Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
studentin

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen studentin » Prş Şub 03, 2022 9:10 pm

gyyr yazdı: Prş Şub 03, 2022 7:50 pm Herkese merhaba, benim vize evraklarıyla ilgili kafama takılan bir soru var. Vize başvurusunda bulunan arkadaşlar bunu iyi bilir. Gerekli evraklar listesinde geçen ve tercüme ettirilmesi gereken belgelerin iki adet fotokopisini alırken çevrilen ve yeminli tercüman onaylı belgenin mi fotokopisini alacağız yoksa her fotokopiyi ayrı ayrı yeminli tercümana onaylatmak gerekiyor mu ? Yani orijinal belge, bu belgenin çevirisi ve bu çevirinin iki adet kopyası şeklinde mi olmalı. Çok karışık oldu ama bu konuda farklı farklı şeyler okudum, bilen varsa ve aydınlatırsa çok memnun olurum.
merhaba, tercümanın onayladığı belgenin iki adet fotokopisi olacak. yani orijinal belge, bu belgenin çevirisi ve bu çevirinin iki adet kopyası şeklinde mi olmalı. orijinalleri almıyorlar zaten. size onları geri iade edecekler.

studentin

Mesaj gönderen studentin » Prş Şub 03, 2022 9:15 pm

emilwagner yazdı: Prş Şub 03, 2022 6:40 pm Merhabalar ben Philips-Marburg üniversitesinden şartlı kabulümü aldım ve şu sıralar vizeye başvuracağım birkaç aydır İstanbulda yaşıyorum ama ikametim Mersinde. İdata'nın sitesinden yaşadığın yer kısmını İstanbul olarak işaretleyip İstanbuldan alsam randevuyu sıkıntı olur mu yoksa illa ikamet ettiğim şehri mi seçmeliyim?
merhaba, bu durumda tam olarak ne yapılması gerekiyor bilmiyorum ama tavsiyem İstanbuldan başvuru yapmanız. Şartlı kabulde öncesinde dil okuluna gideceğiniz için İstanbulu tavsiye ediyorum. Dil seviyeniz nedir bilmiyorum ama Ankara en az B1 sertifikası olmadan kabul vermiyor. Evrakları Almanya ya göndermeden ret gönderiyor. Çok fazla kişi bunu tecrübe etti maalesef. Bu duruma göre şartlarınızı zorlayın, kolaylıklar dilerim.

Aslickr

Mesaj gönderen Aslickr » Prş Şub 03, 2022 9:19 pm

studentin yazdı: Prş Şub 03, 2022 9:07 pm Merhaba, 4 ayı bitirdim bende Ankaradan cevap bekliyorum. Almanyada sonuçlandı benim durumum. Ama ne yazıkki Ankara henüz bana sonucu bildirmedi. Sizde acaba Almanya ile iletişime geçseniz? Belki bir bilgi alırsınız. Sizi takip ediyorum bende gerçekten çok beklediniz. Umarım bu kadar beklemeden sonra olumlu cevap alırız.
Merhaba. Konudan bağımsız bir soru sormak istiyorum. Ben İstanbul'da oturuyorum. Ama ikametim Hatay'da. Vize için Hatay'da ikamet edenler konsolosluk olarak Ankara'ya bağlı diyorlar. Ama ben İstanbul'dayım. İkametim Hatay'da olduğu için Ankara dan randevu almak zorunda mıyım? İstanbul'dan alamaz mıyım?

enessgk

Mesaj gönderen enessgk » Prş Şub 03, 2022 10:41 pm

omerkaya yazdı: Pzt Oca 31, 2022 5:17 pm Merhaba, vize reddi için itiraz dilekçesi hazırladım. İstanbul konsolosluğuna verilecek ancak randevu alamadım. İdata rabdevu alınmadan direk evrak teslim edebileceğimi söyledi. Daha önce tecrübe eden oldu mu? Nasıl evrak teslim etmem gerek. Kargo yapabilir miyim yoksa şahsen gidip randevusuz teslim edebiliyor muyum?
Merhaba kardesim, ben Ankara için 6 Ocak'ta itirazda bulundum. Vize türüm 40F. Konsolosluğu aradığımda sadece elektronik posta ile aldıklarını ve mail atmamın yeterli olacağını söylediler. Fakat belgenin ıslak imzalı ve taratılmış olması gerekiyor. Mail adresi olarakta ''visa@anka.diplo.de'' mail adresine atmam gerektiği konusunda uyarıldım. Fakat İstanbul için hangi mail kabul ediliyor bir bilgim yok açıkcası. İtirazıma 1 hafta sonra dönüş yaptılar ve belge talepleri oldu. Dilekçe için herhangi bir taslak olmadığını uygun bir şekilde yazmam gerektiği söylenmişti. Şuanlık istenilen belgeyi gönderdim ve sonuçlanmasını bekliyorum.

