Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
emrahgur

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen emrahgur » Prş Haz 16, 2022 10:55 pm

Yeterli olur aylin hanim,ben de oyle yaptim bir sorun olmadi.

Muzip

Mesaj gönderen Muzip » Prş Haz 16, 2022 11:36 pm

Brklyn yazdı: Prş Haz 16, 2022 5:08 pm Tahmininiz var mı acaba ortalama kaç hafta sürer atama
İnanın ben de bilmiyorum ama sabrım tükendi. Randevu ataması bile 3 haftada gelmemeli. Çok yavaş bir sistem var. Anlaşılmaz derece de yavaş.

kaankutuk33

Mesaj gönderen kaankutuk33 » Cum Haz 17, 2022 3:20 am

merhaba, özel yoğunlaştırılmış dil okulu kaydım var ve şartlı kabul belgem var,
vize için 36f Yükseköğrenime hazırlık amaçlı dil kursu vize türüne mi başvurmam gerek, lütfen yardımcı olur musunuz...

zeynepsenel

Mesaj gönderen zeynepsenel » Cum Haz 17, 2022 3:27 am

Merhaba,
Şartlı kabul için herhangi bir dil belgeniz var mıydı?

kaankutuk33

Mesaj gönderen kaankutuk33 » Cum Haz 17, 2022 3:33 am

zeynepsenel yazdı: Cum Haz 17, 2022 3:27 am Merhaba,
Şartlı kabul için herhangi bir dil belgeniz var mıydı?
Evet b1 belgem var 3 üniversiteden şartlı kabul belgem var, 36f den alırsam sonrasında üniversiteye devam ederken bir problemi olur mu onu merak ediyorum eğer bilginiz varsa, paylaşırsanız çok sevinirim

emresen1

Mesaj gönderen emresen1 » Cum Haz 17, 2022 12:51 pm

Merhaba Arkaşdalar Görüşmeye izmirden girenler varsa süreciniz ne durumda acaba vizeniz kaç ayda geldi kaç aydırbekliyorsunuz benim 6. hafta bitti hala bekliyorum

tekamolo

Mesaj gönderen tekamolo » Cmt Haz 18, 2022 8:10 pm

Arkadaşlar merhaba. 39F vize belgeleri hakkında iki sorum var. 

1) Vizeye götürülecek diploma, transkript gibi belgelere tercümenin yanı sıra noter-apostil de gerekiyor mu?

2) Orijinal belge ve iki fotokopi gerekiyor diyorlar. Yani belgenin aslı + tercümeden aldığımız çeviri + tercumeden aldığımız çevirinin basit kopyası mi demek bu? Yoksa tercüme ofisinden her çevrilmiş belgenin 2 adet onaylı halini mi almalıyız?

bjedug.emir

Mesaj gönderen bjedug.emir » Cmt Haz 18, 2022 9:44 pm

tekamolo yazdı: Cmt Haz 18, 2022 8:10 pm Arkadaşlar merhaba. 39F vize belgeleri hakkında iki sorum var. 

1) Vizeye götürülecek diploma, transkript gibi belgelere tercümenin yanı sıra noter-apostil de gerekiyor mu?

2) Orijinal belge ve iki fotokopi gerekiyor diyorlar. Yani belgenin aslı + tercümeden aldığımız çeviri + tercumeden aldığımız çevirinin basit kopyası mi demek bu? Yoksa tercüme ofisinden her çevrilmiş belgenin 2 adet onaylı halini mi almalıyız?
Merhaba,

Bahsettiginiz belgeleri sadece noter onayli olarak teslim etmistim. Bunun disinda her belgenin bir orijinali iki adet fotokopisini teslim ettim.

Kolay gelsin.

tekamolo

Mesaj gönderen tekamolo » Pzr Haz 19, 2022 7:44 pm

bjedug.emir yazdı: Cmt Haz 18, 2022 9:44 pm Merhaba,

Bahsettiginiz belgeleri sadece noter onayli olarak teslim etmistim. Bunun disinda her belgenin bir orijinali iki adet fotokopisini teslim ettim.

