Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyada dil kursu vs. Türkiyede dil kursu

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
m.koc

Almanyada dil kursu vs. Türkiyede dil kursu

Mesaj gönderen m.koc » Pzr Eki 31, 2021 11:26 pm

Değerli arkadaşlar hepinize merhaba,

Şu sıralar kafam oldukça karışık olduğu için sizin yorumlarınızı da okumak istedim o yüzden bu başlığı açıyorum. Öncelikle durumumdan biraz bahsedeyim. 28 yaşındayım ve öğretmenim. İstifa edip Almanya'da sıfırdan lisans okumak istiyorum. Bu sebeple geçen yıl öss ye girip makine mühendisliği bölümüne kayıt yaptırdım. Geçen yıldan beri Almanca çalışıyorum ve önümüzdeki ay TELC B1 sınavına gireceğim. Ama B1 den sonra işler git gide zorlaşıyor ve başlıkta yazdığım yol ayrımına geliyorum. Sizce C1 e kadar bir şekilde Türkiyede gelip dil sınavına girip doğrudan öğrenci vizesine başvurmak mı daha kolay olur? Yoksa elime geçecek olan b1 sertifikası ile birlikte dil kursu vizesine başvurup mart-haziran arası 4 aylık b2-c1 hochschule intensivekurslarıyla almanyaya erken gelmek mi mantıklı? Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları var. Almanyada dil kursu almak çok faydalı olur diye düşünüyorum hem de oraya alışmış olurum 4 aylık süre içinde. Üstelik buradayken c1 sınavını geçebilecek kadar öğreneceğimden şüpheliyim ama orada dil kursu alırsam işten de istifa etmiş olacağım için sadece almancaya odaklanıp geçeceğime inanıyorum. Ama çok büyük maliyet farkı var arada. Çok kararsız kaldım fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca hem almanya için hem de türkiye için dil kursu veya özel hoca önerilerinize açığım. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum, iyi akşamlar.

zeitfürzeit

Re: Almanyada dil kursu vs. Türkiyede dil kursu

Mesaj gönderen zeitfürzeit » Prş Kas 04, 2021 1:15 pm

m.koc yazdı: Pzr Eki 31, 2021 11:26 pm Değerli arkadaşlar hepinize merhaba,

Şu sıralar kafam oldukça karışık olduğu için sizin yorumlarınızı da okumak istedim o yüzden bu başlığı açıyorum. Öncelikle durumumdan biraz bahsedeyim. 28 yaşındayım ve öğretmenim. İstifa edip Almanya'da sıfırdan lisans okumak istiyorum. Bu sebeple geçen yıl öss ye girip makine mühendisliği bölümüne kayıt yaptırdım. Geçen yıldan beri Almanca çalışıyorum ve önümüzdeki ay TELC B1 sınavına gireceğim. Ama B1 den sonra işler git gide zorlaşıyor ve başlıkta yazdığım yol ayrımına geliyorum. Sizce C1 e kadar bir şekilde Türkiyede gelip dil sınavına girip doğrudan öğrenci vizesine başvurmak mı daha kolay olur? Yoksa elime geçecek olan b1 sertifikası ile birlikte dil kursu vizesine başvurup mart-haziran arası 4 aylık b2-c1 hochschule intensivekurslarıyla almanyaya erken gelmek mi mantıklı? Her iki yöntemin de avantajları ve dezavantajları var. Almanyada dil kursu almak çok faydalı olur diye düşünüyorum hem de oraya alışmış olurum 4 aylık süre içinde. Üstelik buradayken c1 sınavını geçebilecek kadar öğreneceğimden şüpheliyim ama orada dil kursu alırsam işten de istifa etmiş olacağım için sadece almancaya odaklanıp geçeceğime inanıyorum. Ama çok büyük maliyet farkı var arada. Çok kararsız kaldım fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca hem almanya için hem de türkiye için dil kursu veya özel hoca önerilerinize açığım. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum, iyi akşamlar.
Merhaba,
Ben sizin yerinizde olsam Türkiye'de mesleğimden istifa etmeden C1 seviyesi için çalışırdım. Kesinlikle imkansız değil, sadece çok çalışmanız lazım. İtalki gibi sitelere üye olun, çok aşırı pahalı yerler değil. Hafta 1-2 kere bile konuşma programlarına katılsanız çok faydalı olur. Onun dışında ben deutsch.info'nun çokfaydasını gördüm. Sınava yönelik çok güzel alıştırmaları var ve çok iyi kelime öğrenebileceğiniz bir site. Ayrıca Almanya'da online ders veren bir sürü kurs var, bunlara da katılabilirsiniz.
İşten istifa edip Almanya'ya gelseniz, her şey düşündüğünüz gibi gitmeyebilir. Bu sefer işten de istifa etmiş olacaksınız.
Ama dediğim gibi ben sizin yerinizde olsaydım bunları yapardım. Siz benim ekonomim gayet iyi, Almanya'da kendimi çok rahat geçindiririm olmazsa da Türkiye'ye döndüğümde yapacak başka bir şey bulurum diyorsanız o size kalmış.
Başarılar.