Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Euro 16 olmuşken akıl sağlığınızı nasıl koruyorsunuz?

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
lonelypup

Euro 16 olmuşken akıl sağlığınızı nasıl koruyorsunuz?

Mesaj gönderen lonelypup » Pzt Ara 13, 2021 3:39 pm

Sevgili Almanya'da okuyan veya okumak isteyen arkadaşlar.
Benimle benzer hedefleri olan sizlerden tavsiye bekliyorum. Zira kur hareketlerini ağzım beş karış açık bir şekilde izlerken, Almanya planlarım gözlerimin önünden kayıp gidiyor.

Tam 3 senedir gitme hazırlıkları yapan ben şuanda "Acaba lisans için burada mı kalsam, Türkiye'de çok iyi bir üniversitede okuyabilirim aslında, Almanya'da yaşamaya vereceğim o para gerçekten değer mi? Hata mı yapıyorum? Ya gidersem ve derslerden kalırsam, ya orada iş bulamazsam, ya ben okurken euro 30 olursa?" gibi düşünceler içinde boğuluyorum. Almanca çalışacak motivasyonum kalmıyor, hayattan zevk alamıyorum. Başlangıçtaki heves ve hırsımdan iz kalmadı. Senelerdir geleceğimi ben bunun için planlıyordum ancak artık her şey boşaymış gibi geliyor.

Sizlerin desteğine ve tavsiyelerine ihtiyacım var, bu konuda yalnız olmadığımı biliyorum. Sizlerin bu konudaki fikirleri nelerdir?

Morus alba

Re: Euro 16 olmuşken akıl sağlığınızı nasıl koruyorsunuz?

Mesaj gönderen Morus alba » Pzt Ara 13, 2021 5:20 pm

Bende aynı durumdayım. 1,5 senedir her şeyi erteledim yurtdışında lisansüstü eğitim için. Bir çok engelin yanında ekonomi de gittikçe kötüleşiyor. Bunları yazmamın sebebi moralini bozmak değil yalnız olmadığını belirtmek. Zira bazen yalnız olmadığını bilmek teselli ediyor insanı. Ne yaptığıma gelirsek, ben yine de gidecekmişim gibi davranıyorum. Çalışıyorum, araştırıyorum, planlar yapıyorum, kur yükseldikçe yeniden plan yapıyorum :lol: çünkü bir yandan şöyle düşünüyorum: kabul aldığım zaman hangi şartların geçerli olacağını bilemem. Belki de durum biraz daha düzelir ya da beni destekleyecek bir fırsat yakalayabilirim diyorum. Ama o gün geldiğinde elimde hiçbir şey olmazsa işte o zaman kaybederim. Hayatta kötü şeyler olduğu gibi güzel şeyler de oluyor. Umarım bizim başımıza iyi şeyler gelir, her şey gönlümüzce olur.
Not: Belki biraz fazla optimist bir yaklaşım oldu ama inan bana karamsar yaklaşımı da denedim ve akıl sağlığımdan oluyordum.

BirFacitas

Mesaj gönderen BirFacitas » Pzt Ara 13, 2021 8:08 pm

Almanya'ya gelmek icin gereken parayi halledebilirseniz geldikten sonrasi kolay. Egitiminiz icin gereken parayi Almanya'da kazanmak ve okul ile isi bir arada goturebilmek zor degil. Ancak isin Türkiye kısmı gercekten cok zor ve para biriktirdikce bu paranin surekli deger kaybetmesi sinir bozucu.
Sizi birer kivilcim olarak gonderiyorum,alevler olarak geri donmelisiniz!
Mustafa Kemal ATATURK

Morus alba

Mesaj gönderen Morus alba » Pzt Ara 13, 2021 9:19 pm

BirFacitas yazdı: Pzt Ara 13, 2021 8:08 pm Almanya'ya gelmek icin gereken parayi halledebilirseniz geldikten sonrasi kolay. Egitiminiz icin gereken parayi Almanya'da kazanmak ve okul ile isi bir arada goturebilmek zor degil. Ancak isin Türkiye kısmı gercekten cok zor ve para biriktirdikce bu paranin surekli deger kaybetmesi sinir bozucu.
Açıkçası Almanya'ya gittikten sonraki kısım beni oldukça endişelendiriyordu ama sizin cevabınızdan sonra biraz rahatladım. :roll: Umarım gitme işini ayarlayabilir ve kendi tecrübemizi ediniriz. Cevap için çok teşekkürler.

efeaydin

Mesaj gönderen efeaydin » Pzt Ara 13, 2021 9:55 pm

Koruyamıyorum

hanzas

Mesaj gönderen hanzas » Sal Ara 14, 2021 6:13 am

Almanca öğrendikten sonra Bachelor öğrencisi olarak iş bulup çalışmak çok zor değil. Master öğrencisi olarak ise orta seviye Almanca ile birçok iş bulunabilir. Burada tanıdığım kişilerden önemli bir kısmı çalışıp kendini finanse ediyor. İş olanaklarının fena olmadığı ve çok pahalı da olmayan orta ölçekli şehirlerde daha rahat oluyor bu.

