Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize randevusu tahmini süre

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
furkanbicer

Vize randevusu tahmini süre

Mesaj gönderen furkanbicer » Prş Kas 18, 2021 3:25 pm

Herkese merhaba,

Şuanda elimde şartlı kabulum var ve 14 şubat tarihli dil kursu başlangıcı belgem elimde, belgelerimi hazırlama sürecindeyim. Dil sertifikasından dolayı tarihler biraz sıkışmış durumda. 9 Aralıkta bulunan ÖSD A2 sınavına girmeyi planlıyorum ve tahmini olarak 1 ay sonrasında sertifikam elimde olacak diye planlıyorum. Ulusal vize başvurularının (kabaca) 1 ayda sonuçlandığını düşünerek 10-15 ocak tarihleri arasında vize randevusu denk getirmeye çalışıyorum. İdata ile telefon üzerinde görüştüğümde randevu atamalarının 10-15 günde yapıldığı ve 15 gün kadar sonrasına randevu verdiğin, belirtti, yani yaklaşık olarak şuan başvuru yaparsam verilecek randevu yaklaşık 1 ay sonrası olacak.

Bu durumda fikrinizi almak istiyorum, biraz daha bekleyip 10 Aralık tarihlerinde randevu talebi oluşturarak 10 ocak tarihlerini denk getireyi mi denemeliyim, yoksa işlemlerin uzaması ihtimaline karşı şimdiden randevu talebi olşturmalı mıyım?

Bunun dışında herhangi bir yorumunuz, tavsiyeniz olursa da çok memnun olurum, teşekkürler.

mertyiyitt

Re: Vize randevusu tahmini süre

Mesaj gönderen mertyiyitt » Prş Kas 18, 2021 4:55 pm

furkanbicer yazdı: Prş Kas 18, 2021 3:25 pm Herkese merhaba,

Şuanda elimde şartlı kabulum var ve 14 şubat tarihli dil kursu başlangıcı belgem elimde, belgelerimi hazırlama sürecindeyim. Dil sertifikasından dolayı tarihler biraz sıkışmış durumda. 9 Aralıkta bulunan ÖSD A2 sınavına girmeyi planlıyorum ve tahmini olarak 1 ay sonrasında sertifikam elimde olacak diye planlıyorum. Ulusal vize başvurularının (kabaca) 1 ayda sonuçlandığını düşünerek 10-15 ocak tarihleri arasında vize randevusu denk getirmeye çalışıyorum. İdata ile telefon üzerinde görüştüğümde randevu atamalarının 10-15 günde yapıldığı ve 15 gün kadar sonrasına randevu verdiğin, belirtti, yani yaklaşık olarak şuan başvuru yaparsam verilecek randevu yaklaşık 1 ay sonrası olacak.

Bu durumda fikrinizi almak istiyorum, biraz daha bekleyip 10 Aralık tarihlerinde randevu talebi oluşturarak 10 ocak tarihlerini denk getireyi mi denemeliyim, yoksa işlemlerin uzaması ihtimaline karşı şimdiden randevu talebi olşturmalı mıyım?

Bunun dışında herhangi bir yorumunuz, tavsiyeniz olursa da çok memnun olurum, teşekkürler.
Verilen atama süreleri tamamen teorik o yüzden direkt olarak ona güvenmen bence yanlış olur. Ayrıca arada christmas tatili gibi uzun tatiller var, aralık sonu yani. Mesela ben 41f için İzmir'den başvurdum (29 Ağustos), 10 gün içinde, 1 ay sonraya atandı (11 Ekim). Ben den sadece 10 gün önce başvuran (20 Ağustos) arkadaşımın, 10 gün sonraya randevusu verildi (9 Eylül). Ne zamana verileceği belli olmaz. Ayrıca bu hangi şehirde yaşadığına göre değişir. İstanbul'da aynı gün içinde randevu atanabiliyorken, İzmir ya da Ankara'da uzayabiliyor. Sonrasında vize başvuru sonucunun 1 ayda sonuçlanacağının garantisi yok.
Ayrıca şartlı kabul olduğuna göre atama süresi uzayabiliyor, aynı şekilde vizenin kabul olma süreside uzuyor. Ben yanlışlıkla dil bilgisi olmayan öğrenci vizesine başvurmuştum başta(40F) ve yaklaşık sadece 50 gün kadar atanmasını bekledim, sonra hatayı fark edip dil bilgisi olan öğrenci (41F) vizesine başvurdum, 10 günde atandı. Yanlış yönlendirmiş olmayayım seni ama verilen rakamlar çok teorik ve muhtemelen işlemin daha uzun sürer. Bulabildiğin herkesten bilgi al. Örn 41F vizem şu an 6.haftasında, 37. gününde ve hala gelmedi, ve okula çoktan geç kaldım. Moralini bozma ama elbet yoluna girer her şey, elinde kabul var nasılsa önemli olan o. Senin yerinde olsam hemen başvurur, erken atanırsa eksik belge nedeniyle ertelerdim, en mantıklısı bu gibi şu an.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Prş Kas 18, 2021 5:35 pm

