Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil Hazırlık Sınıfı ve Şartlı Kabul Farkı Sorunu

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Muhendis

Dil Hazırlık Sınıfı ve Şartlı Kabul Farkı Sorunu

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 5:30 pm

Arkadaşlar uzun süredir çözemediğim bir durum var. Lütfen yardım edebilir misiniz.

Şimdi mesela bir üniversitede makine mühendisliği master ı var. Ben şartlı kabulle gideceğim. Makine mühendisliği bölümüne başvuru yapacağım. Şartlı kabul alacağım. Peki diyelim ki o üniversitede benim bölümüm yok. Ve ben dil hazırlık eğitimi almak istiyorum. Alabilir miyim. Yani beni hazırlığa alacaklar ya bunun bölümümle ilgisi var mı?
Yani ben gidip bölümüm olmayan bir üniversitede DSH hazırlık kursuna kaydolabilir miyim. Yoksa illa ki bölümüm olacak ve şartları sağlayacak mıyım?
Yani bir üniversitenin dil okuluna yazılmakla şartlı kabul için başvurmak ayrı şeyler mi?

gutesgewissen

Re: Dil Hazırlık Sınıfı ve Şartlı Kabul Farkı Sorunu

Mesaj gönderen gutesgewissen » Prş Ağu 26, 2021 5:36 pm

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 5:30 pm Arkadaşlar uzun süredir çözemediğim bir durum var. Lütfen yardım edebilir misiniz.

Şimdi mesela bir üniversitede makine mühendisliği master ı var. Ben şartlı kabulle gideceğim. Makine mühendisliği bölümüne başvuru yapacağım. Şartlı kabul alacağım. Peki diyelim ki o üniversitede benim bölümüm yok. Ve ben dil hazırlık eğitimi almak istiyorum. Alabilir miyim. Yani beni hazırlığa alacaklar ya bunun bölümümle ilgisi var mı?
Yani ben gidip bölümüm olmayan bir üniversitede DSH hazırlık kursuna kaydolabilir miyim. Yoksa illa ki bölümüm olacak ve şartları sağlayacak mıyım?
Yani bir üniversitenin dil okuluna yazılmakla şartlı kabul için başvurmak ayrı şeyler mi?
Hayır tamamen farklı şeyler. Herhangi bir üniversitenin dil kursuna kaydolabilirsiniz. Kurs sonunda DSH sınavına girip alacağınız sertifika ile başka bir okula bile başvurabilirsiniz.

Örneğin ben Trier Üniversitesine B2 belgem ile başvurdum ancak bölümüm benden C1 talep ediyordu. Kabulümü aldım ancak DSH sınavına girip yüzde 50 başarı göstermezsem okula başlayamıyorum. ( DSH'dan %68 aldığın takdirde sertifikayı alabiliyorsun. %50 alırsan okulun hazırlık kursuna hak kazanıyorsun. Bu her okulda böyle değil) İşte bu şartlı kabuldür. Seni dil sınavından geçmen şartı ile kabul ediyorlar

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 6:20 pm

gutesgewissen yazdı: Prş Ağu 26, 2021 5:36 pm Hayır tamamen farklı şeyler. Herhangi bir üniversitenin dil kursuna kaydolabilirsiniz. Kurs sonunda DSH sınavına girip alacağınız sertifika ile başka bir okula bile başvurabilirsiniz.

