Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

32 yaşında üniversiteye kabul

Foruma hosgeldin. Kendini bize tanitmaya ne dersin?
Stranger

32 yaşında üniversiteye kabul

Mesaj gönderen Stranger » Cum Eyl 24, 2021 3:49 pm

Merhabalar
31 yaşındayım ilköğretim matematik öğretmenliği mezunuyum. 8 yıldır ortaokulda öğretmenlik yapıyorum. Sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olurum.
1. 2013 de üniversiteden 3.32 not ortalaması ile mezun oldum. Bu puanla nc:2,02 oluyor. Aradan bu kadar zaman geçmiş olmasına rağmen Almanya’da bir üniversitede bilgisayar mühendisliği üzerine bir bölüm okuyabilme şansım var mı? Mezuniyetimin üstünden uzun zaman geçmiş olması üniversitelerden kabul alma şansımı etkiler mi? Yada vize almamda sorun olur mu?
2. İlköğretim matematik öğretmenliği mezunu olduğum için bilgisayar üzerine herhangi bir bölümde yüksek lisansa başvuru yapabilir miyim?
3. Bu iki yoldan biriyle vize alma durumunda aile birleşimine başvurabilir miyim? İki yaşında bir kızım var onu da kendimle götürebilir miyim?

Stranger

Re: 31 yaşında üniversiteye kabul

Mesaj gönderen Stranger » Cum Eyl 24, 2021 4:17 pm

Stranger yazdı: Cum Eyl 24, 2021 3:49 pm Merhabalar
31 yaşındayım ilköğretim matematik öğretmenliği mezunuyum. 8 yıldır ortaokulda öğretmenlik yapıyorum. Sorularıma cevap verirseniz çok mutlu olurum.
1. 2013 de üniversiteden 3.32 not ortalaması ile mezun oldum. Bu puanla nc:2,02 oluyor. Aradan bu kadar zaman geçmiş olmasına rağmen Almanya’da bir üniversitede bilgisayar mühendisliği üzerine bir bölüm okuyabilme şansım var mı? Mezuniyetimin üstünden uzun zaman geçmiş olması üniversitelerden kabul alma şansımı etkiler mi? Yada vize almamda sorun olur mu?
2. İlköğretim matematik öğretmenliği mezunu olduğum için bilgisayar üzerine herhangi bir bölümde yüksek lisansa başvuru yapabilir miyim?
3. Bu iki yoldan biriyle vize alma durumunda aile birleşimine başvurabilir miyim? İki yaşında bir kızım var onu da kendimle götürebilir miyim?

Kullanıcı avatarı
aariftr

Re: 32 yaşında üniversiteye kabul

Mesaj gönderen aariftr » Cum Eyl 24, 2021 5:21 pm

Kabul almanız değil de vizeyi kazanmanız neredeyse imkansız. Sitede bununla ilgili bilgilerin de olduğu bir makale var onu okuyabilirsiniz.

Stranger

Mesaj gönderen Stranger » Cum Eyl 24, 2021 5:39 pm

aariftr yazdı: Cum Eyl 24, 2021 5:21 pm Kabul almanız değil de vizeyi kazanmanız neredeyse imkansız. Sitede bununla ilgili bilgilerin de olduğu bir makale var onu okuyabilirsiniz.
Yaşımdan dolayı mı?

ozgeyesilot

Mesaj gönderen ozgeyesilot » Cum Eyl 24, 2021 7:16 pm

Merhabalar,

Ben 34 yaşında kabul de aldım vizeyi de aldım sorunsuz şekilde.

Şartları sağlarsınız bir sorun olacağını sanmıyorum.

Bol şanslar.

Kullanıcı avatarı
aariftr

Mesaj gönderen aariftr » Cum Eyl 24, 2021 11:09 pm

Stranger yazdı: Cum Eyl 24, 2021 5:39 pm Yaşımdan dolayı mı?
Evet, 7.maddeye bakabilirsiniz. https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ci-vizesi/

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Cmt Eyl 25, 2021 5:12 pm

Merhaba, ben 31 yaşinda kabul aldim, informatik 2. Semesterdeyim.
Testdaf TDN4 alip Türkiye'de, okullara basvurabilirsiniz. Konsoloslukta bana bir soru bile sormamislardi, çok sorunsuz ve hizlica vizemi almiştim.

Stranger

Mesaj gönderen Stranger » Cmt Eyl 25, 2021 8:47 pm

ozgeyesilot yazdı: Cum Eyl 24, 2021 7:16 pm Merhabalar,

Ben 34 yaşında kabul de aldım vizeyi de aldım sorunsuz şekilde.

Şartları sağlarsınız bir sorun olacağını sanmıyorum.