Kolay gelsin.
Teşekkür ederim, yani her şeyi 1 adet noter onaylı belge, 1 adet orijinal belge ve 2 adet basit kopya (çevirisiz, notersiz, onaysız) mi yaptınız?

bjedug.emir

Mesaj gönderen bjedug.emir » Pzr Haz 19, 2022 8:00 pm

tekamolo yazdı: Pzr Haz 19, 2022 7:44 pm Teşekkür ederim, yani her şeyi 1 adet noter onaylı belge, 1 adet orijinal belge ve 2 adet basit kopya (çevirisiz, notersiz, onaysız) mi yaptınız?
onayli orijinal belge + 2 adet fotokopisi/ onayli orijinal belge tercume + 2 adet fotokopisi olarak teslim etmistim. Bazi belgeler icin tercume gerekmiyor. Idata'nin size ilettigi gerekli evraklar listesinden kontrol edebilirsiniz.

Kolay gelsin :-)

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Pzt Haz 20, 2022 3:41 pm

Merhaba,

İstanbul 40F vize randevu talebinde bulundum 14 Haziran'da. Kaç haftada atama maili geliyor. Normal midir ?

Teşekkürler.

Aslickr

Mesaj gönderen Aslickr » Pzt Haz 20, 2022 3:46 pm

LeoparTankı yazdı: Pzt Haz 20, 2022 3:41 pm Merhaba,

İstanbul 40F vize randevu talebinde bulundum 14 Haziran'da. Kaç haftada atama maili geliyor. Normal midir ?

Teşekkürler.
Merhaba 40f i nasıl çıkardınız bende hep 36f çıkıyor

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Pzt Haz 20, 2022 4:15 pm

Aslickr yazdı: Pzt Haz 20, 2022 3:46 pm Merhaba 40f i nasıl çıkardınız bende hep 36f çıkıyor
Tam hatırlamıyorum ama bütün kombinasyonları deneyip öyle bulmuştum. Siz de deneyebilirsiniz

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Sal Haz 21, 2022 1:08 pm

LeoparTankı yazdı: Pzt Haz 20, 2022 3:41 pm Merhaba,

Teşekkürler.
Up

ugr.kca

Mesaj gönderen ugr.kca » Sal Haz 21, 2022 8:41 pm

srcndkc yazdı: Cum May 13, 2022 12:47 pm Soru sorabilirsiniz hiç problem değil. Elimden geldiğince yardımcı olurum. Dediğiniz gibi bilgi çok az, bu forum dışında neredeyse hiç yok.
Eşimin kardeşinin kiraladığı ev vardı adres olarak onun adresini yazdık sadece kalacak yer olarak. Not olarak kardeşinin evi fln da yazmadık sadece adres yazdık başvuru formuna.
Sigortayı fintibadan bloke hesap yaparken mawista üzerinden kendim için yapmıştım, 30yaş üzeri için 38EUR/ay.
Eşim ve çocuk da almanyaya gelince onlar için de başvuru yaptım mawista'nın internet sitesi üzerinden.Aynı gün içinde geldi onayları.
Eşim için de aynı tarife 38EUR, çocuk için 49EUR/ay.
Merhaba,

Anladığım kadarıyla eşiniz ve çocuğunuz sonradan geldi Almanya’ya.Muvafakatname bırakmışmıydınız eşinize ?

Benim eşimde Almanya’ya gitti.Çocuğumuzla benim vizem henüz gelmedi.Geldiğinde çocuğumuzla direk gidebiliyor muyuz diye merak ediyorum.Türkiye’den çıkışta veya Almanya’ya girişte sorun yaşayacağımız yönünde endişelerim var.Eğer muvafakatname isterlerse eşim Türkiye ye gelmek zorunda kalacak tekrar beraber gitmemiz için.

Caglarcan

Mesaj gönderen Caglarcan » Çrş Haz 22, 2022 7:54 am

Selam Arkadaşlar,

Genelde bakıyorum, Ulusal vize için görüşmesi için konsolosluklara gitmişsiniz. Ben 41F başvurdum ancak randevuyu idata ofisine verdiler. Mülakat olmayacak mı anlamadım? Bilginiz var mıdır?
Hepinize selamlar

Todo

Mesaj gönderen Todo » Çrş Haz 22, 2022 8:59 am

Caglarcan yazdı: Çrş Haz 22, 2022 7:54 am Selam Arkadaşlar,

Genelde bakıyorum, Ulusal vize için görüşmesi için konsolosluklara gitmişsiniz. Ben 41F başvurdum ancak randevuyu idata ofisine verdiler. Mülakat olmayacak mı anlamadım? Bilginiz var mıdır?
Hepinize selamlar
Merhaba idatada mülakat olmuyor, sadece üzerinde 4-5 tane soru olan bir kağıt veriyorlar onu doldurmanı istiyorlar. İng/Alm hangi dilde istersen doldurabiliyorsun. Sorular hangi okula gideceksin, bölüm derslerin neler, neden Almanya tarzında.

