Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
bakguc

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen bakguc » Çrş Ağu 10, 2022 8:54 pm

Brklyn yazdı: Sal Ağu 09, 2022 12:20 am Merhaba arkadaşlar Ankara’da vizeye gireli 5.haftam bitti 36f şartlı kabul ile mastera gidiyorum geçen hafta kalacak yer için mail attılar vize görüşmemde sormadıkları ve yazılı kağıtta çıkmadığı için kalacak yerle ilgili bir bilgi verememiştim. Okul yurduna başvurduğumu beklediğimi belirten belgeyi yolladım bugün tekrar mail attılar bana Ankara’dan kalacak yerimi belirtmemi istiyorlar hala yani kesin bir adres verip kanıtlamamı istiyorlar gießen şehrine gidiyorum wg konusunda yardımcı olabilecek ya da fikri olan var mı? Airbnb ile 10 günlük ev tutsam onu yollasam onaylarlar mı vizeyi daha önce tecrübesi olanlar da paylaşırsa sevinirim
Airbnb ile yapanları okudum ama bazen tecrübeler farklı olabiliyor hiç birşey sunmamaktansa birşey sunmak faydalıdır. Ben şahsen vize görüşmesine gitmeden booking'ten ücretsiz iptalli rezervasyon yaptım. Siz de bunu yapabilirsiniz. Airbnb olursa parayı ödemek zorundasınız eğer ev sahibi iptali kabul etmezse.
Bu arada sizden ricam Ankara Büyükelçiliğinden gelen mail adresini buraya yazar mısınız? Ben de mail adresimi kontrol ediyorum sürekli ama spama falan düşer gözümden kaçar diye endişe ediyorum, onlarca spam düşüyor maile.

ereen92

Mesaj gönderen ereen92 » Prş Ağu 11, 2022 12:06 am

Brklyn yazdı: Sal Ağu 09, 2022 12:20 am Merhaba arkadaşlar Ankara’da vizeye gireli 5.haftam bitti 36f şartlı kabul ile mastera gidiyorum geçen hafta kalacak yer için mail attılar vize görüşmemde sormadıkları ve yazılı kağıtta çıkmadığı için kalacak yerle ilgili bir bilgi verememiştim. Okul yurduna başvurduğumu beklediğimi belirten belgeyi yolladım bugün tekrar mail attılar bana Ankara’dan kalacak yerimi belirtmemi istiyorlar hala yani kesin bir adres verip kanıtlamamı istiyorlar gießen şehrine gidiyorum wg konusunda yardımcı olabilecek ya da fikri olan var mı? Airbnb ile 10 günlük ev tutsam onu yollasam onaylarlar mı vizeyi daha önce tecrübesi olanlar da paylaşırsa sevinirim
Merhaba. Eğitim diliniz ingilizce mi? Bende ingilizce şartlı kabul aldım, bir sorum olacaktı.

infc3ku

Mesaj gönderen infc3ku » Prş Ağu 11, 2022 8:42 pm

curengg yazdı: Sal Ağu 09, 2022 3:28 pm Benim de 7 Temmuz'da Idata İstanbul ofiste 41F için görüşmem vardı. Eksik evraksız gitmiştim ve şimdiye kadar bir belge talebi de olmadı. Henüz vizeyle ilgili bir haber yok malesef :/. 5-6 Temmuz'da İstanbul ve Ankara'da görüşmesi olanlardan geçen hafta vizelerini alanlar var. Endişelenmeye başladım ben de.
Vizeniz geldi mi son durum nedir.

aysegizem

Mesaj gönderen aysegizem » Prş Ağu 11, 2022 8:46 pm

Merhabalar, Ben öğrenci vizemi İstanbul’dan aldım fakat öncesinde katar da yaşıyordum ve eşim hala Katar’da yaşıyor istanbuldan önce onun yanına gidicem, katar dan almanya ya geçeceğim ama vizeyi İstanbul i dara dan aldım. Almanya ya İstanbul değilde Katar’dan gitmen sorun olur mu . Vize im multi

curengg

Mesaj gönderen curengg » Prş Ağu 11, 2022 9:28 pm

infc3ku yazdı: Prş Ağu 11, 2022 8:42 pm Vizeniz geldi mi son durum nedir.
Malesef bekliyorum daha. Bayramdan sonraki hafta işleme alındıysa haftaya 4.hafta olucak. Haftaya da gelmezse yabancılar dairesine yazıcam. Buraya yazarım mutlaka.