Bol şanslar.
Beni umutlandırdınız teşekkür ederim Siz lisans mı yoksa yüksek lisans için mi vize alabildiniz?

Stranger

Mesaj gönderen Stranger » Cmt Eyl 25, 2021 8:49 pm

Bsktn yazdı: Cmt Eyl 25, 2021 5:12 pm Merhaba, ben 31 yaşinda kabul aldim, informatik 2. Semesterdeyim.
Testdaf TDN4 alip Türkiye'de, okullara basvurabilirsiniz. Konsoloslukta bana bir soru bile sormamislardi, çok sorunsuz ve hizlica vizemi almiştim.
Teşekkür ederim cevabınız için. Siz de üniversite ortalamanız ile mi başvurdunuz yoksa yeniden yks ye mi girdiniz?

Stranger

Mesaj gönderen Stranger » Cmt Eyl 25, 2021 8:55 pm

aariftr yazdı: Cum Eyl 24, 2021 11:09 pm Evet, 7.maddeye bakabilirsiniz. https://www.deutschstudent.com/portfoli ... ci-vizesi/
Evet makalede dediğiniz gibi yazıyor. Sizden sonra cevap veren arkadaşlardan vize alanlar olmuş. Sizin duyduğunuz yaştan dolayı red alanlar fazla mıydı?

lilas

Mesaj gönderen lilas » Cmt Eyl 25, 2021 9:58 pm

Bsktn yazdı: Cmt Eyl 25, 2021 5:12 pm Merhaba, ben 31 yaşinda kabul aldim, informatik 2. Semesterdeyim.
Siz de Türkiye'den mi TDN4 aldınız? Acaba Almanca öğrenme sürecinizden bahsedebilir misiniz?

ozgeyesilot

Mesaj gönderen ozgeyesilot » Pzr Eyl 26, 2021 1:26 pm

Stranger yazdı: Cmt Eyl 25, 2021 8:47 pm Beni umutlandırdınız teşekkür ederim Siz lisans mı yoksa yüksek lisans için mi vize alabildiniz?
Yüksek lisans

güll

Mesaj gönderen güll » Pzt Eyl 27, 2021 12:55 am

bence formdaki bu bilgilerin güncellenmesi gerekiyor çok karamsar konuşmuş ama ben 30 yaşında 3 erkek 29 yaşında 1 bayanın lisans eğitimi için geçen ay bilet alıp gittiklerini gördüm. vizede yaş değil daha çok almanca seviyenize bakıyorlarmış. hatta abla vize için gittiğinde kendisinden çok daha buyuklerini görmüş artık eskisi gibi değil sadece lise bitirenler gitmiyor o kadar çok mühendis ogretmen falan var ki işsiz almanyada hem okur hem iş ararım diye sınava girip başvuran -benim tanıdığım 6 tane- bu yüzden bence almancanıza önem verip deneyin yeter zaten okulda okurken fark edeceksiniz bizdeki gibi üni liseden sonra gidilen değil her yaştan isteyenin gittiği bir yer

Stranger

Mesaj gönderen Stranger » Sal Eyl 28, 2021 3:35 pm

güll yazdı: Pzt Eyl 27, 2021 12:55 am bence formdaki bu bilgilerin güncellenmesi gerekiyor çok karamsar konuşmuş ama ben 30 yaşında 3 erkek 29 yaşında 1 bayanın lisans eğitimi için geçen ay bilet alıp gittiklerini gördüm. vizede yaş değil daha çok almanca seviyenize bakıyorlarmış. hatta abla vize için gittiğinde kendisinden çok daha buyuklerini görmüş artık eskisi gibi değil sadece lise bitirenler gitmiyor o kadar çok mühendis ogretmen falan var ki işsiz almanyada hem okur hem iş ararım diye sınava girip başvuran -benim tanıdığım 6 tane- bu yüzden bence almancanıza önem verip deneyin yeter zaten okulda okurken fark edeceksiniz bizdeki gibi üni liseden sonra gidilen değil her yaştan isteyenin gittiği bir yer
Teşekkür ederim yanıtınız için bunları duymak beni mutlu etti. Peki üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulma sürecinde yaşın önemi olur mu? Bununla ilgili duyduğunuz kimse var mıydı? Makalede 30 yaşın üstünde birinin lisans mezunu olarak iş bulması çok zor diyordu.