Morus alba

Mesaj gönderen Morus alba » Sal Ara 14, 2021 1:31 pm

hanzas yazdı: Sal Ara 14, 2021 6:13 am Almanca öğrendikten sonra Bachelor öğrencisi olarak iş bulup çalışmak çok zor değil. Master öğrencisi olarak ise orta seviye Almanca ile birçok iş bulunabilir. Burada tanıdığım kişilerden önemli bir kısmı çalışıp kendini finanse ediyor. İş olanaklarının fena olmadığı ve çok pahalı da olmayan orta ölçekli şehirlerde daha rahat oluyor bu.
Peki ilk başta sıfır almanca ile iş bulma şansım çok mu düşük? İngilizce bir programa kaydolmayı Almancayı daha sonra öğrenmeyi düşünüyorum da o yüzden sormak istedim.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Ara 14, 2021 2:05 pm

Morus alba yazdı: Sal Ara 14, 2021 1:31 pm Peki ilk başta sıfır almanca ile iş bulma şansım çok mu düşük? İngilizce bir programa kaydolmayı Almancayı daha sonra öğrenmeyi düşünüyorum da o yüzden sormak istedim.
Sıfır almanca ile şartlı kabul alırsınız anca.Full ingilizce bir bolumde universiteye ogrenci kaydi yaptirirsaniz calisabilirsiniz belki sıfır almancayla ama isverenler almanca bilgisi istiyorlar genelde calistırmak icin.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Morus alba

Mesaj gönderen Morus alba » Sal Ara 14, 2021 2:42 pm

Computer_Berkay yazdı: Sal Ara 14, 2021 2:05 pm Sıfır almanca ile şartlı kabul alırsınız anca.Full ingilizce bir bolumde universiteye ogrenci kaydi yaptirirsaniz calisabilirsiniz belki sıfır almancayla ama isverenler almanca bilgisi istiyorlar genelde calistırmak icin.
Öyle olması üzdü ama bir yandan da en mantıklı olanı halkın konuştuğu dili bilmek. Cevap için teşekkürler :)

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Ara 14, 2021 2:55 pm

Morus alba yazdı: Sal Ara 14, 2021 2:42 pm Öyle olması üzdü ama bir yandan da en mantıklı olanı halkın konuştuğu dili bilmek. Cevap için teşekkürler :)
Rica ederim bu arada unutmuşum yazmayı hazırlık sırasında genellikle çalışma izni olmuyor memurun insiyatifine kalmış bir şey ikna ederseniz anca alabiliyorsunuz yoksa sadece tatillerde(Weichnachten,Ostern vs.) çalışabiliyorsunuz.

Morus alba

Mesaj gönderen Morus alba » Sal Ara 14, 2021 4:21 pm

Computer_Berkay yazdı: Sal Ara 14, 2021 2:55 pm Rica ederim bu arada unutmuşum yazmayı hazırlık sırasında genellikle çalışma izni olmuyor memurun insiyatifine kalmış bir şey ikna ederseniz anca alabiliyorsunuz yoksa sadece tatillerde(Weichnachten,Ostern vs.) çalışabiliyorsunuz.
Dil kursuna giderken çalışma izni hiç olmuyor sanıyordum. Bazı seçeneklerin olduğunu öğrenmem çok iyi oldu. :D

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Çrş Ara 15, 2021 12:11 am

Valla sagligi nasil korursunuz bilmem de ekonomiyi bu hale getiren bastakilerin adini duyar duymaz ana avrat küfürü basiyorum artik, heleki malüm kisiye burdaki almancilar bayilmiyor mu sinirden patliyorum agizlarini yüzlerini kirasim geliyor asagilik cahil sürüngenlerin.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Ara 16, 2021 11:15 am

Euro:17

20 de buluşalım arkadaşlar.

lonelypup

Mesaj gönderen lonelypup » Prş Ara 16, 2021 1:12 pm

Computer_Berkay yazdı: Prş Ara 16, 2021 11:15 am Euro:17

20 de buluşalım arkadaşlar.
Ne için buluşuyoruz :D

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Cum Ara 17, 2021 1:23 pm

Daha dün atılmadı mı bu post? 20 oldu da :D

berlin2022
İletişim:

