Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sprachkurs döneminde Werkstudent

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
sametbasli

Sprachkurs döneminde Werkstudent

Mesaj gönderen sametbasli » Cum Eki 29, 2021 11:59 am

Merhaba
Şartlı kabul ile geldim . Çalışma iznim var şuan bir yerde 1 haftadır çalışıyorum anlamadığım soru . Daha şartlı kabulde dil kursu sırasında werkstudent olarak çalışabiliyor muyuz ? Böyle birşey mümkünmü ?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Re: Sprachkurs döneminde Werkstudent

Mesaj gönderen tunuzn » Cmt Eki 30, 2021 12:40 pm

sametbasli yazdı: Cum Eki 29, 2021 11:59 am Merhaba
Şartlı kabul ile geldim . Çalışma iznim var şuan bir yerde 1 haftadır çalışıyorum anlamadığım soru . Daha şartlı kabulde dil kursu sırasında werkstudent olarak çalışabiliyor muyuz ? Böyle birşey mümkünmü ?
Normalde dil kursunda çalışmak yasak.

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Pzr Eki 31, 2021 3:11 pm

sametbasli yazdı: Cum Eki 29, 2021 11:59 am Merhaba
Dil kursuna gidenlere bu durum yasak, sizler resmi kayıtlarda çalışıyor gözüküyor musunuz yoksa kaçak mı ?

Sanırım bazı yabancılar polisi çalışamaya izin veriyormuş, dil kursunu aksatmadığınızı kanıtlarsanız. (Forumda okudum ancak bu inisiyatiflerine kalan bir durum diye hatırlıyorum. Durum hakkında kesin bilgim yok.)

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Pzr Eki 31, 2021 7:57 pm

zAHo yazdı: Pzr Eki 31, 2021 3:11 pm Dil kursuna gidenlere bu durum yasak, sizler resmi kayıtlarda çalışıyor gözüküyor musunuz yoksa kaçak mı ?

Sanırım bazı yabancılar polisi çalışamaya izin veriyormuş, dil kursunu aksatmadığınızı kanıtlarsanız. (Forumda okudum ancak bu inisiyatiflerine kalan bir durum diye hatırlıyorum. Durum hakkında kesin bilgim yok.)
Arkadaşlar neden Kesin bilginiz olmadığı zamanlarda Net birşekilde Yok diyebiliyorsunuz ? 1. sene bittikten sonra herkes çalışma iznine sahip olabilir . İkincisi İlk senede çalışma izni var ama dil kursuna giderken değil . Zaten B1-B2 il geldikten sonra Dil kursunu bitirip Dil kursundan alacağın belge ile çalışabiliyorsun yada Bulunduğun yabancılar polisine başvurarak .son olarakta . Çok saçma bir şekilde kaçak mı diyorsun. Alman firması seni işe alırken Çalışma iznini kontrol etmeyecek kadar bilinçsiz mi zannediyorsun yani hiç bu çocuğun çalışma izni varmı yokmu diye sorgulatmak aklına gelmemişmisir sence 😂? Burası Türkiyemi ? Yorum yaparken daha dikkatli ve düşünerek yaparsan sevinirim😂

zAHo

Mesaj gönderen zAHo » Sal Kas 02, 2021 6:13 am

sametbasli yazdı: Pzr Eki 31, 2021 7:57 pm Arkadaşlar neden Kesin bilginiz olmadığı zamanlarda Net birşekilde Yok diyebiliyorsunuz ? 1. sene bittikten sonra herkes çalışma iznine sahip olabilir . İkincisi İlk senede çalışma izni var ama dil kursuna giderken değil . Zaten B1-B2 il geldikten sonra Dil kursunu bitirip Dil kursundan alacağın belge ile çalışabiliyorsun yada Bulunduğun yabancılar polisine başvurarak .son olarakta . Çok saçma bir şekilde kaçak mı diyorsun. Alman firması seni işe alırken Çalışma iznini kontrol etmeyecek kadar bilinçsiz mi zannediyorsun yani hiç bu çocuğun çalışma izni varmı yokmu diye sorgulatmak aklına gelmemişmisir sence 😂? Burası Türkiyemi ? Yorum yaparken daha dikkatli ve düşünerek yaparsan sevinirim😂
Hocam zaten bu durum hakkında bilgimin kesin olmadığını belirterek yorum yaptım, kaçak mevzusuna ise Türklerin türklere uyguladığı politika üzerinden birisi mi işe aldı aceba diye düşündüm.

Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Sal Kas 02, 2021 7:38 pm

zAHo yazdı: Sal Kas 02, 2021 6:13 am Hocam zaten bu durum hakkında bilgimin kesin olmadığını belirterek yorum yaptım, kaçak mevzusuna ise Türklerin türklere uyguladığı politika üzerinden birisi mi işe aldı aceba diye düşündüm.

Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.
Dil kursu bitiminde calisabilir ancak. Ferienbescheingung ile olur o da. Soruyu soran arkadas ne dedigini daha bilmiyor sonra da bize laf sokuyor.

