Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Almanca Hakkında

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Hildegard

Almanya'da Almanca Hakkında

Mesaj gönderen Hildegard » Prş Kas 04, 2021 12:48 pm

Arkadaşlar herkese yağmurlu bir Bayreuth sabahından selamlar. Master eğitimim geçen hafta başladı, tam 1 haftadır Almanya'dayım.Henüz birkaç derse katıldım ve derslerin belki de sadece yüzde 40'ını anladım. (Medya ve informatik eğitimi alıyorum. Derslerimin yarısı sözel) Almanya'ya benim gibi master/lisans için gelmiş arkadaşların bu konudaki tavsiyelerini duymak istiyorum.

Derste anlatılanarı anlamakta gerçekten güçlük çektim fakat bunun çok normal olduğunu düşündüğüm için moralim pek bozulmadı. Ancak, acaba dilim gerçekten yetersiz mi, diye de düşünmeye başladım. Almanya'ya gelince şakır şakır konuşamayacağımı ben de biliyordum ancak bazen en temel şeyleri bile söylerken zorlanıyor gibi hissediyorum. Belki de üstümdeki gerginliği hala atamadığım için. Bazen de yeri geliyor çok rahat 3-4 dakika sohbet edebiliyorum. Bu galiba tamamen konuştuğum kişiye göre değişiyor. Devlet dairesi, banka, market vb. yerlerde kendimi rahatlıkla ifade edip işlemlerimi gerçekleştirebiliyorum ama iş biraz olsun spesifik konulara indi mi almancam kesiliyor :ddd

Siz sosyal yaşamdaki ve okuldaki almanca ile nasıl başa çıktınız ? Birkaç ay sonra tekrardan B2 kursuna katılmayı düşünüyorum. Başka ne gibi önerileriniz olurdu ?

zeitfürzeit

Re: Almanya'da Almanca Hakkında

Mesaj gönderen zeitfürzeit » Prş Kas 04, 2021 1:02 pm

Hildegard yazdı: Prş Kas 04, 2021 12:48 pm Arkadaşlar herkese yağmurlu bir Bayreuth sabahından selamlar. Master eğitimim geçen hafta başladı, tam 1 haftadır Almanya'dayım.Henüz birkaç derse katıldım ve derslerin belki de sadece yüzde 40'ını anladım. (Medya ve informatik eğitimi alıyorum. Derslerimin yarısı sözel) Almanya'ya benim gibi master/lisans için gelmiş arkadaşların bu konudaki tavsiyelerini duymak istiyorum.

Derste anlatılanarı anlamakta gerçekten güçlük çektim fakat bunun çok normal olduğunu düşündüğüm için moralim pek bozulmadı. Ancak, acaba dilim gerçekten yetersiz mi, diye de düşünmeye başladım. Almanya'ya gelince şakır şakır konuşamayacağımı ben de biliyordum ancak bazen en temel şeyleri bile söylerken zorlanıyor gibi hissediyorum. Belki de üstümdeki gerginliği hala atamadığım için. Bazen de yeri geliyor çok rahat 3-4 dakika sohbet edebiliyorum. Bu galiba tamamen konuştuğum kişiye göre değişiyor. Devlet dairesi, banka, market vb. yerlerde kendimi rahatlıkla ifade edip işlemlerimi gerçekleştirebiliyorum ama iş biraz olsun spesifik konulara indi mi almancam kesiliyor :ddd

Siz sosyal yaşamdaki ve okuldaki almanca ile nasıl başa çıktınız ? Birkaç ay sonra tekrardan B2 kursuna katılmayı düşünüyorum. Başka ne gibi önerileriniz olurdu ?
Merhaba, ben de 3,5 ay önce Berlin'e meslek eğitimi için geldim. Almancamın çoğunu Almanya'ya gelerek öğrenmiştim ve Türkiye'de de Telc B2 sınavını geçtim. Bu arada gerek katıldığım kurslarda gerekse çevreden benim Almancayı seviyeme göre daha düzgün ve iyi konuştuğumla ilgili geri dönütler alıyordum. Ama burada bir yandan işe ve okula başlayınca ben de o kadar Almanın içince biraz bocaladım açıkçası :) Hala bocalıyorum hatta sırf dil yüzünden kendimi sınıftakilerin gerisinde hissediyorum bazen. Bu moral bozukluğuna yol açabiliyor bazen ama bu şekilde bir gün benim de çok akıcı bir almancaya sahip olacağımı hatırlayıp tekrar odaklanmaya çalışıyorum :) Yine de Almancanın pek de kolay bir dil olmadığını unutmayalım bence, bu seviyeye gelmek bile bir başarı bence :) Şu anda işin içindeyiz ve en hızlı bu şekilde dil öğrenildiğini biliyoruz. Bence biraz da kendi çabamızla öğrenmemiz çok hızlı olacak.
Ayrıca bu başlığı açıp böyle bir mesaj yayınlamanız çok hoşuma gitti, yalnız olmadığımı gördüm.
Başarılar :)