o0FREİ0o

Mesaj gönderen o0FREİ0o » Cum Ağu 12, 2022 6:41 am

Yer: İDATA, Gayrettepe / 39F
Başvuru tarihi: 30.07.2022
Başvuru atanması: 09.08.2022
Vize randevu: 22.08.2022

bsrbsr

Mesaj gönderen bsrbsr » Cum Ağu 12, 2022 10:49 am

Merhaba,
41f ile Erlangende ingilizce master okuyacagim. Saglik sigortasi için öneriniz nedir acaba?

AT 11 mi yoksa özel sigorta mı öneriyorsunuz?

Teşekkürler

Laptus

Mesaj gönderen Laptus » Cum Ağu 12, 2022 11:49 am

Herkese merhabalar,

Ben de sürecimden kısaca bahsedeyim. Belki birilerine yardımcı olur.

uraskyra

Mesaj gönderen uraskyra » Cum Ağu 12, 2022 12:14 pm

Merhaba Herkese,

21 temmuzda İzmir’de görüşmeye girdim. Gelecek hafta gelmesini bekliyorum artık pasaportun gelmez ise yabancılar dairesine mail atmalı mıyım sizce?

infc3ku

Mesaj gönderen infc3ku » Cum Ağu 12, 2022 12:19 pm

uraskyra yazdı: Cum Ağu 12, 2022 12:14 pm Merhaba Herkese,

21 temmuzda İzmir’de görüşmeye girdim. Gelecek hafta gelmesini bekliyorum artık pasaportun gelmez ise yabancılar dairesine mail atmalı mıyım sizce?
Merhaba hangi vize türü için başvuru yapmıştınız

Laptus

Mesaj gönderen Laptus » Cum Ağu 12, 2022 12:22 pm

Laptus yazdı: Cum Ağu 12, 2022 11:49 am Herkese merhabalar,

Ben de sürecimden kısaca bahsedeyim. Belki birilerine yardımcı olur.
36f İstanbul
26 Haziran Başvuru
14 Temmuz Atanma
12 Ağustos Randevu Tarihi.

Sayfa yenilendi yazdığım her şey silindi. Birilerine yardımcı olur diye ağlayarak yeniden yazıyorum. :)

Sabah 7:25’teydi randevum. Tam vaktinde içeri alındım. Belgelerim kontrol edilirken zaten fotokopisi olan 3 sayfayı yeniden fotokopi çektiler ve 40 TL aldılar. Nedenini sordum ancak sadece gerekli dedi. Bir orijinal 2 fotokopiydi ve zerre siliklik yoktu. Kalakalıp mecbur ödedim.
Günün ilk randevusu benimkisiydi. Oldukça gergindim çünkü forumdaki neredeyse her deneyimi okudum. Genelde çok kısa sürüp, asık suratlı görevlilerle karşılaşıldığını okuyunca oldukça heyecanlı girdim görüşmeye. Benim için oldukça şaşırtıcı oldu tüm süreç.
Beklediğim asık suratlı memur tipolojisinin aksine bileklerinden omuzlarına kadar dövmeli, Türkçesi gayet iyi, oldukça güler yüzlü çok tatlı genç bir Almanla yaptık görüşmeyi. 30 dakika boyunca formu doldururken dahi iletişimi hiç kesmedi. Ben ilk 5 dakikadan sonra arkadaşımla oturuyormuşum gibiydim. Heyecanlı olduğumu söylediğimde onun tarafından bir sorun olmadığını söyledi. Daha önce biri bayılmış onu anlatıp, bayılırsanız gelemem tüm binayı dolaşmam gerekir yanınıza gelebilmek için dedi. Ben oldukça şaşırdım ki ambulans hazırsa sorun yok ehi ehi diye makara yapıp devam ettim yani. :)

Görüşme boyunca Almanca veya İngilizce hiçbir soru sormadı. Türkçe sorduğu sorular;

Hangi bölüm?
Almanya’da nerede kalacaksın? (Yurda başvuru belgemi almadılar)
Almanya’da akraban var mı?
Derslerin neler? (3 tane saydım)

Her soruyla ilgili min. 2-3 dk Türkçe sohbet ettik. Orijinal belgelerimi verdikten sonra; Kasım sonuna kadar Schengen vizem olduğu için pasaportumu vermeyi önerdi.

