Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sağlık Sigortası

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Cautha

Sağlık Sigortası

Mesaj gönderen Cautha » Prş Tem 29, 2021 3:49 pm

Merhaba benim AT11'im var ve okul kaydı için gerekli olan sigorta onayı yani "Versicherungsbestätigung" almak için TK'ya 5 kere mail göndermeme rağmen iki haftadır bir cevap alamıyorum. Bunun üzerine dün AOK'ye mail attım ve bugün gelen mail şu şekilde:
the AT11 certificate is completely sufficient and must be recognized by the university as proof of valid insurance abroad.

In the past, additional certificates were issued by a statutory health insurance company. However, we have now been banned from doing this, as evidence such as the AT11 is sufficient.

Please submit your AT11 certificate to the university and point out that it is sufficient according to the statutory health insurance
Yani özetle bir onayın gerekli olmadığını ve AT11'in okula sunulabileceğini söylüyor. Fakat forumdan okuduğum kadarıyla herkes bir "Versicherungsbestätigung" alıyor. Kafam karıştı yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Cautha

Re: Sağlık Sigortası

Mesaj gönderen Cautha » Cum Tem 30, 2021 10:16 am

Arkadaşlar son zamanlarda Versicherungsbestätigung alan hiç kimse yok mu? Okul kaydını ne ile yaptınız?

zzcck

Mesaj gönderen zzcck » Cum Tem 30, 2021 1:31 pm

Cautha yazdı: Prş Tem 29, 2021 3:49 pm Merhaba benim AT11'im var ve okul kaydı için gerekli olan sigorta onayı yani "Versicherungsbestätigung" almak için TK'ya 5 kere mail göndermeme rağmen iki haftadır bir cevap alamıyorum. Bunun üzerine dün AOK'ye mail attım ve bugün gelen mail şu şekilde:

Yani özetle bir onayın gerekli olmadığını ve AT11'in okula sunulabileceğini söylüyor. Fakat forumdan okuduğum kadarıyla herkes bir "Versicherungsbestätigung" alıyor. Kafam karıştı yardımcı olabilirseniz sevinirim.
merhaba bir çözüme ulaşabildiniz mi? ne yaptiniz okul AT11'i kabul etti mi acaba?

Cautha

Mesaj gönderen Cautha » Cum Tem 30, 2021 1:48 pm

Okuldan henüz bir cevap alamadım. Bu durumu yaşayanlardan yardım bekliyorum.

zzcck

Mesaj gönderen zzcck » Cum Tem 30, 2021 2:04 pm

Cautha yazdı: Cum Tem 30, 2021 1:48 pm Okuldan henüz bir cevap alamadım. Bu durumu yaşayanlardan yardım bekliyorum.
ben de aynı durumdayım AOK ve TK'ya mail attim daha dönüş alamadım. Umarim birisi yardimci olur.

Lownchaser

Mesaj gönderen Lownchaser » Cum Tem 30, 2021 2:13 pm

Merhaba; ben de bugün online okul kaydı aşamasındaydım. Ve sağlık sigortası ile adres kısmında takıldım. Sanırım okula kaydımın tamamlanması için orada bir sağlık sigortası ve kalacak yer (yurt veya ev) ayarlamam gerekiyor. AT11 belgesi aldım. Okulun portalındaki sigorta seçeneklerinde AT11 belgesi yok. Sigorta numarası kısmı da ne olacak bilmiyorum.

4 Ağustosta vize randevum var. Vizenin 2 ay içinde çıkıp çıkmayacağı da beli değil ama son kayıt 30 Eylül. Uzaktan sigorta eşleştiriliyor mu? Yoksa vizemin mi olması gerekiyor? Bu durumda süreç nasıl ilerliyor bir bilginiz var mı? Eğer vize geç çıkarsa bu işlemleri oraya gidip zamanında yapamayacağım çünkü.
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Sal Ağu 03, 2021 3:27 pm

arkadaşlar AT11 belgesi ile kayıt konusunda bir sonuca ulaşabildiniz mi acaba?

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Sal Ağu 03, 2021 3:45 pm

Cautha yazdı: Prş Tem 29, 2021 3:49 pm Merhaba benim AT11'im var ve okul kaydı için gerekli olan sigorta onayı yani "Versicherungsbestätigung" almak için TK'ya 5 kere mail göndermeme rağmen iki haftadır bir cevap alamıyorum. Bunun üzerine dün AOK'ye mail attım ve bugün gelen mail şu şekilde:

Bu çok ilginç çünkü okulumun bana yolladığı mailde eğer Almanya'da geçerli bir sigorta belgem varsa bunun geçerli olduğuna dair bir belge almam gerektiğini söylüyor. yani direkt o belgeyi yolla demiyor. International office şöyle demişti mailde:

"With the relevant EHIC (European health insurance card) or with proof of adequate health insurance coverage, you must contact one of the organizations within the German state health insurance system (“gesetzliche Krankenkasse”), a number of which are listed below. There you will receive the health insurance documents you need to register and get a residence permit. The document is named as follows:
„Bescheinigung für die Einschreibung an einer (deutschen) Hochschule“
Please note: The document „Mitgliedsbestätigung“ (confirmation of membership) or the health insurance card (like the EHIC) is not sufficient for registration!"

