Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanca Ogrenmek Zor mu?...

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
emilie

Mesaj gönderen emilie » Prş Eyl 23, 2010 2:09 am

Arkadaslar su Almancayi ogrenme konusu bende inanilmaz bir baski olusturuyor bazen. Gozume cok zor gorunuyor hatta sozel bir bolumu Almanca okumak beni ciddi anlamada korkutuyor bazen...

Bu yuzden beni rahatlatacak sozlerinize ve desteginize ihtiyacim var acikcasi. hmmm :help Hep bildiklerimizi paylasarak destek oluyoruz birbirimize,bu sefer de psikolojik desteginize ve motivasyonunuza ihtiyacim var.

Ingilizceyi cok seviyorum ve iyi bir ingilizcem var ama ayni sevgiyi Almancaya karsi cabalamama ragmen gosteremiyorum. Bana okumak zorunda oldugum icin ogrenmek zorunda kaldigim bir mecburiyet hissini veriyor...

Peki ben bu duygulari nasil asabilirim. Ve mesela,Almancayla sorun yasamamak icin nasil calismak lazim? Ogrenirken ne tur yerlerde sorunlarla karsilastiniz ve bunlari nasil astiniz? Sorulari daha da uzatabiliriz...Bu konuda Almanyada okuyan arkadaslar kendi deneyimlerini paylasabilirlerse cok cok memnun olurum.

Simdiden cok tesekkurler :)

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Prş Eyl 23, 2010 2:14 am

ben zorlaniyorum cunki turkce dil bilgisi karsiligini tam alamiyorum.
kisisine gore degisir bu tabi aslinda evde surekli almanca konussam surekli sorsam ogrenebilirim gibiime geliyor ama olmuyor iste. buraya gelenlerin cogu basariyor korkma tabi calisanlarin cogu basariyor calismiyorsan kork ben korkuyorum. insanlar olumsuzluga kapilsin diye yazmiyorum sadece ben kendi kendimi olumsuzluga sokuyorum o kadar :)

emilie

Mesaj gönderen emilie » Prş Eyl 23, 2010 2:33 am

[quote]Gurhan tarafindan yazilan metin:
ben zorlaniyorum cunki turkce dil bilgisi karsiligini tam alamiyorum.
kisisine gore degisir bu tabi aslinda evde surekli almanca konussam surekli sorsam ogrenebilirim gibiime geliyor ama olmuyor iste. buraya gelenlerin cogu basariyor korkma tabi calisanlarin cogu basariyor calismiyorsan kork ben korkuyorum. insanlar olumsuzluga kapilsin diye yazmiyorum sadece ben kendi kendimi olumsuzluga sokuyorum o kadar :)[/quote]

Sagol Gurhan paylastiklarin icin. =) Sevmedigim bir seyi mecburiyet olsun diye calisamiyorum, bendede boyle bir ters durum var iste...
O zaman otamatikman tembellik basgosteriyor bende de...

Bakalim diger arkadaslar neler paylasacaklar ... :)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Prş Eyl 23, 2010 10:53 am

Valla iki aydir kendi kendime calisiyorum bilmiyorum belki de bu yuzden ama bana cok zor bir dil gibi geliyor.Artikeli vs. surekli biseyleri degisiyor kardesim.Habire ezber habire ezber.Ingilizceden daha kolay demisti birileri bana ben de mutlu olmustum ama suan ingilizceyi ariyorum :( gerci ingilizceyi de bir turlu gelistiremedim ama:D kursa gidecek ne vaktim ne de param var:) oyuzden okulu bitirene kadar kendi kendime nereye kadar ilerliyebilirsem ilerliyecem tabi pes etmessem:)

dokuzonbes

Mesaj gönderen dokuzonbes » Prş Eyl 23, 2010 12:13 pm

bende su anda fena devam etmiyor. kurstaki hocam the office dizisinin almanca dublajli turkce alt yazili setini verdi. (geri istedi gerci) 2-3 sene daha devam etsem sanirim fiillerde ve konusmada bir sikinti kalmaz... tabi almancanin ne kadarini ogrenirim bilemiyorum...

