Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Pianka

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen Pianka » Çrş Ara 21, 2022 8:16 pm

Eveet herkese selamlar
44f vizemi bugün aldım, yorucu bi süreçti. Bekleyen herkese en kısa zamanda gelir inşallah.

Randevu talep 10 temmuz 22
İdata atama 28 eylül
Randevu tarihi 21 ekim/ istanbul konsolosluğu
Eksik evrak talebi 26 ekim- ben 31 inde ilettim.
Kargo mesajı:20 aralık

sammydavis

Mesaj gönderen sammydavis » Çrş Ara 21, 2022 8:46 pm

Pianka yazdı: Çrş Ara 21, 2022 8:16 pm Eveet herkese selamlar
44f vizemi bugün aldım, yorucu bi süreçti. Bekleyen herkese en kısa zamanda gelir inşallah.

İdata atama 28 eylül
Süper!! sevindim adınıza, hepimizin gelir umarım yakında..

Bu arada sizin eksik evrak neydi acaba...?

ibdb

Mesaj gönderen ibdb » Çrş Ara 21, 2022 8:55 pm

Pianka yazdı: Çrş Ara 21, 2022 8:16 pm Eveet herkese selamlar

İdata atama 28 eylül
Çok sevindim ve rahatladım adınıza gerçekten. Sonunda bir 44f vizesi görmek mutlu etti, başarılar diliyorum ☺️

ereen92

Mesaj gönderen ereen92 » Çrş Ara 21, 2022 10:30 pm

sammydavis yazdı: Prş Ara 15, 2022 10:58 am Merhabalar,

Öncelikle randevu alma bira sıkıntılı, izmir istanbul ankara değişikilik gösteriyor. Ben istanbuldan 2 ay 20 gün sonrasına alabildim randevuyu. 2 ayda önce alanda çok görmedim açıkçası .Yani ortalama 2 ay sonra randevu atansa, zaten 1 ay sonraya gün veriliyor. yani ortalama 3 ay gibi düşünün derim. umarım daha kısa olur. Tavsiyem hemen başvurun bekleme süresi uzun sürüyor.

benim randevuya başvurduğum ve beklediğim dönem üniversite kayıt dönemleriydi. yoğundu heryer. Belki şu anda daha bir rahatlamıştır diye tahmin ediyorum.

Ayrıca A2 belgesi tavsiye ederim.Bir an önce almanya başlayın derim. Konsolosluk genel düşüncesi zaten A1,A2 türkiyede rahatça öğrenilir. B1 hatta B2 sonrası almanya da öğrenim verimlidir, şeklinde bir düşünce varmış. Ama bunun tersi bir sürü örnek de okudum. A1 belgesi, hatta sınavdan da geçememiş ama sınav sonucuyla başvurup vize alan gördüm. bir çaba-gayret görmek isteniyor sanırım.

Almanyada ki kursla ilgilide , kesinlikle vize almadığınız takdirde para iadesi yapan ve dilediğiniz kadar erteleme yapabilecek bir kurs seçin, bu süreci zaten randevunuz atandığında hallederseniz, kursla anlaşma olayı 2-3 günlük iş. şimdiden yapıp strese girmeyin derim.

Motivasyon mektubu; bence en iyisi durumunuz neyse bundan bahsedin. geri dönme konusunda bir ispat için kasmayın. Almanca ne için gerekli, almanca öğrenip ne yapacaksınız bunu yazın.

Yapacağınız llk 2 iş, hemen randevuya başvurmak ve almanca çalışmak...sonrasında Almanca sertifikası için sınavları takip etmek, sınavlar belli tarihlerde ve sonuçlar biraz geç açıklanıyor. Bu arada konsoloslukta en geçerli kurs ve sertifaka Geothe diye duydum. Bütçe sıkıntı değilse, mutlaka artı yazar...

