Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
travellatina

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen travellatina » Prş May 05, 2022 11:10 am

Broody yazdı: Prş May 05, 2022 10:54 am Maalesef 14 Marttan beri beklemekteyim. Geçmiş mesajlarınızı okuduğumda İstanbul'da yaşadığınızı ama ikametinizin Mersin'de olduğunu yazmışsınız. İstanbul'dan mı yoksa Ankara'dan mı başvurmuştunuz acaba?
Ben de 1 Nisan'da 41f için Ankara'dan başvurdum hala bekliyorum. Almanya taraflı vize durumumu sorduğumda 20 Nisan'da belgelerimin elektronik olarak iletildiğini ve hala fiziksel gelmediğini söylüyorlar. Buradaki elçiliği arıyorum ama bir türlü düşmüyor. Neden o kadar 19 gün incelendi hiç anlamış değilim. 31 Mart'ta başvuran biri daha var 41f için ona da aynı şeyi diyorlar. Fakat 15 -18-28 Mart'ta Ankara'dan 41f için başvuran tanıdıklarım hep vizelerini aldılar geçen haftalarda.
Bu arada, siz daha önce Almanya'da bulundunuz mu? Bulunduysanız başvurduğunuz şehrin yabancılar dairesi bazen daha önce bulunduğunuz şehirden belge talep ettiği için bu kadar uzun süre bekleme olabiliyormuş.

Broody

Mesaj gönderen Broody » Prş May 05, 2022 11:21 am

travellatina yazdı: Prş May 05, 2022 11:10 am Ben de 1 Nisan'da 41f için Ankara'dan başvurdum hala bekliyorum. Almanya taraflı vize durumumu sorduğumda 20 Nisan'da belgelerimin elektronik olarak iletildiğini ve hala fiziksel gelmediğini söylüyorlar. Buradaki elçiliği arıyorum ama bir türlü düşmüyor. Neden o kadar 19 gün incelendi hiç anlamış değilim. 31 Mart'ta başvuran biri daha var 41f için ona da aynı şeyi diyorlar. Fakat 15 -18-28 Mart'ta Ankara'dan 41f için başvuran tanıdıklarım hep vizelerini aldılar geçen haftalarda.
Bu arada, siz daha önce Almanya'da bulundunuz mu? Bulunduysanız başvurduğunuz şehrin yabancılar dairesi bazen daha önce bulunduğunuz şehirden belge talep ettiği için bu kadar uzun süre bekleme olabiliyormuş.
Evet maalesef belgelerin uzun süre fiziksel olarak iletilmemesi sorununu ben de yaşadım. Forumdaki başka bir arkadaşın da tanıdıkları aynı dertten muzdaripti. 1 aydan daha uzun sürelerde hala karşı tarafa (Almanya) fiziksel olarak dosyaların iletilmediği oluyor maalesef, sebebini ben de çok merak etmekteyim.

travellatina

Mesaj gönderen travellatina » Prş May 05, 2022 11:28 am

Broody yazdı: Prş May 05, 2022 11:21 am Evet maalesef belgelerin uzun süre fiziksel olarak iletilmemesi sorununu ben de yaşadım. Forumdaki başka bir arkadaşın da tanıdıkları aynı dertten muzdaripti. 1 aydan daha uzun sürelerde hala karşı tarafa (Almanya) fiziksel olarak dosyaların iletilmediği oluyor maalesef, sebebini ben de çok merak etmekteyim.
Sizin Nisan ayı başında gitmemiş miydi? Üstte okumuştum da görüşmenizi açıklamışsınız.
3-4 hafta içinde alanlar nasıl oldu çok haksızlık değil mi? Onları hızlı kargoya verip bizi vermeme durumu olamaz.. Mesela sizden sonra verenlerin vizesinin gelmesi bunu büyük ölçüde yıkıyor. Ve tanıdığım çoğu insan bu şekilde aldı. Daha önceden Almanya'da yaşamış olmalarına rağmen. Bence bazı bilgilerde problem var. Bu kadar uzun sürelerde iletilmemesi mantıklı değil aklım almıyor gerçekten. Sizin ekstra bir belge inceleme durumu olabilir sordunuz mu?

