Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanyadaki Master Eğitim Sonrası Bulunan İş İçin Hangi Oturum ve Çalışma İzni ?

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
perdesizbass

Almanyadaki Master Eğitim Sonrası Bulunan İş İçin Hangi Oturum ve Çalışma İzni ?

Mesaj gönderen perdesizbass » Sal Ağu 17, 2021 7:22 pm

Merhabalar,

Almanyada bir universitede master eğimi sonrası iş bulunması durumunda, oturma ve çalışma izni alınabileceği hakkında bilgileri biliyorum. Fakat bu oturma ve çalışma izinleri hakkında bilgiye ulaşamadım. Bu izinler Mavi kart kapsamında mı, süreli mi, süresiz mi, yada belli bir maaş alt limiti var mı(50 800 Euro yada 39 000 Euro gibi ). Bu konu hakkında bilgilere nereden ulaşabilirim?

Konuya dikkat burada Almanyada alman bir universite den Master diploması aldıktan sonra iş bulunması durumundan bahsetmekteyim. Ve çalışılan alan IT-Fachkraft alanıdır, yani bildiğim kadarıyla eleman ihtiyacı olan bir alan.

hatis

Re: Almanyadaki Master Eğitim Sonrası Bulunan İş İçin Hangi Oturum ve Çalışma İzni ?

Mesaj gönderen hatis » Çrş Oca 25, 2023 10:17 pm

Merhaba,

Soruya cevap bulabildiniz mi acaba? ve yeni güncellemeler var mı?

Rigwald

Re: Almanyadaki Master Eğitim Sonrası Bulunan İş İçin Hangi Oturum ve Çalışma İzni ?

Mesaj gönderen Rigwald » Prş Oca 26, 2023 11:00 am

Merhabalar,

mezuniyet sonrası önce 18 aylık bir iş arama vizesi alma hakkınız var. Bu 18 ay süresince istediginiz her işte çalışabilirsiniz; Minijob yada Vollzeit farketmez.

Bu süre zarfında yetenekleriniz ve diplomanizla az/çok uyuşan bir iş bulduğunuz anda çalışan vizesine geçersiniz. Mavi kart mevzusuna eğer gerçekten yüksek bir maaşınız yoksa bulasmanizi önermem. Onun yerine normal olan, ama diplomalı çalışan vizesine geçmeniz daha iyi olur, zaten %99 ihtimalle mavi kart alacak kadar maaşlı bi iş bulmak gerçekten imkansıza yakın (yıllık 57000 bruttu sinir galiba.)

Bahsi geçen oturum izninin ismi Aufenthalt zur Beschäftigung als Fachkraft mit akademischer Ausbildung, kısaca 18b de derler. Bu oturum izniyle 24 ay çalıştıktan sonra devam etmekte olan veya yeni bir iş sözleşmesi ile sınırsız oturuma, yani Niederlassungserlaubnise geçiş yapabilirsiniz.

Bir önemli not: oturum arama izniyle iyi bir iş bulduğunuz anda, işyerinden de ise başladıktan sonra emin olduktan sonra (belki beğenmezsiniz vs., ben ilk bulduğum işi begenmemistim 1 hafta anca durdum) fazla gecikmeden bu oturuma geçiş yapın, çünkü Niederlassungserlaubnis için sadece çalışan oturumuyla çalışılan aylar sayılıyor, iş arama içindekiler değil.

https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __18b.html

perdesizbass

Mesaj gönderen perdesizbass » Pzt Şub 05, 2024 5:28 am

Çok teşekkürler bilgi için

yyeeii

Mesaj gönderen yyeeii » Cmt Şub 10, 2024 6:55 pm

Rigwald yazdı: Prş Oca 26, 2023 11:00 am Merhabalar,

mezuniyet sonrası önce 18 aylık bir iş arama vizesi alma hakkınız var. Bu 18 ay süresince istediginiz her işte çalışabilirsiniz; Minijob yada Vollzeit farketmez.

Bu süre zarfında yetenekleriniz ve diplomanizla az/çok uyuşan bir iş bulduğunuz anda çalışan vizesine geçersiniz. Mavi kart mevzusuna eğer gerçekten yüksek bir maaşınız yoksa bulasmanizi önermem. Onun yerine normal olan, ama diplomalı çalışan vizesine geçmeniz daha iyi olur, zaten %99 ihtimalle mavi kart alacak kadar maaşlı bi iş bulmak gerçekten imkansıza yakın (yıllık 57000 bruttu sinir galiba.)

Bahsi geçen oturum izninin ismi Aufenthalt zur Beschäftigung als Fachkraft mit akademischer Ausbildung, kısaca 18b de derler. Bu oturum izniyle 24 ay çalıştıktan sonra devam etmekte olan veya yeni bir iş sözleşmesi ile sınırsız oturuma, yani Niederlassungserlaubnise geçiş yapabilirsiniz.

Bir önemli not: oturum arama izniyle iyi bir iş bulduğunuz anda, işyerinden de ise başladıktan sonra emin olduktan sonra (belki beğenmezsiniz vs., ben ilk bulduğum işi begenmemistim 1 hafta anca durdum) fazla gecikmeden bu oturuma geçiş yapın, çünkü Niederlassungserlaubnis için sadece çalışan oturumuyla çalışılan aylar sayılıyor, iş arama içindekiler değil.

https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... __18b.html
Hocam size bir sorum olacaktı, tekrar konu açmak da istemedim. IT Çalışanları için resmi sitede alt maaş sınırı '2024 itibarıyla: 41.041,80 € yıllık brüt gelir.' diyor. IT Çalışanlarının başlangıçta dahi çok rahat 45-50 bin yıllık brüt aldığını biliyorum, bu durumda mavi kart daha mantıklı olmaz mı?

https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/ ... 68-1-panel
Duisburg-München