Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
infc3ku

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen infc3ku » Pzt Ağu 15, 2022 10:40 am

seda0k yazdı: Sal Ağu 09, 2022 3:02 pm Merhaba herkese,idata’da gerçekleştirdiğim Studienkolleg için başvurduğum 39f vizemi hala beklemekteyim.Aşağıda yaşadığım bu sürec;
Vize randevu tarihi : 8 Temmuz
Eksik belge talebi : 23 Temmuz
Eksik belge gönderimi :27 temmuz
Elden belge istenimi : 29 temmuz
Elden belge verimi : 01 Ağustos
Vize geliş tarihi :
Vize görüşmem sorunsuz geçti,ek istenen belge ise şunlar oldu ilk başta okullardan o zaman henüz zulassung gelmediği için uniassistten gelen ön kabul belgesiyle vizeye gitmiştim.Ve normalde garantör yoluyla başvuracaktım ama garantör belgem henüz çıkmadığı ve vize randevumda yaklaştığı için 6 aylık bir bloke hesap oluşturdum.Yukarıda belirttiğim gibi 23 Temmuzda okulların kendilerinin yolladığı zulassung belgesini ve bloke hesabımı 1 yıllığa tamamlamamı ya da bi garantör belgesi sunmamı istediler.Ben de okullardan gelen davet belgelerini ve o zaman garantör belgem elime ulaştığı için onu yolladım.Daha sonra garantör belgemi elden konsolosluğa teslim etmemi istediler.Ben de haftasonu geçer geçmez gidip teslim ettim.Bu durum vize sürecime olumsuz bi etki yaratır mı diye düşünüyorum.Asıl endişem ise ;
İki tane Studienkolleg’ten davet aldim bi tanesinin giriş testi 16 Ağustos ve vizem hala elime ulaşmadı.Malesef bu süreçte bayram tatili girdiği içinde bi tık eksi olmuş olabilir.Evraklarım İstanbul konsolosluğunda olduğu için durumumu belirten bi mail yazdım onlarda bana bu süreç hakkında ayrıntılı bilgi veremediklerini ama işlemlerimin olması gerektiği gibi yürütüldüğünü söyleyen bi mail atmışlar.Gerçekten çok stresli bir süreç ,benim gibi bu tarihlerde vize görüşmesi yapan var mı ? Bu durumda bi tahmin yapmakta zor ama vizemin bana yetişmesini umuyorum.. :(
Ben de 39f için başvuru yapmıştım 4 hafta oldu hala bir haber yok. Eksik belge talebinde de bulunmadılar. Sizin vizeniz ile ilgili bir gelişme var mı acaba.

curengg

Mesaj gönderen curengg » Pzt Ağu 15, 2022 11:33 am

blackrock yazdı: Sal Ağu 09, 2022 3:44 pm Vizeniz elinize geçince yazabilir misiniz? Belki sizin ki arefe gününden bir gün önce diye konsolosluk tatile girdi ve bir hafta sonra yabancılar ofisine teslim edildi.
Merhaba. Yabancılar dairesine mail attım 6 hafta oldu diye. Belgeleriniz bize daha ulaşmadı, bu hafta sonuna kadar teslim almayı planlıyoruz diye geri dönmüşler. Çok üzgünüm gerçekten. Belgeleri teslim alıcaklar da onun üstünden 3 hafta geçicek daha. Her şeyiyle rezil bir süreç.

blackrock

Mesaj gönderen blackrock » Pzt Ağu 15, 2022 11:40 am

curengg yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 11:33 am Merhaba. Yabancılar dairesine mail attım 6 hafta oldu diye. Belgeleriniz bize daha ulaşmadı, bu hafta sonuna kadar teslim almayı planlıyoruz diye geri dönmüşler. Çok üzgünüm gerçekten. Belgeleri teslim alıcaklar da onun üstünden 3 hafta geçicek daha. Her şeyiyle rezil bir süreç.
çok sinir bozucu, neden konsolosluk tarafından böyle bir gecikmeye sebebiyet veriliyor anlamış değilim. Ben de sizden 3 hafta sonra Istanbul idata'da başvuru yapmıştım bakalım benim akıbetim ne olacak.

infc3ku

Mesaj gönderen infc3ku » Pzt Ağu 15, 2022 12:00 pm

curengg yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 11:33 am Merhaba. Yabancılar dairesine mail attım 6 hafta oldu diye. Belgeleriniz bize daha ulaşmadı, bu hafta sonuna kadar teslim almayı planlıyoruz diye geri dönmüşler. Çok üzgünüm gerçekten. Belgeleri teslim alıcaklar da onun üstünden 3 hafta geçicek daha. Her şeyiyle rezil bir süreç.
Merhaba hangi yabancılar şube için acaba bu bahsettiğiniz.

whateven

Mesaj gönderen whateven » Pzt Ağu 15, 2022 12:07 pm

infc3ku yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 10:40 am Ben de 39f için başvuru yapmıştım 4 hafta oldu hala bir haber yok. Eksik belge talebinde de bulunmadılar. Sizin vizeniz ile ilgili bir gelişme var mı acaba.