Caglarcan

Mesaj gönderen Caglarcan » Çrş Haz 22, 2022 9:56 am

Todo yazdı: Çrş Haz 22, 2022 8:59 am Merhaba idatada mülakat olmuyor, sadece üzerinde 4-5 tane soru olan bir kağıt veriyorlar onu doldurmanı istiyorlar. İng/Alm hangi dilde istersen doldurabiliyorsun. Sorular hangi okula gideceksin, bölüm derslerin neler, neden Almanya tarzında.
çok teşekkür ederim hocam, selamlar

kevinmalone

Mesaj gönderen kevinmalone » Çrş Haz 22, 2022 12:42 pm

Herkese merhaba,

TU Dresden Makine Mühendisliğ Diplom-Aufbau bölümünden kabul aldım ve dil belgem (Telc C1) hali hazırda mevcut. Diplom eğitimi Almanya'da 5 yıl sürüyor ve aslında bologna sürecinden sonra almanyada çoğu üniversitede bachelor-master olarak olarak ayrıldı. Diplom-aufbau ise bizim gibi bachelor eğitimi almış öğrencilere diplom-ingenieur, yani eski sisteme göre yüksek mühendis ünvanı almaları için sunulan 2 yıllık bir program ve aslında yüksek lisans eğitiminden farksız. Bu noktada geldiğim çıkmaz ise ulusal vizeye başvururken hangi vize türünü seçmem gerektiği. 41f dil bilgisine sahip yüksek lisans öğrencileri için olan vize türü, 38f ise diğer yüksek öğrenim olarak geçen (PhD için buna başvurduklarını görmüştüm) vize türü. Ben şuanda randevumu 41f olarak oluşturdum fakat hala doğru olanı mı yaptım emin değilim. İdata bu konuda başvuranların buna tamamen kendileri karar vermeleri gerektiğini söylüyor ve kesinlikle sorumu yanıtlamıyor. Konsolosluğa konu ile ilgili mail attım ama bir haftadır oradan da bir dönüş alamadım. Bu konuda benzer bir tecrübesi olan, bir tanıdığı Almanya'da benzer bir bölüm okuyan ya da tavsiye verebilecek kişiler var ise görüşlerini almak isterim. Herkese vize sürecinde başarılar dilerim.

onurgokce

Mesaj gönderen onurgokce » Çrş Haz 22, 2022 12:58 pm

Arkadaşlar merhaba,

Bugün pasaportumu teslim aldım. Alırken öldüm öldüm dirildim kargo poşetini açınca gördüm 6 aylık vizemi. Çünkü daha önce 2021 Kasım ayından turistik vize reddim vardı. Dil kursumun başlangıç tarihi olan 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere verilmiş vizem. Dil okulum Berlin, okulum Hamburg'ta.

GENEL ÖZET

Yer: İstanbul Almanya Konsolosluğu
Vize görüşme tarihi: 26.05.22
Vize geliş tarihi: 21.06.22

Yükseklisansa hazırlık amaçlı dil kursu vizesine başvurmuştum ben. HAW Hamburg'tan VPD'm vardı. Dil sertifikam ya da belgem yoktu. Özel bir kursta A2 seviyesine kadar gelmiştim. Kurstan aldığım katılım belgesiyle başvurdum. Kalan tüm evraklarım eksiksizdi. Vize Anı Defteri '20, '21, '22 konularındaki her mesajı okudum ve mülakatta sorulan soruları çıkarttım yaklaşık 1000 üzerinde mesaj arasında 20 kadar soru havuzu oluşturdum. O sebeple forumdaki herkese çok teşekkür ederim. Dil belgem olmadığı için vizeye girerken de vizeden haber beklerken de dokuz doğurdum. Hele ki ilk 15 gün geçmek bilmedi (Forumda ilk 15 gün haber gelmezse ret ihtimali şeklinde konusu konuşuluyor.)