Yoğunluktan dolayı bir sorun olursa Einstufungtest’e girebilmem için gerekli olacağını söyledi ki bu düşünceli tavır bile çok şaşırttı beni. En sonda ‘Olumlu olur mu sizce?’ diye sorduğumda, sonuca dair tahmin yapmasının zor olduğunu ancak seçtiğim master bölümünün hem lisansıma hem de çalışma hayatıma uygun olduğunu gördüğünü söyledi ve hiçbir eksik belgeniz yok şu anda dedi.

Çok gergin girdiğim görüşmeden, dostla vedalaşır gibi çıktım. Kaç saat geçti hala şaşkınım. Dikkatli ve özenli hazırlanınca bir sorun olmuyor diye düşünüyorum. Elbette görüşmeyi kiminle yaptığınız çok önemli oluyor.

Vize olumlu sonuçlanırsa onu da haber veririm. Herkese bol şans diliyorum.

uraskyra

Mesaj gönderen uraskyra » Cum Ağu 12, 2022 12:47 pm

infc3ku yazdı: Cum Ağu 12, 2022 12:19 pm Merhaba hangi vize türü için başvuru yapmıştınız
36F için başvurı yaptım. Ama İzmir yavaş çalışıyor biliyorum. Umarım daha fazla gecikmez artık.

Uygar

Mesaj gönderen Uygar » Cum Ağu 12, 2022 2:54 pm

41f İstanbul
28 Haziran Başvuru
28 Haziran Atanma
7 Temmuz Randevu Tarihi.

Görüşmem Gayrettepe İdata'daydı. Eksik bir belgem yoktu. Belgelerimi teslim alan çalışan da gayet güler yüzlü ve yardımseverdi, yani idata'daki tecrübem olumlu yönde oldu.

Vizemden hala bir haber yok. Konsolosluğa mail atmıştım 3 gün önce ve bu sabah yabancılar dairesinden haber beklediklerini söylediler.

opticianatik

Mesaj gönderen opticianatik » Cum Ağu 12, 2022 3:49 pm

Uygar yazdı: Cum Ağu 12, 2022 2:54 pm 41f İstanbul
28 Haziran Başvuru
28 Haziran Atanma
7 Temmuz Randevu Tarihi.

Görüşmem Gayrettepe İdata'daydı. Eksik bir belgem yoktu. Belgelerimi teslim alan çalışan da gayet güler yüzlü ve yardımseverdi, yani idata'daki tecrübem olumlu yönde oldu.

Vizemden hala bir haber yok. Konsolosluğa mail atmıştım 3 gün önce ve bu sabah yabancılar dairesinden haber beklediklerini söylediler.
Başvuru ile aynı gün atama gelmesi büyük bir lütuf, Maşallah diyelim

Uygar

Mesaj gönderen Uygar » Cum Ağu 12, 2022 4:47 pm

opticianatik yazdı: Cum Ağu 12, 2022 3:49 pm Başvuru ile aynı gün atama gelmesi büyük bir lütuf, Maşallah diyelim
Ben de bayağı bir şaşırmıştım açıkçası. Hatta belgelerimi son günde toparlayabilmiştim. Bu kadar erken atama yapılacağını beklemiyordum.

ireminnce

Mesaj gönderen ireminnce » Cum Ağu 12, 2022 7:55 pm

Merhaba arkadaşlar daha önce ulusal vize ile almanyadan once baska bir Schengen bölgesine giren birisi var mi ? Varsa deneyimlerini paylaşırsa çok sevineceğim.Bu konu hakkında bilgisi olan biri beni aydınlatabilir mi ?