Vizeniz hakkında bir gelişme olduğunda beni bilgilendirebilir misiniz acaba? Ben de 39f için görüşmeye girdim yaklaşık 3 hafta oldu.

curengg

Mesaj gönderen curengg » Pzt Ağu 15, 2022 12:58 pm

infc3ku yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 12:00 pm Merhaba hangi yabancılar şube için acaba bu bahsettiğiniz.
Erlangen

seda0k

Mesaj gönderen seda0k » Pzt Ağu 15, 2022 2:19 pm

infc3ku yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 10:40 am Ben de 39f için başvuru yapmıştım 4 hafta oldu hala bir haber yok. Eksik belge talebinde de bulunmadılar. Sizin vizeniz ile ilgili bir gelişme var mı acaba.
Hayır hala yok maalesef 5-6 hafta olacak nerdeyse ve yarın bi okulun sınavı vardı kaçırmış oldum böylelikle.Mailime de geri dönmediler napmalıyım bilmiyorum.

infc3ku

Mesaj gönderen infc3ku » Pzt Ağu 15, 2022 2:43 pm

seda0k yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 2:19 pm Hayır hala yok maalesef 5-6 hafta olacak nerdeyse ve yarın bi okulun sınavı vardı kaçırmış oldum böylelikle.Mailime de geri dönmediler napmalıyım bilmiyorum.
Almanya'da hangi şehir için başvuru yapmıştınız

Btkdrr

Mesaj gönderen Btkdrr » Pzt Ağu 15, 2022 3:17 pm

Herkese merhaba,

Ben staj için 50F başvuru talebinde bulundum. Evrak listemde geçiminizi nasıl sağlayacağınızı kanıtlayacak belge diyor ama BAfög'ün belirlediği tutardan yüksek miktarda maaş alacağım staj sözleşmemde yazıyor. Ekstra bir belge sunmalı mıyım? Bilgisi olan varsa destek olabilirse çok sevinirim.

seda0k

Mesaj gönderen seda0k » Pzt Ağu 15, 2022 3:41 pm

infc3ku yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 2:43 pm Almanya'da hangi şehir için başvuru yapmıştınız
İlk olarak vizeye uniassist kabulüyle gittiğim için Berlin yazdım doğal olarak.Eksik belgemi 1 Ağustosta teslim ettim şuan 3.hafta ne zaman sonuçlanır bi bilen var mı ? diğer okulun sınavınıda kaçırmak istemiyorum.

blackrock

Mesaj gönderen blackrock » Pzt Ağu 15, 2022 4:17 pm

Uygar yazdı: Cum Ağu 12, 2022 2:54 pm 41f İstanbul
28 Haziran Başvuru
28 Haziran Atanma
7 Temmuz Randevu Tarihi.

Görüşmem Gayrettepe İdata'daydı. Eksik bir belgem yoktu. Belgelerimi teslim alan çalışan da gayet güler yüzlü ve yardımseverdi, yani idata'daki tecrübem olumlu yönde oldu.

Vizemden hala bir haber yok. Konsolosluğa mail atmıştım 3 gün önce ve bu sabah yabancılar dairesinden haber beklediklerini söylediler.
Merhaba, sizin vizeniz ulaştı mı?

Uygar

Mesaj gönderen Uygar » Pzt Ağu 15, 2022 5:12 pm

blackrock yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 4:17 pm Merhaba, sizin vizeniz ulaştı mı?
Merhabalar,

Hayır, henüz vizemden bir haber yok maalesef. Haber gelince buraya da yazarım.

kevinmalone

Mesaj gönderen kevinmalone » Pzt Ağu 15, 2022 5:51 pm

41f İzmir
17 Haziran Başvuru
20 Haziran Atanma
4 Temmuz Randevu Tarihi

Her ne kadar başvurumu erken yapıp sonucun da erken geleceğini düşünmüş olsam da sanırım işler öyle yürümüyor çünkü hala haber alamadım. Vize başlangıç talebim 16 Eylül tarihine olduğu için ilk önce aciliyeti olan başvurulara ağırlık veriyorlar anladığım kadarıyla. Sonuç alınca burayı güncelleyeceğim.

