Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Broody

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen Broody » Cum Nis 29, 2022 2:03 pm

goettingen yazdı: Cum Nis 29, 2022 11:02 am Merhabalar, yukarıda yazılı olan Ankara telefon numarası ile nasıl görüştünüz? Dünden beri arıyorum sürekli meşgul çalıyor, normal çaldığında ise kimse açmıyor. 41f başvurusu yapalı 1 ayı geçti, okulum başladı, hiçbir haber gelmedi. Dün Göttingen yabancılar dairesine mail attım, onlar da vizeniz hakkında size bilgi veremeyiz kararı verecek olan konsolosluk onlarla görüşün dediler. Sizin yazdıklarından sonra endişelenip en azından dosyalarım oraya ulaşmış mi diye emin olmak istedim ama öğrenemedim. Burada gördüğüm kadarıyla büyük çoğunluk yabancılar dairesinden yanıt alabiliyordu başvurularının durumu hakkında. Neden böyle bir yanıt vermiş olabilirler bilgisi olan var mı? Ve 41f master vize başvuruları için sürenin 1 ayı geçmesi normal mi?
Evet en büyük problemlerden birisi de Büyükelçilik ile iletişime geçebilmek maalesef. Bir maile 1 saat için de dönüp diğerini yanıtsız bırakabiliyorlar. Telefon ile aradığınızda da sürekli meşgul, hattı düşürdüğünüzde de genelde telefon açılmıyor. Son görüşmemde bu durumu da görevli hanımefendiye ilettim, kendisi de bana Büyükelçilik'te vize departmanının sadece bir telefon hattı olduğunu ve milyonlarca insanın da bu hattı aradığı için yoğunluk olduğunu söyledi. İşin garip kısmı yaklaşık 2-3 milyon Türk vatandaşı Almanya'da yaşamakta ve bu insanlar öyle yada böyle Büyükelçilik ile iletişime geçmek zorundalar, buradan yeni gidecek olanlar da cabası. Tek bir telefon hattı koymak nasıl bir mantığın ürünü anlamak güç gerçekten. Yabancılar dairesine gelince de, üstteki mesajımda da belirttiğim üzere yasal olarak bilgi vermeme hakları varmış. Bilgi verip vermeme durumu tamamen maili okuyan Alman görevlinin insiyatifinde sanırım çünkü dediğiniz gibi forumda YD'den bilgi almış olan onlarca arkadaş var.

Broody

Mesaj gönderen Broody » Cum Nis 29, 2022 2:05 pm

canoz54 yazdı: Çrş Nis 27, 2022 11:04 pm yabancılar dairesiyle gerekli iletişimi biz yapıyoruz. siz bizim iç işleyişimize müdahil olmaya çalışmayın tarzı cevaplar almış. sus ve bekle diyor yani. yedikleri haltın farkındalar tabi sorulunca işlerine gelmiyor. arkadaşımın dil kursu da başladığı için maddi olarak da mağduriyet yaşadı. sancılı bekleyişi devam ediyor.
Arkadaşınızın durumunda herhangi bir gelişme var mı acaba? Konsolosluktan veya Yabancılar Dairesi'nden gelen yeni bir mesaj var mı ?

Broody

Mesaj gönderen Broody » Cum Nis 29, 2022 2:13 pm

canoz54 yazdı: Çrş Nis 27, 2022 7:14 pm kaybolma vs. gibi bir durum söz konusu değil. aynısını çok yakın arkadaşım da yaşıyor şuanda. başka insanlar da birebir duydum benzer şekilde. istanbuldan başvurmuştu 27 martta. vize gelmeyince yabancılar dairesine yazdı. sizle ilgili burada herhangi bir dosya yok şeklinde cevap aldi. anladığım kadarıyla dosya 1 ay olmasına rağmen henüz almanyaya gönderilmemis burada bekletiyorlar(!) tabi konsolosluğa sorulunca da telefondaki tip tribe giriyormuş. kuyruğu dik tutmaya çalışıyorlar ama içerde neler dönüyor ne rezillikler var bilemiyoruz. işleyiş asla şeffaf değil. özellikle konsolosluktaki türk kökenli tiplerin işlerini düzgün yapmadıklarını düşünüyorum ben.
Yukarıda sormayı unutmuşum, arkadaşınız hangi şehrin Yabancılar Dairesi ile iletişime geçmişti ve birebir aynı durumu duydum dediğiniz başka insanların da iletişime geçtikleri YD aynı mıydı? Soruyu sorma amacım acaba belirli bir şehrin YD'sinde mi aynı sorunlar oluşmakta yoksa genel bir sorun mu diye fikir yürütebilmek.