gyyr

Mesaj gönderen gyyr » Prş Şub 03, 2022 10:54 pm

studentin yazdı: Prş Şub 03, 2022 9:10 pm merhaba, tercümanın onayladığı belgenin iki adet fotokopisi olacak. yani orijinal belge, bu belgenin çevirisi ve bu çevirinin iki adet kopyası şeklinde mi olmalı. orijinalleri almıyorlar zaten. size onları geri iade edecekler.
Çok teşekkür ederim, sağ olun.

Cihate73

Mesaj gönderen Cihate73 » Prş Şub 03, 2022 11:08 pm

studentin yazdı: Prş Şub 03, 2022 9:07 pm Merhaba, 4 ayı bitirdim bende Ankaradan cevap bekliyorum. Almanyada sonuçlandı benim durumum. Ama ne yazıkki Ankara henüz bana sonucu bildirmedi. Sizde acaba Almanya ile iletişime geçseniz? Belki bir bilgi alırsınız. Sizi takip ediyorum bende gerçekten çok beklediniz. Umarım bu kadar beklemeden sonra olumlu cevap alırız.
Merhaba ben iki ay önce auslanderbehorde ye mail atmıştım. Bana işlem yoğunluğu dan islemler uzun sürebiliyor ve normalde mailere cevap vermediklerini söyledi. Acil bir durum varsa Ankara'ya bildirin ve bize bu konuda daha fazla soru sormamani kibarlık la öneriyoruz demişti. ben de ondan sonra onlara hiç mail atmadım taki düne kadar.
Ankara da 17 ocakta gene hatirlatma maili gönderdik dedj bilmiyorum artık. şehir Essen
teşekkür ederim inşallah bekleyip göreceğiz artık elimizden bişey gelmiyor

studentin

Mesaj gönderen studentin » Prş Şub 03, 2022 11:51 pm

Aslickr yazdı: Prş Şub 03, 2022 9:19 pm Merhaba. Konudan bağımsız bir soru sormak istiyorum. Ben İstanbul'da oturuyorum. Ama ikametim Hatay'da. Vize için Hatay'da ikamet edenler konsolosluk olarak Ankara'ya bağlı diyorlar. Ama ben İstanbul'dayım. İkametim Hatay'da olduğu için Ankara dan randevu almak zorunda mıyım? İstanbul'dan alamaz mıyım?
merhaba, bu konu çok konuşuldu forumda. ikametgahtan bağımsız başvuru yapanlar oldu. fakat benim bu konuda detaylı bilgim yok. Idatayı arayıp konu hakkında detaylı ve en doğru bilgiyi alabilirsiniz diye düşünüyorum.

senanro

Mesaj gönderen senanro » Cum Şub 04, 2022 12:10 pm

studentin yazdı: Prş Şub 03, 2022 9:15 pm merhaba, bu durumda tam olarak ne yapılması gerekiyor bilmiyorum ama tavsiyem İstanbuldan başvuru yapmanız. Şartlı kabulde öncesinde dil okuluna gideceğiniz için İstanbulu tavsiye ediyorum. Dil seviyeniz nedir bilmiyorum ama Ankara en az B1 sertifikası olmadan kabul vermiyor. Evrakları Almanya ya göndermeden ret gönderiyor. Çok fazla kişi bunu tecrübe etti maalesef. Bu duruma göre şartlarınızı zorlayın, kolaylıklar dilerim.
Arkadaşlar öyle kafanıza göre istediğiniz şehri seçip görüşmeye istediğiniz şehirde giremezsiniz. Belki birkaç istisna görmüşsünüz ama "senin ikametin burada değil ne işin var burada" cevabını alan da çok oluyor. Bence tam araştırmadan girmeyin bu işlere.

