kurs parasını ödedi ve tüm evraklar ile beraber vize ye başvurdu yaklaşık 1 buçuk ay sonra vizesi geldi. Almanca A1 belgesi vardı sadece. Dil kursu ve şartlı kabul olarak çıkıyorsanız A1 belgesi yeterli görünüyor tabi bu sizin not ortalamanız mezun olduğunuz okul referanslarınız ve özellikle yazmış olduğunuz motivasyon mektubuna bağlı.
Kendim için bahsedeyim 31 yaşındayım ön lisans olarak 2013 de mezun oldum ve yaklaşık 7 yıl profesyonel olarak uluslararası şirketlerde çalıştım. Almanca bilgim yok ve İngilizce olarak lisans bölümünden kabul aldım ve IELTS vs gerekli belgeler ile idata üzerinden başvurdum. benim başvurum baya uzun sürdü açıkçası ve vizem gelmeden 1 hafta önce yurt dışındaki "auslanderbehörde" bölümünü arayıp gerekli durumu anlatmam üzerine geldiğini düşünüyorum. Size tavsiyem gecikme var ise okulunuzun olduğu yerdeki yabancılar şubeyi arayın ve konuşun. Bu arada kız arkadaşımın da benim de burada akrabalarımız olduğu için bloke hesap yerine garantör belgesi kullandık. Hepinize başarılar diliyorum.

İdata randevu tarihi: 12.07.2021
idata randevu veriliş tarihi: 26.07.2021
İdata evrak teslim tarihi: 03.08.2021
Eksik evrak gönderimi: 16.08.2021
Konsolosluk ek evrak talebi: 08.10.2021
Ek evrak gönderimi: 15.10.2021
Vize gelme tarihi : 20.01.2022

erencankaya

Mesaj gönderen erencankaya » Prş Şub 10, 2022 12:42 pm

yaço588 yazdı: Sal Şub 08, 2022 1:26 am hocam bende sizin gibiyim nasıl bir yol izleyip vizeyi aldınız acaba bilgi verebilir misiniz nelere dikkat etmem gerekiyor en çok
cap_eren5 instagramdan yazabilirsin tam durumunu elimden geldiğince yardımcı olurum

wissendurst

Mesaj gönderen wissendurst » Prş Şub 10, 2022 2:03 pm

Muhendis yazdı: Çrş Şub 09, 2022 12:48 pm Arkadaşlar 40f vize türü kaldırıldı mı? 3 4 ay önce almak istediğim şartlı kabul için soruları ona göre cevapladığımda 40f çıkıyordu ama şimdi 36f çıkıyor. Ayrıca soruların cevaplarını değiştirip denediğimde de 40f i çıkaramadım.
Aynı sorunu bende yaşıyorum şartlı kabulum ve a2 dil sertifikam var, dil kursu sonrası lisans eğitim için gidicem.Soru ağacını tamamladığımda sürekli 36f çıkıp duruyor.Forumda 39f ile başvurmam gerektiği yazıyor.Şartlı kabul olarak değilde dil kursu vizesi vermelerinden korkuyorum.Ayrıca 18 saatlik dil kursu belgesi istiyorlar ama 39fde böyle bir belge talebi yoktu.Benzer durum yaşayanlar varsa aydınlatabilir mi ?

Yelo

Mesaj gönderen Yelo » Prş Şub 10, 2022 2:32 pm

wissendurst yazdı: Prş Şub 10, 2022 2:03 pm [quote=Muhendis post_id=193125 time=<a href="tel:1644400102">1644400102</a> user_id=14001]
Arkadaşlar 40f vize türü kaldırıldı mı? 3 4 ay önce almak istediğim şartlı kabul için soruları ona göre cevapladığımda 40f çıkıyordu ama şimdi 36f çıkıyor. Ayrıca soruların cevaplarını değiştirip denediğimde de 40f i çıkaramadım.