mertyiyitt yazdı: Prş Kas 18, 2021 4:55 pm Verilen atama süreleri tamamen teorik o yüzden direkt olarak ona güvenmen bence yanlış olur. Ayrıca arada christmas tatili gibi uzun tatiller var, aralık sonu yani. Mesela ben 41f için İzmir'den başvurdum (29 Ağustos), 10 gün içinde, 1 ay sonraya atandı (11 Ekim). Ben den sadece 10 gün önce başvuran (20 Ağustos) arkadaşımın, 10 gün sonraya randevusu verildi (9 Eylül). Ne zamana verileceği belli olmaz. Ayrıca bu hangi şehirde yaşadığına göre değişir. İstanbul'da aynı gün içinde randevu atanabiliyorken, İzmir ya da Ankara'da uzayabiliyor. Sonrasında vize başvuru sonucunun 1 ayda sonuçlanacağının garantisi yok.
Ayrıca şartlı kabul olduğuna göre atama süresi uzayabiliyor, aynı şekilde vizenin kabul olma süreside uzuyor. Ben yanlışlıkla dil bilgisi olmayan öğrenci vizesine başvurmuştum başta(40F) ve yaklaşık sadece 50 gün kadar atanmasını bekledim, sonra hatayı fark edip dil bilgisi olan öğrenci (41F) vizesine başvurdum, 10 günde atandı. Yanlış yönlendirmiş olmayayım seni ama verilen rakamlar çok teorik ve muhtemelen işlemin daha uzun sürer. Bulabildiğin herkesten bilgi al. Örn 41F vizem şu an 6.haftasında, 37. gününde ve hala gelmedi, ve okula çoktan geç kaldım. Moralini bozma ama elbet yoluna girer her şey, elinde kabul var nasılsa önemli olan o. Senin yerinde olsam hemen başvurur, erken atanırsa eksik belge nedeniyle ertelerdim, en mantıklısı bu gibi şu an.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Şuan elimde bir dil sertifikası olmadığı için eğer sınav tarihimden öncesine verilirse diye biraz kararsız kalıyorum, erteleme talep ettiğimde de sıranın sonuna atılıyor tekrar randevu atanıyor şeklinde belirtti görüştüğüm kiçin, o durumda da çok geç kalma ihtimali oluyor. Umarım en yekın zamanda vizenizi alabilirsiniz. Sizin durumunuzda, okula geç kaldığınız için ne yapmanız gerekecek? Sorun olacak mı sizin için?

TU Clausthal de Makine mühendisliği için şartlı kabulum var ve başvuru sırasında herhangi bir dil sertifikası sunmadım, geç kalmak benim açımdan hiç sorun değil fakat okul veya konsolosluk açısından bir sorun oluşturabilir mi?

Bu durumda benim için en mantıklısı hemen bir randevu talebi oluşturup (İstanbulda yaşıyorum), atanan tarih çok erken ise erteleme talep etmek mi olacaktır? Eğer ki istediğim tarih aralığına denk gelir ama o zaman benim sertifikam elime henüz ulaşmamış ise eksik belge olarak mı sunmam gerekir yoksa tekrar mı erteleme yapmam gerekir acaba? Geç kalmak açısından benim için hiçbir sorun yok konsolosluk ve okul sorun etmediği taktirde. Tekrardan teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Kas 18, 2021 10:45 pm

furkanbicer yazdı: Prş Kas 18, 2021 5:35 pm Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Şuan elimde bir dil sertifikası olmadığı için eğer sınav tarihimden öncesine verilirse diye biraz kararsız kalıyorum, erteleme talep ettiğimde de sıranın sonuna atılıyor tekrar randevu atanıyor şeklinde belirtti görüştüğüm kiçin, o durumda da çok geç kalma ihtimali oluyor. Umarım en yekın zamanda vizenizi alabilirsiniz. Sizin durumunuzda, okula geç kaldığınız için ne yapmanız gerekecek? Sorun olacak mı sizin için?

