Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Tesdaf, telc, dsh hangisi daha mantıklı ?

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
erencankaya

Tesdaf, telc, dsh hangisi daha mantıklı ?

Mesaj gönderen erencankaya » Çrş Eyl 15, 2021 10:51 pm

Arkadaşlar sizce hangi sınava girmek daha mantıklı DSH, TesDaf veya telc arasından? DSH diğerlerine göre daha hızlı açıklandığı için ora bana daha uygun ama bazı okullarda zor bazı okullarda kolay diye söylemler var veya bazı okullar diğer okulların DSH sınavını kabul etmiyor gibi söylemler var bu konu hakkında detaylı bilgisi olan yardımcı olabilir mi ?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Re: Tesdaf, telc, dsh hangisi daha mantıklı ?

Mesaj gönderen tunuzn » Çrş Eyl 15, 2021 11:17 pm

erencankaya yazdı: Çrş Eyl 15, 2021 10:51 pm Arkadaşlar sizce hangi sınava girmek daha mantıklı DSH, TesDaf veya telc arasından? DSH diğerlerine göre daha hızlı açıklandığı için ora bana daha uygun ama bazı okullarda zor bazı okullarda kolay diye söylemler var veya bazı okullar diğer okulların DSH sınavını kabul etmiyor gibi söylemler var bu konu hakkında detaylı bilgisi olan yardımcı olabilir mi ?
Dsh. Onun eksisi almanyada olman lazım.

batukn

Mesaj gönderen batukn » Prş Eyl 16, 2021 2:11 am

erencankaya yazdı: Çrş Eyl 15, 2021 10:51 pm Arkadaşlar sizce hangi sınava girmek daha mantıklı DSH, TesDaf veya telc arasından? DSH diğerlerine göre daha hızlı açıklandığı için ora bana daha uygun ama bazı okullarda zor bazı okullarda kolay diye söylemler var veya bazı okullar diğer okulların DSH sınavını kabul etmiyor gibi söylemler var bu konu hakkında detaylı bilgisi olan yardımcı olabilir mi ?
Ben internet üzerinde daha çok alıştırması,örneği bulunduğu içi telc'i tercih edeceğim,sınav tipi de hep aynı olduğu için okuduğum bölgede ki arkadaşlarımın tavsiyesi de bu yönde oldu,testdaf'ın da çok farklı olduğunu düşünmüyorum.Ama Dsh her yerde farklı diye biliyorum en azından örnekleri çözüp aşina olabileceğiniz bir sınavı tercih etmenizi öneririm.

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Eyl 16, 2021 6:53 am

batukn yazdı: Prş Eyl 16, 2021 2:11 am Ben internet üzerinde daha çok alıştırması,örneği bulunduğu içi telc'i tercih edeceğim,sınav tipi de hep aynı olduğu için okuduğum bölgede ki arkadaşlarımın tavsiyesi de bu yönde oldu,testdaf'ın da çok farklı olduğunu düşünmüyorum.Ama Dsh her yerde farklı diye biliyorum en azından örnekleri çözüp aşina olabileceğiniz bir sınavı tercih etmenizi öneririm.
Benim Türk Alman Üniversitesinde okuyan arkadaşlarımın geneli Testdaf sınavını veremeyip DSH'a girdiler. Gariptir ki hepsi DSH'ı verdi. DSH'ı bir üniversitesden verince diğerleri de kabul ediyor diye biliyorum.

batukn

Mesaj gönderen batukn » Prş Eyl 16, 2021 3:45 pm

tunuzn yazdı: Prş Eyl 16, 2021 6:53 am Benim Türk Alman Üniversitesinde okuyan arkadaşlarımın geneli Testdaf sınavını veremeyip DSH'a girdiler. Gariptir ki hepsi DSH'ı verdi. DSH'ı bir üniversitesden verince diğerleri de kabul ediyor diye biliyorum.
Bu bilgi fikrimi değiştirebilir :D Hepsi aynı DSH mı girdi,öyleyse hangi okuldu?

Hildegard

Mesaj gönderen Hildegard » Prş Eyl 16, 2021 4:35 pm

1. DSH arkadaşların dediği gibi sadece Alman üniversitelerinde verilen bir sınav

2. Testdaf nispeten daha zordur

3. Telc formatı anlaşılabilir ve günlük hayata en yakın formatlardan biridir. Youtube ve Telegramdan sonsuz Telc kaynağına ulaşabilirsin. Ben B1 ve B2 sertifikamı Telc'den aldım. Kolay olduğunu iddia etmiyorum. Günde 10-11 saat 6-7 ay boyunca çok sağlam çalışarak sehr gut ile geçtim ikisini de. Bu yüzden Telc tavsiye ediyorum.

*Benim de türk-almandaki arkadaşlarımın çoğu testdaf veremedi ama zaten türk almandakiler pek almanca bilmiyor :D

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Eyl 16, 2021 5:33 pm

Hildegard yazdı: Prş Eyl 16, 2021 4:35 pm 1. DSH arkadaşların dediği gibi sadece Alman üniversitelerinde verilen bir sınav

2. Testdaf nispeten daha zordur

3. Telc formatı anlaşılabilir ve günlük hayata en yakın formatlardan biridir. Youtube ve Telegramdan sonsuz Telc kaynağına ulaşabilirsin. Ben B1 ve B2 sertifikamı Telc'den aldım. Kolay olduğunu iddia etmiyorum. Günde 10-11 saat 6-7 ay boyunca çok sağlam çalışarak sehr gut ile geçtim ikisini de. Bu yüzden Telc tavsiye ediyorum.

*Benim de türk-almandaki arkadaşlarımın çoğu testdaf veremedi ama zaten türk almandakiler pek almanca bilmiyor :D
6-7 ayda b2 gayet iyi. Tebrikler. Ben de 1.5 yılda B2'yi vermiştim.

Hildegard

Mesaj gönderen Hildegard » Prş Eyl 16, 2021 5:41 pm

tunuzn yazdı: Prş Eyl 16, 2021 5:33 pm 6-7 ayda b2 gayet iyi. Tebrikler. Ben de 1.5 yılda B2'yi vermiştim.
Dili öğrenmeye 2019 kasımda başladığımı düşünürsek teknik olarak benim de yaklaşık 1.5 sene falan ediyor hocam aslında. Ama formata yönelik yaklaşık 6.5 ay çalıştım