Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
cain

Re: Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung - 2022

Mesaj gönderen cain » Prş Mar 23, 2023 8:55 pm

alazsumer yazdı: Prş Oca 26, 2023 11:48 am Merhabalar. Almanya’ya geleli beş sene oldu ve garantörlük belgemin süresi doldu. Ben yüksek lisansımı bitirdim ve doktora öğrencisiyim. Ne yapmak gerekir? Garantörüm, belgenin süresini uzatmaya gittiğinde; bu yalnızca halihazırda yurtdışında olup Almanya’ya gelmek isteyenler içindir, bir süredir burada yaşayanlar bu belgeye ihtiyaç duymaz gibi bir cevap vermişler. Öğrenci oturumumu uzatırken neye dayanarak uzatabilirim? Bu konuda herhangi bir bilgiye erişemediğim için yardımınıza ihtiyacım var
ben ilk oturumu bloke hesap ile alıp ikinci senesinde garantör belgesi ile uzatanlar duymuştum, bence bir daha konuşun memurlarla. çok zorda kalırsanız ve halihazırda 1 senedir aynı firmada çalışıyorsanız işçi vizesine de geçebilirsiniz. böylece bloke hesap derdiniz ortadan kalkar.

Zervz

Re: Garantör Belgesi - Verpflichtungserklärung

Mesaj gönderen Zervz » Çrş Mar 29, 2023 5:21 pm

Merhaba arkadaşlar, garantörüm bu garantör belgesi için gitti 3. Kez (önceki 2 kez bı sürü sorun çıktı onun için başka başlıklar açmıştım). Her neyse bugün gittiğinde bana bir belge postalıcakmış sanırım ne olduğunu bilmiyorum ismini, benim o belgeyi doldurup, okula postalamam gerekiyormuş. Öyle demişler ordaki memur sanırım. Ancak ben bu garantör durumunu araştırdığımda hiç böyle bişi ile karşılaşmadım farklı bir durum mu var acaba? biri bilgilendirirse mutlu olurum.

titanera

Mesaj gönderen titanera » Cum Nis 07, 2023 9:15 pm

Selamlar ben 30F Dil kursu vizesi için yeni başvuruda bulundum İzmir için. Randevu ataması çok geç oluyor. Aynı zamanda Garantör belgesi için başvuru da yaptık onun sonucunu bekliyorum. Fakat garantör belgesinin geçerlilik süresi 6 ay diye duydum bu süreçte belgem gelir fakat randevum 6 ay içinde gelmezse diye endişeleniyorum. Bu konuda ne yapabileceğim ile ilgili fikri olan var mı acaba? Şimdiden teşekkürler.

kuzeytunc

Mesaj gönderen kuzeytunc » Prş Nis 13, 2023 3:06 pm

Arkadaşlar merhaba, Thüringen eyaletinde garantörüm yabancılar ofisini aradı garantörlük belgesi için. Belgeleri online doldurması gerektiğini söylemişler ve 26 Nisan 'a randevu vermişler. Gerekli belgeleri doldurup gidecek ofise garantörlük belgesini hemen verirler mi çağırdıkları için ofise yoksa randevuya gittikten sonra da biraz süre geçmesi gerekir mi vermeleri için belgeyi ? Okuldan şartlı kabul aldım. Vizeye başvurmak için garantörlük belgesinin çıkmasını bekliyorum. Bilginiz varsa ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

erdemoozclk

Mesaj gönderen erdemoozclk » Prş Nis 13, 2023 4:53 pm

kuzeytunc yazdı: Prş Nis 13, 2023 3:06 pm Arkadaşlar merhaba, Thüringen eyaletinde garantörüm yabancılar ofisini aradı garantörlük belgesi için. Belgeleri online doldurması gerektiğini söylemişler ve 26 Nisan 'a randevu vermişler. Gerekli belgeleri doldurup gidecek ofise garantörlük belgesini hemen verirler mi çağırdıkları için ofise yoksa randevuya gittikten sonra da biraz süre geçmesi gerekir mi vermeleri için belgeyi ? Okuldan şartlı kabul aldım. Vizeye başvurmak için garantörlük belgesinin çıkmasını bekliyorum. Bilginiz varsa ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Benim enişteme 2 ay sonraya randevu vermişlerdi. Randevuya gittiği gün direkt aldı garantörü