gönlünüzce olsun...
Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler çok değerli.. Ayrıyetten bir sorum daha olacaktı, bilginiz vardır belki diye soruyorum. 44F dil kursuna bahsettiğim gibi 90 günü aşacak şekilde kayıt olacağım sanırım ulusal vize verecekler. Dil kursu sonunda oturumu almanyadan uzatabilir miyim? Aklımda şuanlık mezun olduğum bölüm üzerine Ausbildung yapmak var. Veya master'da olabilir tam emin değilim. Vizemi bu şekilde çevirebilir miyim? Ve vizemin bitiş tarihi dil kursunun bitiş tarihine göre verilirse eğer Ausbildung veya master kabulünü vizem bittikten 1-2 ay sonra alabilirsem, aradaki süreçte nasıl kalabilirim? Teşekkür ederim..

Pianka

Mesaj gönderen Pianka » Çrş Ara 21, 2022 11:42 pm

sammydavis yazdı: Çrş Ara 21, 2022 8:46 pm Süper!! sevindim adınıza, hepimizin gelir umarım yakında..

Bu arada sizin eksik evrak neydi acaba...?

Çok teşekkürler. Umarım.
Ben 3 aylık kurs almıstım onu uzatın yazmışlar.

Pianka

Mesaj gönderen Pianka » Çrş Ara 21, 2022 11:43 pm

ibdb yazdı: Çrş Ara 21, 2022 8:55 pm Çok sevindim ve rahatladım adınıza gerçekten. Sonunda bir 44f vizesi görmek mutlu etti, başarılar diliyorum ☺️
Çook teşekkür ederim. Ben de öyle 44f ler uzun sürüyor her açıdan. 😊

sammydavis

Mesaj gönderen sammydavis » Prş Ara 22, 2022 12:32 am

ereen92 yazdı: Çrş Ara 21, 2022 10:30 pm Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler çok değerli.. Ayrıyetten bir sorum daha olacaktı, bilginiz vardır belki diye soruyorum. 44F dil kursuna bahsettiğim gibi 90 günü aşacak şekilde kayıt olacağım sanırım ulusal vize verecekler. Dil kursu sonunda oturumu almanyadan uzatabilir miyim? Aklımda şuanlık mezun olduğum bölüm üzerine Ausbildung yapmak var. Veya master'da olabilir tam emin değilim. Vizemi bu şekilde çevirebilir miyim? Ve vizemin bitiş tarihi dil kursunun bitiş tarihine göre verilirse eğer Ausbildung veya master kabulünü vizem bittikten 1-2 ay sonra alabilirsem, aradaki süreçte nasıl kalabilirim? Teşekkür ederim..
Öncelikle burda söylediklerim inanın genel burda okuduklarımdan aklımda kalanlar ve kendi tecrübelerim, kesinlike yanlış yönlendirmek istemem.

Öncelikle dil kursunuzu 90 gün civarı almayın derim , kesinlikle olabildiğince uzun olsun. 6 ay ideal derim. sizin orada planlarınız daha uzun kalmak üzerine sanırım. bu planları gerçekleştirmek için daha da uzun dil kursu alsanız daha iyi olur bence. Ausbulding ve ya master için oradan işlem yapılabiliyor diye biliyorum. ama biraz kastırabilirler.her duruma hazırlıklı olmalısınız.
örneğin master yapacaksanız, master için okul başlangıç tarihinizi belirleyin önce. Örneğin master için başlangıç tarihiniz 2023 mayıs ayı ise, dil kursunuz temmuza kadar geçerli olsun. böylece master için başvurduğunuzda hali hazırda zaten ulusal vizeniz var olmuş olur. gerekli para, kabul belgesi dil, kalacak yer vesaire sunduğunuzda oradan halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bununla ilgili iki yöndede yazı okumuştum sanırım. yani almanyadaki yabancılar şube buradan bu başvuruyu alamayız ülkenizden yapmalısınız diyeni de okudum. Orada bu işi çözeni okudum. sanırım yabancılar şubenin, şehre göre durumu değişiyor.. ama bu yoldan gidecekseniz kesinlikle dil kursu vizeniniz süresi, master ve ausbulding başlangıç süresini kapsamalı.