Merhaba, 36f başvurusu doğru merak etmeyin. Bende 40f olması gerektiğini düşünerek konsolosluğa mail attım ama 36f başvurusunun doğru olduğunu söylediler

berkylmz

Mesaj gönderen berkylmz » Prş Şub 10, 2022 3:07 pm

sirblackwell yazdı: Prş Şub 10, 2022 2:55 am Merhaba arkadaşlar,

Vize sürecim hakkında sizlere de bilgi vermek isterim. Kız arkadaşım ile beraber başvurduk Öncelikle ondan bahsedeyim kendisi avukat ve Almanya'da bir üniversiteden şartlı kabul aldı sonrasında bir dil okuluna kayıt yaptırarak kurs parasını ödedi ve tüm evraklar ile beraber vize ye başvurdu yaklaşık 1 buçuk ay sonra vizesi geldi. Almanca A1 belgesi vardı sadece. Dil kursu ve şartlı kabul olarak çıkıyorsanız A1 belgesi yeterli görünüyor tabi bu sizin not ortalamanız mezun olduğunuz okul referanslarınız ve özellikle yazmış olduğunuz motivasyon mektubuna bağlı.
Kendim için bahsedeyim 31 yaşındayım ön lisans olarak 2013 de mezun oldum ve yaklaşık 7 yıl profesyonel olarak uluslararası şirketlerde çalıştım. Almanca bilgim yok ve İngilizce olarak lisans bölümünden kabul aldım ve IELTS vs gerekli belgeler ile idata üzerinden başvurdum. benim başvurum baya uzun sürdü açıkçası ve vizem gelmeden 1 hafta önce yurt dışındaki "auslanderbehörde" bölümünü arayıp gerekli durumu anlatmam üzerine geldiğini düşünüyorum. Size tavsiyem gecikme var ise okulunuzun olduğu yerdeki yabancılar şubeyi arayın ve konuşun. Bu arada kız arkadaşımın da benim de burada akrabalarımız olduğu için bloke hesap yerine garantör belgesi kullandık. Hepinize başarılar diliyorum.

İdata randevu tarihi: 12.07.2021
idata randevu veriliş tarihi: 26.07.2021
İdata evrak teslim tarihi: 03.08.2021
Eksik evrak gönderimi: 16.08.2021
Konsolosluk ek evrak talebi: 08.10.2021
Ek evrak gönderimi: 15.10.2021
Vize gelme tarihi : 20.01.2022
Hocam hayırlı olsun, tebrik ederim. IELTS puanınız kaçtı acaba? Bende İngilizce master için direkt kabul aldım. Okul belge istemedi ama konsolosluk istiyor. Elimde IELTS overall 6 var. ( L:6 R:6 W:6 S:5 ). 23 şubatta vize görüşmem var 41F için. Speaking 5 nedeniyle sıkıntı yaşar mıyım diye endişeleniyorum biraz.

kadirc

Mesaj gönderen kadirc » Prş Şub 10, 2022 7:19 pm

Mhmtygt yazdı: Çrş Şub 09, 2022 1:21 pm 9 Şubat 2022, dil belgem olmadan vize kabulüm elime ulaştı.
Merhaba, öncelikle başarılar diliyorum, hayırlı olsun vizeniz. Büyük bir çoğunluk dil belgesi olmadan başvurmayı risk olarak görüyorken ve hatta a2 bile sıkıntı olabilir deyip b1 sertifikasıyla başvuruyorken, siz nasıl bir motivasyonla başvurdunuz? Ösym sonucunuz ve lise notunuz nasıldı? Vize görüşmesi esnasında dil belgenizin eksikliğini iki kere vurgulaması haricinde hiç bununla ilgili memurun olumsuz, geri tepici sözleri oldu mu? Çünkü Ankara Büyükelçiği'nde eksik evraklarım sayesinde birkaç farklı memurla görüşme fırsatım oldu, lise notlarım ve ösym sonucumun da iyi olmasına rağmen sertifikasız gitseydim herhalde direkt kapı dışarı edebilirlerdi diye düşünüyorum :D

denizelmas

Mesaj gönderen denizelmas » Prş Şub 10, 2022 9:28 pm

bariscoskun30 yazdı: Cum Şub 04, 2022 12:39 pm 36F, İstanbul Almanya Başkonsolosluğu / Bielefeld
Randevu başvurusu: 24.11.2021
Randevu ataması: 14.12.2021
Vize görüşmesi : 03.01.2022
Pasaport gelişi : 01.02.2022

Merhaba Arkadaşlar,

26 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi - Radyo TV (Önlisans) bölümü mezunuyum. Paderborn Üniversitesi’nde Medienwissenschaften (Studium) bölümüne şartlı kabul alarak başlamıştı sürecim. Yazın okula başvuru yaptığımdan beri uğraştım vize alabilmek için. Nitekim Aras Kargo’dan gelen mesaj üzerine geçtiğimiz günlerde pasaportumu teslim aldım ve içinde 6 aylık Sprachkurs/Studium vizem vardı.