Almanca kursuna devam ederken ayni adan haftada bir kac saat ingilizce kursuna gitmek kaca patlar acaba.. yada kabul aldigimiz universitenin kendi bunyesinde ucretesiz uygulamalir varmidir acaba..
allahini seven defansa gelsin

ela07

Mesaj gönderen ela07 » Cum Eyl 24, 2010 6:46 pm

arkadaslar ben basta almancayi sadece ezbere bir dil ogreneyim diye ogreniyordum.bu yuzden nefret etmeye baslamistim baktim ilerlemiyor filan.Sonra basladim parcalar okumaya kendi alanimda. basta tabi surekli sozlukten kelime bakmaktan zevk almiyordum ama boyle devam edince en azindan kendi alanimda bilgi sahibi oldum(dsh da cok isime yaradi.)sonra zdf nin internet sayfasindan videolar(terra x) izlemeye basladim bu islere gunluk 2 saatimi filan ayirdim.baktim gorsel efektler super adamlar her konuda super makalelere dayali videolar hazirlamislar bu sefer merakla ogrenmeye basladim.sonra sevdigim dizileri almanca izledim ve de film izlerken almanca ve almanca alt yazili izledim tabii filmin yarisini kacirdigim icin bi de sonra Turkcelerini izledim:D
:)

memo21

Mesaj gönderen memo21 » Cum Eyl 24, 2010 7:09 pm

Zaten calismadan hic bir engel asilmaz ki, ve calissan "neden" olmasin ?
Almanca abartildigi kadar zor bir degil, ama vardir bazen bas agirtan taraflari.
Buna sukur edelim, ya cince ogrenmemiz gerekli olsa idi ?

Gecenlerde bir yerde gordum, cinde bir gazeteyi dogru okumak ve anlamak icin , cinde lise mezunu olmak lazim imis.

Almanca icin surekli Deutsche Welle sitesine "Almanca Ogren" bolumune giriyorum, gercekten de sahane.
Surekli orayi takip ederseniz, iyi bir seviyeye gelirsiniz.

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Eyl 25, 2010 1:58 am

[quote]ela07 tarafindan yazilan metin:
arkadaslar ben basta almancayi sadece ezbere bir dil ogreneyim diye ogreniyordum.bu yuzden nefret etmeye baslamistim baktim ilerlemiyor filan.Sonra basladim parcalar okumaya kendi alanimda. basta tabi surekli sozlukten kelime bakmaktan zevk almiyordum ama boyle devam edince en azindan kendi alanimda bilgi sahibi oldum(dsh da cok isime yaradi.)sonra zdf nin internet sayfasindan videolar(terra x) izlemeye basladim bu islere gunluk 2 saatimi filan ayirdim.baktim gorsel efektler super adamlar her konuda super makalelere dayali videolar hazirlamislar bu sefer merakla ogrenmeye basladim.sonra sevdigim dizileri almanca izledim ve de film izlerken almanca ve almanca alt yazili izledim tabii filmin yarisini kacirdigim icin bi de sonra Turkcelerini izledim:D[/quote]

ela parca okumaya ne zaman basladin dil bilgisi olarak bilgin nasil di merak ettim:)

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Cmt Eyl 25, 2010 3:28 am

bol bol cocuk kitaplari okumam soleniyordu takmiyodum onu bile o kadar biktim bu isten ama dusun tasin baska care olmadi girdim bi kitapciya ne var ne yok aldim harbiden kiyak anliyosun saka maka bole bole ilerletcem ins :) bide alman bir ogretmen turkce ogrenmek istiyormus bizim ordaki turklerden biride geldi beni buldu adam nerden denk geldiyse ogretmenle tandem yapicaz su 4 ayda siki bi calismayla gelistirmeyi umuyorum nisandada testdaf i vericem allahin izniyle.

