Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Dil Okulu Vizesi mi Yüksek Öğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi mi?

Dil kurslari, seviyeler, masraflar, sinavlar... Hepsi burada...
muratkerem

Re: Dil Okulu Vizesi mi Yüksek Öğrenime Hazırlık Amaçlı Dil Kursu Vizesi mi?

Mesaj gönderen muratkerem » Pzt Eyl 04, 2023 9:48 pm

isilwen yazdı: Pzt Eyl 04, 2023 6:23 pm Bölüme başvuru yaptım, başvuru formunda dil kursuna katılmak istediğimi de işaretledim. Kabul belgemde dil kursuna kabul edildiğim ve dil hazırlığını geçtiğim sürece istediğim bölümde bana bir yer ayrıldığını ancak bunun kesin bir kabul anlamına gelmediği yazıyordu. Vizeye 36f ile başvuru yaptım.
anladım teşekkür ederim yanıtınız için

minevra

Mesaj gönderen minevra » Prş Eyl 07, 2023 1:50 pm

utkusb yazdı: Pzt Eyl 04, 2023 12:37 am 36f'ye ya da 40f'ye başvurup şartlı kabul belgesi koymak yerine okulla olan yazışmalarınızı koyabilirsiniz. Böylelikle dil kursundan sonra ne yapmak istediğinize dair elinizde somut bir kanıt olur.

Çünkü sadece dil kursu vizesine başvurmak vize çıkma olasılığını oldukça düşürüyor.
Merhaba ufak bir sorum olacaktı. Şimdi ben Almanya'da master yapmak için üniversitelerle mail üzerinden yazışma yapıyorum. Şuan b1 dil sertifikam var. İDATA dan randevu alırken dil kursundan sonra okumak isyior musunuz diye soruyor evet deyinde direkt 36 F vizesi çıkıyor. Ama herhangi bir okuldan şartlı kabul almadım. Aacaba yanlış vize türü mü diye teredütteyim. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı acaba? Ben Stuttgart Üniversitesinin dil kursundan kabul aldım direkt dil kursuna başvuru yaptım bölüme değil. Zaten kabul mektubunde eğitimle ilgili bir şey yazmıyor. Ama başvuru yaparken diplomayı ÖSYM sonuç evrakını vs. istiyorlar. 36 F başvuru evraklarında okuldan kaubl ön onay yazısı vs. yazıyor tabi ki bende bunlar yok

minevra

Mesaj gönderen minevra » Prş Eyl 07, 2023 2:03 pm

isilwen yazdı: Sal May 16, 2023 4:56 pm Konuyu güncellemiş oluyorum, ben de aynı durumdayım. Bilgisi olan arkadaşlar ya da süreci atlatmış arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Bu durumu ben WWU Münster ve Jena üniversitesi için yaşıyorum. Jena Üniversitesi başvuru yaparken dil kursundan sonra okumak istediğiniz bölüm diye bir soru yöneltti ancak WWU Münster'de böyle bir soru sorulmadı. Jena Üniversitesine daha sonra dil kursu sonrası girmek istediğim bölüm tercihini değiştirme şansım olup olmadığını, okumak istediğim bölüm hakkında fikir değiştirdiğimi ve vize görüşmem sırasında başka bir bölüm hakkında konuşursam vize ile ilgili sorun çıkmasından korktuğumu belirttim. Bana başvuru formunda doldurduğum bölümün öneminin olmadığını zaten dil kursu sonrası tekrar üniversiteye başvuracağımızı söylediler. Daha önceki arkadaşların vize görüşmelerini okuduğumda konsolosluk memurlarının her zaman okuyacağı bölümü, ilgili bölümü neden seçtiğini ve birkaç ders ismi sayıp sayamayacakları şeklinde sorular yönelttiğini gördüm.

Bu durumda kafamda yeni sorular belirdi:
1- Önce dil kursu ardından üniversite başvurusu yapacak arkadaşların okuldan dil kursuna kayıt aldığına dair belgelerde kurs sonrası başvurmak istedikleri bölüm yazıyor mu yoksa yazmıyor mu? (Birçok üni dil kursundan sonra ilgili bölüme tekrar başvuru yapılması gerektiğini sitesinde yazıyordu, demek ki dil kursuna kabul almak üniversite bölümüne kayıtla ilgili bize bir garanti sunmuyor)
2- Yazmıyor ise karşımızdaki memur bizim verdiğimiz cevaba göre mi okumak istediğimiz bölümü öğreniyor?
3- Eğer başvuru sırasında belirttiğim bölüm (sadece dil kursuna kayıt olmuş olmama rağmen) okuldan aldığım dil kursuna kayıt belgesinde yazıyor ise ben başka bir bölüm ile ilgilendiğimi söylediğimde vize görüşmemi olumsuz etkiler mi?
4- Eğer dil kursu dışında bir bölüm ilgili kağıtta yazmıyor ise konsolosluk memuru bize böyle sorular sormayacak mı? (Yukarıdaki cevaplarda 36F vizesine başvurmamız gerektiği için yanlış vize başvurusu yapmadığımızı varsayıyorum)