En çok merak edilen konulardan biri olan vize görüşmesi benim adıma oldukça iyi geçti. Bende B2 dil sertifikası olduğundan dolayı görüşmemin 20 dakikasını biraz da kendi isteğimle almanca gerçekleştirdik. Sorular basitti; “Kaç kardeşsin?”, “Üniversitede okuyacağın bölüm derslerini sayar mısın?”, “Daha önce çalıştığın yerden neden istifa edip Almanya’da okuma kararı aldın?” gibi sorular vardı.

180 sayfa evrak çıkarıp bunların 150’sini teslim ettim. Harfi harfine dediklerini yapıp en ufak detayı atlamadığım için de herhangi bir eksik evrak sorunu yaşamadım. Motivasyon mektubum iki sayfaydı. Bana “Ortalama dört hafta bekleme süreniz var, eksik evrağınız yok ve her şey olumlu görünüyor” denilmişti.

Görüşmem çok iyi geçti demiştim; ilk başta ister istemez bir gerginlik oluyor ve karşınızdaki insan bunu fark ediyor. Siz kendinizden emin bir şekilde giderseniz, güleryüzlü olursanız bu karşınızdaki insana da yansıyor diye düşünüyorum. İlk beş dakika dışında hep güleryüzlü bir memur vardı karşımda. Sakin olun, kendinizden emin olun ve net cevaplar verin. :)

13 Şubat’ta Düsseldorf’a biletim var. Tüm bu süreçte en büyük bilgi kaynağım olan Deutschstudent.com’a ne kadar teşekkür etsem az. Onlar olmasa, böyle bir bilgi alışveriş forumu olmasa bugün bu vizeyi alamazdım.

Umarım herkesin gönlüne göre olur. Sorularınız varsa yanıtlandırabilirim seve seve.
Merhaba,
Istanbul konsolosluğunda 7 Aralık'ta vize görüşmem vardı. Bugün Aras kargodan gelen mesaj ile süreç bitiyor. Sonuç ne bilmiyorum. Sormak istediğim şu: Ben adreste olamayacağımdan komşu benim yerime alacak. İstanbul Güngören kargo fiyatı ne olur bilen var mı? Ona alacak kişiye bilgi vermem gerekiyor. İlginize şimdiden teşekkürler

wissendurst

Mesaj gönderen wissendurst » Prş Şub 10, 2022 10:07 pm

Yelo yazdı: Prş Şub 10, 2022 2:32 pm Merhaba, 36f başvurusu doğru merak etmeyin. Bende 40f olması gerektiğini düşünerek konsolosluğa mail attım ama 36f başvurusunun doğru olduğunu söylediler
Ben başvurumu iptal edip 39f olarak tekrar başvurdum.Bu sefer randevuyu idata ofisine atadı.Risk alıp 39f için gideceğim.Çünkü 36f dil kursu için olduğunu düşünüyorum vizem dil kursu için gelirse aldığım şartlı kabulun bir manası kalmayacak.
Ayrıca siz herhangi bir dil kursuna kayıt yaptırdınız mı?

wissendurst

Mesaj gönderen wissendurst » Prş Şub 10, 2022 10:11 pm

denizelmas yazdı: Prş Şub 10, 2022 9:28 pm Merhaba,
Istanbul konsolosluğunda 7 Aralık'ta vize görüşmem vardı. Bugün Aras kargodan gelen mesaj ile süreç bitiyor. Sonuç ne bilmiyorum. Sormak istediğim şu: Ben adreste olamayacağımdan komşu benim yerime alacak. İstanbul Güngören kargo fiyatı ne olur bilen var mı? Ona alacak kişiye bilgi vermem gerekiyor. İlginize şimdiden teşekkürler
Hayırlı olsun başarılar dilerim şimdiden.
Vizeniz Sprachkursvisum( Dil kursu vizesi) olarak mı geldi yoksa Studienbewerbervisum(Ögrenci Adayi Vizesi) ?