koloo

Mesaj gönderen koloo » Cmt Kas 06, 2021 6:33 pm

Hildegard yazdı: Prş Kas 04, 2021 12:48 pm Arkadaşlar herkese yağmurlu bir Bayreuth sabahından selamlar. Master eğitimim geçen hafta başladı, tam 1 haftadır Almanya'dayım.Henüz birkaç derse katıldım ve derslerin belki de sadece yüzde 40'ını anladım. (Medya ve informatik eğitimi alıyorum. Derslerimin yarısı sözel) Almanya'ya benim gibi master/lisans için gelmiş arkadaşların bu konudaki tavsiyelerini duymak istiyorum.

Basta oluyor öyle. Ben de bir sey anlamadim ilk 2-3 hafta ama su an büyük oranda anliyorum. Ben almanlarla konusurken niyeyse gerildigimi hissettim o yüzden de almancam bozuluyor ama yabancilarla konusurken sanki burda dogmus gibi konusuyorum :D sende de vardir belki böyle bir durum

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Cmt Kas 06, 2021 9:33 pm

Almanya'da almanca öğrenmek türkiyeye 5-10 katı basar en az.

Hildegard

Mesaj gönderen Hildegard » Pzt Kas 08, 2021 8:57 pm

koloo yazdı: Cmt Kas 06, 2021 6:33 pm Basta oluyor öyle. Ben de bir sey anlamadim ilk 2-3 hafta ama su an büyük oranda anliyorum. Ben almanlarla konusurken niyeyse gerildigimi hissettim o yüzden de almancam bozuluyor ama yabancilarla konusurken sanki burda dogmus gibi konusuyorum :D sende de vardir belki böyle bir durum
Hocam evet, karşımdaki kişi de yabancı ise almancayı gerçekten çok daha rahat konuşuyorum. Günlük hayatımda sürekli vakit geçireceğim bir arkadaş grubu şart sanırım. Öteki türlü bu hıza tek başıma çabalayarak yetişmem zor

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Sal Kas 09, 2021 10:22 am

B2 kursu almayi vs bosverin. Üniversitede konusulan almanca ile kursta sinava yönelik ögretilen almanca cok farkli. Ilk semester hatta 2.semester dil problemi cekmeniz gayet dogal. Herkes ayni seyi yasiyor. Elinizden geldigi kadar derslere katilim yapin ve anlatilanlari dikkatlice dinleyin. Sadece almanca konusmaya calisin. Zamanla gelisiyor panik yapmayin. Basarilar.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

güll

Mesaj gönderen güll » Cum Kas 12, 2021 3:32 pm

Physiker yazdı: Sal Kas 09, 2021 10:22 am B2 kursu almayi vs bosverin. Üniversitede konusulan almanca ile kursta sinava yönelik ögretilen almanca cok farkli. Ilk semester hatta 2.semester dil problemi cekmeniz gayet dogal. Herkes ayni seyi yasiyor. Elinizden geldigi kadar derslere katilim yapin ve anlatilanlari dikkatlice dinleyin. Sadece almanca konusmaya calisin. Zamanla gelisiyor panik yapmayin. Basarilar.
evet çok doğru söylemiş arkadaşım diyetisyenlik okuyor oda çok bocalamıştı fakat bu sorunu derste ses/video kaydı alarak halletmiş anlamadıgı yerleri tekrar tekrar dinleyip mesleki almancasını geliştirmişti. sizde oyle bi deneyin ilk ay çok fazla çalısmanız gerekiyor ama 2. somester a geçmeden hei iyi notlar almiş olursunuz hemde sorunu kalıcı şekilde öğrenmiş olursunuz