Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

At/11&kabul belgesi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
erich07

At/11&kabul belgesi

Mesaj gönderen erich07 » Çrş Eyl 01, 2010 4:25 pm

mrhaba arkadaslar bugun ssk ya gittim at11 icin gereken belgeleri sordum.Bana kabul mektubunuzun Noter onayli cevirisi gerek dedi.Ilk once sasirdim hayir boyle bisey istenmiyodu diye adama cikistim.Cunku forumda okudugum bilgilerde boyle bisey yazmiyodu.Neyse boyun asagida ayrildim ordan.Acaba ben mi hakliyim kadin mi??

ybrk

At/11&kabul belgesi

Mesaj gönderen ybrk » Çrş Eyl 01, 2010 8:15 pm

Simdi oncelikle daha once duymamis olanlar icin belirtmekte fayda var. Eger Turkiye\'de SSK\'li iseniz, bu belgeyi alarak, Almanya\'da yaptirmaniz gereken zorunlu ogrenci saglik sigortasinin aylik primlerinden yirtiyorsunuz. Bu da birkac milyar TL\'nin cebinizde kalmasini sagliyor.

Gelelim belgeyi yeni almis biri olarak yasadiklarima. Sizlere yol gosterici olmasi acisindan detayli olarak yaziyorum.

Oncelikle Almanya\'dan kabul belgem Temmuz ayinda geldiginde, bagli oldugum SGK Mudurlugune gittim. Yurtdisi Sigorta Islemleri bolumune ciktim ve derdimi anlattim.
Daha once telefonla gerekli belgeler konusunda bilgi almistim ve gerekenleri de yanimda goturmustum. Yurtdisi islemlerine benim gittigim SGK\'da ufak bir odada 2 kisi bakiyordu, bir bay ve bir bayan. Belgelerimi incelediler, daha sonra bir form doldurttular.

Bir de bir dosya cikardilar ve bu dosyada benim okulumun denkligi olup olmadigini aradilar. Simdi buraya dikkat edin, cok onemli.
Kayit oldugunuz okulun SGK\'da YOK denklik yazisi varsa bu AT/11 belgesini alabiliyorsunuz. Sayet bu dosyada denklik yazisi yoksa olmuyor. Bu durumda orada YOK\'e denklik icin yazi yazmalarini rica etmeniz gerekiyor. Ancak bu oyle 1-2 gunde olan bir is degilmis. Bana soylediklerine gore SGK\'nin yaziyi yazmasi ve YOK\'ten cevabin gelmesi en az 3 ay.

Neyse benim denklik yazisi da cikti dosyadan, ancak 2 problem vardi. Birincisi okulun gonderdigi kayit belgesinde sadece somestr adi yaziyordu, somestr tarihleri yoktu.

Bu AT/11 belgesini her somestr almak gerektiginden, SGK kesin somestr tarihlerini istiyor. Buraya dikkat edin.
Eger kabul belgenizde tarih yoksa, kafaniza gore bir yerlerden tarih bulmaya falan da kalkmayin. Okuldan resmi belge istiyorlar.

Peki kesin somestr tarihleri nerede yazar? Okula kayit yaptirdiginizda size resmi kurumlara verebileceginiz, ogrenci oldugunuzu belgeleyen Immatrikulationsbescheinigung\'lar verilir. Bu belgelerin uzerinde tam ve kesin somestr tarihleri yer alir. SGK bunu istiyor.
Eger kabul belgenizde tarih yoksa, okulun internet sitesinden somestr tarihlerini cikti alip gostermeyi denemeyi dusunebilirsiniz, ancaak burada dikkat etmeniz gereken su. Okullarin sitesinde ders baslangic, ders bitis olarak yazar genelde tarihler. Ancak somestr tarihleri degildir bunlar.
Ornegin benim (vize alabilirsem) derslerim 27 Eylul\'de basliyor, ancak somestr baslangici 1 Eylul! Sigorta da bu yuzden 1 Eylul\'de baslamak zorundaydi.

Gelelim bendeki 2. soruna. Benim sigortam kapaliydi (pasif durumdaydi). Bana bunu actirmam gerektigini, ancak su an ogrenci olmadigimdan actiramayacagimi soylediler. Eger boyle bir durumda olursaniz sigortanizi ne zaman actirabileceginizi gorusun. Bana Almanya\'da ogrenciligin 1 Eylul\'de baslayacak, 1 Eylul gunu gel acabiliriz dediler. Daha sonra 1 ay oncesinden de oluyor dediler. Orada bir ikilem var. O yuzden kendi SGK mudurlugunuz ile gorusun en garanti olarak.

Neyse benim kabul belgemde tarihler yazmadigindan Temmuz ayinda AT/11\'i alamadim.
Agustos\'ta okula kayit oldum ve yukarida bahsettigim Immatrikulationsbescheinigung\'lar geldi. Uzerlerinde tam da SGK\'nin istedigi gibi tarihler yaziyordu. Belgelerin fotokopisini ve diger belgeleri alip SGK\'ya gittim. Yurtdisi Sigorta Islemlerine belgelerimi teslim ettim.
Orada tekrar incelediler, belgelerin yanina daha once yukarida bahsettigim denklik yazisinin fotokopisini cekip eklediler ve oradaki bey, bu okuldan gelen Immatrikulationsbescheinigung uzerine "Su su tarihler arasinda Almanya\'da ogrencidir" diye not dustu imzaladi ve bir kisiye imzaya gonderdi.