Yelo

Mesaj gönderen Yelo » Prş Şub 10, 2022 10:49 pm

wissendurst yazdı: Prş Şub 10, 2022 10:07 pm Ben başvurumu iptal edip 39f olarak tekrar başvurdum.Bu sefer randevuyu idata ofisine atadı.Risk alıp 39f için gideceğim.Çünkü 36f dil kursu için olduğunu düşünüyorum vizem dil kursu için gelirse aldığım şartlı kabulun bir manası kalmayacak.
Ayrıca siz herhangi bir dil kursuna kayıt yaptırdınız mı?
Benim master için ön kabulüm vardı. İlk seferimde bende yanlış başvurduğum için 1 ay kaybettim o yüzden konsolosluğa durumumu net bir şekilde açıklayıp teyit etmiştim. Dilerseniz sizde konsolosluğa mail atıp bildi alabilirsiniz yanlışlık olmaması için ve evet dil kursuna kayıt yaptırdım. Evrak listesinde haftalık en az 18 saatlik kurs kaydı istiyor

Mhmtygt

Mesaj gönderen Mhmtygt » Prş Şub 10, 2022 11:05 pm

kadirc yazdı: Prş Şub 10, 2022 7:19 pm Merhaba, öncelikle başarılar diliyorum, hayırlı olsun vizeniz. Büyük bir çoğunluk dil belgesi olmadan başvurmayı risk olarak görüyorken ve hatta a2 bile sıkıntı olabilir deyip b1 sertifikasıyla başvuruyorken, siz nasıl bir motivasyonla başvurdunuz? Ösym sonucunuz ve lise notunuz nasıldı? Vize görüşmesi esnasında dil belgenizin eksikliğini iki kere vurgulaması haricinde hiç bununla ilgili memurun olumsuz, geri tepici sözleri oldu mu? Çünkü Ankara Büyükelçiği'nde eksik evraklarım sayesinde birkaç farklı memurla görüşme fırsatım oldu, lise notlarım ve ösym sonucumun da iyi olmasına rağmen sertifikasız gitseydim herhalde direkt kapı dışarı edebilirlerdi diye düşünüyorum :D
  • Merhabalar, teşekkür ederim.
    Motivasyon konusunda zihnimde bir karmaşa yoktu. Dil katılım belgelerim zaten var fakat sınav için yer ve zaman olmadığı için açıkçası; sertifika eksikliği problemini çok kafaya takmadım. Görüşmeden 2 gün sonra sertifikamın neden eksik olduğuna dair ayrıntılı bir konuşma için aradılar. Aramada dile getirdiğim sebepleri, Almanca olarak maile dökmemi istediler. Mailde, şuanda devam ettiğim Goethe online kursunu da özellikle belirttim.
    Sayısalda 180k girdim fakat mezun olduğum özel ortaokul ve lise, uluslarası ve Avrupa'da tanındık bir franchise olduğu için bana vize sürecinde büyük yardımı olduğunu düşünüyorum.
    Dil eksikliğim konusunda başka iğneyeleyici bir şey yaşanmadı. Genel olarak, görüşmede, okuma niyetimi ve planlarımı iyi bir şekilde belirttiğim için bir sıkıntı çıkmadı.
    Bahsettiğiniz kapı dışarı etme muhabbeti, muhtemelen o ortamda üstümüzde olan baskından kaynaklıyordur. Gerçekten haklısınız, ortam gergindi :?

denizelmas

Mesaj gönderen denizelmas » Prş Şub 10, 2022 11:45 pm

wissendurst yazdı: Prş Şub 10, 2022 10:11 pm Hayırlı olsun başarılar dilerim şimdiden.
Vizeniz Sprachkursvisum( Dil kursu vizesi) olarak mı geldi yoksa Studienbewerbervisum(Ögrenci Adayi Vizesi) ?
Teşekkürler.
Arbeitsvisum ,ama ümidim yok gibi. Hayırlısı artık.

Kilitli