Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Sessizlik süresi prosedürü

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ariftoteles

Re: Sessizlik süresi prosedürü

Mesaj gönderen ariftoteles » Pzt Ağu 16, 2021 2:54 pm

rauchbier yazdı: Pzr Ağu 15, 2021 4:05 pm Hocam bir önceki pasaportunuzda ne kadar sure kalmisti ? Benimde yaklaşık 1 ayi gecti başvuru yapalı. Butun evrakların tam olduguna eminim tek sikinti pasaportun suresi olabilir diye düşünüyorum. Daha iletişime gecmediler umarım onumuzdek haftai belli olur durum.
Hocam benim görüşmem iDATA İstanbul'da 11 Ağustos'ta idi. Hemen 2 gün sonra mail attılar 6 aylık vize verebilmemiz için elden yeni bir pasaport iletin diye Almanca. 5 Ay kalmıştı pasaportumun bitmesine. Apar topar yeni pasaport çıkartıp teslim ettim bugün İstanbul konsolosluğuna. Bakalım şimdi ne olacak göreceğiz. Benim başvuru 41f idi bir de. Seninki belki farklı ise böyle rötar olmuş olabilir. Ama Sessizlik Süresi Prosedürüne (Schweigefristverfahren) girmiştir diye mail gelmediyse. Evraklarda veya pasaport süresinde sıkıntı görmemiş de olabilirler? Senin ne kadar süresi vardı pasaportun? Mailde zaten 4 hafta ortalama sürecek diye dipnot da düşmüşler. Uzama süresi aslında konsolosluktan ziyade gideceğin ildeki yabancılar bürosunun çabukluğu ile alakalı. Ora ile iletişime geçilmesi daha mantıklı ve hızlı cevap alabileceğin bir yol olacaktır diye düşünüyorum.

ariftoteles

Mesaj gönderen ariftoteles » Pzt Ağu 16, 2021 3:01 pm

Aligür yazdı: Pzt Ağu 16, 2021 2:47 am Aynen 4 hafta sonra geldi mail neden sessizlik kapsamına girdi bilmiyorum
Tamamdır teşekkür ederim

rauchbier

Mesaj gönderen rauchbier » Çrş Ağu 18, 2021 11:27 pm

ariftoteles yazdı: Pzt Ağu 16, 2021 2:54 pm Hocam benim görüşmem iDATA İstanbul'da 11 Ağustos'ta idi. Hemen 2 gün sonra mail attılar 6 aylık vize verebilmemiz için elden yeni bir pasaport iletin diye Almanca. 5 Ay kalmıştı pasaportumun bitmesine. Apar topar yeni pasaport çıkartıp teslim ettim bugün İstanbul konsolosluğuna. Bakalım şimdi ne olacak göreceğiz. Benim başvuru 41f idi bir de. Seninki belki farklı ise böyle rötar olmuş olabilir. Ama Sessizlik Süresi Prosedürüne (Schweigefristverfahren) girmiştir diye mail gelmediyse. Evraklarda veya pasaport süresinde sıkıntı görmemiş de olabilirler? Senin ne kadar süresi vardı pasaportun? Mailde zaten 4 hafta ortalama sürecek diye dipnot da düşmüşler. Uzama süresi aslında konsolosluktan ziyade gideceğin ildeki yabancılar bürosunun çabukluğu ile alakalı. Ora ile iletişime geçilmesi daha mantıklı ve hızlı cevap alabileceğin bir yol olacaktır diye düşünüyorum.
Hocam benimde başvurum 41f. 1 yıldan biraz kısa bir sure vardi pasaportumda. Konsoluslukla iletisime gectim ve bana dedikleri hiçbir sikinti yok başvuru paketinde ve sessizlik suresini bozmamis gidecegim sehrin yabancilar ofisi. Yakinda pasaportun kargoya verilir dediler. Bosu bosuna hüsnü kuruntu yapmisim. Senin de bir an once vize eline ulaşır umarım.

egecan98

Mesaj gönderen egecan98 » Prş Ağu 19, 2021 12:48 am

rauchbier yazdı: Çrş Ağu 18, 2021 11:27 pm Hocam benimde başvurum 41f. 1 yıldan biraz kısa bir sure vardi pasaportumda. Konsoluslukla iletisime gectim ve bana dedikleri hiçbir sikinti yok başvuru paketinde ve sessizlik suresini bozmamis gidecegim sehrin yabancilar ofisi. Yakinda pasaportun kargoya verilir dediler. Bosu bosuna hüsnü kuruntu yapmisim. Senin de bir an once vize eline ulaşır umarım.
Formda seyehat tarihine ne yazmıştınız?