Broody

Mesaj gönderen Broody » Prş May 05, 2022 12:10 pm

travellatina yazdı: Prş May 05, 2022 11:28 am Sizin Nisan ayı başında gitmemiş miydi? Üstte okumuştum da görüşmenizi açıklamışsınız.
3-4 hafta içinde alanlar nasıl oldu çok haksızlık değil mi? Onları hızlı kargoya verip bizi vermeme durumu olamaz.. Mesela sizden sonra verenlerin vizesinin gelmesi bunu büyük ölçüde yıkıyor. Ve tanıdığım çoğu insan bu şekilde aldı. Daha önceden Almanya'da yaşamış olmalarına rağmen. Bence bazı bilgilerde problem var. Bu kadar uzun sürelerde iletilmemesi mantıklı değil aklım almıyor gerçekten. Sizin ekstra bir belge inceleme durumu olabilir sordunuz mu?
Evet bahsettiğiniz gibi mantıksız durumlar söz konusu. Bana telefonda evrakların fiziksel olarak gitmesinin yaklaşık 3.5 hafta olduğu söylenmişti ama bazı arkadaşlar neredeyse 3 haftada vizelerini almışlardı, yani kurye daha yoldayken ve karşı taraf dosyaları teslim almadan onay vermiş gibi bir tablo çıkıyor ortaya. Benim durumumda daha da garip olanı büyükelçiliğin beyanları ile yabancılar dairesinin beyanlarının birbirini tutmamasıydı. Sizin de belirttiğiniz gibi büyükelçilik evraklarımın buradaki incelemelerinin 24 saati geçmeden tamamlandığını ve gönderildiğini söylüyordu, hatta Nisan başında karşı tarafın teslim aldığını söylüyordu. Ancak YD ile Nisan sonunda konuşmuş olmama rağmen belgelerimin fiziksel olarak hala gelmediğini söylüyorlardı. Extra bir işlem veya inceleme olup olmadığını da daha sonraki bir görüşmemde sormuştum ancak hayır her şey yolunda demişlerdi. Ben durumu sorduğumda böyle bir açıklama yapmışlardı ancak canoz54 rumuzlu arkadaşın ilettiğine göre kendisinin bir arkadaşı aynı durumu irdelediğinde görevliden "iç işlerimize karışmayın" tarzında agresif bir dönüt aldığını belirtmişti. Açıkçası bu bilgiler ışığında olanları mantığımla kavrayabilmekte zorlanıyorum, iletişime geçmeye çalışmak bile zaten ayrı bir işkence.

freakazoid

Mesaj gönderen freakazoid » Prş May 05, 2022 12:21 pm

arkadaşlar merhaba , 17 mayista 36f vize türünde gorusmem var b1 goethe sertifikalarim var . bana b2 ve c1 kurlari lazim sadece bu da 4 aylik bir kursa denk geliyor fakat bir çok yerde izledigim gordugum kadariyla seviyeniz ne olursa olsun konsolosluga en az 6 aylik bir kurs kayit belgesi sunmamiz yönünde. bu nedenle sizlere sorup danışmak istedim. 6 aydan daha az kayit yapip vize alan arkadaşlar var mi ? ya da benim gibi boyle bir durumu tecrube eden ?

