Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Pasaport Uzatma

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
frem

Pasaport Uzatma

Mesaj gönderen frem » Cum Ağu 06, 2021 1:53 pm

Merhaba,
Ben bugün kabul aldığımı öğrendim ve pasaportum 2023 yaza kadar geçerli. Sizce pasaportu mu uzatmalı mıyım yeni pasaport ile? Deneyimlerinize göre neyi tavsiye edersiniz? Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Re: Pasaport Uzatma

Mesaj gönderen Informatiker » Cum Ağu 06, 2021 2:07 pm

Almanya'da konsolosluktada sorunsuz uzatabiliyorsun 15 gün icinde gönderiyorlar. Ama Almanya'ya giris tarihinde en az daha bir senelik süresinin olmasina dikkat et.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

frem

Mesaj gönderen frem » Cum Ağu 06, 2021 2:12 pm

Informatiker yazdı: Cum Ağu 06, 2021 2:07 pm Almanya'da konsolosluktada sorunsuz uzatabiliyorsun 15 gün icinde gönderiyorlar. Ama Almanya'ya giris tarihinde en az daha bir senelik süresinin olmasina dikkat et.
Şuan benim öğrenci pasaportum var 2023’te biten vize veya oturum izinlerinde sıkıntı olmaz dimi orda uzatmam?

ariftoteles

Mesaj gönderen ariftoteles » Cum Ağu 06, 2021 9:07 pm

Informatiker yazdı: Cum Ağu 06, 2021 2:07 pm Almanya'da konsolosluktada sorunsuz uzatabiliyorsun 15 gün icinde gönderiyorlar. Ama Almanya'ya giris tarihinde en az daha bir senelik süresinin olmasina dikkat et.
Bu pazartesi (09.08.21) iDATA'da vize randevusu görüşmem var ve pasaportumun süresi bu Ocak ayına kadar yani 5 ay sonra pasaportumun süresi bitiyor. Bu konu ile ilgili hep min 6 ay ya da şu an sende gördüğüm kadarıyla 1 sene pasaport süresi olması gerektiği. Ancak 2 defa aynı gün içinde özellikle iDATA'yı arayıp durumu aktardığımda pasaport süresinin önemi Schengen alacaklar için olduğu ve "sizin gibi Ulusal Vize için başvuracakların böyle bir sıkıntısı olmaz" şeklinde söylendi. Telefonda konustuğum iDATA yetkilisi kadın hiçbir sıkıntı olmayacağını, Almanya'ya gittiğimde pasaportumu orada uzatabileceğimi iletmek ile birlikte "başka yerden değil bu tarz konuların doğrusunu bizden öğrenin" şeklinde yaklaştı. 2. kez aramamın sebebi de "Bakın emin misiniz? Herkes böyle böyle diyor, min 6 ay olacak diyor. O yüzden teyit etmek zorunda hissettim kendimi tekrardan" demiştim. Ve net bir tavırla sıkıntı olmayacağına dair ikinci kez ciddi bir cevap aldım. Artık randevu günü göreceğiz bir sıkıntı olup olmayacağını. O kadar konuşmaları boşuna kaydetmiyorlar kesin bir yargı söylerken diye düşünüyorum. Randevu bittikten sonra tekrardan bilgilendireceğim.