Kullanıcı avatarı
mutluay

Mesaj gönderen mutluay » Sal Eyl 28, 2021 4:15 pm

Stranger yazdı: Sal Eyl 28, 2021 3:35 pm Teşekkür ederim yanıtınız için bunları duymak beni mutlu etti. Peki üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulma sürecinde yaşın önemi olur mu? Bununla ilgili duyduğunuz kimse var mıydı? Makalede 30 yaşın üstünde birinin lisans mezunu olarak iş bulması çok zor diyordu.
Etkisi var ama majör kriter değil... Bu konuyla ilgili söyleyebileceğim 2 şey var Dil bilgisi ve deneyim yeterli ise yaşa takılmıyorlar inanın. Bu arada yaş konusunda da yalnız değilsiniz , benim süreç sonuçlanınca buradan bildireceğim durumu. Siz bana göre gençsiniz =)
Meric MUTLUAY
FH-Dortmund
Maschinen-, Energie- und Umwelttechnik (M.Eng)

güll

Mesaj gönderen güll » Sal Eyl 28, 2021 8:22 pm

Stranger yazdı: Sal Eyl 28, 2021 3:35 pm Teşekkür ederim yanıtınız için bunları duymak beni mutlu etti. Peki üniversiteyi bitirdikten sonra iş bulma sürecinde yaşın önemi olur mu? Bununla ilgili duyduğunuz kimse var mıydı? Makalede 30 yaşın üstünde birinin lisans mezunu olarak iş bulması çok zor diyordu.
neden olsun? türkiyede bile okusan sonra hemen evlensen bi 5 10 yıl sonra işe başvursan yaşın geçmiş diye işe mi almayacaklar? bence vize alıp gidin sonrası zaten hallolur bu kadar ileriye bakarsak -allah korusun- önümüzdeki ilk engele takılıp düşeriz

Stranger

Mesaj gönderen Stranger » Sal Eyl 28, 2021 11:06 pm

mutluay yazdı: Sal Eyl 28, 2021 4:15 pm Etkisi var ama majör kriter değil... Bu konuyla ilgili söyleyebileceğim 2 şey var Dil bilgisi ve deneyim yeterli ise yaşa takılmıyorlar inanın. Bu arada yaş konusunda da yalnız değilsiniz , benim süreç sonuçlanınca buradan bildireceğim durumu. Siz bana göre gençsiniz =)
Umarım sürecin sonunda mutluluğunuzu paylaştığınızı görürüz. O zaman bana rehber olması açısından hikayenizi detaylı olarak anlatmanızı çok isterim.

Stranger

Mesaj gönderen Stranger » Sal Eyl 28, 2021 11:10 pm

güll yazdı: Sal Eyl 28, 2021 8:22 pm neden olsun? türkiyede bile okusan sonra hemen evlensen bi 5 10 yıl sonra işe başvursan yaşın geçmiş diye işe mi almayacaklar? bence vize alıp gidin sonrası zaten hallolur bu kadar ileriye bakarsak -allah korusun- önümüzdeki ilk engele takılıp düşeriz
Çok haklısınız ama makalede şansınız %1 ancak olur yazınca ben de düştüm. Bu sürece başlamadan önce detaylı olarak sormak istedim. Destek mesajınız için teşekkürler :)

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Çrş Eyl 29, 2021 12:42 am

Stranger yazdı: Cmt Eyl 25, 2021 8:49 pm Teşekkür ederim cevabınız için. Siz de üniversite ortalamanız ile mi başvurdunuz yoksa yeniden yks ye mi girdiniz?
Merhaba, ben informatik okumak için YKS'ye girip ayni bölümü kazanmiştim. Ancak Gürkan bey ile hazirladik, o gerek olmadigini söyledi, lisans ortalamam ve doktora ortalamami gönderdik. Sadece sirf ben istedim diye YKS'yi gönderdik. Yani lisansinizi istiyorlar.

Bsktn

Mesaj gönderen Bsktn » Çrş Eyl 29, 2021 12:53 am

lilas yazdı: Cmt Eyl 25, 2021 9:58 pm Siz de Türkiye'den mi TDN4 aldınız? Acaba Almanca öğrenme sürecinizden bahsedebilir misiniz?
Merhaba, evet Türkiye'de aldim. Agustos 2018'de A2den Goethe'ye baslayip, 2020 Agustos'ta girdigim Testdafta TDN4 aldim. Goethe'yi B2'ye gecerken biraktim, cunku hic bir verim alamiyordum. Internetten alman bir hoca buldum, kendim calisip ona yazilarimi düzeltiriyor, sorularimi soruyordum. Testdaf'a da kendim hazirlandim.
B2 Sicher kitabini 3 kere bastan sonra cümle cümle calistim, dinledim. Testdaf kelimeleri diye bir kitap bulmustum onun hepsini calistim. Her gün dinleme, okuma yaptim deutschwelle'den. Bir de 3 tane Testdaf kitabini ve musterprüfunglari cümle cümle calistim. Pek cok konu hakkinda yazdim düzelltirdim, kendi sesimi kayit edip dinledim hem kelimeleri hem kaliplari. Kesinlikle yapabilirsiniz