Havadogan

Mesaj gönderen Havadogan » Pzt Nis 24, 2023 11:26 am

Merhaba benim oğlum yurtdışında Belçika'da okuyor üniversite ikinci yılı bütün evraklarimiz tamam üniversite kabul mektubu dahil sorum ise garantör belgesi için Almanya'da nereye başvuracağız garantorumuz Almanya'da yasiyor süreç nasıl en onemliside bu belge için nereye nasıl başvuru yapıyoruz randevu ilemi yoksa direk gidilip sizden gerekli olan şeyleri ordami istiyorlar lütfen yardımcı olurmusunuz tesekkurler

Havadogan

Mesaj gönderen Havadogan » Pzt Nis 24, 2023 11:33 am

Konu acil lütfen bilgisi olan arkadaşlar yazabilirlermi

erdemoozclk

Mesaj gönderen erdemoozclk » Sal May 09, 2023 12:52 pm

Merhaba garantörü erken almıştım. Dün vize tarihim açıklandı ve bu garantör bitiş süresiyle(6 ay) benim vize randevum arasında dört gün var. Eniştem Almanya'da yabancılar ofisiyle konuştuğunda kendisine İzmir konsolosluğu kabul ettiği taktirde bizde kabul ederiz sıkıntı yok demişler. En erken garantör randevusunu da ağustosta verebileceklerini söylemişler. Konsolosluğu arıyorum ulasamiyorum buna benzer sorun yaşayan oldu mu acaba?

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Pzt May 29, 2023 1:18 pm

Herkese merhaba, Almanya'da bir tanıdığım bana garantör olabileceğini söyledi fakat kendisi emekli bakmakla yükümlü olduğu kimse yok kendisinin. Merak ettiğim şey emekli maaşıyla garantörlük şartlarını karşılayabilir mi ? tecrübesi ya da bilgisi olan var mıdır?

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Pzt May 29, 2023 1:41 pm

muratkerem yazdı: Pzt May 29, 2023 1:18 pm Herkese merhaba, Almanya'da bir tanıdığım bana garantör olabileceğini söyledi fakat kendisi emekli bakmakla yükümlü olduğu kimse yok kendisinin. Merak ettiğim şey emekli maaşıyla garantörlük şartlarını karşılayabilir mi ? tecrübesi ya da bilgisi olan var mıdır?
Ufak bir düzeltme : kendisi emekli ve eşiyle birlikte yaşıyor eşi ise emekli değil. bu şartlar altında garantör olma şansı var mıdır? Teşekkürler.

Tuğçe

Mesaj gönderen Tuğçe » Sal May 30, 2023 7:52 pm

Arkadaşlar merhaba, benim abim( mainz da yaşıyor) önce oturum yenileme zamanı geldiği için ona başvuracak( bir takım sorunlardan dolayı hala yenileme başvurusu yapamadı sanım haziranın ortasında falan yapabilecek) sonra bana garantör belgesi yollamak için başvuru yapacak. Okulum da 23 Ekim de açılıyor. Durum biraz karışık yani.. okula bu dönem yetişebilir miyim? Ya da süreci kısaltabilmek adına bir yol izleyebilir miyiz? Bilen varsa aydınlatabilir sevinirim. Geçen dönem de bu problemlerden dolayı gidememiştim, bu dönem inşallah yetişebilirim.

Fatihucrr

Mesaj gönderen Fatihucrr » Sal Haz 06, 2023 1:43 am

Merhabalar ben bir garantör buldum ama geliri 2000€ gözüküyor ama kira geliri 5000€ ve evli, 18 yaşında meslek yapan bir çocuğu var acaba bana garantör olabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim

Fatihucrr

Mesaj gönderen Fatihucrr » Çrş Haz 07, 2023 3:14 pm

Physiker yazdı: Prş Ara 30, 2021 12:22 pm Ögrenci adayi, dil kursu veya ögrenci vizesi icin bagli bulundugunuz Alman konsoloslugunda vize basvurusu yaparken, Almanya daki maddi giderlerinizin garanti altina altina alindigini teyit etmeniz gerekiyor. Bunun icin iki tane yol var: Almanya dan Garantör veya Bloke Hesap.

Eger Almanya da tanidiginiz (illaki akbara olmasi gerekmiyor) birisi size garantör olursa bloke hesap acmaniza gerek yok.

Bir kisinin sizin adiniza garantör olabilmesi icin gerekli sartlar:

1- Garantör belgesi icin basvuru yapilirken garantör olacak kisinin basvuru yapildigi tarihten itibaren en az 1 yil Almanya da oturumunun olmasi gerekiyor.