ela07

Mesaj gönderen ela07 » Pzr Eyl 26, 2010 2:19 am

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:
arkadaslar ben basta almancayi sadece ezbere bir dil ogreneyim diye ogreniyordum.bu yuzden nefret etmeye baslamistim baktim ilerlemiyor filan.Sonra basladim parcalar okumaya kendi alanimda. basta tabi surekli sozlukten kelime bakmaktan zevk almiyordum ama boyle devam edince en azindan kendi alanimda bilgi sahibi oldum(dsh da cok isime yaradi.)sonra zdf nin internet sayfasindan videolar(terra x) izlemeye basladim bu islere gunluk 2 saatimi filan ayirdim.baktim gorsel efektler super adamlar her konuda super makalelere dayali videolar hazirlamislar bu sefer merakla ogrenmeye basladim.sonra sevdigim dizileri almanca izledim ve de film izlerken almanca ve almanca alt yazili izledim tabii filmin yarisini kacirdigim icin bi de sonra Turkcelerini izledim:D[/quote]

ela parca okumaya ne zaman basladin dil bilgisi olarak bilgin nasil di merak ettim:)[/quote]
aslinda tam olarak hatirlamiyorum:D zaten kitaptaki parcalar oluor ya onlari zaten okuosun bi de internette sayfalar var seviyene gore ama b1 seviyesinde bole ciddi parcalar makaleler filan okudum basta sikici oluo parcadan cok kelime cikartmak yazmak yoruo bi de tavsiyem almanca-almanca sozluk kullan ve hatta zamanin olursa yaz oradaki anlami cumleyi baya zaman alio ama cok ise yario sonra da Tr ne bak bence

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Eyl 26, 2010 12:47 pm

kitabtaki parcalari okumaya basladim ama onlar daha tam parca bile degil aslinda kendimi anaokul ogrencisi gibi hissetmeme yariyor:D tek ugrasim bu olsaydi cok daha iyi olacakti ama okulla beraber nasil idare edecem bilmiyorum:)

memo21

Mesaj gönderen memo21 » Pzr Eyl 26, 2010 2:15 pm

Arkadaslar benim. 04.12 de Studienkolleg Aufnahmeprufung \' um var, ne yapmam lazim, ne calismam lazim, zor mudur, yoksa.
Ben daha once B1 aldim, ama sanirim bu daha cok zor olacak.
Yardimlarinizi bekliyorum.

ela07

Mesaj gönderen ela07 » Pzr Eyl 26, 2010 7:11 pm

kitabtaki parcalari okumaya basladim ama onlar daha tam parca bile degil aslinda kendimi anaokul ogrencisi gibi hissetmeme yariyor:D tek ugrasim bu olsaydi cok daha iyi olacakti ama okulla beraber nasil idare edecem bilmiyorum:)[/quote]
herkes basta oyle hissediyor merak etme:D hatta c1 e geliosun bitiriosun hala kendini tam ii ifade edemediin zamanlar oluo(cogu zaman) cidden bu dili ogrenmek istiosan almanca izle canin sikildiginda yani kulak dolgunluu olur ve zaman kaybi olmaz uni icin. hm ama pratik yapmadan almanca ogrenmek zordur ama yine de bence madem basladin gunluk en azindan bi saatini ayir parca analizleri yap.kolay gelsin;)

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Pzr Eyl 26, 2010 11:40 pm

kitabtaki parcalari okumaya basladim ama onlar daha tam parca bile degil aslinda kendimi anaokul ogrencisi gibi hissetmeme yariyor:D tek ugrasim bu olsaydi cok daha iyi olacakti ama okulla beraber nasil idare edecem bilmiyorum:)[/quote]
herkes basta oyle hissediyor merak etme:D hatta c1 e geliosun bitiriosun hala kendini tam ii ifade edemediin zamanlar oluo(cogu zaman) cidden bu dili ogrenmek istiosan almanca izle canin sikildiginda yani kulak dolgunluu olur ve zaman kaybi olmaz uni icin. hm ama pratik yapmadan almanca ogrenmek zordur ama yine de bence madem basladin gunluk en azindan bi saatini ayir parca analizleri yap.kolay gelsin;)[

daha cok baslardayim internetten 38 cd lik set indirdim kursla ayni gidiyormus (dedigine gore),yine internetten almanya ligi maclarini izliyorum hani dedigin gibi kulagim alissin diye ama simdiye kadar keine ofsayt \'den baska bisey anlamadim:D(2 haftadir).
Cok tesekurler dediklerini yapacagim umarim basarili olurum en azindan a2 ye gelebilsem kendi kendime bana yeter