Daha sonra bu belgelerle sigortami actirmam icin baska bir yere yonlendirdi. Burasi gise yontemiyle calisiyordu ve tam 1 saat sirada bekledim. Sira geldiginde belgeleri verdim ve derdimi anlattim. Ancak gisedeki memurun hicbir fikri yoktu. Elinde az once yurtdisi isler bolumunun verdigi denklik yazisini tutarken bile, hani senin denklik yazin diye sordu. Isin icinden cikamayinca, giselerin oldugu bolumun arkasinda calisan amirlerine yonlendirdi.

Arkadan iceri girip adama arkadasinin yonlendirdigini anlattim ve derdimi soyledim. Suratima bile bakmadan "sartlar belli, sartlari saglamiyorsan yok belge melge" diyerek tersledi. Bundan sonraki konusmada zaten bir dovmedigi kaldi. Devlet memuru olmasa ve ucunda sigorta sayesinde birkac milyardan yirtmak olmasa gozumu kirpmazdim. Konusma tarzi, laflari, asagilamasi vs. Hala dusundukce kan beynime sicriyor.

Bana da belgenin Turkce onayli cevirisini yaptir dedi. Ustune bir de denklik yazisina bakip, bu denklik yazisi 2008\' yilina ait. Kabul etmem, git 2010 icin yenisini cikart dedi. YOK\'ten ben nasil denklik cikartayim dedigimde de, o senin sorunun, beni ilgilendirmez diye cevap verdi.

Neyse hisimla yurtdisi isler bolumune dondum, belgeleri kabul etmediklerini ve bu sekilde soylediklerini anlattim. Oradaki bey sasirdi nasil olur diye. Belgelerimi alip ayni adamin yanina indi. Ama onu bile terslemis. O da YOK\'ten nasil denklik cikartsin diye sordugunda, ben ne bileyim Istanbul\'da YOK yok mu, gitsin cikartsin demis. Durum bu derece vahim yani.

O bey isin olmayacagini gorunce, isi mudure tasidi. Mudurun onayiyla asagidaki o beni tersleyen islemleri yapmak zorunda kaldi ve en sonunda AT/11 belgemi alabildim. Yurtdisi islemler bolumundeki memuru gorunce gercekten boyleleri de varmis dedim. Adam o kadar ilgilendi, benim isim icin baskasiyla tartisti etti, bir asagi bir yukari kostu cikartti belgeyi. Ama tabii bu 1. somestr icin, sayet vize alabilirsem.
Daha 3 somestr daha bu stresi yasamak var.

Anlayacagin ben bu ilkinde cevirisiz aldim belgeyi. Yurtdisi islemler bolumundekiler o Bescheinigunglarda yazani biliyor az cok ve Turkce not dustu yukarda dedigim gibi. Ama diger adam kabul etmemisti. Saniyorum diger somestrlar icin ceviri yaptirmak gerekecek.

erich07

At/11&kabul belgesi

Mesaj gönderen erich07 » Çrş Eyl 01, 2010 9:40 pm

bilgiler icin saol ybrk .insan gercekten sasiriyor yeminli tercume birde noter onayli istiyor .basarilar

omier93

At/11&kabul belgesi

Mesaj gönderen omier93 » Prş Eyl 02, 2010 10:45 am

arkadaslar yaziyi okudum da ama pek bise anlamadim..

isin kisasi, her semester (yil degil, semester dikkat) ogrenci belgesi alacaksiniz okuldan. Immatrikulationbescheinigung diye gecer almancasi. (semester baslangic bitis tarihi olmak zorunda)

eve gonderilenler muhursuz imzasiz oldugu icin ben hic bunladan gondermedim turkiyedeki aileme, okuldan servis burosundan istedim imza ve muhur de rica ettim 10 saniyede verdiler, turkiyeye aileme yolladim,annem sigortaya gitti, ne bir ceviri ne bir baska birsey istediler. aninda verdiler.

Verdikleri kagit da zaten yari almanca yari turkce.. bunu bana postaladi annem gittim almanyada AOK ya verdim oldu bitti..

(denklikle ilgili bi sorun olursa www.yok.gov.tr ye girip denklik bolumu var oraya mail atarsaniz 1 haftada cevap gelio bazen 2 gunde de geldigi oluyo, resmi belge yerine gecer mi bilmiyorum)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

At/11&kabul belgesi

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Eyl 03, 2010 1:41 pm

Paylasim icin tesekkurler.

erich07

At/11&kabul belgesi

Mesaj gönderen erich07 » Sal Eyl 07, 2010 3:01 pm

YA ne adamlar var adam illa kabul belgemin YEMINLI TERCUMEYE CEVIRISI SONRA NOTER ONAYINI ISTIYOR .mecburen boynum eyik yapicam