yasemin95

Mesaj gönderen yasemin95 » Cum Nis 29, 2022 2:58 pm

Herkese merhabalar
1 martta yaptığım 36f vize başvurum bugün sonuçlandı. 3 aylık vize vermişler. Vizemin üzerinde sprachkurs yazıyor. Master'a başlamak için bu vize türünü değiştirmede sorun yaşar mıyım? Bilgisi olanlar paylaşırsa çok sevinirim. Umarım bekleyen herkes en kısa zamanda olumlu cevaplar alırlar.

canoz54

Mesaj gönderen canoz54 » Cum Nis 29, 2022 3:14 pm

Broody yazdı: Cum Nis 29, 2022 2:13 pm Yukarıda sormayı unutmuşum, arkadaşınız hangi şehrin Yabancılar Dairesi ile iletişime geçmişti ve birebir aynı durumu duydum dediğiniz başka insanların da iletişime geçtikleri YD aynı mıydı? Soruyu sorma amacım acaba belirli bir şehrin YD'sinde mi aynı sorunlar oluşmakta yoksa genel bir sorun mu diye fikir yürütebilmek.
bahsettiğim olaydaki yabancılar dairesi Dortmund. herhangi bir gelişme olmadı sıkıntılı bekleyiş devam ediyor maalesef.

Broody

Mesaj gönderen Broody » Cum Nis 29, 2022 3:41 pm

yasemin95 yazdı: Cum Nis 29, 2022 2:58 pm Herkese merhabalar
1 martta yaptığım 36f vize başvurum bugün sonuçlandı. 3 aylık vize vermişler. Vizemin üzerinde sprachkurs yazıyor. Master'a başlamak için bu vize türünü değiştirmede sorun yaşar mıyım? Bilgisi olanlar paylaşırsa çok sevinirim. Umarım bekleyen herkes en kısa zamanda olumlu cevaplar alırlar.
Şartlı kabul aldığınız üniversitenin bünyesinde mi okuyacaktınız hazırlık sınıfını yoksa başka bir kursta Almanca öğrenip C1 sınavını geçtikten sonra mı üniversiteye başlayacaktınız acaba ?

Broody

Mesaj gönderen Broody » Cum Nis 29, 2022 3:42 pm

canoz54 yazdı: Cum Nis 29, 2022 3:14 pm bahsettiğim olaydaki yabancılar dairesi Dortmund. herhangi bir gelişme olmadı sıkıntılı bekleyiş devam ediyor maalesef.
Yanıtınız için teşekkürler, bir yenilik oldukça ben burayı güncelleyeceğim. Siz de güncelleyebilirseniz çok mutlu olurum.

16220522

Mesaj gönderen 16220522 » Cum Nis 29, 2022 4:47 pm

yasemin95 yazdı: Cum Nis 29, 2022 2:58 pm Herkese merhabalar
Benim de bugün vizem geldi. 6 aylık Sprachkurs ve Studıum olarak. Okulum duisburg essen üniversitesi dil okuluma Stuttgart ta gidecem. İstanbul Ankara farkı var mı bilmiyorum. Ama herkese nasip olur inşallah

yasemin95

Mesaj gönderen yasemin95 » Cum Nis 29, 2022 5:41 pm

16220522 yazdı: Cum Nis 29, 2022 4:47 pm Benim de bugün vizem geldi. 6 aylık Sprachkurs ve Studıum olarak. Okulum duisburg essen üniversitesi dil okuluma Stuttgart ta gidecem. İstanbul Ankara farkı var mı bilmiyorum. Ama herkese nasip olur inşallah
Benim okulum paderborn dil okulum stuttgartta. Neden 3 aylık vermişler anlamadım ama sorun yaşayacağımı da düşünmüyorum. Yine de daha önce durumu yaşamış kişiler varsa diye sormak istedim

siyarcelebi

Mesaj gönderen siyarcelebi » Cum Nis 29, 2022 6:39 pm

Ankara Konsolosluğu
36F ikimiz için de(master ve lisans)
Vize randevu: 22 mart
Vize geliş: 28 nisan