Mechanical

Mesaj gönderen Mechanical » Pzt Eyl 27, 2010 12:07 am

eren_f2007. anladigim kadariyla almanca ogrenmenin basindasin.sana tek tavsyem bu ilk kurlarda ozellikle a1 a2 dil bilgisini kuvvetli tut ki ofsayta dusmeyesin.tamam gene de izle ama o daha cok b1-b2 seviyelerinde tavsiye edebilecegim bi yontem ki bu seviyedeki biri kelime olarak biraz daha iyidir ve anlamaya ve konusmaya meyillidir.

emilie

Mesaj gönderen emilie » Sal Eyl 28, 2010 3:57 am

Ben hala Almanyadaki arkadaslardan "Almanca Calisma Yontemleri" hakkinda doyurucu bir mesaj okuyamadim,kusura bakmayin. = )

Siz nasil ogrendiniz ya da ogreniyorsunuz bu dili? Gunde ya da haftada kac saat calisiyorsunuz ya da calistiniz? Nasil calistiniz? Turkce yararlandiginiz kaynaklar oldu mu?Pratik yapma sorununu nasil cozdunuz?... Almanca da hangi konularda sozellikle sorun yasadiniz ve bunlari nasil astiniz..?

Sistematik bir calisma yonteminiz olmali mutlaka diye dusunuyorum.Bu sorular daha uzar gider. Her kurda calisma yonteminin farkli olmasindan bahsedilmis,bu konuyuda biraz daha acabilir misiniz?

Arada bir iki tane konu disi soru gelmis,konu sapmaya ve ogrenmeye calistigim noktadan uzaklasmasin istiyorum.
Bu dile yeni baslayan bir cok kisi icin tavsiyelerinizden ve gecirdiginiz deneyimlerden faydalanmak yararli olacaktir diye dusunuyorum... hmmm Sevmiyorum deyip cocuk gibi mizmizlanmak gereksiz artik bu noktadan sonra benim icin,o yuzden tavsiyelerinize ve yardimlariniza ihtiyacim var cokca...

^_^

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Çrş Eyl 29, 2010 1:43 pm

[quote]Mechanical tarafindan yazilan metin:
eren_f2007. anladigim kadariyla almanca ogrenmenin basindasin.sana tek tavsyem bu ilk kurlarda ozellikle a1 a2 dil bilgisini kuvvetli tut ki ofsayta dusmeyesin.tamam gene de izle ama o daha cok b1-b2 seviyelerinde tavsiye edebilecegim bi yontem ki bu seviyedeki biri kelime olarak biraz daha iyidir ve anlamaya ve konusmaya meyillidir.[/quote]

anladim mechanical tesekurler

emilie

Mesaj gönderen emilie » Prş Eyl 30, 2010 6:25 pm

Turkce Almanca Grammer bilgisini anlatan kaynaklar konusunda ozellikle suan yardima ihtiyac duyuyorum.
Kitapciya gidip biraz baktim ama hepsi ayni gozuktu kitaplarin ve bu yuzden bisi ifade etmedi bana... :(

Calisirken internet kayanaklari disinda yararlandiginiz bir Almanca calisma kitabi / kaynak var mi acaba?

Birde Almanca basit hikaye kitaplari baktim dun taninmis bir kitapcidan,bir sayfasi almanca bir sayfasi Turkce , ve bir hikaye kitabinin bile 10 lira oldugunu gorunce sok gecirdim. Istanbul da bildiginiz ve bunlari tedarik edebilecegimiz bir kitapci var mi acaba?

Simdiden tesekkurler cevaplariniz icin... =)

Gurhan

Mesaj gönderen Gurhan » Cum Eki 01, 2010 12:31 am

bir alman ogretmenle tandem yapicaz turkce ogrenmek istiyormus daha sonra badminton takimina kayit oldum sirf alman derdimi anlattim kor topal tamam dediler artik b2a oldum bu isi burda gelistirmem lazim 10 15 fiil le don dolas hep ayni cumleler :D

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Eki 02, 2010 11:31 am

gurhan almanyada ki utangacligi ustunden attin heralde:alkis