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Prş Kas 04, 2021 1:26 am

tunuzn yazdı: Sal Kas 02, 2021 7:38 pm Dil kursu bitiminde calisabilir ancak. Ferienbescheingung ile olur o da. Soruyu soran arkadas ne dedigini daha bilmiyor sonra da bize laf sokuyor.
Laf sokma degil bunuda yanlis biliyorsun. Dil kursunu bitirmek zorunda degil . B2 yi bitirdi 3 ay sonra C1 i yapicak o 3 ay arada Calisabilir . Gidip ek olarak calisma izni almasinada gerek kalmiyor gidip Auslandbehördeye sorabilirsin. Çok fazla bilmişlik yapıyorsun ama bilmiyorsun kafana göre yasa uyduruyorsun . Bitirmek zorunda değilsin kursu ve ferienbesvheingung da Almak zorunda değilsin İşverene bağlı. İşveren isterse gidip alırsın istemezse almazsın . Zorunlu değil

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Prş Kas 04, 2021 3:41 pm

sametbasli yazdı: Prş Kas 04, 2021 1:26 am Laf sokma degil bunuda yanlis biliyorsun. Dil kursunu bitirmek zorunda degil . B2 yi bitirdi 3 ay sonra C1 i yapicak o 3 ay arada Calisabilir . Gidip ek olarak calisma izni almasinada gerek kalmiyor gidip Auslandbehördeye sorabilirsin. Çok fazla bilmişlik yapıyorsun ama bilmiyorsun kafana göre yasa uyduruyorsun . Bitirmek zorunda değilsin kursu ve ferienbesvheingung da Almak zorunda değilsin İşverene bağlı. İşveren isterse gidip alırsın istemezse almazsın . Zorunlu değil
Yanlis bilgi onu teyit edeyim. Eger is veren öyle yapiyorsa yanlis yapiyor ilerde hem isverenin hem de iscinin basi agriyabilir. Calistirdigi iscilerin calisma iznini 3 veya 6 aylik dönemlerde Jobcenter e bildirmek zorunda. Eger calisacak kisinin oturum kartinda calisma izni olarak sadece "Erwerbstätigkeit nur in den Ferien erlaubt" gibi birsey yaziyorsa ve isci hazirlik egitimi sürecindeyse ve almanca kursuna gidiyorsa yine ve kursa ara verecekse mutlaka gittigi dil kursundan Ferienbescheinigung almasi sart. Isveren kimse ona söyleyin öyle bir hata yapmasin sonra basi agriyabilir ve bildigim kadariyla daha yeni geldiniz Almanya ya cok bilmislik iyi birsey degil.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Prş Kas 04, 2021 9:48 pm

Physiker yazdı: Prş Kas 04, 2021 3:41 pm Yanlis bilgi onu teyit edeyim. Eger is veren öyle yapiyorsa yanlis yapiyor ilerde hem isverenin hem de iscinin basi agriyabilir. Calistirdigi iscilerin calisma iznini 3 veya 6 aylik dönemlerde Jobcenter e bildirmek zorunda. Eger calisacak kisinin oturum kartinda calisma izni olarak sadece "Erwerbstätigkeit nur in den Ferien erlaubt" gibi birsey yaziyorsa ve isci hazirlik egitimi sürecindeyse ve almanca kursuna gidiyorsa yine ve kursa ara verecekse mutlaka gittigi dil kursundan Ferienbescheinigung almasi sart. Isveren kimse ona söyleyin öyle bir hata yapmasin sonra basi agriyabilir ve bildigim kadariyla daha yeni geldiniz Almanya ya cok bilmislik iyi birsey degil.
Yeni gelmedim bilmişlik yaptığım yok Kural neyse gördüğüm neyse onu söyledim ve dil kursum zaten bitti B2 den başlayıp 4 ay sürdü zaten . sadece sınavlara giriyorum . kendim için konuşmadım . işverenime zaten istemediği halde kendim vermiştim . Ama bir çok kişi gördüm direk bu şekilde işveren herhangi bir talepte bulunmadı ve direk çalıştı dil kursu sürecinde Okullarada başladı ve hiçbirşekilde bir sorun olmadı farzedelimki bir sorun oldu . Ferienbescheinungu dil kursundan rica etmek kaç dakika sürüyor ? ve bilmişlik anlattıklarımın neresinde ? Bizzat gördüğümü duyduğumu söyledim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 05, 2021 11:27 am

Bence fazla uzatma. O calisan arkadaslarin ya calisma izni vardir, ya da isveren kacak calistiriyordur ya da Jobcenter henüz daha kontrol etmemistir veya gözünden kacmistir. Bilgi verirken kanunlara göre bilgi vermek zorundayiz burda. Kacak calismak veya calistirmanin cok agir hukuki yaptirimlari var. Tipik türk mantigiyla bilgi vermezsek iyi olur. Bu sekilde calisip veya calistirip cok agir hukuki yaptirimlar (agir para cezalari ve hatta son anda sinirdisi olmaktan kurtulan ögrenciler) alanlari da taniyorum.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

sametbasli

Mesaj gönderen sametbasli » Cmt Kas 06, 2021 12:18 am

Physiker yazdı: Cum Kas 05, 2021 11:27 am Bence fazla uzatma. O calisan arkadaslarin ya calisma izni vardir, ya da isveren kacak calistiriyordur ya da Jobcenter henüz daha kontrol etmemistir veya gözünden kacmistir. Bilgi verirken kanunlara göre bilgi vermek zorundayiz burda. Kacak calismak veya calistirmanin cok agir hukuki yaptirimlari var. Tipik türk mantigiyla bilgi vermezsek iyi olur. Bu sekilde calisip veya calistirip cok agir hukuki yaptirimlar (agir para cezalari ve hatta son anda sinirdisi olmaktan kurtulan ögrenciler) alanlari da taniyorum.
O zaman çalışma izinleri vardır