Merhabalar, ben ve arkadaşım da sonunda vizemizi aldık. Okullara başvurudur belgelerin çevirisidir yaklaşıl 6 aylık bir süreç oldu bizim için. Hiç bir Danışman desteği almadan iki kişi yaptık başvuruları. Ben master, arkadaşım da Lisans için başvurdu. Bana 2 üni den, arkadaşıma da başvurduğumuz 4 okuldan da kabul geldi. Ben A2 Telc ile okullara başvurdum. Fakat arkadaşım okullara başvururken sadece özel kurs katılım belgesi sundu. Vizeye girerken A2 Telc alarak girdi. Diplomalarımızı çevirip notere onaylatıp, apostillettik. Ama diğer belgeler( ösym kazandı, dil, sertifikalar gibi) belgeleri sadece almanca çeviri yapıp gönderdim okullara, bir sorun da olmadı. Bazı belgeler de ingilizceydi mesela. Noter onayı yapacak arkadaşlara tavsiyem konsolosluklarda Belge Tasdiki yapabiliyorlarsa oradan orjinali gibidir yaptırabilirler. Öğrencilere bir miktara kadar ücretsiz. Ama randevu bir kaç ay sonraya atılıyor iyi ayarlamak ve bakmak lazım.
Kabul ve kayıtlarımızı hallettikten sonra vize ye başvurduk. Vize randevusu için zaten gerekli sorular ve cevaplar bu forumda fazlasıyla mevcut. Bunlara hazırlanarak gittik. İkimize de herhangi bir sözlü Almanca soru yöneltilmedi. Hatta benimle pek diyaloğa bile girilmedi. Arkadaşıma bir iki türkçe bişeyler sormuşlar. İkimize de Almanca ve ingilizce soruların yazılı olduğu bir kağıt verildi. Hepsini eksiksiz doldurduk. Almanca olarak yaptık bunları. Belgeler konusunda çok dikkatli değiller açıkçası. Siz kendiniz dikkatlice hazırlayın. Önemli olan dil belgesi falan zaten. Benim için gayet rahat geçti yani. Bu tür forumlardan ve facebook gruplarından yararlanırsanız paranız cebinizde kalır. Her şeye de hakim olursunuz. Bol bol araştırmak ve buralarda zaman geçirmek önemli. Maalesef hiç bir şey hazır önümüze gelmiyor.
Bizim de serüvenimiz bu şekilde başlamış oldu. Sabırlı sakin olmak bu süreçte en iyi silahınız. Umarım herkesin dilediği gerçekleşir. Başarılar..

merttsdmr57

Mesaj gönderen merttsdmr57 » Cum Nis 29, 2022 8:25 pm

27.04.2022 tarihinde 41F vizesine başvurdum. Belgelerde vs hiçbir problem olmadı ancak okulum 1 ekimde sömestr'a başlıyor fakat ben 1 eylülde gideceğim diye yazdım. Çünkü okul beni eylül ayı içinde 3 haftalık gönüllü bir almanca kursuna davet etti, ayrıca kayıt ve yurtlara yerleşme de eylül ayında oluyor. belgelendirerek gösterdim bunu. Umarım bu durum bir sıkıntı çıkarmaz. Sizlere cevap geldiğinde daha uzun yazacağım.

16220522

Mesaj gönderen 16220522 » Cmt Nis 30, 2022 3:43 am

Almanya PCR testi istiyor mu? Aşılar tam doz bu arada

Bermula

Mesaj gönderen Bermula » Cmt Nis 30, 2022 7:45 am

1baris yazdı: Cum Nis 29, 2022 11:52 am İstanbul haricinde hızların daha yavaş olduğunu okuduğum kadarıyla biliyorum. Benim 8 Mart görüşme 11 Nisan pasaport elime ulaşması olmuştu 41F için. Tüm süreç bitince uzun bir yazı yazacağım. Fakat Nisan ayında tatiller oldu Almanya genelinde. Aynı şekilde Ukrayna süreci dolayısıyla bir yavaşlıkta oluyor olabilir. 4 aydır forumu takip ediyorum bir adet olumsuz yazı okudum. Onun sonucunda da tekrardan itiraz edip vize alınmıştı.
Gerçekten öyle sanki 2022 yılı için ayrı bir prosedüre geçmişler gibi.
Önceki senelerde red ve konsoloslukta azar yemeler daha çok oluyordu.