bariscoskun30

Mesaj gönderen bariscoskun30 » Cum Şub 04, 2022 12:39 pm

36F, İstanbul Almanya Başkonsolosluğu / Bielefeld
Randevu başvurusu: 24.11.2021
Randevu ataması: 14.12.2021
Vize görüşmesi : 03.01.2022
Pasaport gelişi : 01.02.2022

Merhaba Arkadaşlar,

26 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi - Radyo TV (Önlisans) bölümü mezunuyum. Paderborn Üniversitesi’nde Medienwissenschaften (Studium) bölümüne şartlı kabul alarak başlamıştı sürecim. Yazın okula başvuru yaptığımdan beri uğraştım vize alabilmek için. Nitekim Aras Kargo’dan gelen mesaj üzerine geçtiğimiz günlerde pasaportumu teslim aldım ve içinde 6 aylık Sprachkurs/Studium vizem vardı.

En çok merak edilen konulardan biri olan vize görüşmesi benim adıma oldukça iyi geçti. Bende B2 dil sertifikası olduğundan dolayı görüşmemin 20 dakikasını biraz da kendi isteğimle almanca gerçekleştirdik. Sorular basitti; “Kaç kardeşsin?”, “Üniversitede okuyacağın bölüm derslerini sayar mısın?”, “Daha önce çalıştığın yerden neden istifa edip Almanya’da okuma kararı aldın?” gibi sorular vardı.

180 sayfa evrak çıkarıp bunların 150’sini teslim ettim. Harfi harfine dediklerini yapıp en ufak detayı atlamadığım için de herhangi bir eksik evrak sorunu yaşamadım. Motivasyon mektubum iki sayfaydı. Bana “Ortalama dört hafta bekleme süreniz var, eksik evrağınız yok ve her şey olumlu görünüyor” denilmişti.

Görüşmem çok iyi geçti demiştim; ilk başta ister istemez bir gerginlik oluyor ve karşınızdaki insan bunu fark ediyor. Siz kendinizden emin bir şekilde giderseniz, güleryüzlü olursanız bu karşınızdaki insana da yansıyor diye düşünüyorum. İlk beş dakika dışında hep güleryüzlü bir memur vardı karşımda. Sakin olun, kendinizden emin olun ve net cevaplar verin. :)

13 Şubat’ta Düsseldorf’a biletim var. Tüm bu süreçte en büyük bilgi kaynağım olan Deutschstudent.com’a ne kadar teşekkür etsem az. Onlar olmasa, böyle bir bilgi alışveriş forumu olmasa bugün bu vizeyi alamazdım.

Umarım herkesin gönlüne göre olur. Sorularınız varsa yanıtlandırabilirim seve seve.

janeeyre

Mesaj gönderen janeeyre » Cum Şub 04, 2022 1:09 pm

studentin yazdı: Prş Şub 03, 2022 9:15 pm merhaba, bu durumda tam olarak ne yapılması gerekiyor bilmiyorum ama tavsiyem İstanbuldan başvuru yapmanız. Şartlı kabulde öncesinde dil okuluna gideceğiniz için İstanbulu tavsiye ediyorum. Dil seviyeniz nedir bilmiyorum ama Ankara en az B1 sertifikası olmadan kabul vermiyor. Evrakları Almanya ya göndermeden ret gönderiyor. Çok fazla kişi bunu tecrübe etti maalesef. Bu duruma göre şartlarınızı zorlayın, kolaylıklar dilerim.
Ankara için böyle bir kesinlik asla yok. A2 sertifikası ile de birçok kabul alan var. Şahsen basvuralı 3 hafta oldu başka sorunlar çıkarsalar da Almanca düzeyimin yetersiz bulunması gibi bir durum henüz söz konusu olmadı. Vize başvurusunda sadece dil sertifikamızı değil tüm eğitim geçmişimizi önlerine döküyoruz ve bizi bütünsel değerlendiriyorlar. Lütfen bilinçsizce böyle net konusup insanları umutsuzluğa itmeyin. Herkesin eğitim geçmişi çok farklı, herkes farklı bir profile sahip. Gürkan beyin konu hakkındaki videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Articain