fenkfenk17

Mesaj gönderen fenkfenk17 » Pzt Ağu 15, 2022 6:22 pm

kevinmalone yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 5:51 pm 41f İzmir
17 Haziran Başvuru
20 Haziran Atanma
4 Temmuz Randevu Tarihi

Her ne kadar başvurumu erken yapıp sonucun da erken geleceğini düşünmüş olsam da sanırım işler öyle yürümüyor çünkü hala haber alamadım. Vize başlangıç talebim 16 Eylül tarihine olduğu için ilk önce aciliyeti olan başvurulara ağırlık veriyorlar anladığım kadarıyla. Sonuç alınca burayı güncelleyeceğim.

Öncelik başvuru tarihine göredir, siralidir. Muhtemelen belgelerinizde kontrol etmek istedikleri bir yer olmuştur veya bir yoğunluk nedeniyle yabancılar dairesine geç gönderilmiştir belgeleriniz. Dert etmeyin.

infc3ku

Mesaj gönderen infc3ku » Sal Ağu 16, 2022 11:14 am

whateven yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 12:07 pm Vizeniz hakkında bir gelişme olduğunda beni bilgilendirebilir misiniz acaba? Ben de 39f için görüşmeye girdim yaklaşık 3 hafta oldu.
Tabi bilgilendiririm. Şu an için bir gelişme yok.

blltskn

Mesaj gönderen blltskn » Sal Ağu 16, 2022 1:10 pm

Merhabalar,

Bildigim kadariyla konsolosluklar belgeleri tarayarak dijital örneklerini öncesinden gönderiyor ve böylelikle 3 haftalik süre basliyor. Zaten okudugum birkac yoruma göre belgelerin ulasmasi 3-4 haftayi buluyor genellikle. Sanirim belgeler inceleniyor ve herhangi bir sorun yoksa fiziki olarak belgeler geldiginde de onay veriliyor. Emin olmamakla birlikte simdiye kadar burada okuduklarimdan böyle anliyorum.

Selamlar.

curengg

Mesaj gönderen curengg » Sal Ağu 16, 2022 1:34 pm

blltskn yazdı: Sal Ağu 16, 2022 1:10 pm Merhabalar,

Bildigim kadariyla konsolosluklar belgeleri tarayarak dijital örneklerini öncesinden gönderiyor ve böylelikle 3 haftalik süre basliyor. Zaten okudugum birkac yoruma göre belgelerin ulasmasi 3-4 haftayi buluyor genellikle. Sanirim belgeler inceleniyor ve herhangi bir sorun yoksa fiziki olarak belgeler geldiginde de onay veriliyor. Emin olmamakla birlikte simdiye kadar burada okuduklarimdan böyle anliyorum.

Selamlar.
Merhaba, bilgi için teşekkür ederim. Yabancılar dairesiyle tekrar mailleştiğimde onlar da belgelerin teslim alınmasından sonra processing time'ın 2-3 gün süreceğini söyledi. Beklemeye devam artık, olumlu olsun da diğer işlerimi hallediyorum bu ara.

Tekrar teşekkür ederim. :)

blltskn

Mesaj gönderen blltskn » Sal Ağu 16, 2022 1:41 pm

curengg yazdı: Sal Ağu 16, 2022 1:34 pm Merhaba, bilgi için teşekkür ederim. Yabancılar dairesiyle tekrar mailleştiğimde onlar da belgelerin teslim alınmasından sonra processing time'ın 2-3 gün süreceğini söyledi. Beklemeye devam artık, olumlu olsun da diğer işlerimi hallediyorum bu ara.

Tekrar teşekkür ederim. :)
Ustat, iletisimde olmak amaciyla numaranizi isteyecektim ama mesajlasma islevi yok sanirim. Ya da ben goremedim, biraz yeniyim buralarda. :) Numaranizi paylasabilir misini? :)

Btkdrr

Mesaj gönderen Btkdrr » Sal Ağu 16, 2022 3:50 pm

Transkriptimi ingilizce olarak eslim edebilir miyim? Bilen birisi destek olabilir mi? Staj için 50F'e basvuracağım.

Uygar

Mesaj gönderen Uygar » Sal Ağu 16, 2022 4:34 pm

blackrock yazdı: Pzt Ağu 15, 2022 4:17 pm Merhaba, sizin vizeniz ulaştı mı?
Tekrar selamlar.