rauchbier

Mesaj gönderen rauchbier » Prş Ağu 19, 2021 3:02 pm

egecan98 yazdı: Prş Ağu 19, 2021 12:48 am Formda seyehat tarihine ne yazmıştınız?
Okul Ekim'de basladigi icin bir 10 gun oncesini yazmistim diye hatırlıyorum.

ariftoteles

Mesaj gönderen ariftoteles » Cmt Ağu 21, 2021 2:36 pm

rauchbier yazdı: Çrş Ağu 18, 2021 11:27 pm Hocam benimde başvurum 41f. 1 yıldan biraz kısa bir sure vardi pasaportumda. Konsoluslukla iletisime gectim ve bana dedikleri hiçbir sikinti yok başvuru paketinde ve sessizlik suresini bozmamis gidecegim sehrin yabancilar ofisi. Yakinda pasaportun kargoya verilir dediler. Bosu bosuna hüsnü kuruntu yapmisim. Senin de bir an once vize eline ulaşır umarım.
Bana direkt 6 aylık vize sticker yapıştırabilelim sen de uzatmakla uğraşma mentalitesi ile mail atmışlar ondan hemen yeni pasaport teslim ettim. Normalde iDATA yetkilisi sıkıntı olmaz demişti. 2 defa teyit ettirmeme rağmen. Konsolosluk da 3 aylık değil de vermişken 6 ay tam verelim demiş herhalde. Ben yoksa 5 aylık pasaportum kaldığı icin 3 aylik vize verirler. Ben de orada uğraşırdım diyordum. Ama oldu bitti artık :D Sessizlik süresi 3 hafta 2 iş günü sayınca 3 Eylül'de bitiyor bakalım sonra ne kadar sürecek gelmesi.

minikmouse

Mesaj gönderen minikmouse » Sal Eki 05, 2021 6:23 pm

Arkadaşlar merhaba,

Erasmus kapsamında bir sene almanyaya gideceğim. 6 aylık giden arkadaşlarımın vizeleri 3-4 günde çıktı, 20 eylülde başvurdum benimki hala yok. Gideceğim şehrin yabancılar dairesine mail attım şöyle bir cevap geldi, bundan ne anlamalıyım? Sessiz kalmayı mı tercih etmişler yani en az 23 gün vizem kesin gelmez mi bunu mu anlamalıyım.

Sie sind tatsächlich nicht die Erste, die uns anschreibt. Die Deutsche Botschaft hat sich in Ihrem Fall, wie auch in vielen anderen Fällen zum Studium, für eine Schweigefrist von insgesamt 23 Tagen entscheiden. Diese läuft bei Ihnen in 12 Tagen ab. Bitte wenden Sie sich bzgl. der Visumserteilung in 12 Tagen direkt an die Deutschen Botschaft, wir haben keinen Einfluss mehr auf diese Entscheidung. “

Google translate versiyonu:
“ Aslında bize ilk yazan siz değilsiniz. Sizin durumunuzda, diğer birçok çalışma vakasında olduğu gibi, Alman Büyükelçiliği 23 günlük bir sessizlik dönemini seçti. Bu sizin için 12 gün içinde sona erecek. Lütfen 12 gün içinde vize verilmesiyle ilgili olarak doğrudan Alman Büyükelçiliği ile iletişime geçin, artık bu karar üzerinde hiçbir etkimiz yok.”

selince

Mesaj gönderen selince » Sal Şub 08, 2022 5:25 pm

Merhabalar,
Ben de bugün konsolosluğa gittim, evrakları teslim ettim ama hiç evrak listesinin sonunda bu sessizlik olayından bahsetmedikleri için bilmiyordum.
Tüm belgelerim tam, çalışma sözleşmem 1 Şubat olarak ayarlanmıştı ama süreç yavaş ilerlediği için anca teslim edebildim. Bugün görevli dosyamdaki tarihe bugünü yazdırttı, ne zaman gidebilirsin en erken dedikten sonra.

Sormak istediğim hep bu sessizlik süresi sonuna kadar bekleniyor mu? İş veren yabancılar dairesi ile iletişime geçse süreç hızlanır mı?

netline

Mesaj gönderen netline » Sal Şub 08, 2022 6:17 pm

selince yazdı: Sal Şub 08, 2022 5:25 pm Merhabalar,
Ben de bugün konsolosluğa gittim, evrakları teslim ettim ama hiç evrak listesinin sonunda bu sessizlik olayından bahsetmedikleri için bilmiyordum.
Tüm belgelerim tam, çalışma sözleşmem 1 Şubat olarak ayarlanmıştı ama süreç yavaş ilerlediği için anca teslim edebildim. Bugün görevli dosyamdaki tarihe bugünü yazdırttı, ne zaman gidebilirsin en erken dedikten sonra.