travellatina

Mesaj gönderen travellatina » Prş May 05, 2022 2:05 pm

Broody yazdı: Prş May 05, 2022 12:10 pm Evet bahsettiğiniz gibi mantıksız durumlar söz konusu. Bana telefonda evrakların fiziksel olarak gitmesinin yaklaşık 3.5 hafta olduğu söylenmişti ama bazı arkadaşlar neredeyse 3 haftada vizelerini almışlardı, yani kurye daha yoldayken ve karşı taraf dosyaları teslim almadan onay vermiş gibi bir tablo çıkıyor ortaya. Benim durumumda daha da garip olanı büyükelçiliğin beyanları ile yabancılar dairesinin beyanlarının birbirini tutmamasıydı. Sizin de belirttiğiniz gibi büyükelçilik evraklarımın buradaki incelemelerinin 24 saati geçmeden tamamlandığını ve gönderildiğini söylüyordu, hatta Nisan başında karşı tarafın teslim aldığını söylüyordu. Ancak YD ile Nisan sonunda konuşmuş olmama rağmen belgelerimin fiziksel olarak hala gelmediğini söylüyorlardı. Extra bir işlem veya inceleme olup olmadığını da daha sonraki bir görüşmemde sormuştum ancak hayır her şey yolunda demişlerdi. Ben durumu sorduğumda böyle bir açıklama yapmışlardı ancak canoz54 rumuzlu arkadaşın ilettiğine göre kendisinin bir arkadaşı aynı durumu irdelediğinde görevliden "iç işlerimize karışmayın" tarzında agresif bir dönüt aldığını belirtmişti. Açıkçası bu bilgiler ışığında olanları mantığımla kavrayabilmekte zorlanıyorum, iletişime geçmeye çalışmak bile zaten ayrı bir işkence.
Umarım en kısa sürede alabiliriz. Peşini bırakmamak lazım. Hiç yapılacak iş değil alt tarafı okumaya gideceğiz.
6 Nisan'da İzmir'den başvuran arkadaşıma bugün kargoya verildi mesajı geldi. Artık hiçbir şekilde mantığa, kalıba oturtamıyorum süreci. Şans herhalde..

Broody

Mesaj gönderen Broody » Prş May 05, 2022 3:54 pm

travellatina yazdı: Prş May 05, 2022 2:05 pm Umarım en kısa sürede alabiliriz. Peşini bırakmamak lazım. Hiç yapılacak iş değil alt tarafı okumaya gideceğiz.
6 Nisan'da İzmir'den başvuran arkadaşıma bugün kargoya verildi mesajı geldi. Artık hiçbir şekilde mantığa, kalıba oturtamıyorum süreci. Şans herhalde..
Umarım en kısa sürede pozitif bir biçimde sonuçlanır süreçlerimiz. Bu arada yukarıda daha önce Almanya'ya gittiniz mi diye sormuşsunuz görmemişim. Vize başvurusundan 1.5 ay kadar önce kabul mektubu aldıktan sonra üniversiteyi, kampüsü ve laboratuvarları görmek için gitmiştim, 2 hafta kadar kalıp dönmüştüm. Peki siz daha önce Almanya'ya gitmiş miydiniz acaba? Ayrıca dosyalarınızın gönderilip gönderilmediğini öğrenebilmek için büyükelçiliğe ulaşabildiniz mi bugün mail veya telefon ile ?

travellatina

Mesaj gönderen travellatina » Prş May 05, 2022 4:31 pm

Broody yazdı: Prş May 05, 2022 3:54 pm Umarım en kısa sürede pozitif bir biçimde sonuçlanır süreçlerimiz. Bu arada yukarıda daha önce Almanya'ya gittiniz mi diye sormuşsunuz görmemişim. Vize başvurusundan 1.5 ay kadar önce kabul mektubu aldıktan sonra üniversiteyi, kampüsü ve laboratuvarları görmek için gitmiştim, 2 hafta kadar kalıp dönmüştüm. Peki siz daha önce Almanya'ya gitmiş miydiniz acaba? Ayrıca dosyalarınızın gönderilip gönderilmediğini öğrenebilmek için büyükelçiliğe ulaşabildiniz mi bugün mail veya telefon ile ?
Başvurduğunuz şehre gittiniz muhtemelen o zaman süreci uzatmaz bence neden hala bekliyor acaba.. Ben Köln'de Erasmus yapmıştım 6 ay. Münih için vize başvurum. Bazen nadir de olsa daha önce Almanya'da kalanlardan Münih'teki yabancılar dairesi kaldıkları şehrin yabancılar dairesinden belge isteyebiliyormuş bu da neredeyse süreci 2 ay daha uzatıyor (daha önceki tecrübelerden duyduğum kadarıyla) O sebeple belki sizin yabancılar dairesi de belge bekliyor olabilir diye düşündüm sorayım dedim. Bugün sürekli aradım 300 e yakın hatta fazla bile olabilir. Düşse bile çalıyor ama kimse açmıyor. info@ankara.diplo.de adresine yazmıştım 29 Nisan'da vize sürecimi sormak için hala yanıt alamadım. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz..