Mesaj gönderen Articain » Cum Şub 04, 2022 1:30 pm

Merhaba
Vize görüsmesi 22 aralık
Vize geliş tarihi 4 şubat
Hospitasyon için gidecektim vizem cıktı 3 aylık d tipi vize vermisler 6mayısa kadar fakat okul stajı nisan sonuna erteledi almanyaya gitsem nisan sonu yeni staj belgemle vize uzatmaya basvurabilir miyim bilgisi olan biri yardımcı olursa cok sevinirim

omerkaya

Mesaj gönderen omerkaya » Cum Şub 04, 2022 2:18 pm

enessgk yazdı: Prş Şub 03, 2022 10:41 pm Merhaba kardesim, ben Ankara için 6 Ocak'ta itirazda bulundum. Vize türüm 40F. Konsolosluğu aradığımda sadece elektronik posta ile aldıklarını ve mail atmamın yeterli olacağını söylediler. Fakat belgenin ıslak imzalı ve taratılmış olması gerekiyor. Mail adresi olarakta ''visa@anka.diplo.de'' mail adresine atmam gerektiği konusunda uyarıldım. Fakat İstanbul için hangi mail kabul ediliyor bir bilgim yok açıkcası. İtirazıma 1 hafta sonra dönüş yaptılar ve belge talepleri oldu. Dilekçe için herhangi bir taslak olmadığını uygun bir şekilde yazmam gerektiği söylenmişti. Şuanlık istenilen belgeyi gönderdim ve sonuçlanmasını bekliyorum.
Merhaba Enes. ben de İstanbul konsolosluğuna gidip elden teslim ettim 1 Şubat 2022 tarihinde. Ek olarak web sitelerine durumu sormuştum ancak teslim ettikten sonra cevap geldiği için ilk etapta elden teslim etmiş oldum. Bana verdikleri cevapta da mail adresi vermişlerdi. O mail adresine de evrakları 2 Şubat 2022 tarihinde gönderdim. Henüz cevap gelmedi. Hepimiz için hayırlısı olsun.

enessgk

Mesaj gönderen enessgk » Cmt Şub 05, 2022 12:01 am

omerkaya yazdı: Cum Şub 04, 2022 2:18 pm Merhaba Enes. ben de İstanbul konsolosluğuna gidip elden teslim ettim 1 Şubat 2022 tarihinde. Ek olarak web sitelerine durumu sormuştum ancak teslim ettikten sonra cevap geldiği için ilk etapta elden teslim etmiş oldum. Bana verdikleri cevapta da mail adresi vermişlerdi. O mail adresine de evrakları 2 Şubat 2022 tarihinde gönderdim. Henüz cevap gelmedi. Hepimiz için hayırlısı olsun.
İnşallah güzel haberler alırsınız, hepimiz için hayırlısı olsun.

arda.goelge

Mesaj gönderen arda.goelge » Pzr Şub 06, 2022 1:44 pm

Herkese merhaba . Biraz önce iData üstünden vize randevusu oluşturdum fakat bir sorunla karşılaştım. Ben 44f ile dil kursuna gidip orda üniversite başvurusu yapmak istediğim için herhangi bir üniversiteye başvurmadım.İdata cevaplara göre bana 36f ile randevu oluşturdu.Yani yanlış bir tip vizeye başvurmuş oldum.Bu konuda bilgisi olan birisi bana yardımcı olabilir mi acaba ? (44f için hangi soruları seçmeliyim ya da bu vize randevusunu iptal edince tekrardan randevu alabilir miyim ? gibi )

erencankaya

Mesaj gönderen erencankaya » Pzt Şub 07, 2022 12:42 pm

arda.goelge yazdı: Çrş Şub 02, 2022 2:45 pm Öncelikle herkese merhaba forumda yeniyim. Yaşım 19 Ankara'dan vizeye girmek istiyorum fakat elimde tam olarak bir Goethe b1 sertifikası yok . Hazirandan bu zamana total 3 kere sınava girdim ilkinde sprechen ve schreiben kısımlarını geçtim. Son girdiğim sınavda ise hörendan geçtim fakat lesendan 57 ile kaldım 2 sınavdır lesendan 57 ile kalıyorum. Acaba bu 57 ile kaldığım dökümanı Goethe den alıp bu şekilde vizeye başvursam kabul alabilme şansım olur mu ? Amacım burdan b1 sertifikası ile beraber vize alıp Almanya'da bir dil kursunda b2 ile devam etmek .Daha sonrasında üniversite başvurumu orda yapmak istiyorum.(Rwth Aachen ). Bu konuda bilgisi olanlar bana yardımcı olabilirse çok sevinirim.
Vize anı defteri 2022 nin ilk yazısını okuyabilirsin ben dil belgesiz kabul alabildim 39f de