Sormak istediğim hep bu sessizlik süresi sonuna kadar bekleniyor mu? İş veren yabancılar dairesi ile iletişime geçse süreç hızlanır mı?
Merhaba,

Mavi Kart ya da çalışma vizesi için mi başvurdunuz?

selince

Mesaj gönderen selince » Prş Şub 10, 2022 11:06 pm

Çalışma vizesi

selince

Mesaj gönderen selince » Prş Şub 10, 2022 11:11 pm

emreozcan9 yazdı: Cmt Ağu 14, 2021 2:42 pm Ben de almadım. Bilgilendirmeyi kağıt üzerinde vermişlerdi randevu günü. Bu mailin atılması zorunlu değil sanırm
Sizin vizeniz ne kadar sürede çıkmıştı peki?

eckpl

Mesaj gönderen eckpl » Cmt Mar 19, 2022 4:32 pm

Arkadaşlar merhaba,

24 Şubat tarihinde idata gayrettepe şubesinden 35f erasmus vizesi için evrakları teslim ettim fakat dönemin başlamasına yaklaşık 10 gün kaldığı halde vize ile ilgili ne eksik evrak ne de başka bişey hakkında bana dönüş yapılmayınca ben de konsolosluğa uçak biletimi de satın aldığımı da belirterek bir mail attım şöyle bi geri dönüş yaptılar

Sayın Başvuru sahibi,

e-postanız için teşekkür ederiz. Başvurunuzu, Almanya'da gitmeyi düsündügünüz yerdeki yabancilar dairesine ilettik. Sürece yabancilar dairesinin katılımı kanunen zorunludur. Fakat yabancilar daireleri , üç hafta ve iki günlük yasal süre (sessizlik süresi) içinde aktif olarak geri bildirimde bulunmazlarsa, rızalarını zımnen beyan etmis olurlar. Başvurunuza karar vermeden önce bu sessizlik süresinin 25.03.2022 tarihine kadar dolmasını beklememiz gerekmektedir. Sessizlik süresi yasa gereğidir ve vize bölümü tarafından kısaltılamaz. Genelde sessizlik süresinin bitiminden sonra da yaklasik iki hafta icerisinde islemleriniz sonuclanmis olur.

Bu durumda sizce vize işlemleri yetişir mi? Tekrardan mail atsam dönem başlamasından ve uçuştan önce vize çıkması için yardımcı olurlar mı? Nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.

fyko003

Mesaj gönderen fyko003 » Cmt Mar 19, 2022 4:45 pm

Benim de 3 hafta 2 gün olan sessizlik sürem daha yeni doldu ama vize henüz elime ulaşmadı. Konsolosluğa mail atmak faydalı mıdır bilemedim. Eğitim başlangıcım geliyor. Mail atsam konsolosluk süreci hızlandırır mı acaba ?

melozdemir

Mesaj gönderen melozdemir » Prş Mar 31, 2022 12:32 pm

minikmouse yazdı: Sal Eki 05, 2021 6:23 pm Arkadaşlar merhaba,

Erasmus kapsamında bir sene almanyaya gideceğim. 6 aylık giden arkadaşlarımın vizeleri 3-4 günde çıktı, 20 eylülde başvurdum benimki hala yok. Gideceğim şehrin yabancılar dairesine mail attım şöyle bir cevap geldi, bundan ne anlamalıyım? Sessiz kalmayı mı tercih etmişler yani en az 23 gün vizem kesin gelmez mi bunu mu anlamalıyım.

Sie sind tatsächlich nicht die Erste, die uns anschreibt. Die Deutsche Botschaft hat sich in Ihrem Fall, wie auch in vielen anderen Fällen zum Studium, für eine Schweigefrist von insgesamt 23 Tagen entscheiden. Diese läuft bei Ihnen in 12 Tagen ab. Bitte wenden Sie sich bzgl. der Visumserteilung in 12 Tagen direkt an die Deutschen Botschaft, wir haben keinen Einfluss mehr auf diese Entscheidung. “

Google translate versiyonu:
“ Aslında bize ilk yazan siz değilsiniz. Sizin durumunuzda, diğer birçok çalışma vakasında olduğu gibi, Alman Büyükelçiliği 23 günlük bir sessizlik dönemini seçti. Bu sizin için 12 gün içinde sona erecek. Lütfen 12 gün içinde vize verilmesiyle ilgili olarak doğrudan Alman Büyükelçiliği ile iletişime geçin, artık bu karar üzerinde hiçbir etkimiz yok.”
Merhaba, ben de Erasmus'a gideceğim okulum 01.04.2022'de başlıyor. Şu an seninle aynı sorunu yaşıyorum. Süreç nasıl devam etti beni bilgilendirmen mümkün mü? Teşekkür ederim.