ahmet.nalbantoglu

Mesaj gönderen ahmet.nalbantoglu » Cum May 06, 2022 3:04 am

freakazoid yazdı: Prş May 05, 2022 12:21 pm arkadaşlar merhaba , 17 mayista 36f vize türünde gorusmem var b1 goethe sertifikalarim var . bana b2 ve c1 kurlari lazim sadece bu da 4 aylik bir kursa denk geliyor fakat bir çok yerde izledigim gordugum kadariyla seviyeniz ne olursa olsun konsolosluga en az 6 aylik bir kurs kayit belgesi sunmamiz yönünde. bu nedenle sizlere sorup danışmak istedim. 6 aydan daha az kayit yapip vize alan arkadaşlar var mi ? ya da benim gibi boyle bir durumu tecrube eden ?
Ben 36 f vizesi ile Almanya'ya geldim üç hafta önce sadece 6 haftalık kurs kayıdı yeterli oldu ( dil seviyem A1 )

freakazoid

Mesaj gönderen freakazoid » Cum May 06, 2022 12:43 pm

ahmet.nalbantoglu yazdı: Cum May 06, 2022 3:04 am Ben 36 f vizesi ile Almanya'ya geldim üç hafta önce sadece 6 haftalık kurs kayıdı yeterli oldu ( dil seviyem A1 )
cevapladiginiz icin cok teşekkür ederim. almanyada basarilar dilerim.

merttsdmr57

Mesaj gönderen merttsdmr57 » Cum May 06, 2022 1:02 pm

Herkese merhaba istanbul idata dan başvurdum ben 41f için. Bana bir fiş verdiler pasaport teslimi için. Bana mail mi gelecek pasaportunuzu alabilirsiniz diye ? Burdaki herkes kargodan bahsetmiş ama sorduğumda kargo için ek ücret istediler ben de vazgeçtim. Nasıl olacak benim sürecim ? Daha önceden idatadan işlem yapanlar yardım edebilir mi ?

Broody

Mesaj gönderen Broody » Cum May 06, 2022 2:22 pm

travellatina yazdı: Prş May 05, 2022 4:31 pm Başvurduğunuz şehre gittiniz muhtemelen o zaman süreci uzatmaz bence neden hala bekliyor acaba.. Ben Köln'de Erasmus yapmıştım 6 ay. Münih için vize başvurum. Bazen nadir de olsa daha önce Almanya'da kalanlardan Münih'teki yabancılar dairesi kaldıkları şehrin yabancılar dairesinden belge isteyebiliyormuş bu da neredeyse süreci 2 ay daha uzatıyor (daha önceki tecrübelerden duyduğum kadarıyla) O sebeple belki sizin yabancılar dairesi de belge bekliyor olabilir diye düşündüm sorayım dedim. Bugün sürekli aradım 300 e yakın hatta fazla bile olabilir. Düşse bile çalıyor ama kimse açmıyor. info@ankara.diplo.de adresine yazmıştım 29 Nisan'da vize sürecimi sormak için hala yanıt alamadım. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz..
Evet ben de telefon kapanana kadar çalmasına karşın kimsenin açmaması durumunu anlayabilmiş değilim. Dün büyükelçiliğe mail atmıştım YD'den yanıt geldi mi diye, yarım saatte dönüş yaptılar ancak soruma cevap vermediler. Maillerinde özetle " Erken ve sık olarak vize durumunuzu sorgulamanız vize alma sürecinizi hızlandırmaz ancak az sayıdaki personelimizi meşgul ederek diğer başvuru sahiplerinin vize süreçlerinde gecikmelere sebep olur. Bu sebepten ötürü sizden sakince beklemenizi rica ederiz." diyorlardı. Açıkçası kendilerine de hak vermiyor değilim ancak en azından iDATA gibi bir başvuru takip mekanizmaları olsa ve süreci oradan takip etme imkanımız olsa bu kadar stress ve endişe içinde olmazdık diye tahmin ediyorum. Aslında bu duruma bir yanıt bulabilmek için aklıma gelen bir yöntem var. En azından bu forumdan sizin ve benim durumumda olan 2-3 arkadaşın daha olduğunu biliyorum, birbirimizle irtibata geçerek başvuru durumlarımızı, ilgili YD'leri, üniversitelerimizi, daha önce Almanya'da bulunup bulunmadığımız/nerede bulunduğumuz bilgilerini karşılaştırmalı olarak incelesek belki bu uzun bekleme durumunu açıklayabilen mantıklı bir korelasyon yakalayabiliriz diye düşünüyorum. Burada kişisel bilgilerin paylaşılmasının yasak olduğu için profilime Instagram linki ekledim, oradan aynı durumdaki diğer arkadaşlar ile de irtibat halinde olabiliriz. Umarım bizden sonra gelecek olan insanlara da bırakabilceceğimiz mantıklı açıklamalar bulabiliriz.