MÜLAKAT
Mülakatım çok güzel geçti, genç bir hanımefendi ile konuştum, önümdeki kişiler iki yabancıydı ve onlarla konuşması oldukça sertti, yan tarafta ise dünya tatlısı bir teyze vardı, inş teyze gelir dedim ama gelmedi :) Genç hanımefendi ile yüz yüze gelince anladım ki derdi öncekilerleymiş. Görüşme büyük bölümü tamamen Türkçe geçti. Klasik sorular sordu (hepsini aşağı ekleyeceğim) hangi okul, hangi bölüm, ders isimleri, nerede kalacaksın, akraba var mı vs. Sonra dedi ki "ingilizcen nasıl?", dedim işte "Bilgi Üniversitesi mezunuyum %100 ingilizce eğitim gördüm, 3,20 ortalama ve onur belgesiyle mezun" oldum. Bu cevap ingilizce konusunda tatmin etti diye düşündüm. "Almancan ne durumda" dedi, ona da "a2'yi bitirdim özel bir kurumda" dedim. Almanca olarak" kendini tanıtır mısın?" dedi, tanıtırken yarısında kesti ve yine almanca "kardeşin var mı?" dedi. Ona da cevap verdim. Son olarak yine almanca şekilde "evcil hayvanın var mı"dedi. Yok keşke olsa deyince böyle gülümseyip "üzülme belki Almanya'da olur" dedi; almanca konusunda da tatmin olmuş gibiydi. "Biraz da ingilizce konuşalım" dedi devamında :) "Tamam" dedim, "kariyer planlarından bahseder misin?" dedi, yanıtladım. Aklına ingilizce soru gelmedi yine gülerek "ne sorsam" dedi, "siz bilirsiniz" dedim. "Almanya'da en çok nereyi görmek istiyosun" dedi, ona da yanıt verdim öyle tatlı bi şekilde bitti mülakat. Yani zorlayıcı o bahsedilen 8-9 soruluk sorular ya kağıt verip doldurtma konusu olmadı. "Vizenin gelmesi 8 hafta sürebilir." dedi.

HAZIRLADIĞIM VE BANA SORULAN SORULAR
1) Wie geht es Ihnen?
2) Können Sie bitte uns sich vorstellen? Kannst du dich selbst vorstellen? (SORULDU - ALMANCA)
3) Warum möchten Sie in Deutschland einen Master/Magister machen (SORULDU - TÜRKÇE)
4) Erzählen Sie mir von Ihrer bisherigen Ausbildung?
5) Können Sie mir von deine Karriere und von deine Erlebnisse erzählen?
6) Was planen Sie nach dem Master? Was haben Sie nach deinem Abschluss vor?
7) Welche Sprachniveau haben Sie in Deutsch und Englisch?
8) Wo haben Sie Deutsch gelernt? (SORULDU - TÜRKÇE)
9) Warum diese Universität?
10) Wann haben Sie Deutsch gelernt?
11) Wo werden Sie studieren? An welcher Universität planen Sie in Deutschland zu studieren? (SORULDU - TÜRKÇE)
12) Was machen sie derzeit in der Türkei? Sind Sie ein Student?
13) Haben Sie ein Verwandte oder Bekannte in Deutschland?
14) Wie werden Sie kommunizieren, wenn Sie kein Deutsch oder Englisch sprechen?
15) Welche Sprachschule werden Sie besuchen? / Werden Sie am Sprachkurs teilnehmen?
16) Wie lange werden Sie diesen Kurs besuchen?
17) Was planen Sie nach der Sprachschule?
18) Können Sie mir ein paar von deine Universität Vorlesungen nennen? (SORULDU - ALMANCA)
19) Können Sie mir deine Universitätsabteilung / deinen Fachbereich nennen?
20) Waren Sie schon einmal in Deutschland? Zu welchem Zweck?

ÖNEMLİ
Eğer bu satırları okuyorsanız, bu süreçte çaba sarf eden birisiniz demektir. Lütfen ne mülakattan ne de vize almaktan korkun. Ben korktum siz korkmayın. Ben sertifikasız vize aldım ama siz çok daha ciddi olduğunuzu gösterecek şekilde A2 sertifikanızla gidin. İsmi mülakat diye geçen o görüşme de aslında sizin adınıza doldurulan bir form işleminden ibaret. Ahiret soruları sorulmuyor yani. Yukardaki sorulara tek başınıza ya da bir özel hoca ile görüşmeye 5-10 gün kala kendi cevaplarınızla hazırlanırsanız (yazılı/sözlü, ingilizce/almanca şeklinde) herhangi bir devlet dairesinde gibi hissedersiniz kendinizi.

Sertifika, belge yoksa da umutsuzluğa kapılmayın, ben ve birçok örnek de var bu şekilde vizesini alan. Tabii ki sertifikanız olursa ne mutlu. Forumdaki herkese çok teşekkür ederim. Umarım mesajım birilerine umut ışığı olur.

Kilitli