TU Clausthal de Makine mühendisliği için şartlı kabulum var ve başvuru sırasında herhangi bir dil sertifikası sunmadım, geç kalmak benim açımdan hiç sorun değil fakat okul veya konsolosluk açısından bir sorun oluşturabilir mi?

Bu durumda benim için en mantıklısı hemen bir randevu talebi oluşturup (İstanbulda yaşıyorum), atanan tarih çok erken ise erteleme talep etmek mi olacaktır? Eğer ki istediğim tarih aralığına denk gelir ama o zaman benim sertifikam elime henüz ulaşmamış ise eksik belge olarak mı sunmam gerekir yoksa tekrar mı erteleme yapmam gerekir acaba? Geç kalmak açısından benim için hiçbir sorun yok konsolosluk ve okul sorun etmediği taktirde. Tekrardan teşekkürler.
Hem A2 hem de TU Clausthal kombosu biraz sıkıntı yapabilir vizede. B1 almanız önerimdir. Konsolosluk tarafından iyi bakılan bir üniversite değil ve a2 de çok düşük bir seviye. IDATA'nın b1 alıp gelip dediği kişiler bile oldu siz yaşamayın bir semester uzatın belgenizi alın bence

umutt_cobann

Mesaj gönderen umutt_cobann » Prş Kas 18, 2021 11:14 pm

ben de 9 aralıkta ösd A2 ye giricem , başarılarrr

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Prş Kas 18, 2021 11:33 pm

tunuzn yazdı: Prş Kas 18, 2021 10:45 pm Hem A2 hem de TU Clausthal kombosu biraz sıkıntı yapabilir vizede. B1 almanız önerimdir. Konsolosluk tarafından iyi bakılan bir üniversite değil ve a2 de çok düşük bir seviye. IDATA'nın b1 alıp gelip dediği kişiler bile oldu siz yaşamayın bir semester uzatın belgenizi alın bence
Bu şekilde ret alma ihtimalim çok mu yüksek sizce? Sonuçta dil eğitimimi orada alıcam ve vize başvurusunda ingilizce dil sertifikası da teslim edicem. Açıkçası elimde bir şartlı kabul olduğu için ve de burada hiç Almanca pratik yapma şansım olmadığı çok zor öğreniyorum, şansımı denemek istiyorum o yüzden. Eğer ki ret alırsam benim açımdan çok kötü mü olur bu durum?
umutt_cobann yazdı: Prş Kas 18, 2021 11:14 pm ben de 9 aralıkta ösd A2 ye giricem , başarılarrr
Teşekkür ederim size de!

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Cum Kas 19, 2021 12:28 am

furkanbicer yazdı: Prş Kas 18, 2021 11:33 pm Bu şekilde ret alma ihtimalim çok mu yüksek sizce? Sonuçta dil eğitimimi orada alıcam ve vize başvurusunda ingilizce dil sertifikası da teslim edicem. Açıkçası elimde bir şartlı kabul olduğu için ve de burada hiç Almanca pratik yapma şansım olmadığı çok zor öğreniyorum, şansımı denemek istiyorum o yüzden. Eğer ki ret alırsam benim açımdan çok kötü mü olur bu durum?

Teşekkür ederim size de!
Almanca ise okuyacağınız bölüm evet. Çok arkadaş gördüm böyle lütfen en az b1 alın. Yarım semester kaybetmek size bir şey yapmaz.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Cum Kas 19, 2021 1:08 am

tunuzn yazdı: Cum Kas 19, 2021 12:28 am Almanca ise okuyacağınız bölüm evet. Çok arkadaş gördüm böyle lütfen en az b1 alın. Yarım semester kaybetmek size bir şey yapmaz.
Hala şansımı denemeyi istiyorum fakat dediklerinizden sonra kararsız kaldım. TU Clausthal'a başvurmamın sebebi zaten o süreçte elimde herhangi bir dil sertifikası olmamasıydı, peki siz bu durumda benim için B1 almak için ir semester daha çalışıp daha sonra devam etmemi mi yoksa alacağım A2 sertifikası ile ocak ayında tekrar başvuru yapıp başka bir üniversiteden şartlı kabul almamı mı tavsiye edersiniz?