Bugün öğlen saatlerinde idata'dan pasaportumu teslim alabileceğime dair bir e-mail aldım. Hemen teslim almaya gittim ve başvuru sonucumun olumlu olduğunu öğrendim. Ancak ben 1 yıllık vize beklerken 6 aylık vermişler orası birazcık beni üzdü.

Hazır vize sürecim olumlu sonuçlanmışken başkalarına yardımcı olsun diye başımdan geçen süreci daha ayrıntılı anlatmak isterim. Öncelikle 28 haziranda Trier Üniversitesi'nin Natural Language Processing(Yüksek lisans) bölümünden kabul aldığımı öğrenir öğrenmez idata'dan randevu talebi oluşturdum ve şansıma aynı günde randevu tarihi 7 temmuz olarak atandı. Önümdeki bu kısa süreçte belgelerimi toparlamaya çalıştım ve randevu tarihimden 12 saat öncesinde tam olarak tüm belgelerimi toparlayabildim. Transkript, dil belgesi gibi rutin belgelerden bahsetmeme gerek yok sanırım. Ben bloke hesap ile başvurumu yaptım ve Expatrio'yu kullandım. Herkese de tavsiye ederim müşteri hizmetleri oldukça aktif ve bloke hesabım da 2-3 gün içerisinde açılmıştı. Zaten hesap açılır açılmaz bloke hesap belgesini otomatik olarak indirebiliyorsunuz ve indirdiğiniz belgeyi başvurunuzda kullanıyorsunuz. Seyahat sağlık sigortasını da 50 euro'ya Allianz'dan halletmiştim. 6 aylık yaptırmıştım çünkü 6 aya kadar fiyatlar aynıydı.

Motivasyon mektubunda ise neden bu bölümü ve Almanya'yı seçtiğimi, gelecekteki hedeflerimi, eğitim geçmişimi ve başarılarımı yazdım. Gelecekteki hedeflerimden bahsederken kesinlikle Türkiye'ye döneceğimi belirttim. "Almanya'da kalabilirim, mezun olduktan sonra Almanya'da çalışmayı planlıyorum" gibi şeyler yazmamanızı tavsiye ederim.

Belgelerimde tek sıkıntı IELTS sonuç belgemle alakalıydı. Hali hazırda Trier Üniversitesi'ne orijinal dil belgemi yolladığım için elimde başka Ielts sonuç belgesi kalmamıştı. Bu yüzden vizeye başvururken IELTS sonuç belgesinin kopyasını verdim ve orijinalinin Trier Üniversitesi'nde olduğunu söyledim. Başvurumu alan hanımefendi dediklerimi not aldı. Görevli; büyük ihtimalle sıkıntı olmaz, olursa da konsolosluk seninle veya üniversiteyle iletişime geçer dedi. O yüzden içim rahattı açıkçası.

Görevli belgelerimi toparladıktan sonra "sıra geldi dil bilgini ölçmeye" dedi ve bir kağıt getirdi. Ayrıca telefona bakmamın yasak olduğunu ve kamerayla izlendiğimi de dile getirdi. Kağıtta İngilizce veya Almanca cevaplayabileceğim çıtır çerez sorular yer alıyordu. "Almanya'da akraban var mı?, Bölümünden 3 tane ders yaz." gibi sorulardı. Yani çok da zorlayıcı bir soru yok.

Belgelerim tamamen İngilizceydi. Orijinal belgeler ve 2 tane fotokopilerini yanında götürdüm. Apostil veya noter onayı istemediler fakat diplomanın ve diğer belgelerin orijinallerini görmek istiyorlar kesinlikle. Apostil ve noter onayını genellikle başvuru yaptığınız üniversiteler istiyorlar.

Vize başvuru süreciyle alakalı verebileceğim en büyük tavsiye, eksik belgeniz olsun olmasın mutlaka başvuru sürecinizi başlatın. Sakın randevunuzu ertelemeyin. Çünkü eksik belge olması çok da büyük bir problem değil. Başvurunuzla beraber bir dilekçeyle durumu bildirip belge elinize geçince konsolosluğa gönderebilirsiniz. Zaten onlar sizinle eksik belgeyle alakalı iletişime geçerler. Yani direkt "şu belge eksik, buna red verelim" demiyorlar.

Almanca zorunluluğum olmadığı için başvuru sürecimde konsoloslukla bir işim olmadı. Başvurumu da pasaportumu da idata'dan aldım ama Almanca zorunluluğu olanların işlemleri konsoloslukta oluyor diye biliyorum.

Aklıma gelenler bunlar. Herkese iyi şanslar.

Kilitli