nimesay33

Mesaj gönderen nimesay33 » Cum Ağu 12, 2022 10:21 pm

Yer: Ankara Konsolosluk/36F
Başvuru: 5 Nisan 2022
Randevu Ataması: 18 Nisan 2022
Randevu: 16 Mayıs 2022
Ertelenmiş Randevu Görüşmesi: 25 Mayıs 2022
Eksik Evrak İsteme: 8 Temmuz 2022
Başka Eksik Evrak İsteme: 27 Temmuz 2022
Eksik Evrak Yollama: 31 Temmuz 2022
Vize Geliş: 12 Ağustos 2022

Benim için çok uzun ve stresli bir süreçti hatta bir ara umutlarımı kesip iş aradım, buldum 😅. Fakat sonunda vizem geldi. Buradan çok yararlı bilgiler edindiğim için ben de tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle ilk vize randevum 16 Mayıs’taydı ama o gün sınavım olduğu için randevuyu ertelettim ve 25 Mayıs’a atama yaptılar. Vizem saat 14’teydi. Tam 14’te kapıları açtılar ve içeri aldılar. Önce kargo ile bilgileri yazmam için bir belge doldurdum ve kargo için bir makbuz verdiler. Sonra içeride bir kadın belgelerimi kontrol etti düzenledi ve bir fotokopi çekip 5 TL aldı. Daha sonra sıra numarası aldım. Yaklaşık yarım saat beklemeden sonra sıra bana geldi. Vize görüşmesi yaptığım memur ilk başta çok ciddi ve sinirliydi açıkcası fakat ben hep pozitif ve dik durup kendisini biraz yumuşattım sanırım :).
Bana Almanca veya İngilizce sorular sormadılar fakat 9 (ya da 10) soru verdiler ve onu Almanca olarak doldurdum. Sordukları soruları şu an hatırlamıyorum fakat bu formu baştan sona okuyup not aldığım çoğu soruyu sormuşlardı.
Belgelerimi 36F’te ne istiyorlarsa ona göre hazırladım. Fakat Goethe B1’de sadece Yazma-Konuşmayı geçtiğim için o belgeleri verdim, memur bir sorun yapmadı hatta Almanca’yı kendim öğrendiğim için tebrik etti ve cevaplarımı çok beğendi. Üniversite belgelerimin Almanca çevirilerini noter onayı ve apostil yaptırmadım, bunu da sorun etmediler. Ayrıca memur, benim bu 2. lisansım olduğu için, neden başka bir alanda okuyacaksın, neden master yapmıyorsun diye bir soru sordu. Bunun cevabını da Türkçe verdim.
Her şey çok iyiydi ta ki eksik evrak istenmesine kadar. Garantörüm vardı ama ben Teyzemle yaşayacaktım. O anda ne yaşıyorsam teyzemin ev adresinin şehrini yanlış yazmışım. Bunun için teyzemden davetiye ve Mietvertag’ını istediler. Ancak bu belgeler istenirken teyzem Türkiye’de olduğu için bu belgeleri yollayamadım ve durumumu açıklayan bir dilekçe yazdım. Onu da kabul etmemiş olacaklar ki tekrar eksik belge talebinde bulundular. Yine teyzemin belgelerini istediler ve yine teyzem Türkiye’deydi. Ben de Teyzem artık Türkiye’de yaşayacak ben garantörümle yaşayacağım diye dilekçe gönderdim. Son olarak Garantörümün belgelerini istediler. Garantörümün davetiye mektubunu, kimliğini (istememişlerdi ama yine de gönderdim) ve evinin tapusunu gönderdim (hepsini E-Maille). Yine stresli bir beklemenin ardından bugün 3 aylık Sprachkurs vizemi verdiler.
Ben hem Sprachkurs hem de Studium vizesine başvurmuştum fakat vizemde §16(5) NR.2 yazıyor. Bu kanuna baktığımda da “bir Yüksekokuldan eğitim amacıyla kabul edilmeksizin bir hazırlık dil kursuna kabul edilmişse” yazıyor. Sanırım doğru vizeyi verdiler çünkü ben Şartlı kabul aldım. C1 belgesini aldıktan sonra derslere başlayacağım.
Belki lazım olur diye şu bilgileri de vereyim, ben B2’ye kadar kendim öğrendim Almanca’yı ve C1 için kursa kayıt oldum sadece. Kursum 2 aylık ve bana 3 aylık vize vermişler.