Aynen bunu belirterek yani bana sizden confirmation almam gerektiğini söylediler diyerek AOK'ye mail attım bakalım ne diyecekler...

Cautha

Mesaj gönderen Cautha » Çrş Ağu 04, 2021 8:03 am

keinproblem yazdı: Sal Ağu 03, 2021 3:45 pm Bu çok ilginç çünkü okulumun bana yolladığı mailde eğer Almanya'da geçerli bir sigorta belgem varsa bunun geçerli olduğuna dair bir belge almam gerektiğini söylüyor. yani direkt o belgeyi yolla demiyor. International office şöyle demişti mailde:

"With the relevant EHIC (European health insurance card) or with proof of adequate health insurance coverage, you must contact one of the organizations within the German state health insurance system (“gesetzliche Krankenkasse”), a number of which are listed below. There you will receive the health insurance documents you need to register and get a residence permit. The document is named as follows:
„Bescheinigung für die Einschreibung an einer (deutschen) Hochschule“
Please note: The document „Mitgliedsbestätigung“ (confirmation of membership) or the health insurance card (like the EHIC) is not sufficient for registration!"

Aynen bunu belirterek yani bana sizden confirmation almam gerektiğini söylediler diyerek AOK'ye mail attım bakalım ne diyecekler...

Benim kabulüm TU Dortmund'dan bana da sizinki gibi A/T11'in geçerli olduğunu fakat kayıt kuralları sebebiyle bir yasal sigorta şirketinden bununla ilgili bir onay ya da muafiyet belgesi almam gerektiği söylendi. Yani A/T11' i almıyor.

TK'ya tam 4 farklı mail adresinden 7 mail gönderdim. 3 haftadır hiçbir cevap alamıyorum.
AOK ile uzun süren bir mailleşmemiz oldu ve bütün çabalarıma rağmen bu belgeyi "artık" veremediklerini çünkü okulun A/T11'in yeterli görüldüğünü ve üniversitenin bu belgeyi kabul etmek zorunda olduğunu söylediler.
Barmer'a da 3 gün önce mail attım DAK'a da.

İletişime geçebildiğim sigorta şirketi bu belgeyi vermiyor, diğerlerine de ulaşamıyorum.

Cautha

Mesaj gönderen Cautha » Prş Ağu 05, 2021 5:17 pm

Ben sorduğum soruya yanıt alamamıştım ama belki bu durumda olup da yardım arayanlar vardır diye yazıyorum.

DAK'a gönderdiğim mailin ertesi gün cevap geldi ve direkt gerekli belgeyi gönderdiler. Daha sonra tekrar bir şey sormak için yazdığımda ise bir saat içinde cevap aldım oldukça hızlı ve ilgililerdi. Yani siz de sigorta için TK'dan AOK'den ya da herhangi bir yerden benim gibi uzun süredir okul kaydı için almanız gereken onay belgesi için cevap bekliyorsanız beklemeyin arkadaşlar. Hiç uğraşmadan direkt DAK ile halledin işinizi, hepinize kolay gelsin.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Ağu 05, 2021 5:41 pm

Cautha yazdı: Prş Ağu 05, 2021 5:17 pm Ben sorduğum soruya yanıt alamamıştım ama belki bu durumda olup da yardım arayanlar vardır diye yazıyorum.

DAK'a gönderdiğim mailin ertesi gün cevap geldi ve direkt gerekli belgeyi gönderdiler. Daha sonra tekrar bir şey sormak için yazdığımda ise bir saat içinde cevap aldım oldukça hızlı ve ilgililerdi. Yani siz de sigorta için TK'dan AOK'den ya da herhangi bir yerden benim gibi uzun süredir okul kaydı için almanız gereken onay belgesi için cevap bekliyorsanız beklemeyin arkadaşlar. Hiç uğraşmadan direkt DAK ile halledin işinizi, hepinize kolay gelsin.
Merhaba, paylaşımınız için teşekkürler. Ben de bugün SBK'dan hızlı bir dönüş aldım ve işte kayıtta kullanacağonın belge diyerek elektronik imzalı versicherungsbescheinigung isimli belgeyi yolladılar ancak belgede versichertennummer (policy number) vb bir şey bulunmuyor. Sadece ismim, trdeki adresim ve tritt keine Versicherungspflicht nach falan yazıyor. Sizin de aynı şekilde mi acaba? Forumu biraz gezindim tk nın yolladığı belgelerde öyle bir numara da yer alıyormuş, o yüzden emin olamadım.

Cautha

Mesaj gönderen Cautha » Prş Ağu 05, 2021 5:54 pm

Benim aldığım belgede Versicherten Nummer ve Betriebsnummer mevcut. Ayrıca ek olarak okulun da görmek istediği "versicherungsfrei von der Versicherungspflicht befreit oder nicht versicherungspflichtig." ibaresi de var. Üzerinde doğum tarihim ve adresim de yazıyor. Bana oldukça detaylı bir belge gibi geldi çünkü numara olmayınca bazı okullar kabul etmiyor şeklinde okumuştum. İsterseniz DAK'a da gönderin 1 günde cevap geliyor, istediğinizi kullanırsınız.