Örneğin ben Trier Üniversitesine B2 belgem ile başvurdum ancak bölümüm benden C1 talep ediyordu. Kabulümü aldım ancak DSH sınavına girip yüzde 50 başarı göstermezsem okula başlayamıyorum. ( DSH'dan %68 aldığın takdirde sertifikayı alabiliyorsun. %50 alırsan okulun hazırlık kursuna hak kazanıyorsun. Bu her okulda böyle değil) İşte bu şartlı kabuldür. Seni dil sınavından geçmen şartı ile kabul ediyorlar
Peki hangisi daha avantajlı. Benim durumum şu. Ben kız arkadaşımla aynı yere gitmek istiyorum. Siz söyleyene kadar sanıyordum ki illa o üniversitede bölümlerimiz olacak. Hazırlıkla şartlı kabulu aynı sanıyordum. Aynı üniversiteye gidebilecek miyiz diye bakmaya başladım ama o kafayla baktığım için neredeyse hiç yer bulamadım. Peki ben ve kız arkadaşımın durumu için ne önerirsiniz?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Ağu 26, 2021 6:26 pm

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 6:20 pm Peki hangisi daha avantajlı. Benim durumum şu. Ben kız arkadaşımla aynı yere gitmek istiyorum. Siz söyleyene kadar sanıyordum ki illa o üniversitede bölümlerimiz olacak. Hazırlıkla şartlı kabulu aynı sanıyordum. Aynı üniversiteye gidebilecek miyiz diye bakmaya başladım ama o kafayla baktığım için neredeyse hiç yer bulamadım. Peki ben ve kız arkadaşımın durumu için ne önerirsiniz?
Dil kursu vizesi alabilirsiniz. Yoksa şansınızın olmadığını siz zaten söylemişsiniz. Üstüne üstlük Wintersemester için vize başvurusu yapmalısınız artık.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 6:31 pm

tunuzn yazdı: Prş Ağu 26, 2021 6:26 pm Dil kursu vizesi alabilirsiniz. Yoksa şansınızın olmadığını siz zaten söylemişsiniz. Üstüne üstlük Wintersemester için vize başvurusu yapmalısınız artık.
Wintersemester 2022 için gitmeyi düşünüyoruz. Kız arkadaşım İngilizce bölüm okumak istiyor. Kendisi bir üniversiteye direkt başvursa ve kabul alsa ben de o üniversitede dil okuluna yazılsam nasıl olur

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Ağu 26, 2021 6:36 pm

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 6:31 pm Wintersemester 2022 için gitmeyi düşünüyoruz. Kız arkadaşım İngilizce bölüm okumak istiyor. Kendisi bir üniversiteye direkt başvursa ve kabul alsa ben de o üniversitede dil okuluna yazılsam nasıl olur
O çevredeki özel dil okuluna yazılıp dil kursu vizesi alabilirsiniz. Başka türlü imkansız eğer bölümünüz yoksa.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 6:38 pm

tunuzn yazdı: Prş Ağu 26, 2021 6:36 pm O çevredeki özel dil okuluna yazılıp dil kursu vizesi alabilirsiniz. Başka türlü imkansız eğer bölümünüz yoksa.
Anlamadım. Bölümüm varsa ne olur ki

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Ağu 26, 2021 6:41 pm

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 6:38 pm Anlamadım. Bölümüm varsa ne olur ki
Başvurursunuz bedingte Zulassung alırsınız ya da red.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 6:47 pm

tunuzn yazdı: Prş Ağu 26, 2021 6:41 pm Başvurursunuz bedingte Zulassung alırsınız ya da red.
Ben anlamıyorum. Yukarıdaki arkadaş bölümün olmasa da okulun hazırlık kursu varsa hazırlık kursuna başvurabilirsin diyor. Siz bölümünüz yoksa başvuramazsın hazırlığa diyorsunuz

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Ağu 26, 2021 7:00 pm

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 6:47 pm Ben anlamıyorum. Yukarıdaki arkadaş bölümün olmasa da okulun hazırlık kursu varsa hazırlık kursuna başvurabilirsin diyor. Siz bölümünüz yoksa başvuramazsın hazırlığa diyorsunuz
Bakın, bedingte Zulassung belgesinde sizin bölümün adi baş köşede geçer. Kesinlikle bölümünüz olmalı.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 7:03 pm

tunuzn yazdı: Prş Ağu 26, 2021 7:00 pm Bakın, bedingte Zulassung belgesinde sizin bölümün adi baş köşede geçer. Kesinlikle bölümünüz olmalı.
Tamam şartlı kabulde öyledir. Benim bahsettiğim bir üniversitenin dil okuluna başvurmak. Bu durumla şartlı kabulün farklı olduğu söylendi. Dil okulu için orada bölümümün olmasına gerek yok dediler ilk mesajda