Benim vize serüvenim bu şekildeydi ve benim için psikolojik anlamda çok zorlu geçti. Özellikle çoğu kişiye red veriyorlar haberlerini gördükçe yaşadığım o hisleri anlatamam 🥲. Ama çok şükür bu süreç geçti. Size stres yapmayın vs diyemiyorum. Her şeyi tam yapın ve belgelerinizin arkasında dimdik durun. Vize görüşmesinde boşa strese girmeyin öyle ya da böyle o görüşmeyi atlatıyorsunuz. Vize memuru ben ayrılırken bana güzel dileklerini bile iletmişti 😊. Şimdiden size başarılar diliyorum, umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız.

Nireip

Mesaj gönderen Nireip » Cum Ağu 12, 2022 10:23 pm

uraskyra yazdı: Cum Ağu 12, 2022 12:47 pm 36F için başvurı yaptım. Ama İzmir yavaş çalışıyor biliyorum. Umarım daha fazla gecikmez artık.
Ben de İzmir’den 36f için başvuru yaptım, randevum 21 Eylül’de. Kurs başlangıç tarihi randevudan tam 4 hafta sonra. Vizenin yetişmeyeceğinden korkuyorum, zaten randevu süreci de çok sancılı oldu. Keşke bir kesinlik olsa.

Umarım vizeniz sorunsuz bir şekilde elinize ulaşır. Vizeniz geldiğinde buraya da yazarsanız çok sevinirim.

cemildlklc

Mesaj gönderen cemildlklc » Cmt Ağu 13, 2022 4:31 pm

nimesay33 yazdı: Cum Ağu 12, 2022 10:21 pm Yer: Ankara Konsolosluk/36F
Başvuru: 5 Nisan 2022
Randevu Ataması: 18 Nisan 2022
Randevu: 16 Mayıs 2022
Ertelenmiş Randevu Görüşmesi: 25 Mayıs 2022
Eksik Evrak İsteme: 8 Temmuz 2022
Başka Eksik Evrak İsteme: 27 Temmuz 2022
Eksik Evrak Yollama: 31 Temmuz 2022
Vize Geliş: 12 Ağustos 2022