ttrsl

Mesaj gönderen ttrsl » Cum May 06, 2022 2:39 pm

srcndkc yazdı: Çrş Şub 09, 2022 12:26 pm Hiç sorun değil, ben de forumdan çok faydalandım dediğiniz gibi bizler gibi başvuran sayısı az.
Ben Berlinde bir okuldan computer science bölümünden aldım kabul. Elektronik mühendisiyim. Bloke hesabı 861€x12 olarak yatırdım. Tabi 2 kere hem Fintibaya hem expatrio ya. Ama expatrioya mail atarsanız tek şirket ile bence çözebilirsiniz. Görüşme idatada oldu gayrettepe istanbulda 2 hafta önce. Çocuğu götürdük ama gerekli mi bilmiyorum çünkü onun imzalarını ben attım. Görüşme çok kolay ve çok yardımcılar görevliler. Evrak listesi uzun olduğundan sadece uzun sürüyor. İdata görevlisi ben ve eşim orada mevcut olduğundan muvakkatnameye gerek yok dedi, ben yine de eklemek istiyorum dedim ve ekledim. Forumda aynı durumda olup da talep edilenleri gördüm. Bence siz ne olur ne olmaz çıkartıp almanca tercüme yaptırın. Kolay bir işlem, aksi taktirde eksik evrak ile işlem uzayabilir.
Başka sorunuz olursa cevaplayabilirim.
Merhaba arkadaslar, 41F turu vize ile Karlsruhe(KIT) ye master ogrencisi olarak geldim sonunda.Yas:37!
Esim ve kendim icin bloke hesap actik Fintiba uzerinden totalde 15230 civari.N26 dan normal bi hesap da actim.
Bloke hesabi unbloke etmek icin video legitimation da yaptim.2 gun once. Fakat hala profilimde "next step:video legitimation" yaziyor.
Ve hala hesabi unblock yapmayi basaramadim. Acaba bu biraz zaman mi aliyor?
Yoksa baska seyleri yanlis mi yapiyorum?
Yapabilen varsa bi ses edebilir mi?

dilasirvan

Mesaj gönderen dilasirvan » Cum May 06, 2022 2:43 pm

srcndkc yazdı: Sal Nis 26, 2022 1:00 am Merhabalar,teşekkür ederim.
6 aylık vizeleri başlangıç tarihi 25Nisan.
Umarım sizin vizeleriniz de kısa zamanda ulaşır.
Sercan bey merhabalar, sizden kira sözleşmesi istediler mi acaba? Bir de bloke hesabı neden yükseltiklerini biliyor musunuz

umutt_cobann

Mesaj gönderen umutt_cobann » Cmt May 07, 2022 6:52 pm

Merhaba , ben almanyaya dil kursu için turistik vizeyle 3 aylığına geldim ve üniversitenin önerdiği kurslardan birinden B1 ve B2 kursunu bitirip sınav sertifikalarını da aldım ,vizede illa goethe olmalı diye ret alan oldu mu ya da bununla ilgili bir fikri olan ?