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Prş Ağu 05, 2021 6:05 pm

En iyisi ondan da bir belge isteyim evet. Teşekkür ederim.

zzcck

Mesaj gönderen zzcck » Cum Ağu 06, 2021 12:36 am

Cautha yazdı: Prş Ağu 05, 2021 5:17 pm Ben sorduğum soruya yanıt alamamıştım ama belki bu durumda olup da yardım arayanlar vardır diye yazıyorum.

Merhaba, DAK'da AOK ve TK gibi public health insurance sirketi mi ? Yani hep AOK,TK'dan bahsediyorlar ya hiç DAK duymadigim icin sormak istedim

Cautha

Mesaj gönderen Cautha » Cum Ağu 06, 2021 10:34 am

zzcck yazdı: Cum Ağu 06, 2021 12:36 am Merhaba, DAK'da AOK ve TK gibi public health insurance sirketi mi ? Yani hep AOK,TK'dan bahsediyorlar ya hiç DAK duymadigim icin sormak istedim
Evet kendisi de gayet büyük bir public health insurance şirketi.

zzcck

Mesaj gönderen zzcck » Cum Ağu 06, 2021 11:15 am

Cautha yazdı: Cum Ağu 06, 2021 10:34 am Evet kendisi de gayet büyük bir public health insurance şirketi.
Teşekkür ederim

keinproblem

Mesaj gönderen keinproblem » Sal Ağu 17, 2021 2:50 pm

Tekrardan merhaba, ben de DAK'a yazmıştım yaklaşık 10 gün önce. tamam belgenizi hazırlayalım dediler. emaille atacaklarını sanmıştım uzun süre dönmeyince tekrar yazdım ve 1 hafta önce belgenizi yolladık, yoldadır dediler... Size de posta ile mi göndereceklerdi acaba? Ben sadece emaille olacağını düşünmüştüm. Üstelik adresin öylesine sadece belgede yazılması için olduğunu sandığım için telefon numaramı bile vermemiştim, şu an verdiğim adreste de değilim vb muhtemelen belge bana ulaşamayacak.. TK'yı deneyeceğim bir de. Bütün sigorta şirketlerinden belge topluyorum maşallah, inşallah sorun olmaz :d

frem

Mesaj gönderen frem » Prş Ağu 19, 2021 11:43 am

keinproblem yazdı: Sal Ağu 17, 2021 2:50 pm Tekrardan merhaba, ben de DAK'a yazmıştım yaklaşık 10 gün önce. tamam belgenizi hazırlayalım dediler. emaille atacaklarını sanmıştım uzun süre dönmeyince tekrar yazdım ve 1 hafta önce belgenizi yolladık, yoldadır dediler... Size de posta ile mi göndereceklerdi acaba? Ben sadece emaille olacağını düşünmüştüm. Üstelik adresin öylesine sadece belgede yazılması için olduğunu sandığım için telefon numaramı bile vermemiştim, şu an verdiğim adreste de değilim vb muhtemelen belge bana ulaşamayacak.. TK'yı deneyeceğim bir de. Bütün sigorta şirketlerinden belge topluyorum maşallah, inşallah sorun olmaz :d
Vardı mı peki belgeniz? AOK 1 ayda yolluyormuş o yüzden başka yerden almak istiyorum.

zzcck

Mesaj gönderen zzcck » Prş Ağu 19, 2021 12:42 pm

keinproblem yazdı: Sal Ağu 17, 2021 2:50 pm Tekrardan merhaba, ben de DAK'a yazmıştım yaklaşık 10 gün önce. tamam belgenizi hazırlayalım dediler. emaille atacaklarını sanmıştım uzun süre dönmeyince tekrar yazdım ve 1 hafta önce belgenizi yolladık, yoldadır dediler... Size de posta ile mi göndereceklerdi acaba? Ben sadece emaille olacağını düşünmüştüm. Üstelik adresin öylesine sadece belgede yazılması için olduğunu sandığım için telefon numaramı bile vermemiştim, şu an verdiğim adreste de değilim vb muhtemelen belge bana ulaşamayacak.. TK'yı deneyeceğim bir de. Bütün sigorta şirketlerinden belge topluyorum maşallah, inşallah sorun olmaz :d
merhaba belgeniz ulaştı mı?
Diğer şirketlerden aynı belgeyi almak sorun yaratır mı acaba? mesela iki sigorta şirketi de onay belgesi çıkartsa sorun oluyor mu biliyor musunuz

Cautha

Mesaj gönderen Cautha » Prş Ağu 19, 2021 9:22 pm

Bana direkt e-mail aracılığı ile bir gün sonra gönderdiler. Belki de benim şansımdır bilmiyorum. Şuan benim de iki ayrı yerden belgem var sorun olur mu bilmiyorum.