Tavsiyem, tabiki maddi yönden sıkıntınız yok ise; max. süreli dil kursu almanız. böylece hem çok iyi bir dil seviyesine sahip olursunuz hemde master veya ausbulding için daha rahat şartlar elde edersiniz. ayrıca bu işleri araştıracak bolca vaktiniz olur. tabi iş paraya bağlı biraz...

son tavsiyem de, yaşınızı ve eğitim iş tecrübenizi bilmiyorum tabiki. Ama Ausbulding mi Master mı derseniz ben master derim. Ausbulding sonuçta meslek okulu gibi bir şey. Ama zaten üniversite mezunu iseniz ve almanya da bir üniversiteden Master alırsanız. az biraz da tecrübeniz varsa, bence Ausbulding ten çok çok daha iyidir. bu kısım eğitim ve iş tecrübenize göre şekillenmeli.

ereen92

Mesaj gönderen ereen92 » Prş Ara 22, 2022 1:03 am

sammydavis yazdı: Prş Ara 22, 2022 12:32 am Öncelikle burda söylediklerim inanın genel burda okuduklarımdan aklımda kalanlar ve kendi tecrübelerim, kesinlike yanlış yönlendirmek istemem.

Öncelikle dil kursunuzu 90 gün civarı almayın derim , kesinlikle olabildiğince uzun olsun. 6 ay ideal derim. sizin orada planlarınız daha uzun kalmak üzerine sanırım. bu planları gerçekleştirmek için daha da uzun dil kursu alsanız daha iyi olur bence. Ausbulding ve ya master için oradan işlem yapılabiliyor diye biliyorum. ama biraz kastırabilirler.her duruma hazırlıklı olmalısınız.
örneğin master yapacaksanız, master için okul başlangıç tarihinizi belirleyin önce. Örneğin master için başlangıç tarihiniz 2023 mayıs ayı ise, dil kursunuz temmuza kadar geçerli olsun. böylece master için başvurduğunuzda hali hazırda zaten ulusal vizeniz var olmuş olur. gerekli para, kabul belgesi dil, kalacak yer vesaire sunduğunuzda oradan halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bununla ilgili iki yöndede yazı okumuştum sanırım. yani almanyadaki yabancılar şube buradan bu başvuruyu alamayız ülkenizden yapmalısınız diyeni de okudum. Orada bu işi çözeni okudum. sanırım yabancılar şubenin, şehre göre durumu değişiyor.. ama bu yoldan gidecekseniz kesinlikle dil kursu vizeniniz süresi, master ve ausbulding başlangıç süresini kapsamalı.

Tavsiyem, tabiki maddi yönden sıkıntınız yok ise; max. süreli dil kursu almanız. böylece hem çok iyi bir dil seviyesine sahip olursunuz hemde master veya ausbulding için daha rahat şartlar elde edersiniz. ayrıca bu işleri araştıracak bolca vaktiniz olur. tabi iş paraya bağlı biraz...

son tavsiyem de, yaşınızı ve eğitim iş tecrübenizi bilmiyorum tabiki. Ama Ausbulding mi Master mı derseniz ben master derim. Ausbulding sonuçta meslek okulu gibi bir şey. Ama zaten üniversite mezunu iseniz ve almanya da bir üniversiteden Master alırsanız. az biraz da tecrübeniz varsa, bence Ausbulding ten çok çok daha iyidir. bu kısım eğitim ve iş tecrübenize göre şekillenmeli.
Teşekkür ederim tekrardan tavsiyeleriniz için. Kurs takvimine göre mart sonu ile başlayacağım A2 seviyesinden B2 seviyesine ulaşmam ortalama ağustosun başları gibi olacak. Genelde okullar 31 ağustosa kadar başvuru kabul ediyor diye biliyorum, eğer ağustos ayı içinde sertifikamı almış varsayarsam başvurulara yetişiyorum.