emilwagner

Mesaj gönderen emilwagner » Cmt May 07, 2022 9:00 pm

emilwagner yazdı: Prş May 05, 2022 10:05 am 28 Martta veya sonrasında görüşmeye girip vizesini alan oldu mu acaba?
28 Martta İstanbul Konsolosluğunda girdim görüşmeye. Vizem bugün geldi.(36f)

ugrcnka

Mesaj gönderen ugrcnka » Pzr May 08, 2022 12:40 am

Merhabalar.

Yüksek lisans 41f vizesinde finansal kanıt belirtirken bloke hesap yeterli mi? Sponsor (baba) ek bir belge vermek zorunda mı?

Sadece bloke hesap belgem hazır sorun olur mu sizce? Sadece bu belgeyi vermem yeterli olur mu?

1baris

Mesaj gönderen 1baris » Pzr May 08, 2022 7:34 am

ugrcnka yazdı: Pzr May 08, 2022 12:40 am Merhabalar.

Yüksek lisans 41f vizesinde finansal kanıt belirtirken bloke hesap yeterli mi? Sponsor (baba) ek bir belge vermek zorunda mı?

Sadece bloke hesap belgem hazır sorun olur mu sizce? Sadece bu belgeyi vermem yeterli olur mu?
Bloke hesap sadece başvuracak kişi adına açılabiliyor. O yüzden babanız parayı verse bile sizin hesabızda olacak oraya gidince 12 ay taksit taksit geri alacaksınız. Babanızın üzerinden bloke hesap açmayın. Başka bir belgeye de gerek olmayacak. İkinci seçenek başkasının geliriyle sponsor olması ve bunu çoğunlukla Almanya’da yaşayan bir akraba veya tanıdık üzerinden başka belgeler ile yapıyorlar. Su an ki durumda babanızın bir şey yapmasına gerek olmayacak size parayı teslim etmesi ve sizin de bazı şirketlere yatırıp belgeyi çıktı almanız yeterli olacaktır .

piapium

Mesaj gönderen piapium » Pzt May 09, 2022 7:25 am

Daha geniş kapsamlı yazacağım ama öncelikle şunu yazayım, 6 nisanda yaptığımız vize görüşmesinden sonra 7 mayısta vize elimize ulaştı. 41f başvurusunu, eşim ve çocuğum için aile birleşimi ile beraber yaptık. Aynı anda başvurduk. Hepimizin vizesi de geldi. Detaylı yazmaya çalışacağım. Selamlar.

1baris

Mesaj gönderen 1baris » Pzt May 09, 2022 9:37 am

piapium yazdı: Pzt May 09, 2022 7:25 am Daha geniş kapsamlı yazacağım ama öncelikle şunu yazayım, 6 nisanda yaptığımız vize görüşmesinden sonra 7 mayısta vize elimize ulaştı. 41f başvurusunu, eşim ve çocuğum için aile birleşimi ile beraber yaptık. Aynı anda başvurduk. Hepimizin vizesi de geldi. Detaylı yazmaya çalışacağım. Selamlar.
Aynı şekilde eşimle başvurdum. 8 mart randevu verildi. Benim vizem 6 nisanda geldi. Eşim için 24 nisanda bloke hesap yükseltilmesi istendi. Cevap bekliyoruz onun için. Sizin bloke hesap tutarınız nasıldı ve direkt kabul aldı. Biz 861 + 400 yapmıştık ekstradan 3560 euro daha yatırmamızı istediler. Yabancılar dairesi ve türkiye konsolosluğuna yazı yazdığımda bekleyin, rahatsız etmeyin sabırlı olun gibi cevaplar aldık. O yüzden 3 aya kadar beklememiz gerekebilir diye düşünüyoruz.

Kilitli