2- Garantörün Almanya da ikamet etmesi lazim. Diger AB ülkelerinden garantör kabul edilmiyor.

3- Birinci dereceden yakin akraba olmasi gerekmiyor. Veya illaki Almanya da gideceginiz sehirde ikamet etmesi sart degil.

4- Garantör olacak kisinin Alman devletinden herhangi bir sosyal yardim almamasi gerekiyor.

5- Garantör olacak kiside aranan maddi sartlar:

- Eger tek yasiyorsa netto gelirinin en az 2450 Euro olmasi gerekiyor.
- Eger kendi disinda ailesinden bir kisinin daha gecimini tek basina sagliyorsa net gelirin en az 3340 Euro olmasi lazim.
- Eger kendi disinda ailesinden 2 kisinin gecimini tek basina sagliyorsa aylik net gelirinin en az 3935 Euro olmasi lazim.
- Sayet ailesinde calisan baska birinin de sabit geliri varsa bu gelir yukardaki net gelirden cikarilir ve istenen miktar düser.

Garantör Belgesi Nasil ve Nerden Alinir?

Garantor Belgesini alabilmek icin, garantör olacak kisi oturdugu sehirdeki yabancilar polisine ( Auslaenderbehorde ) giderek, sizin Almanyadaki egitiminiz suresince giderlerinizi odeyebilecek durumda oldugunu kanitlamasi gerekiyor.. Kanit icin kendi gider ve gelirlerini gosterip, ayri olarak size su anda aktuel olan 861 euroyu giderleriniz icin ayirabilecegini kanitlarsa garantör belgesini alir.

Garantör belgesi ücreti 29 Euro.

Garantör icin aranan maddi sarti kisaca özetleyecek olursak (AYLIK ORTALAMA GELIRLER) - (AYLIK ORTALAMA GIDERLER) > 861 EURO.

Garantor olacak kisi Yabancilar Polisine asagidaki belgelerle basvuru yapar :

- Pasaport
- Aylik gelirini gosteren belge ( Einkommensnachweis ).. Sayet garantor olacak kisi emekliyse maas dokumani ( Gehaltsnachweis ) , sayet serbest meslek sahibi ise Steuerbescheid ( ne kadar vergi odedigini gosteren belge ) veya Finansal danismanindan aldigi Gelir ve Gider Belgesi ( aktueller Steuerbescheid sowie z.B. Gewinn- und Verlustrechnung des Steuerberaters )..

Bunun yaninda garantor veya davet edecegi kisinin asagidaki bilgilerine ihtiyaci vardir :

- Isim Soyisim
- Dogum Tarihi ve Yeri
- Gelecek olacak kisinin Turkiyedeki adresi
- Davetiye yollanan kisinin Pasaport Numarasi..

Garantör Belgesinin Gecerlilik Süresi:

Alinan garantör belgesiyle en gec 6 ay icinde vize basvurusu yapmaniz gerekiyor. Sebebi ise garantor olan kisinin 6 ay icinde maddi durumunda bir degisiklik olabileceginden kaynaklanmaktadir..

Vize aldiktan sonra Garantör belgesi, Almanya da yasayacaginiz 5 yillik süre icin gecerli.

Daha önceki garantörlük belgesi ile ilgili konu basligimiza asagidaki linkten ulasabilirsiniz:

viewtopic.php?t=11548
Merhabalar ben bir garantör buldum ama geliri 2000€ gözüküyor ama kira geliri 5000€ ve evli, 18 yaşında meslek yapan bir çocuğu var acaba bana garantör olabilir mi?yardımcı olabilir misiniz?

ren155

Mesaj gönderen ren155 » Çrş Haz 14, 2023 2:21 pm

Dortmund garantör belgesi için kaç günde randevu veriyor arkadaşlar gidip hemen alabilir mi

emrhnrl

Mesaj gönderen emrhnrl » Çrş Haz 14, 2023 3:55 pm

Arkadaşlar merhaba,
Almanya yüksek lisans için başvurdum ve kabul için bekliyorum. Garantör belgesi için hemen başvurmak istiyordum fakat bi problem çıktı. Garantör belgesine başvurabilmek için kabul mektubu gibi belge talep ediliyor mu?? Acil öğrenmem gerek arkadaşlar, bilgisi olan var mı, Almanya'ya gelecek kişiden ne tür belgeler talep ediliyor?
Dosya ekleri
7e882f0d-152d-4260-9dbb-15e54b1a5089.jpg