Gerçi bir semester çalışıp B1den sonra TU Clausthal için elimdeki belge ile vize başvurusu yapamam muhtemelen çünkü 2022 kışında eğitim başlangıcı gözüküyor. Her iki seçenekte de tekrar başvuru yapmam gerekecek sanırım.

mertyiyitt

Mesaj gönderen mertyiyitt » Cum Kas 19, 2021 1:11 am

tunuzn yazdı: Cum Kas 19, 2021 12:28 am Almanca ise okuyacağınız bölüm evet. Çok arkadaş gördüm böyle lütfen en az b1 alın. Yarım semester kaybetmek size bir şey yapmaz.
Arkadaşımızın ekonomik durumu nedir bilmiyorumi evet yarım dönemde çok bir şey kaybettirmez insan hayatında ama ülkenin hali ortada hocam. GÜNLÜK olarak durduğumuz yerde eriyoruz, fırsatı olan yarın gitmek istiyor üç gün sonra değil. Yarım semester'da arkadaşımız euro alım gücünü yüzde 25 30 kaybedebilir. Bol şans dostum, çok yıpratıcı zamanlar.

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Cum Kas 19, 2021 1:17 am

mertyiyitt yazdı: Cum Kas 19, 2021 1:11 am Arkadaşımızın ekonomik durumu nedir bilmiyorumi evet yarım dönemde çok bir şey kaybettirmez insan hayatında ama ülkenin hali ortada hocam. GÜNLÜK olarak durduğumuz yerde eriyoruz, fırsatı olan yarın gitmek istiyor üç gün sonra değil. Yarım semester'da arkadaşımız euro alım gücünü yüzde 25 30 kaybedebilir. Bol şans dostum, çok yıpratıcı zamanlar.
Hocam para konusunu lütfen kapatalım. Parası olan sadece Almanya'ya gidebiliyor bu süreçte zaten. Arkadaşımızın parası olduğunu varsayıyoruz yazarken. Zaten Sperrkonto için parayı toplamış olması lazım bence.

furkanbicer

Mesaj gönderen furkanbicer » Cum Kas 19, 2021 1:25 am

mertyiyitt yazdı: Cum Kas 19, 2021 1:11 am Arkadaşımızın ekonomik durumu nedir bilmiyorumi evet yarım dönemde çok bir şey kaybettirmez insan hayatında ama ülkenin hali ortada hocam. GÜNLÜK olarak durduğumuz yerde eriyoruz, fırsatı olan yarın gitmek istiyor üç gün sonra değil. Yarım semester'da arkadaşımız euro alım gücünü yüzde 25 30 kaybedebilir. Bol şans dostum, çok yıpratıcı zamanlar.
Teşekkür ederim, gitmek isteyen herkese kolay gelsin gerçekten. B1 seviyesine gelmem kendi açımdan pratik de yapamadığımı düşünürsek çok zor olacak ve uzun sürecektir. Ve dediğiniz gibi kesin gideceğim garantileşse 1 yıl da beklerim fakat her gün yeni birşey oluyor.
tunuzn yazdı: Cum Kas 19, 2021 1:17 am Hocam para konusunu lütfen kapatalım. Parası olan sadece Almanya'ya gidebiliyor bu süreçte zaten. Arkadaşımızın parası olduğunu varsayıyoruz yazarken. Zaten Sperrkonto için parayı toplamış olması lazım bence.
En azından para konusunu hiç sıkıntı etmiyorum hocam bloke hesap ve giderleri çok rahat karşılayabilecek kendime ait param var, tek derdim bir an önce halledebilmek.

mertyiyitt

Mesaj gönderen mertyiyitt » Sal Kas 23, 2021 2:40 pm

tunuzn yazdı: Cum Kas 19, 2021 1:17 am Hocam para konusunu lütfen kapatalım. Parası olan sadece Almanya'ya gidebiliyor bu süreçte zaten. Arkadaşımızın parası olduğunu varsayıyoruz yazarken. Zaten Sperrkonto için parayı toplamış olması lazım bence.
Malesef yeni ülkelerde yeni hayatlar ve umutlar arayan herkesin tuzu kuru değil. Ben arkadaşımızı tanımadığım için sadece etkili olacak bir parametre hakkında daha görüş belirttim. Halimiz ortada. Saygılar.

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Sal Kas 23, 2021 4:16 pm

mertyiyitt yazdı: Sal Kas 23, 2021 2:40 pm Malesef yeni ülkelerde yeni hayatlar ve umutlar arayan herkesin tuzu kuru değil. Ben arkadaşımızı tanımadığım için sadece etkili olacak bir parametre hakkında daha görüş belirttim. Halimiz ortada. Saygılar.
Parasız almanyaya gidemezsiniz eğer tanıdığınız size para verebilecek birisi yoksa. Rahatlıkla bunun alakası yok kurallar böyledir.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 23, 2021 4:59 pm

Burdan devam:

viewtopic.php?t=15833
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kilitli