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Ağu 26, 2021 7:10 pm

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 7:03 pm Tamam şartlı kabulde öyledir. Benim bahsettiğim bir üniversitenin dil okuluna başvurmak. Bu durumla şartlı kabulün farklı olduğu söylendi. Dil okulu için orada bölümümün olmasına gerek yok dediler ilk mesajda
O hazırlık işte. Özel değil.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 7:12 pm

tunuzn yazdı: Prş Ağu 26, 2021 7:10 pm O hazırlık işte. Özel değil.
Abi gözünü seveyim yukarıda yazılan doğru mu değil mi

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 7:50 pm

Şunu da sormak istiyorum. Yani bir üniversiteye şartlı kabul ile gitmekle dil okulu için gitmek arasında ne fark var ki o zaman. Aynı şey diye düşünüyorum. Sonuçta şartlıda dil hazırlık bitince bölüm için tekrar başvurmuyorsun, dil okulunda ise bitince bölüm için başvurmak zorundasın. Değil mi

rammsteinLBR

Mesaj gönderen rammsteinLBR » Prş Ağu 26, 2021 8:35 pm

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 7:50 pm Şunu da sormak istiyorum. Yani bir üniversiteye şartlı kabul ile gitmekle dil okulu için gitmek arasında ne fark var ki o zaman. Aynı şey diye düşünüyorum. Sonuçta şartlıda dil hazırlık bitince bölüm için tekrar başvurmuyorsun, dil okulunda ise bitince bölüm için başvurmak zorundasın. Değil mi
Evet öyle. Şartlı kabul almadan o üniversitenin dil kursuna kayıt olamazsın(birkaç üni hariç) onun yerine özel bir dil kursuna kayıt olmalısın

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 10:12 pm

rammsteinLBR yazdı: Prş Ağu 26, 2021 8:35 pm Evet öyle. Şartlı kabul almadan o üniversitenin dil kursuna kayıt olamazsın(birkaç üni hariç) onun yerine özel bir dil kursuna kayıt olmalısın
Abi yok yine karıştı. Şimdi ben bir üniye bölümüm o üniversitede olmamasına rağmen dil okuluna başvuru yapamıyor muyum?

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Ağu 26, 2021 10:39 pm

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 10:12 pm Abi yok yine karıştı. Şimdi ben bir üniye bölümüm o üniversitede olmamasına rağmen dil okuluna başvuru yapamıyor muyum?
Evet, yapamıyorsunuz.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 10:44 pm

tunuzn yazdı: Prş Ağu 26, 2021 10:39 pm Evet, yapamıyorsunuz.
Pardon tunuzn. Türkçe yanlışlığı var. Kusura bakma. Yani diyorsun ki bölümüm yoksa sadece dil okulu olsa bile başvuramam öyle mi

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Prş Ağu 26, 2021 11:29 pm

Muhendis yazdı: Prş Ağu 26, 2021 10:44 pm Pardon tunuzn. Türkçe yanlışlığı var. Kusura bakma. Yani diyorsun ki bölümüm yoksa sadece dil okulu olsa bile başvuramam öyle mi
Dil okulu hazırlık öğrencilerine özel.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Prş Ağu 26, 2021 11:38 pm

tunuzn yazdı: Prş Ağu 26, 2021 11:29 pm Dil okulu hazırlık öğrencilerine özel.
Yani üniversiteye şartlı kabulle başvurmuş ya da hali hazırda okuyanlar için. Öyle dışarıdan biri gelip ben burada sadece dil kursu almak istiyorum diyemiyor üniversiteye. Anladım. Peki yukarıdaki arkadaş niye tersini söyledi?