themissal

Mesaj gönderen themissal » Prş Haz 15, 2023 12:37 am

Muhendis yazdı: Sal Eyl 13, 2022 11:47 pm Garantör belgesi kaç günde çıkıyor? Stuttgart tan başvuracağız.
Hocam merhaba, stuttgart'tan garantör için mesaj attığınızı gördüm birkaç soru sormak istiyorum.
1- kaç güne çıkmıştı size yani süreç nasıldı genel olarak, başvuru, Termin, değerlendirme vs. izah edebilir misiniz?
2- https://www.stuttgart.de/organigramm/le ... enste-.php
Sayfasına bakınca benden ne istendiğini pek anlayamadım yani mesela und Nachweis zukünftige Miethöhe des Verpflichtungsnehmers benim mi gelecekteki kira kanıtım yoksa bu belgelerin hepsi garantörün sunması gerekenler mi?
3- tam olarak sizden ne istendi evrak ya da bilgi olarak? Neler ilettiniz garantörünüze sunması için?

Umarım en kısa zamanda cevaplarsınız, çok teşekkür ederim.

themissal

Mesaj gönderen themissal » Prş Haz 15, 2023 12:52 am

themissal yazdı: Prş Haz 15, 2023 12:37 am Hocam merhaba, stuttgart'tan garantör için mesaj attığınızı gördüm birkaç soru sormak istiyorum.
1- kaç güne çıkmıştı size yani süreç nasıldı genel olarak, başvuru, Termin, değerlendirme vs. izah edebilir misiniz?
2- https://www.stuttgart.de/organigramm/le ... enste-.php
Sayfasına bakınca benden ne istendiğini pek anlayamadım yani mesela und Nachweis zukünftige Miethöhe des Verpflichtungsnehmers benim mi gelecekteki kira kanıtım yoksa bu belgelerin hepsi garantörün sunması gerekenler mi?
3- tam olarak sizden ne istendi evrak ya da bilgi olarak? Neler ilettiniz garantörünüze sunması için?

Umarım en kısa zamanda cevaplarsınız, çok teşekkür ederim.
2. kısmı çözdüm sanırım hocam yani gönüllü hizmeti için gelenlerden isteniyormuş ama diğer sorularım hala geçerli :)

Zervz

Mesaj gönderen Zervz » Prş Haz 22, 2023 5:21 pm

Biri artık lütfen cevaplasın, özellikle Köln'deki yabancılar polisiyle ilgili soruyorum.

1- Garantörünüzün yabancılar dairesine başvurusu ile ilgili süreciniz nasıl ilerledi, ne gibi belge talepleri oldu? (Yüzyüze mi gorusme oldu, internet üzerinden fln mi yaptınız başvuruyu vb.)

2- belgenin çıkması ve elinize ulaşması ne kadar sürdü?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Haz 23, 2023 10:58 am

Zervz yazdı: Prş Haz 22, 2023 5:21 pm Biri artık lütfen cevaplasın, özellikle Köln'deki yabancılar polisiyle ilgili soruyorum.

1- Garantörünüzün yabancılar dairesine başvurusu ile ilgili süreciniz nasıl ilerledi, ne gibi belge talepleri oldu? (Yüzyüze mi gorusme oldu, internet üzerinden fln mi yaptınız başvuruyu vb.)

2- belgenin çıkması ve elinize ulaşması ne kadar sürdü?
Istenilen belgeler garantörün durumuna göre degisir. Köln de en son garantörlük belgesi alan bir ögrencimizde islemler yaklasik 3-4 ay sürdü.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Zervz

Mesaj gönderen Zervz » Cum Haz 23, 2023 11:19 am

Physiker yazdı: Cum Haz 23, 2023 10:58 am Istenilen belgeler garantörün durumuna göre degisir. Köln de en son garantörlük belgesi alan bir ögrencimizde islemler yaklasik 3-4 ay sürdü.
Bu kadar uzun sürmesinin nedeni ne, Köln'e özel bir şey mi? Bir de online olarak mı başvuru süreci ilerlemiş. Benim de garantörüm var, kendisi bir hastanede memur (tek başına yaşıyor, durumu iyi) ama onun da işlemleri cidden çok uzun sürdü. Geri dönüş yanıtı bekliyorum dedi bana, Hala da bekliyorum