erencankaya

Mesaj gönderen erencankaya » Pzt Şub 07, 2022 12:53 pm

Ankaradan daha 1 ay önce hiçbir dil sertifikası olmadan vizeden kabul alabildim. Detaylar için vize anı defteri 2022 nin ilk gönderisine bakabilirsiniz

Kaorer

Mesaj gönderen Kaorer » Pzt Şub 07, 2022 10:09 pm

Vize alabilirsin belki ama RWTH kabul alamazsın. Aaachenda şartlı kabul yok. C1 hochsule istiyor.

yaço588

Mesaj gönderen yaço588 » Sal Şub 08, 2022 1:26 am

erencankaya yazdı: Pzt Şub 07, 2022 12:53 pm Ankaradan daha 1 ay önce hiçbir dil sertifikası olmadan vizeden kabul alabildim. Detaylar için vize anı defteri 2022 nin ilk gönderisine bakabilirsiniz
hocam bende sizin gibiyim nasıl bir yol izleyip vizeyi aldınız acaba bilgi verebilir misiniz nelere dikkat etmem gerekiyor en çok

mkoralparslan

Mesaj gönderen mkoralparslan » Sal Şub 08, 2022 8:18 pm

37, İstanbul Almanya Başkonsolosluğu
Randevu başvurusu: 05.01.2022
Randevu ataması: 20.01.2022
Vize görüşmesi : 08.02.2022 14:15

Merhabalar,

Öncelikle, vizemin olumlu ya da olumsuz sonuçlanma belirsizliğinden bağımsız olarak, 2 senedir danışmanlığını aldığım Gürkan Bey e bireysel ve profesyonel anlamda teşekkürlerimi borç bilirim.
Sonrasında, karşılık beklemeden tecrübelerini paylaşan ve bundan yararlanmış yararlanacak olan kendi adıma da sizlere teşekkür ederim.

Vize hakkındaki sürecim aşağıdaki gibidir.

37 içeriğinde yer alan evrakları, istenilen sırada ve içerikte belirtildiği gibi 1 adet orijinal ve 2 adet fotokopileri ile birlikte kontrol edilmesi için girişteki bayana verdim ve ek olarak geçen sene evrak talebi tecrübeme dayanarak nüfus kayıt örneği, ikametgah, sicil kaydı, askerlik yapıldı belgesi ve sgk hizmet dökümü belgelerini de yanımda götürmüştüm yine her birinden 2 adet olacak şekilde.
İlgili bayana asıl belgelerin dışında ek belge isteyip istemediğimi sordum ve yanımda hangi belgelerin olduğunu öğrenmek istedi. Sadece sgk hizmet dökümünü aldı ve diğerlerinin gerekli olmadığını dile getirdi. Sıra numarası aldıktan sonra bekleme sürecine başladım.

Vize görüşmem, evrakların eksik ya da hatalı olmasından ziyade dil yetersizliği (Telc B1 ve B2 kurs katılım belgelerim vardı ancak uzun süredir üzerine düşmediğim için körelmişti haliyle) sebebi ile sorun olabilirdi ancak olmadı.
Sizlerin tecrübelerinden yola çıkarak özetlediğim Almanca soru ve cevaplarını 2 günlük süre içerisinde yazılı ve sözlü olarak ezberime almıştım ve hazırdım.
37, 36f, 39 vb kategorilere bağlı olduğunu düşünüyorum çünkü herhangi bir yazılı soru tarafıma yöneltilmedi. Almanca kendimi tanıtmam ve İngilizce gelecek düşüncelerimin aktarılması istenmişti. Konuşmam bittiği zaman yetkili kişi iki dilimin de iyi olduğunu dile getirdi ve evraklarımın tam olduğunu belirtti. Bir üst makamı eksik evrak talebinde bulunmaz ise 4 haftalık süreç içerisinde vizemin geleceğini söyledi ve görüşmeyi sonlandırdık.