23 yaşındayım lisans mezunuyum Ausbildung önerilerini çokça aldığım için göz önünde bulundurmak istedim. Kendi açımdan bakacak olursam açıkcası hangisi sancısız ve oturum için daha faydalı seçenekse onu seçeceğim, o da dediğiniz gibi master duruyor..

Vize mülakatlarında okuldan önkaydım olmadığı için 36f yerine 44f verilecek sanırsam. Geri döneceğimden ziyade sonrasında master yapmak istediğimden bahsedersem önkabulum olmadığı için ret yeme olasılığım var mıdır? Riske atmamak adına geri döneceğimi mi bildirmeliyim acaba..

sammydavis

Mesaj gönderen sammydavis » Prş Ara 22, 2022 1:38 am

ereen92 yazdı: Prş Ara 22, 2022 1:03 am Teşekkür ederim tekrardan tavsiyeleriniz için. Kurs takvimine göre mart sonu ile başlayacağım A2 seviyesinden B2 seviyesine ulaşmam ortalama ağustosun başları gibi olacak. Genelde okullar 31 ağustosa kadar başvuru kabul ediyor diye biliyorum, eğer ağustos ayı içinde sertifikamı almış varsayarsam başvurulara yetişiyorum.

23 yaşındayım lisans mezunuyum Ausbildung önerilerini çokça aldığım için göz önünde bulundurmak istedim. Kendi açımdan bakacak olursam açıkcası hangisi sancısız ve oturum için daha faydalı seçenekse onu seçeceğim, o da dediğiniz gibi master duruyor..

Vize mülakatlarında okuldan önkaydım olmadığı için 36f yerine 44f verilecek sanırsam. Geri döneceğimden ziyade sonrasında master yapmak istediğimden bahsedersem önkabulum olmadığı için ret yeme olasılığım var mıdır? Riske atmamak adına geri döneceğimi mi bildirmeliyim acaba..
Ben yine bu plana göre dil eğitimizini uzatın derim. Çünkü başvurular 31 ağustos a kadar olsa da çoğu üniversiteler ekimde açılıyor. size kesinlikle zaten almanyadasınız 2 ay öle bekleyin demezler. çıkış yapın vizeniz çıkınca gelin derler, hatta başvurunuzu ordan almayabilirler. Daha erken başvuru alan veya erken açılan yerler olabilir. Bu konuda bilgim yok. VE konsolosluk geç katılımında mümkün olduğunu biliyor. yani okul 3 ekimde açılıyorsa size vizeniz ekim sonunda da verilebiliyor, veya eylül başında. Örneğin benim eşim master kabulu aldı, okulu 3 ekimde açılıyordu, ama hala vize sonucu bekliyor, online katılıyor derslere şmdiik. (özel üniversite, devlet okulları kadar toleranslı değiller diye biliyorum).

diğer tavsiyem 36f i biraz daha araştırın derin. bence sizin durumunuz 36f için uygun olabilir. 36 f için kesin bir kayıt istemiyorular,şartlı kabul veya başvuru formu, hatta yazışmalar bile iş görebiliyor sanırım. (emin değilim araştırın). tabiki şartlı kabul ve kesin kabul daha avantajlıdır.

Ama 36f 44f ten daha iyi bir başvuru şekli bence.

sammydavis

Mesaj gönderen sammydavis » Prş Ara 22, 2022 10:00 am

Arkadaşlar merhabalar, ACİLLL

Bugün sabah konsolosluktan mail aldım. 44f dil kursu için başvurmuştum 15 kasım da. Ek evrak talebi maili.
1- Motivasyon mektubu ve özgeçmişi almanca olarak istemişler (İngilizce yazmıştım)
2 - Sınavı geçtiğiniz halde neden A2 den kursa başlıyorsunuz. (A2 dil sertifikası vermiştim, ama notlarım düşük olduğu için A2 den başlıyım dedim, hem tekrar olur, hem daha iyi öğrenirim diye)

Tavsiye ve yorumu olan varmadır. Daha önce tecrübe eden varmıdır.
Birde bu iyi bi haber mi kötü bir haber mi acaba yorumlayamadım...