Benim için çok uzun ve stresli bir süreçti hatta bir ara umutlarımı kesip iş aradım, buldum 😅. Fakat sonunda vizem geldi. Buradan çok yararlı bilgiler edindiğim için ben de tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Öncelikle ilk vize randevum 16 Mayıs’taydı ama o gün sınavım olduğu için randevuyu ertelettim ve 25 Mayıs’a atama yaptılar. Vizem saat 14’teydi. Tam 14’te kapıları açtılar ve içeri aldılar. Önce kargo ile bilgileri yazmam için bir belge doldurdum ve kargo için bir makbuz verdiler. Sonra içeride bir kadın belgelerimi kontrol etti düzenledi ve bir fotokopi çekip 5 TL aldı. Daha sonra sıra numarası aldım. Yaklaşık yarım saat beklemeden sonra sıra bana geldi. Vize görüşmesi yaptığım memur ilk başta çok ciddi ve sinirliydi açıkcası fakat ben hep pozitif ve dik durup kendisini biraz yumuşattım sanırım :).
Bana Almanca veya İngilizce sorular sormadılar fakat 9 (ya da 10) soru verdiler ve onu Almanca olarak doldurdum. Sordukları soruları şu an hatırlamıyorum fakat bu formu baştan sona okuyup not aldığım çoğu soruyu sormuşlardı.
Belgelerimi 36F’te ne istiyorlarsa ona göre hazırladım. Fakat Goethe B1’de sadece Yazma-Konuşmayı geçtiğim için o belgeleri verdim, memur bir sorun yapmadı hatta Almanca’yı kendim öğrendiğim için tebrik etti ve cevaplarımı çok beğendi. Üniversite belgelerimin Almanca çevirilerini noter onayı ve apostil yaptırmadım, bunu da sorun etmediler. Ayrıca memur, benim bu 2. lisansım olduğu için, neden başka bir alanda okuyacaksın, neden master yapmıyorsun diye bir soru sordu. Bunun cevabını da Türkçe verdim.
Her şey çok iyiydi ta ki eksik evrak istenmesine kadar. Garantörüm vardı ama ben Teyzemle yaşayacaktım. O anda ne yaşıyorsam teyzemin ev adresinin şehrini yanlış yazmışım. Bunun için teyzemden davetiye ve Mietvertag’ını istediler. Ancak bu belgeler istenirken teyzem Türkiye’de olduğu için bu belgeleri yollayamadım ve durumumu açıklayan bir dilekçe yazdım. Onu da kabul etmemiş olacaklar ki tekrar eksik belge talebinde bulundular. Yine teyzemin belgelerini istediler ve yine teyzem Türkiye’deydi. Ben de Teyzem artık Türkiye’de yaşayacak ben garantörümle yaşayacağım diye dilekçe gönderdim. Son olarak Garantörümün belgelerini istediler. Garantörümün davetiye mektubunu, kimliğini (istememişlerdi ama yine de gönderdim) ve evinin tapusunu gönderdim (hepsini E-Maille). Yine stresli bir beklemenin ardından bugün 3 aylık Sprachkurs vizemi verdiler.
Ben hem Sprachkurs hem de Studium vizesine başvurmuştum fakat vizemde §16(5) NR.2 yazıyor. Bu kanuna baktığımda da “bir Yüksekokuldan eğitim amacıyla kabul edilmeksizin bir hazırlık dil kursuna kabul edilmişse” yazıyor. Sanırım doğru vizeyi verdiler çünkü ben Şartlı kabul aldım. C1 belgesini aldıktan sonra derslere başlayacağım.
Belki lazım olur diye şu bilgileri de vereyim, ben B2’ye kadar kendim öğrendim Almanca’yı ve C1 için kursa kayıt oldum sadece. Kursum 2 aylık ve bana 3 aylık vize vermişler.

Benim vize serüvenim bu şekildeydi ve benim için psikolojik anlamda çok zorlu geçti. Özellikle çoğu kişiye red veriyorlar haberlerini gördükçe yaşadığım o hisleri anlatamam 🥲. Ama çok şükür bu süreç geçti. Size stres yapmayın vs diyemiyorum. Her şeyi tam yapın ve belgelerinizin arkasında dimdik durun. Vize görüşmesinde boşa strese girmeyin öyle ya da böyle o görüşmeyi atlatıyorsunuz. Vize memuru ben ayrılırken bana güzel dileklerini bile iletmişti 😊. Şimdiden size başarılar diliyorum, umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız.
Merhaba merak ettiğim için soruyorum, yaşla ilgili çok sıkıntı çıkıyormuş diye yazılıyor her yerde zweitstudium'da , siz kaç yaşındasınız acaba ve ikinci lisansınız önceki yaptığınız lisans ile alakalı bir bölüm mü?

nimesay33

Mesaj gönderen nimesay33 » Cmt Ağu 13, 2022 8:29 pm

cemildlklc yazdı: Cmt Ağu 13, 2022 4:31 pm Merhaba merak ettiğim için soruyorum, yaşla ilgili çok sıkıntı çıkıyormuş diye yazılıyor her yerde zweitstudium'da , siz kaç yaşındasınız acaba ve ikinci lisansınız önceki yaptığınız lisans ile alakalı bir bölüm mü?
Hayır yaşla ilgili bir sorun yaratmadılar, 25 yaşındayım. Ben İİBF mezunuyum, Almanya’da da Bilgisayar Müh. okucam. Ama ben Meslek Lisesinde Bilişim okudum. Belki bundan sorun olmamıştır ya da üniversiteden yüksek onur öğrencisi olarak mezun oldum, bu da etkili olmuş olabilir. Ayrıca CV’de yazılım alanında öğrendiğim programlama dillerini de eklemiştim.

Kilitli