Alakasız bir son soru olacak, 36F türünde vize randevusu ile dil kursu + master için vize görüşmesi yapmak mümkün müdür yoksa randevu iptal mi edilmelidir? Teşekkür ediyorum şimdiden
Merhaba ben de aynı durumu yaşıyorum ve tereddür ediyorum. Acaba vize görüşmesine gittiniz mi? yani bir sorun çıktı mı :)

utkusb

Mesaj gönderen utkusb » Prş Eyl 07, 2023 2:37 pm

minevra yazdı: Prş Eyl 07, 2023 1:50 pm Merhaba ufak bir sorum olacaktı. Şimdi ben Almanya'da master yapmak için üniversitelerle mail üzerinden yazışma yapıyorum. Şuan b1 dil sertifikam var. İDATA dan randevu alırken dil kursundan sonra okumak isyior musunuz diye soruyor evet deyinde direkt 36 F vizesi çıkıyor. Ama herhangi bir okuldan şartlı kabul almadım. Aacaba yanlış vize türü mü diye teredütteyim. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı acaba? Ben Stuttgart Üniversitesinin dil kursundan kabul aldım direkt dil kursuna başvuru yaptım bölüme değil. Zaten kabul mektubunde eğitimle ilgili bir şey yazmıyor. Ama başvuru yaparken diplomayı ÖSYM sonuç evrakını vs. istiyorlar. 36 F başvuru evraklarında okuldan kaubl ön onay yazısı vs. yazıyor tabi ki bende bunlar yok
O zaman sizin dil kursu sonrası okumak istediğinizi kanıtlayan belgeler sunmanız lazım. Mesela bahsettiğiniz gibi okullarla olan yazışmalarınız gibi.

Bence okumak istediğiniz bölüme de başvurun, kabul alamayacaksınız belki ama en azından başvurduğunuzu göstermiş olup, o bölümde okumak için gerekli şartları gösteren bir belge alabilirsiniz.

Şu an 36f ile başvurmanız en doğrusu.

muratkerem

Mesaj gönderen muratkerem » Prş Eyl 07, 2023 6:54 pm

merhaba ben de 36f e başvurdum ve bekliyorum 5-6 ay önce jlu'ya giden birisiyle konuştum o da aynı şekilde başvurmuş. dil okulundan kabul aldım bana gönderecekleri belgeye ek olarak uniassistte başvurduğum yüksek lisans bölümlerini getiricem. kabul almadım ama yine de getirmem iyi olur. bide ek olarak üniversite ile olan konuşmalarımı getiricem. mailin içeriği kısaca :dil sonrası bölüme nasıl başvuracağımı sürecin nasıl olduğunu sorduğum ve tekrar uniassist üzerinden başvuracağımı aynı süreç olduğunu anlattıklarını içeriyor.

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Prş Eyl 07, 2023 8:11 pm

minevra yazdı: Prş Eyl 07, 2023 2:03 pm Merhaba ben de aynı durumu yaşıyorum ve tereddür ediyorum. Acaba vize görüşmesine gittiniz mi? yani bir sorun çıktı mı :)
Ben Siegen üniversitesine posta göndererek başvurdum, diğer üniversitelere başvurumu devam ettirmedim. Sorunuz neydi belki yardımcı olabilirim

minevra

Mesaj gönderen minevra » Prş Eyl 07, 2023 9:25 pm

isilwen yazdı: Prş Eyl 07, 2023 8:11 pm Ben Siegen üniversitesine posta göndererek başvurdum, diğer üniversitelere başvurumu devam ettirmedim. Sorunuz neydi belki yardımcı olabilirim
Vize türü 36 F, idata sıkıntı yaptı mı? Yüksek lisans şartlı kabul olduğunu düşünürsek 36 F. Ye başvurmuştur siz de öyle yapmışsınız o yüzden konsolosluk sıkıntı çıkardı mi diye merak ettim

isilwen

Mesaj gönderen isilwen » Cum Eyl 08, 2023 12:41 am

minevra yazdı: Prş Eyl 07, 2023 9:25 pm Vize türü 36 F, idata sıkıntı yaptı mı? Yüksek lisans şartlı kabul olduğunu düşünürsek 36 F. Ye başvurmuştur siz de öyle yapmışsınız o yüzden konsolosluk sıkıntı çıkardı mi diye merak ettim
36F ile başvurdum, herhangi bir sorun olmadı. Üniversiteden kabul kağıdımda dil kursuna kabul edildiğim ve gerekli dil sertifikamı alabilmem koşuluyla başvurduğum bölümde bana yer ayrıldığını ancak bunun kesin olarak bölüme kabul olmadığı yazıyordu.