ezgigillerden

Mesaj gönderen ezgigillerden » Prş Ara 22, 2022 3:35 pm

sammydavis yazdı: Prş Ara 22, 2022 10:00 am Arkadaşlar merhabalar, ACİLLL

Bugün sabah konsolosluktan mail aldım. 44f dil kursu için başvurmuştum 15 kasım da. Ek evrak talebi maili.
1- Motivasyon mektubu ve özgeçmişi almanca olarak istemişler (İngilizce yazmıştım)
2 - Sınavı geçtiğiniz halde neden A2 den kursa başlıyorsunuz. (A2 dil sertifikası vermiştim, ama notlarım düşük olduğu için A2 den başlıyım dedim, hem tekrar olur, hem daha iyi öğrenirim diye)

Tavsiye ve yorumu olan varmadır. Daha önce tecrübe eden varmıdır.
Birde bu iyi bi haber mi kötü bir haber mi acaba yorumlayamadım...
Merhaba ben iyi haber olarak yorumluyorum :) Geçen hafta da beni arayıp kalacağım yeri teyit etmek istemişlerdi. Eğer olumsuz olsa bunlarla uğraşmadan direkt 27 veya 28. günde pasaportu yolluyorlar. Sizin 2. maddede belirttiğiniz gerekçe gayet geçerli, temelinizi sağlam atmak için A2 yi orada tekrar etmeniz geçerli bir sebep.

sammydavis

Mesaj gönderen sammydavis » Prş Ara 22, 2022 3:58 pm

ezgigillerden yazdı: Prş Ara 22, 2022 3:35 pm Merhaba ben iyi haber olarak yorumluyorum :) Geçen hafta da beni arayıp kalacağım yeri teyit etmek istemişlerdi. Eğer olumsuz olsa bunlarla uğraşmadan direkt 27 veya 28. günde pasaportu yolluyorlar. Sizin 2. maddede belirttiğiniz gerekçe gayet geçerli, temelinizi sağlam atmak için A2 yi orada tekrar etmeniz geçerli bir sebep.
size kalacak yer mi sordular... Ben herhangibir bilgi vermedim.

eğer sorarlarsa kaparım bilmiyorum.. siz nasıl hallettiniz

ezgigillerden

Mesaj gönderen ezgigillerden » Prş Ara 22, 2022 4:16 pm

sammydavis yazdı: Prş Ara 22, 2022 3:58 pm size kalacak yer mi sordular... Ben herhangibir bilgi vermedim.

eğer sorarlarsa kaparım bilmiyorum.. siz nasıl hallettiniz
Benim yurt kaydım vardı zaten ilk vize görüşmemde memura söylemiştim, kendisi gerek yok diyip evrağımı almadı. 44f evrak listesinde de yazmıyor zaten, şu ara sağı solu belli olmuyor Elçilik ve konsolosluğun. Her istediklerine hazırlıklı olmak lazım.

sammydavis

Mesaj gönderen sammydavis » Prş Ara 22, 2022 4:29 pm

ezgigillerden yazdı: Prş Ara 22, 2022 4:16 pm Benim yurt kaydım vardı zaten ilk vize görüşmemde memura söylemiştim, kendisi gerek yok diyip evrağımı almadı. 44f evrak listesinde de yazmıyor zaten, şu ara sağı solu belli olmuyor Elçilik ve konsolosluğun. Her istediklerine hazırlıklı olmak lazım.
ev bakıyorum ama cevap yok. kimse dönmüyor. yurt tarzı bir yer uymayabilir. eşimle gideceğimiz için, ufakta olsa ev gerekli.. bakmaya devam zaman..

bilgisi olan varsa ev bumanın kolayını , her bilgi değerli..(hamburg-eşyalı)
teşkkürler