Broody

Mesaj gönderen Broody » Cmt Nis 30, 2022 11:09 am

16220522 yazdı: Cmt Nis 30, 2022 3:43 am Almanya PCR testi istiyor mu? Aşılar tam doz bu arada
Bu konu varyantların ve vaka yoğunluklarının olduğu/olmadığı ülkelerden ve Avrupa Birliği üyesi olan/olmayan ülkelerden gelen yolculara göre şekilleniyor ve belirli periyotlarda güncelleniyor. En güncel ve güvenilir bilgiyi bu adresten edinebilirsiniz;

https://www.auswaertiges-amt.de/en/visa ... Aufenthalt

master.z

Mesaj gönderen master.z » Sal May 03, 2022 4:24 pm

ezgiben yazdı: Çrş Şub 16, 2022 2:40 pm Merhabalar,
Evet SGK dökümü de teslim ettim hatta gaza gelip onu da Almanca'ya çevirttirdim ama Türkçesi'ni aldılar yalnızca, zaten ağırlıklı olarak tarihler ve rakamlar var o yüzden E-devletten aldığınız barkodlu belgeyi ekleyebilirsiniz direkt. Tabii, bir mail adresi verirseniz ileteyim motivasyon mektubumu. Umarım yardımı olur.
Merhaba Ezgi Hanım. 11 Mayıs'ta da benim vize randevum var. 41F vizesi için. Rica etsem bana da motivasyon mektubunuzu atabilir misiniz?

master.z

Mesaj gönderen master.z » Sal May 03, 2022 5:27 pm

berkylmz yazdı: Prş Mar 31, 2022 10:47 am 41F - İstanbul iData
Randevu Talep 9 Şubat
Randevu Atama 9 Şubat
Randevu Tarihi 23 Şubat
Vize Geliş : 30 Mart

Merhabalar, 6 aylık vizemi bu sabah gidip kargo şubesinden teslim aldım. Vize görüşmesinden bu tarihe kadar herhangi bir şekilde eksik evrak talebi veya bir arama/görüşme olmadı. Eğer yardımcı olabileceğim bir sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Başvuran herkese başarılar dilerim. :)
Berk bey vizeniz hayırlı olsun. Benim 11 Mayısta vize randevum var 41F ile İzmir iData ofisinde. Tek eksik belgem şu an için motivasyon mektubu. Motivasyon mektubu konusunda bana yardımcı olur musunuz? Sakıncası yoksa motivasyon mektubunuzu benimle paylaşır mısınız?

emilwagner

Mesaj gönderen emilwagner » Prş May 05, 2022 10:05 am

28 Martta veya sonrasında görüşmeye girip vizesini alan oldu mu acaba?

Broody

Mesaj gönderen Broody » Prş May 05, 2022 10:54 am

emilwagner yazdı: Prş May 05, 2022 10:05 am 28 Martta veya sonrasında görüşmeye girip vizesini alan oldu mu acaba?
Maalesef 14 Marttan beri beklemekteyim. Geçmiş mesajlarınızı okuduğumda İstanbul'da yaşadığınızı ama ikametinizin Mersin'de olduğunu yazmışsınız. İstanbul'dan mı yoksa Ankara'dan mı başvurmuştunuz acaba?

emilwagner

Mesaj gönderen emilwagner » Prş May 05, 2022 10:55 am

Broody yazdı: Prş May 05, 2022 10:54 am Maalesef 14 Marttan beri beklemekteyim. Geçmiş mesajlarınızı okuduğumda İstanbul'da yaşadığınızı ama ikametinizin Mersin'de olduğunu yazmışsınız. İstanbul'dan mı yoksa Ankara'dan mı başvurmuştunuz acaba?
İstanbula ikametimi aldırıp İstanbul'dan başvurdum.

travellatina

Mesaj gönderen travellatina » Prş May 05, 2022 11:06 am

emilwagner yazdı: Prş May 05, 2022 10:05 am 28 Martta veya sonrasında görüşmeye girip vizesini alan oldu mu acaba?
28 Mart'ta Ankara'dan 41f için başvuran bir tanıdığım 26 Nisan'da vizesini aldı.

Kilitli