melozdemir

Mesaj gönderen melozdemir » Prş Mar 31, 2022 12:34 pm

eckpl yazdı: Cmt Mar 19, 2022 4:32 pm Arkadaşlar merhaba,

24 Şubat tarihinde idata gayrettepe şubesinden 35f erasmus vizesi için evrakları teslim ettim fakat dönemin başlamasına yaklaşık 10 gün kaldığı halde vize ile ilgili ne eksik evrak ne de başka bişey hakkında bana dönüş yapılmayınca ben de konsolosluğa uçak biletimi de satın aldığımı da belirterek bir mail attım şöyle bi geri dönüş yaptılar

Sayın Başvuru sahibi,

e-postanız için teşekkür ederiz. Başvurunuzu, Almanya'da gitmeyi düsündügünüz yerdeki yabancilar dairesine ilettik. Sürece yabancilar dairesinin katılımı kanunen zorunludur. Fakat yabancilar daireleri , üç hafta ve iki günlük yasal süre (sessizlik süresi) içinde aktif olarak geri bildirimde bulunmazlarsa, rızalarını zımnen beyan etmis olurlar. Başvurunuza karar vermeden önce bu sessizlik süresinin 25.03.2022 tarihine kadar dolmasını beklememiz gerekmektedir. Sessizlik süresi yasa gereğidir ve vize bölümü tarafından kısaltılamaz. Genelde sessizlik süresinin bitiminden sonra da yaklasik iki hafta icerisinde islemleriniz sonuclanmis olur.

Bu durumda sizce vize işlemleri yetişir mi? Tekrardan mail atsam dönem başlamasından ve uçuştan önce vize çıkması için yardımcı olurlar mı? Nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim.
Merhaba, ben de Erasmus için başvurdum ve okulum 01.04.2022'de başlıyor. Aynı sorunu yaşıyorum şu an. Süreç nasıl devam etti beni bilgilendirmen mümkün mü? Teşekkür ederim.

eetskn

Mesaj gönderen eetskn » Prş Mar 31, 2022 6:56 pm

eckpl yazdı: Cmt Mar 19, 2022 4:32 pm Arkadaşlar merhaba,

Sayın Başvuru sahibi,

Durumunuz ne oldu acaba vizenizi alabildiniz mi? Birde merak ettiğim bu sessizlik süresi iş günü olarak mı hesaplanıyor acaba?

eckpl

Mesaj gönderen eckpl » Pzt Nis 04, 2022 12:36 am

melozdemir yazdı: Prş Mar 31, 2022 12:34 pm Merhaba, ben de Erasmus için başvurdum ve okulum 01.04.2022'de başlıyor. Aynı sorunu yaşıyorum şu an. Süreç nasıl devam etti beni bilgilendirmen mümkün mü? Teşekkür ederim.
Profilimde kendi açtığım bi konuda uzunca anlatıyorum oradan bakabilirsin. Kısaca Gießen auslanderbehörde mail attım vize için acelem olduğuna dair onayladıklarını bildirdiler. Sonradında istanbul konsolosluğuna mail attım vizenin Almanya tarafından onaylandığını ve acelem olduğunu belirttim. 2 gün içerisinde vize sonuçlandı

eckpl

Mesaj gönderen eckpl » Pzt Nis 04, 2022 12:37 am

eetskn yazdı: Prş Mar 31, 2022 6:56 pm Durumunuz ne oldu acaba vizenizi alabildiniz mi? Birde merak ettiğim bu sessizlik süresi iş günü olarak mı hesaplanıyor acaba?
Evet vizeyi alabildim ve 01.04.2022 günü uçuşuma yetiştim :)
Her ne kadar bende verdikleri tarih ile uyuşmasa da sanırım iş günü olarak hesaplanıyor.

emrahgur

Mesaj gönderen emrahgur » Pzt Nis 04, 2022 1:16 am

Benim 25 şubatta ankara konsolosluğunda 44f görüşmem vardı ancak görüşme öncesinde veya sonrasında herhangi bir evrak vermediler bana.Acaba sessizlik prosedürü tüm vize türlerini kapsamıyor mu?Vize durumuyla alakalı herhangi bir bildirim gelmedi daha.

eetskn

Mesaj gönderen eetskn » Pzt Nis 04, 2022 3:45 pm

eckpl yazdı: Pzt Nis 04, 2022 12:37 am Evet vizeyi alabildim ve 01.04.2022 günü uçuşuma yetiştim :)
Her ne kadar bende verdikleri tarih ile uyuşmasa da sanırım iş günü olarak hesaplanıyor.
Anladım, hayırlı olsun vizeniz. Bir sorum var, burada ki konsolosluğa attığınız maili hangi dilde yazdınız acaba? Aynı şekilde Almanya'da ki yabancılar dairesi mailini de Almanca mı yazmıştınız?