Ayc55

Mesaj gönderen Ayc55 » Prş Ara 22, 2022 10:01 pm

ezgigillerden yazdı: Prş Ara 22, 2022 3:35 pm Merhaba ben iyi haber olarak yorumluyorum :) Geçen hafta da beni arayıp kalacağım yeri teyit etmek istemişlerdi. Eğer olumsuz olsa bunlarla uğraşmadan direkt 27 veya 28. günde pasaportu yolluyorlar. Sizin 2. maddede belirttiğiniz gerekçe gayet geçerli, temelinizi sağlam atmak için A2 yi orada tekrar etmeniz geçerli bir sebep.
Bu genel gecer bi durum mu? Yani olumsuz ise hic iletisime gecmeden bir ay icinde red mi veriyorlar?

ezgigillerden

Mesaj gönderen ezgigillerden » Prş Ara 22, 2022 10:04 pm

Ayc55 yazdı: Prş Ara 22, 2022 10:01 pm Bu genel gecer bi durum mu? Yani olumsuz ise hic iletisime gecmeden bir ay icinde red mi veriyorlar?
Net bir şey diyemem tabii ki ama gözlemlerime göre sanki öyle, arkadaşımdan hiçbir şey istemeden 27. günde ret gelmişti.

Ayc55

Mesaj gönderen Ayc55 » Prş Ara 22, 2022 10:39 pm

ezgigillerden yazdı: Prş Ara 22, 2022 10:04 pm Net bir şey diyemem tabii ki ama gözlemlerime göre sanki öyle, arkadaşımdan hiçbir şey istemeden 27. günde ret gelmişti.
:/ 36f vizesi icin miydi acaba benim de 24 gün oldu halen bi haber gelmedi

mrrt

Mesaj gönderen mrrt » Cum Ara 23, 2022 4:40 pm

mrrt yazdı: Pzr Ara 04, 2022 3:47 pm Merhaba Öncelikle 44f sprachkurs vizesine başvurdum. 29 Ağustosta randevumu aldım. Randevum 18 Kasımdaydı. Gerekli belgeleri oluşturduktan sonra görüşmeye gittim.Daha önce Almanya'da 4 kez bulundum. Geçen yaz Almanyada 2 ay boyunca staj yaptım. Öncelikle sorduğu sorular şunlardı; Ne yapmak istiyorsun almanyada ? Eğitim hayatından bahseder misiniz gibi sorulardı.(Almanca B1 ) Bu sorular tarafıma almanca soruldu. İngilizce de soru sordu. Neden almanca öğreniyorsunuz dedi. Anlayamadığım tek şey diğer başvuranları dinledim görüşmeyi beklerken salonda. Çok kısa sorular ve çok kısa cevaplar verildi.Bana lütfen cevaplarınızı kısa vermeyin dedi.Ve en bomba yeri Tek bir dersiniz kalmış okulda. Okulu bırakıp kaçmayacaksınız değil mi dedi. Ben orada şok oldum açıkçası ve 5 senedir hem örgün öğretim hem açıköğretim de okuyorum. Ve kariyerim için almanyada staj yaptım. Bu yüzden böyle bir şey yapmam yapamam dedim. Yaklaşık 4 haftada geldiğini duydum. Tarafıma olumlu veya olumsuz bir cevap geldiğinde burda güncelleme yaparım.Herkese kolay gelsin
Vizem 19 Aralık'ta kargo ile elime ulaştı.Herkese başarılar arkadaşlar

ezgigillerden

Mesaj gönderen ezgigillerden » Cum Ara 23, 2022 4:43 pm

mrrt yazdı: Cum Ara 23, 2022 4:40 pm Vizem 19 Aralık'ta kargo ile elime ulaştı.Herkese başarılar arkadaşlar
Tebrikler! Darısı bize umarım.. Hangi şehirden başvurmuştunuz ve kargo sms i aldınız mı?

sammydavis

Mesaj gönderen sammydavis » Cum Ara 23, 2022 4:49 pm

mrrt yazdı: Cum Ara 23, 2022 4:40 pm Vizem 19 Aralık'ta kargo ile elime ulaştı.Herkese başarılar arkadaşlar
tebrikler, hersey dilediğiniz gibi olur umarım..

Sizden kalacak yer istediler mi veya siz sundunuz mu..?

Kilitli