Mesaj gönderen berlin2022 » Cum Ara 17, 2021 1:53 pm

Euro 19 olmusken ben de haftalardır açılmasını beklediğim konuya bir şeyler yazmak istedim . Senle aynı durumdan muzdaribiz malesef ki . Zaten dil kursları pahalı ve çalışma izni yok diye testdafa türkiyede hazirlaniyorum ( kötü değil aslında türk alman üniversitesinde hazirliktayim ) ama hem zaman kısıtlı ve kurs daha da uzarsa euronun nereye gidebileceğini düşünmek korkunç gerçekten . eğer üniversiteye hazirlaniyorsaniz size önerim burada okuyacakmış gibi çalışın :) yoksa benim gibi kara kara düşünürsünüz malesef :cry: :cry: umarım herkes istediği yere ulaşır iyi günler …

benjamin21

Mesaj gönderen benjamin21 » Cum Ara 17, 2021 10:07 pm

Amaaan bak valla salla sağlık önemli çok kafaya takma. Ben gelirken 8,41 di. Cidden ne var ne yok blokeyi yaptım yolladım. Şimdi şükür halim iyi. Bak valla diyorum buraya gelip hayata reset atınca çok mutlu oluyosn hani markete falan gidinxe orta ve alt raftaki ürünlrin fiyatına falan bakmadan alıcaksınn😂 zamanka alışman gerek. Yerleşirken harcadığın paralara da çok takılma, zamanla çalışırsın bak asgari ücret yakında 12€ olacak, hani bunun neti ayda 80 saat çalışsan 850-860 arası. Zorlanmazsın hiç ( iş bulursan ) ki bulursun yani. Burda işsizlik Türkiye’deki gibi değil. Valla ben burdaki Türkleri hiç anlamıyorum öyle güzel bir ülke ki hala Türkiye’de şartlar daha güzel vs diyebiliyorlar. Bazen duyuyorum diyorlarki 100€ ya bişey alamaz olduk.. bak görüyor musun standartlarını ne kadar yükseltmişler. Bizde standart falan yoktu resmen 😅😅

Her neyse diceğim şu, sen bi iş bul gerisi çook kolay. Viel Erfolg 🍀

lonelypup yazdı: Pzt Ara 13, 2021 3:39 pm Sevgili Almanya'da okuyan veya okumak isteyen arkadaşlar.
Benimle benzer hedefleri olan sizlerden tavsiye bekliyorum. Zira kur hareketlerini ağzım beş karış açık bir şekilde izlerken, Almanya planlarım gözlerimin önünden kayıp gidiyor.

Tam 3 senedir gitme hazırlıkları yapan ben şuanda "Acaba lisans için burada mı kalsam, Türkiye'de çok iyi bir üniversitede okuyabilirim aslında, Almanya'da yaşamaya vereceğim o para gerçekten değer mi? Hata mı yapıyorum? Ya gidersem ve derslerden kalırsam, ya orada iş bulamazsam, ya ben okurken euro 30 olursa?" gibi düşünceler içinde boğuluyorum. Almanca çalışacak motivasyonum kalmıyor, hayattan zevk alamıyorum. Başlangıçtaki heves ve hırsımdan iz kalmadı. Senelerdir geleceğimi ben bunun için planlıyordum ancak artık her şey boşaymış gibi geliyor.

Sizlerin desteğine ve tavsiyelerine ihtiyacım var, bu konuda yalnız olmadığımı biliyorum. Sizlerin bu konudaki fikirleri nelerdir?

emrahgur

Mesaj gönderen emrahgur » Cum Ara 17, 2021 11:28 pm

Cebinde bugünkü kur oranlarına göre 8.000 euro parası olan biri için dil kursu vizesiyle mi yoksa çalışma vizesiyle mi gelmeyi tavsiye edersiniz.Almanca B1 seviye(telc b1)

leomexxi20

Mesaj gönderen leomexxi20 » Cmt Ara 18, 2021 12:39 am

Günlerdir uyuyamıyorum hayaler uçup gidiyor.O kadarda dil kursuna para harcadım.FH da okumak istiyordum.Şimdi ausbildung yapmayı düşünüyorum.

tuanatasdemir

Mesaj gönderen tuanatasdemir » Pzt Oca 03, 2022 1:07 am

Ben de 10k yaptım. Bu sene başladım üniye, hazırlıktayım ama seneye almanyada işletmeyi ingilizce okumaya başlamak istiyorum. Tek devlet üniversitesi FAU Erlangen var ve LMU munich de yarı ing yarı almanca eğitim veriyormuş. Kendi kendime almanca öğrenmeye çalışıyorum a2yim şuan ama çok zorlanıyorum. Ieltsden de 7 üzeri alabilecek seviyedeyim ama tek okula başvurmak istemiyorum, başka ing lisansı olan devlet okulu da yok. Almanca okmak da istemiyorum ne yapsam bilemiyorum. Özel üniversitelerde ingiilizce işletme çok var ama ücretlerini karşılayamam. Burslu alma gibi bi durumarı oluyor mu acaba