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Cum Ağu 06, 2021 11:51 pm

ariftoteles yazdı: Cum Ağu 06, 2021 9:07 pm Bu pazartesi (09.08.21) iDATA'da vize randevusu görüşmem var ve pasaportumun süresi bu Ocak ayına kadar yani 5 ay sonra pasaportumun süresi bitiyor. Bu konu ile ilgili hep min 6 ay ya da şu an sende gördüğüm kadarıyla 1 sene pasaport süresi olması gerektiği. Ancak 2 defa aynı gün içinde özellikle iDATA'yı arayıp durumu aktardığımda pasaport süresinin önemi Schengen alacaklar için olduğu ve "sizin gibi Ulusal Vize için başvuracakların böyle bir sıkıntısı olmaz" şeklinde söylendi. Telefonda konustuğum iDATA yetkilisi kadın hiçbir sıkıntı olmayacağını, Almanya'ya gittiğimde pasaportumu orada uzatabileceğimi iletmek ile birlikte "başka yerden değil bu tarz konuların doğrusunu bizden öğrenin" şeklinde yaklaştı. 2. kez aramamın sebebi de "Bakın emin misiniz? Herkes böyle böyle diyor, min 6 ay olacak diyor. O yüzden teyit etmek zorunda hissettim kendimi tekrardan" demiştim. Ve net bir tavırla sıkıntı olmayacağına dair ikinci kez ciddi bir cevap aldım. Artık randevu günü göreceğiz bir sıkıntı olup olmayacağını. O kadar konuşmaları boşuna kaydetmiyorlar kesin bir yargı söylerken diye düşünüyorum. Randevu bittikten sonra tekrardan bilgilendireceğim.
Almanya'ya geldiginde oturum basvurusu yaptiginda pasaport numarasi oturum kartina islenir. Örnek eger Pasaportunun süresi 3 ay kaldiysa o zaman 3 aylik oturum verirler pasaportunun süresi bitene kadar sonra üc ay sonra pasaportunu yeniledikten sonra tekrar oturum basvurusu yapip tekrardan kart icin 100 € ödersin. Ama genelde zaten oturum basvurusu yaptiginda yabancilar subesi istenilen belgeler listesinde not düser en az 6 aylik süresi olsun pasaportunun diye. Ondan diyor herkes en az 6 ay 1 sene olsun ki bosu bosuna ugrasmayin cebinizden fazladan para cikmasin. Yoksa zaten Almanya'da konsolosluktan sorunsuz yeni pasaport alabilecegini yazdim önceki mesajimda.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

ariftoteles

Mesaj gönderen ariftoteles » Pzr Ağu 08, 2021 11:59 pm

Informatiker yazdı: Cum Ağu 06, 2021 11:51 pm Almanya'ya geldiginde oturum basvurusu yaptiginda pasaport numarasi oturum kartina islenir. Örnek eger Pasaportunun süresi 3 ay kaldiysa o zaman 3 aylik oturum verirler pasaportunun süresi bitene kadar sonra üc ay sonra pasaportunu yeniledikten sonra tekrar oturum basvurusu yapip tekrardan kart icin 100 € ödersin. Ama genelde zaten oturum basvurusu yaptiginda yabancilar subesi istenilen belgeler listesinde not düser en az 6 aylik süresi olsun pasaportunun diye. Ondan diyor herkes en az 6 ay 1 sene olsun ki bosu bosuna ugrasmayin cebinizden fazladan para cikmasin. Yoksa zaten Almanya'da konsolosluktan sorunsuz yeni pasaport alabilecegini yazdim önceki mesajimda.
Peki ben bu şekilde Almanya'ya geldiğimde pasaportumun bitiş tarihine kadar oturum alabilir miyim başvurumu yapıp ilk 2 cümlende belirttiğin gibi? Yoksa devamındaki cümlelerinde belirttiğin gibi başvuru yaparken istenilen belgeler önceden mi gönderilecek ve orada düşülen not en az 6 ay şeklinde olacak, ve bu şekilde oturum almak için randevuya gitmeden önce pasaportumu yenilemek zorunda kalacağım? Teşekkür ederim.

usaydark

Mesaj gönderen usaydark » Çrş Tem 20, 2022 5:38 pm

ariftoteles yazdı: Pzr Ağu 08, 2021 11:59 pm Peki ben bu şekilde Almanya'ya geldiğimde pasaportumun bitiş tarihine kadar oturum alabilir miyim başvurumu yapıp ilk 2 cümlende belirttiğin gibi? Yoksa devamındaki cümlelerinde belirttiğin gibi başvuru yaparken istenilen belgeler önceden mi gönderilecek ve orada düşülen not en az 6 ay şeklinde olacak, ve bu şekilde oturum almak için randevuya gitmeden önce pasaportumu yenilemek zorunda kalacağım? Teşekkür ederim.
hocam selamlar,
size benzer şekilde yükseklisans kabulüm var; 1 ekimde almanya’da olmam gerekecek. bundan 2 sene önce iü’de okurken harçsız pasaport imkanından yararlandım ve 25 yaşına - 05.05.23- kadar geçerli harçsız pasaportumu aldım. bu ay içinde vize başvurusu yapsam 9 aylık geçerliliği olan pasaport ile başvuru yapmış oluyorum. sizce yeni pasaport çıkarmalı mıyım yoksa bu pasaportla yapacağım başvuru sorunsuz hallolur mu? sizin süreciniz nasıl gerçekleşti ne tavsiye edersiniz? açıkçası bu kadar masrafın içinde 9 aylık pasaport varken bir de pasaporta 2k ödemek istemiyorum. siz veya bu konuda tecrübeli bir arkadaşımız aydınlatırsa sevinirim.