Aşağıda sizlerin tecrübelerinden faydalanarak derlediğim soruları ve fikir verebilmesi adına kendi cevaplarımı paylaşıyorum.

Was planen Sie nach der Sprachschule?
Ich plane meine Magister an der Technische Universität in Dortmund zu beginnen.

Warum diese Universität?
Ich bevorzuge diese Universität, weil sie überwiegend Produktionstechnik und Werkstofftechnik anbietet.
Ausserdem liegt sie im Zentrum der Industrie, aus diesem Grund glaube ich, dass ich mehr Chancen für ein Praktium habe.

Wo werden Sie bleiben?
Ich habe ein Studentenwohnheim beantragt. Wenn ich in Deutschland bin, werde ich eine WG suchen.

Wann fähren Sie nach Deutschland?
Ich plane in der ersten Woche im April nach Deutschland zu fahren.

Welches Sprachniveua haben Sie in Deutsch und Englisch? Wo haben Sie gelernt?
Ich habe zu verschiedenen Zeitpunkte Deutschkurse und Englischkurse in Istanbul besucht, die ich in meinem Lebenslauf erwähnt habe.
Zum Nachweis meiner bereits Deutschkenntnisse habe ich ein Telc B1 Zertifikat erhalten.
Meine Englischkenntnisse liegen aktuell auf B2 Niveau. Dazu hatte ich 2019 ein IELTS Zertifikat erhalten.

An welcher Universität in Deutschland planen Sie studieren?
Ich plane mich an der Technische Universität in Dortmund zu studieren.

Warum Magister in Deutschland?
Ich möchte meine Magister in Deutschland machen, weil es eine hohe Ausbildungsqualität hat und es viele Praktikumsmöglichkeiten gibt.

Werden Sie am Sprachkurs teilnehmen?
Ich habe mich bei PDL in Dortmund angemeldet und er wird am 20 April beginnen.

Planen Sie neben dem Studium zu arbeiten?
So lange es erlaubt ist.

Wie werden Sie Ihren Lebensunterhalten finanzieren?
Ich habe ein Sperrkonto und meine Familie wird mich finanzieren.

Wie lange werden Sie diesem Kurs besuchen?
Ich gehe davon aus, dass er mindestens 4 Monate sein werden, wenn ich auf B1 Niveau bin.

Was haben Sie nach deinem Abschluss vor?
Ich plane mich in meiner Branche in der Türkei und in Deutschland zu bewerben.

Warum möchten Sie einen Sprachkurs in Deutschland besuchen?
Das Telc B1 Zertifikat, das ich habe, reicht für die schulischen Anforderungen nicht aus.
Ich muss die DSH-Prüfung bis Ende September bestehen, deswegen habe ich mich für den Studiengang in Dortmund beworben und werde ihn besuchen.

Umarım benim de bir katkım olabilmiştir ya da olacaktır.
Herkes hakkında hayırlısı olsun, durumum netlik kazanınca bu mesaj üzerinden edit gerçekleştireceğim.

arda.goelge

Mesaj gönderen arda.goelge » Sal Şub 08, 2022 9:14 pm

Kaorer yazdı: Pzt Şub 07, 2022 10:09 pm Vize alabilirsin belki ama RWTH kabul alamazsın. Aaachenda şartlı kabul yok. C1 hochsule istiyor.
Evet okulun kabul şartlarından haberim var. Zaten amacım öncelikle sertifikadan çok üniversitede eğitim alıcak şekilde dilimi geliştirmek. Rwth Aachen gibi bir üniye gidip üstüne ders anlamıyacaksam gitmemin bir mantığı yok zaten. Fakat dil kursu vizesi yani 44f ile başvuracağım için ilk başta vize verirken bana daha çok anladığım kadarıyla niye Almanya'da dil kursuna gitmek istediğimi ve sonrasında ne yapacağımı öğrenmek istiyorlar. Bende gerekçe olarak Rwth Aachen da şartlı kabul olmadığını bunun için dilimi Almanya'da daha iyi geliştirebileceğimi öne sürmeyi planlıyorum.

Kilitli